BUiTEJN L AJNDSCHE BER1GTEJN. MAASTRICHT, 8 Maart. Dc gemeente Keer is sedert verscheiden dagen door eene besmettelijke ziekte bezochtwelke tot heden toe niet is kunnen geweerd worden de zieken door eene kwaadaardige koorts aangetastlijden zware pijnen in hoofd en ingewan den het tiende gedeelte der inwoners wordt ten grave gesleept en de lijken worden binnen weinig tijd geheel zwart. Vijf Geneesheeren hebben zich van hier naar Keer begevenvan welke tw ee met het bijzonder oogmerk om bij de geneeskundige Commissie rapport over die ziekte in te dienendie men ■eerst had toegeschreven aan het gebruik van water uit eenen gemeenen put op genoemd dorp, doch nadat men dat gebruik gestaakt had, waren echter de verschijnselen der ziekte blijven voortduren. RUSLAND. PETERSBURG, 26 Februarij. Volgens een officieel rapport der Regering is de winter zeer vroeglijdig en zeer streng geweest in de nieuwe Russische provinciënals ook op den geheelen Zuidoostelijken grens van het Rijk. Reeds half November had men in de stad Erivan van 57 graden koude Reaumur, (1620 Fahrenheit,) en sedert heeft de noordewind bij voortduring gewaaid er is ook veel sneeuw gevallen. De wijnstok heeft aanmerkelijk geleden. Terwijl ondertusschen de winter in het zuiden zoo streng is geweesthebben wij hier in het noorden eene zachte weers gesteldheid. SPANJE. MADRID, 28 Februarij. De vraag omtrent de teruggave der onverkochte kerkelijke goederen aan de geestelijkheid, vindt veel belangstelling bij de openbare meening. De Commis sie is eenstemmig van oordeel, dat de aan de Cortes aangebodene wet niet be schouwd worde als een teruggave van goederen die wederregtelijk aan de gees telijkheid waren afgenomen, maar wel als een tegemoetkoming tot het voeren van een waardigen stand in den staat. Drie leden wilden in het verslag in voegen, dat de goederen slechts voorloopig aan de geestelijkheid zouden worden gegevende regering vrijlatende om ze onvoorwaardelijk terug te geven als zij het gepast zal oordeclen, tevens volkomene zekerheid aan de koopers der natio nale goederen gevende. Zij vorderden daarenboven dat de goederen van de gees telijkheid aan dezelfde lasten als de bijzondere eigendommen worden onder worpen en dat zij over hare goederen niet kunne beschikkenzonder de toestemming der Regering. De geestelijkheid houdt niet op, om in de stilte de koopers van nationale goederen in zedelijke minachting te brengen en de driften der onwetende en dwepende bevolking tegen hen op te wekken. Een dagblad deelt mede, dat in de provincie Leon een Vicaris de absolutie aan een boeteling heeft geweigerd, omdat deze nationale goederen had gekocht. Journdes Déb.) In den Eco del Commercio leest men De geheime organisatie van het Jcsuilismus en van het werk der propaganda van het geloof, gaat met reuzenschreden in geheel Audalusie voort. Haar grootste brandpunt schijnt te Gibraltar te wezen, van waar de Apostolische junta hare werkzaamheden bestuurt; dc Bisschop van die plaats is te Rome den Paus gaan bezoeken met wien de junta in regtstreeksche betrekking staalzoo als ook met Lissabon. ITALIË. ROME, 17 Februarij. II. K. H. Prinses Albert van Pruissrn leeft bier in eene bijna geheele afge scheidenheid onder den naam van Gravin van Kamentz. Zondag 11. ontving zij, benevens de Heeren en Dames van haar gevolg, het II. Avondmaal in de Pruissische gezantschaps-kapel op het kapilool uit handen van den Predikant Th iele. ZWITSERLAND. ZURICH, 3 Maart. In de zitting van den Landdag van dien dag hadden nog de afgevaardigden der kantons Neuchatel, Genève en Zurich hun gevoelen over de zaak der Jezui ten uitgebragt, en daarover in den geest der meer gematigden gesproken. Nadat aldus de afgevaardigden van alle kantons in hunne rangorde gesproken had den, zijn de vrije beraadslagingen begonnen, en was, bij het afzenden der laatste berigten, de afgevaardigde van Bern op nieuw aan het woord. Men dacht dat de beraadslagingen ook den volgenden dag nog niet zouden afloopen. 5 Maart. De beraadslaging is heden gesloten, hoewel men over de twee vraagstukken, der Jesuiten en der vrijcorpsen, nog niet gestemd heeft. De liberale gema tigde meerderheid heeft met 12.) tegen 8) stemmen gevraagd en verkregen, het daarstellen van eene commissie, die eene bepaalde oplossing aan den Landdag zal aanbieden, zij zal morgen benoemd worden. Eene gematigde meening behaalt stellig bij den Landdag de overhand boven de nltramonlanen en radicalen. PRUIS§EN. BERLIJN, 6 Maart. Dc Bisschop van Trier heeft bekend gemaakt, dat de aangekondigde ten toonstelling van de H. Speer en de II. Spijkers geen plaats zal hebben, omdat de I«'doelde rcliquiën niet te Trier, maar elders bewaard worden. In Keulen wordt ook eene nieuwe Duitsch-Katholijke gemeente gevormd. De armoede en het gebrek is in onderscheiden oostelijke gedeelten van ons Rijk tot het grootste toppunt gestegen. In den Kreits van Oletzko bevon den zich op het eind van Februarij 4,000 gezinnen zonder voedsel en zonder werk. Er was geen zaaizaad voorhanden. Drie vierde der schapen en een derde der koeijen waren gestorven en voor het overige vee was geen genoegzaam en gezond voedsel. Te Friedland was een derde der woningen gesloten en negen tiende der inwoners stierven van honger en koude. Van 9 op 16 Februarij waren er 12 sterfgevallen op 2 geboorten. Velen blijven den geheelen dag te bed liggenom geen honger en koude te ondervinden. Daarbij zijn die armen in sommige woningen zoo slecht en bekrompen gehuisvest, dat men in een krot van 10 voet lang en 8 breed drie buisgezinnen met een groot getal kinderen aantrof. Hoe zal dit eindigen? vraagt het dagblad, dat deze bij zonderheden mededeelt. VAN DEN RHIJN, 5 Maart. De gestrenge koude, die in het reeds gevorderde saizoen nog niet ophou den wil, geeft onzen grijsaards aanleiding zich aan een lang verloopen jaar, te weten dat van 1799 te herinneren, hetwelk toen tot 1 April soortgelijke verschijnselen opleverde. Naar de getuigenis van Bruggemann, Directeur van het Gymnasium te Dordmunt, is ook het jaar 1709 zeer gestreng geweest, en de koude tot drie malen toe tot eene buitengewone hoogte geklommen te weten in December, Januarij en Maart; deze tijdperken van koude waren door dooi weder afgescheiden. De koude was zoo hevig, dat wijn en bier in de kelders tot ijsen het haar en de baard der reizigers met ijskegels gevuld werden, dat de vogels dood vroren of met de handen te vangen waren, dat het vee in de stallen met rijp overdekt werd, en veel er van stierf, dat het vleesch tot verrotting overging, de groenten bedierven, de boomen door de vorst gescheurdgeheele boomgaarden en bosschen verwoest werden dat aan alle schapen eener kudde de staarten afvielen, en eindelijk de wintervruchlen stierven en zich de akkers met onkruid vulden. Vele dezer verschijnselen hebben ook tegenwoordig plaats gevonden. FRANKFORT. 7 Maart. Een bekend kapitalist alhier heeft bij de policie aangift gedaan dat hem eene som van 100,000 aan effecten is ontstolen, vermoedelijk door zijn' be diende, die zich op reis had begeven. Het is de policie dan ook gelukt, den dief op te sporen en te arresteren. Hier even als te Wiesbaden heeft zich een aanzienlijk getal Katholijken vereenigd, oni eene Duitsch-Katholijke gemeente op te rigten. SAKSEN. Z. M. de Koning heeft aan eene commissie uit de Roomsch-Kalholijkc gees telijkheid, die bezwaren tegen de pogingen tot vestiging eener Duitsch-Kalho- lijke kerk bij hem inbragt, hoofdzakelijk ten antwoord gegevendat hij de zaak haren vrijen loop zou laten, als Koning van eenen constitutionnelen staat, die beloofd en bezworen had, de volle godsdienstvrijheid van al zijne onderdanen te zullen eerbiedigen. FRANKRIJK. PARIJS, 8 Maart. Gisteren is door de Kamer der Pairs de wet op dc geheime fondsen met 111 tegen 44 stemmen aangenomen, nadat den vorigen dag gedurende de lie- raadslagingen de Kamer een schouwspel van verbittering en verwarring had opgeleverd, waarvan geen voorbeeld is. Onderscheiden leden hadden elkander grofheden en beleedigingen toegevoegd, welke tot tweegevechten zouden kun nen aanleiding gegeven hebben, zoo niet de Staats-Kanselier na den afloop der beraadslagingen cenige leden bij zich had geroepen en door zijne bemiddeling eene onderlinge verzoening bewerkt had. De Eclaireur du Midi meldt, dat er in een vrouwen-klooster te Avig non eene daad van ongehoorde wreedheid ontdekt is, daar eene non, welke door ongesteldheid was aangetast, gedurende meer dan 6 jaren in een donker hok geketend was opgesloten geweest, het grootste gebrek leed en tot op het gebeente vermagerd was. Het ontstaan van brand in het klooster, heeft de Overheid van Avignon tot de ontdekking van die schanddaad gebragt en op haar bevel zijn de nonnen, die er zich allen aan schuldig hadden ge maakt, uit het klooster verdreven. Uit de provincie Oran in Afrika heeft men berigt,dat het in die streken gedurende 2 maanden bijna onophoudelijk en zwaar geregend had zoodat alle vloeden buiten hunne oevers waren getreden en de vruchtbare vlakte van Egris geheel overstroomd was. Een dorpje niet ver van Maskara, met 20 huizen, was door eene aardbeving geheel verzwolgen. AKADEMIE-NIEUIVS. GRONINGSCHE IIOOGESCIIOOL. Dc Senaat dezer Hoogeschool heeft tot Doctor in de Wijsbegeerte en Letteren honoris causa benoemd den Hoogleeraar T. J. W. Juynholl, Theologiae Doctor, die zich aan de Leydsche Universiteit heelt verbonden. HOORN6 Maart. Door den breeden Kerkcraad der Hervormde gemeente werd uit het bestaande zestal van Predikanten, het navolgend drietal gemaakt: S. J. van Hasselt, te Sneek W. Opzoomer, te Wadenoijenen J. P. Strieker, te Driehuizen; en daaruit beroepen dc Wel-Eerw. Zeer Gel. lieer J. P. Strie ker, Predikant te Driehuizen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3