mate, daar en "«aar de middelen liet zullen toelaten. Thans reeds geniet Suriname een subsidie van 150,000 jaarlijks. En biermede, zegt Z. Exc.besluit ik mijne taak, wat ook de wijsheid van EEd. Mog. zal beslissen op het voorstel van bare Commissie, die beslissing zal thans op betere gronden kunnen rusten, dan op hartstogt, eigenbelang en misleiding. De Heeren van Goltstcin, Tborbeckc, van Dam, Wicliers, de Kempenaer en Lnzac, verklaren zich, onder dankzegging aan den Minister voor zijne volledige inlichtingen, voor bet benoemen eener bijzondere commissie, om de onderha vige zaak te onderzoeken, en aan de Kamer verslag te doen. De Heer Bruce stelt voor, om, uithoofde van de belangrijkheid der zaak, en omdat ten dezen de meest mogelijke behoedzaamheid in acht genomen moet worden, het nemen van een bepaald besluit tot eene volgende zitting uit te stellen. Bij hoofde lijke omvraag wordt, met 37 tegen 13 stemmen, besloten, de zaak tot eene volgende zitting uit te stellen. Tegen het uitstel hebben gestemd de Heeren: de Man, van Golstein, Thorbecke, de Kempenaer, Wicliers, van Heeekcren, Anernaet, Corver- Doolt, Schooneveld, van Dam van Isselt, Storm, van Rosen thal en Luzac. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting tot nadere bijeenroeping opgeheven. GORTNCHEM12 Maart. Heden middag is nog een kar, die eene zwaarte van vijf tot zes en twintig honderd pond geladen badte HardinxveJdover de Merwcde gereden ko mende vau Waalwijk en bestemd naar Rotterdam. Dit is zoo veel te opmer kelijker, aangezien het den oudsten mensch niet heugt, dat zulks gebeurd is. Op Zaturdag den 8s,en Maart 1845 is te Hellouw, gemeente Haaften, met de band gevangen een' reiger, die vermoedelijk sprieloos van den honger was, en aan het linkerbeen een rood koper plaatje had, waarop staat vermeld: «Falcon Club Loo N°. (Onleesbaar) 1840." AMSTERDAM, 14 Maart. Het Provinciaal Gerogtshof alhier heeft beden bij een breedvoerig en belang rijk arrest uitspraak gedaan in de voor hetzelve aanhangige zaakder houders van blanco Aandeelen in de Nederl. Mandei-Maats., tegen dezelve Maatschappij. Na te hebben geboord de pleidooijen van Mr. S. P. Lipman voor de blaneo Aandeelhouders, als appellanten, en van Mr. M. 11. 's.Jacob voor de Nederl. Handel-Maats. als geintimcerde, heeft het Hof het vonnis der Arrend issements- liegtbank alhier, waarbij de aanspraken der blanco Aandeelhebbers waren afgewezen en hun het regt tot deelname in het jaarlijkseh dividend w as ontzegd, in allen deele bevestigd. ARNHEM, 13 Maart. Den 9Jcn is hier overleden de Heer Mr. F. W. GordonRaadsheer in het Prov. Geregtshof van Gelderland. In het Hof bestaan dus twee vaeaturen, veroorzaakt door het bovengenoemd sterfgeval en door het ontslag op verzoek van den Heer F. G. Meybaurn Vice-President bij het Hof. GRONINGEN, 13 Maart. Men leest thans bij den tegenwoordigcu langen en buitengewoon gestrengen winter bijna geen nieuwsblad of men wordt aan vroegere harde winters her innerd en schoon er in de daad vele en zware winters worden aangehaald, mag de tegenwoordige, en wegens deszelfs langen duur en wegens deszelfs bui tengewone gestrengheid, waarlijk als een der zwaarste en zeldzaamste worden aangemerkt. Behalven al het gestrenge en aanhoudende, door ons van tijd tot tijd medegedeeld, moeten wij nu weder vermelden, dat gisteren den 12dcn dezer de Thermometer des morgens om 8 uur op 22 stond, dat dezelve des namiddags om 2 uur niet honger dan op 26 geklommen, en des avonds om 8 uur reeds op 15 (17 graden vorst) gedaald was; des nachts om lij uur stond dezelve 12 hoven nul (20 graden vorst) en beden morgen te 8 uur, den 13tUn Maart, zoo ver reeds in Lentemaand, was dezelve met eenen Z. O. wind tot de buitengewone laagte van 8 boven nul (24 graden vorst) gedaald iets, hetgeen men maar zelden in Januarij of in het begin van Februarij, I hoogst zeldzaam zoo ver in Maart waarneemt. Dezen namiddag te 2 unr stond de thermometer op 16 graden (sterke vorst), en alzoo maar 1 graad hoogcr, dan 11 Februarij 11 op dat uur, welke de koudste dag van dezen geheelen winter was, doch toen had men het geluk, dat de Thermometer in den avond klom, en te 8 uur op 18 stond daar dezelve nu op dit oogeriblik (5 uur in den avond) reeds op 14 (18 graden vorst) gedaald is. BU1 TEN L A JNDSCHE BERIGTEjN. DENEMARHEIH. ELSENEUR 3 Maart. Do gemeenschap over het ijs tusschen deze stad en het tegenover liggend Zweedscbe stadje Hclsingborg, is zoo druk als iemand zich kan herinneren ooit beleefd te hebben. Gisteren schat men bet getal voetgangers dat heen en weer ging, bij de 5,000. De zee is langs de kust der Oostzee bij NeukurenNantau en Warniken zes mijlen ver met ijs bedekt, hetgeen slechts zeer zelden geschiedt en alleen bij aanhoudenden Oosten- en Noorden-Wind kan plaats grijpen. ITALIË. NAPELS, 17 Februarij. Uit Monteleone in Calabrie en uit Salcito in Molise loopen berigten omtrent aardbevingen. In den nacht van den 6den op den 7deD Februarij- werden de bewoners der laatstgenoemde streek door een vrij hevigen stoot verschrikt. Den 3den Februarij woedde er in de provincie Ohrante een orkaan die veel onheil op de kusten aanrigtte. Alles stroomt thans uit Rome naar Napels, waar de winter op een niet meer verwachte wijs met eene koude van 24 tot 20" Fahrenheit is ingevallen. Overal zijn de wegen met sneeuw bedekt, en in het Calabrisch gebergte zijn vele bergpassen door de sneeuw geheel ontoegankelijk. Schoon den Russischen onderdanen veel hinderpalen worden in den weg gelegd om j zich op reis te begeven, bevinden zich hier thans vele rijke Russen. Onder de vroeger onbekende verschijnselen in het zuiden van Italië be- hooren sedert ongeveer twee jaren, Duitschc studenten; zij trekken in Sep tember over de Alpen, overwinteren in Italië en schimpen ten slotte na ver lies van tijd en geld in het Duitsche vaderland op het door hen bezochte land. Op de vreemdelingenlijst staat ook de naam van Charles Dickens, hij wil Sicilië en Malta bezoeken. Het tweede deel der werken van Monticelli bevat geologisch-vulcanische verhandelingen, berigten over verscheidene uitbarstingen van den Vesuvius, over versteeningen, enz. Voorts een Latijnsch werk van den Hoogleeraar Gussonc over de Flora van Sicilië en twee deelcn van Troija's Geschiedenis der Middeleeuwen. Het wetenschappelijk congres van Italiaanseho geleerden in zijne laatste zitting de stad Genua gekozen hebbende om er zich het volgend jaar te ver- eenigen. zoo had de Koning van Sardinië het besluit genomen, om deze pleg- tigheid te kenmerken door de oprigting van een standbeeld voor Christophorus Columbus; doch in plaats van te Genua, zal zich het congres te Napels ver eenigen. De geleerden hebben deze laatste plaats verkozenom de menig vuldige voorwerpen \an studie, welke zij bezit, zoowel voor de geschiedenis als voor de kunst. Deze verandering van het besluit zal ondortusschen de oprigting van het standbeeld des zeevaarders niet belettenaan wien men de ontdekking van Amerika verschuldigd is. Talrijke inschrijvingen bewijzen het deel, dat de landgenooten van Columbus zich voorstellen te nemen in de volbrenging dier daad van regtvaardigheiden de Heer SalvandyMinister van het Openbaar Onderwijs in Frankrijk heeft door het toezenden eener bij drage van 1,000 Ir., in naam van Frankrijk, de overeenstemming van dat land in dit zoo laat genomen voornemenwillen betuigen. SAKSEN. LEIPZIG, 8 Maart. Dezer dagen heeft een der rijkste en aanzienlijkste leden der Katholijke gemeente, de Staatsraad L. zijn besluit te kennen gegeven om tot de Luther- sche kerk over te gaan. Men vermoedt dat het is om de keus tusschen de Roomsch en Duitsch Katholijke kerk te vermijden. In persoonlijk opzio-t is de stap gewis gcregtvaardigd. De vraag in 't algemeen belang is of die stap navolgers zal vinden. Dat zal het geval zijn als de Regering de nieuwe Duitsch- Katholijkc gemeente, de erkenning, hare leden de regten en de eer van Staatsburgers onthield. Door die nict-erkenning eener nieuwe Katholijke, in alle gevalle Christelijke kerkgemeente, zou de Staat middelijk tot overgang tot het protestantism us schijnen te dwingenen een vermoeden van Protestantse!» proselitismus op zich laden. Wij zijn tegendeel overtuigd, dat de constitu- tionnele Staat de gewetensvrijheid die op zedelijke overtuigingen berust, en zich in zedelijke openbaarmaking aankondigt, in iedere betrekking moet be schermen. In het naburige monarchale Pruissen schijnt de goede wil des Konings de onderdanen voor alle hindernis in zaken van godsdienstige over tuiging te vrijwaren. Nergens ligt zoo als in dit geval er voor den strijd en de bewegingen der gemoederen een vriendelijker vereffening zoo nabij, liet eerst geboren kind van de nieuwe Katholijke gemeente is door een' Prutcs- tantschen geestelijk gedooptverscheidene ieden dier gemeente waren doop getuigen. Allg. Augsb. Zeit.) FRANKFORT. Volgens de wet van 1824 mogen hier jaarlijks niet meer dan 15 paren Israë- liten een huwelijk aangaan, hetgeen ten gevolge heeft, dat vele zonen eu dochters van welgestelde Joden de stad verlaten en met vreemdelingen huwen tot groot nadeel van onze stad, waar na 50 jaren bijna niet meer dan bede lende Joden zullen over zijn. Een lid van het Wetgevend Ligchaam had daarom in die vergadering voorgesteld, of die wet geheel op te heffen of aan dezelve meerder uitbreiding te geven; doch beide voorstellen zijn met meerderheid van stemmen verworpen. Men zou dit als een duidelijk bewijs kunnen aan merken, dat Frankfort met de toeneminde beschaving geen' gelijken tred houdt. FRANKRIJK. PARIJS, 13 Maart. De Bisschoppen van AutunLangresSt. Claude, Grenoble en Dyon heb ben een' brief aan den Bisschop van Lyon openbaar gemaakt; waarin zij verklaren, vooreerst: dat zij met hem het geschrift van den heer Dupin vcr- oordeelen en ten andere, dat zij tegen de koninklijke acte protesteren,waarhij het mandement van den Bisschop veroordeeld wordt. Men begint in Frankrijk hoe langer hoe meer behoefte te gevoelen aan wettelijke strafbepalingen voor geestelijken die aldus tegenover het Koninklijk gezag durven handelen. -i OVER DE OPVOERING VAN HUYDECOPERS ACHILLES. Men heeft op den Achilles van Balthazar Huydecoper (1719), eene verdien stelijke studie naar Homerus, de aanmerking gemaakt, dat, in plaats van eenige handeling, de rust des Griekschcn helds er het hoofdonderwerp vau uitmaakte. Maar is die werkeloosheid niet juist zoodanig eene, welke de meest tragische gebeurtenissen veroorzaakt: de nederlaag des legers, het ver lies der vloot, den dood van Patroclus, en in wier tegenstelling met de ang stige beweging rondom zich het dramatische beginsel op eene treffende wijze ontwikkelt en handhaaft?

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3