LEYDSCHE COURANT 1845. WOENSDAG, 12 MAART. N° IV BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 Maart. De collecte Iieeft gisteren voor de Roomse li Katholijke armen de aanzien lijke som van 1,474.30} opgebragt, zijnde 787.65} meer danvoorlcden jaar. In een correspondentie-artikel in het Handelsblad van den 5lien dezer maakt X den wensch bekend: dat de Regering hare aandacht mogt vestigen en maatregelen daarstellen ten einde te voorzien in het ongelukkig lot der Gepensionneerden, die tot verkrijging van gelden op de verstreken maanden van hun Pensioen genoodzaakt zijn zich hij zoogenaamde Geldschieters te vervoe gen, aan wclkezijeene buitensporige rente, soms a 40 pCt. in het jaar berekend moeten afstaan;" naar aanleiding hiervan melden wij, dat H11. Regenten der Huiszitten- en Diaconie-Armenin het begin van 1844 den mede-Regent. Mr. N. Sikkel Groos, Advocaat, verzocht hebben onderzoek te willen doen naar de overeenkomsten ttisschen Gepensionneerden en Geldschieters, die oorzaak sche nen van de armoede en ellendo, waartoe vele Gepensionneerden vervallen waren, en zoo mogelijk de middelen te beramen, om hiertegen te voorzien Het is dien Heer toen geblekendat de Gepensionneerden ten gevolge van aangegane overeenkomsten of geheel of gedeeltelijk voor hun verdere leven van het genot hunner Pensioenen waren beroofd. Sommige, begonnen met een klein voorschot van één kwartaal op te nemenhadden nu groote ka pitale schulden, bijna geheel ontstaan uit ophooping van onmatige rente of uitlevering van slechte en dure winkelwaren door de Geldschieters, winkc liers van beroep. Andere hadden ecne som in handen gekregen, doch daarvoor hunne Pensioenen voor eenige jaren afgestaan, hetgeen hun ongeveer op het verlies van de helft dier Pensioenen te staan kwam. De Geldschieters zorgden wel, dat van eene onwettige renteberekening niet ligtelijk kon blijken; alle hijzonder voordeel was (blijkens Rekeningen Courant) onder verschillende namen verborgen en kwam voor als assurantie-premie, commissie- en administratie- loon reis- en verblijf-kostenenz. Aan geene der Gepensionneerden was zoodanige Rekening Courant algegeven en alléén door eene met Geldschieters gevoerde correspondentie kreeg de Heer Groos dergelijke stukken in handen gewoonlijk onderteekenen de Gepensionneerden terwijl het geld in de oogen blinkt, eene onderhandscbe akte, waarvan zij den inhoud niet goed kennen en waarvan bun dikwijls niet eens afschrift wordt gegeven. De Heer Groos, bet valschc of onjuiste der Rekeningen Courant, het nietige der actcn van cessie of pandgeving inziendevorderde van de verschillende Geldschieters, kwijting voor al het geld, hetwelk de Gepensioneerden heetten hun schuldig te zijn. De Geldschieters boden eene schikking aan; de Heer Groos weigerde dit, omdat ZEd. Gestr. vermeende in regten te zullen zegevie ren en eens vooral door eene duchtige les aan de afzetterijen van Geldschieters paal en perk wilde stellen. Spoedig dan ook hebben de meeste toegegeven en finale kwijting van duizende Guldens verleend met teruggave der Pensioen akten. Zeventig Gepensionneerden, hier en elders hebben dus hun volle Pen sioen terug. De Pensioen-akten dergenen die elders woonden, zijn door de Regering dezer Stad, aan de Plaatselijke Besturen hunner woonplaatsen over gezonden, met verzoek om alle mogelijke zorg aan te wenden, dat die Pensioenen niet weder verloren gingen. Regentenin aanmerking nemende dat de Pensioenen pas na het verschenen kwartaal worden uitbetaalddat een voorschot op het loopende kwartaal allezins wettig kan gegeven worden dat door een dergelijk voorschol de Gepensionneerden kunnen worden verhonden en buiten de gelegenheid gesteld van zich onder bezwarende voorwaarden te ver hinden, hebben besloten om voorloopig aan de Gepensionneerden met Pensioen van beneden 200, een renteloos voorschot te verleenen en wel van 14 tot 14 dagen, opdat zij in hunne behoeften kunnen voorzien, en niet door veel geld terzelfder tijd te ontvangenzulks onnut besteden of in buiten sporigheden zouden verkwisten. Het is te wenschen dat Regenten in dezen maatregel zullen kunnen volharden daar het nu reeds gedurig per kwartaal gedaan voorschot meer dan 1,200 bedraagt. Zeker echter is hetdat alléén afdoende zal zijn een maatregeldie alge meen werkt, bij de wet daargesteld, bepalende dat Pensioenen niet kunnen worden te pand gegeven of vervreemd. Een Pensioen voor het levenmoet niet worden afgestaan of verkocht, om te strekken tot voordeel van an deren een Pensioen kan niet zijn een zaak in den handel. Gepensionneer den van hoogen en lageren rang gaan gebukt en bezwijken onder den last der contracten met Geldschieters. Geldschieters treden in de plaats der Gepen sionneerden en zijn zelfs in hunne qualiteit, met eene procuratie ten hun nen behoeve bij de Handel-Maatschappij (die sommige uitbetalingen doet) for meel erkend. Wij hopen dat de I.ands-Regering de regelde Pensioenen voor de Gepensionneerden in alle opzigten zal handhaven. Ingezonden 's GRAVEN HAGE10 Maart. Z. M. heeft benoemd tot Opperbevelhebber der vesting Maastricht, in plaats van wijlen den Generaal Des Tombe, den Luitenant-Generaal Graaf van Lim burg St.irum en tot Commandant van Noord-Brabandden Colonel J. II. Voet. Z. Evc. de Minister van Marine heeft ter kennisse gehragt van de ou ders of voogden, die voor hunne zonen of pupillen de admissie op het Ko ninklijk Instituut voor de marine te Medemblik verlangen, dat er, in de eerste dagen der maand Junij dezes jaars, te Medemblik een examen van adspiranten, bestemd voor de zeedienst, zal plaats hebben, en dat, men zich daartoe bij request aan het departement van marine, vóór of uiterlijk op den ls,en Mei aanstaande, zal moeten aanmelden, met overlegging van de vereischte bescheiden, voor zoo ver die niet reeds vroeger zijn ingezonden. De voorstelling, Donderdag avond 11. in den Koninklijken Franschen schouwburgten voordeele van de algemeene armenkas gegevenheeft opge bragt de som van 472.97}. De collecte voor de armen heeft hier de aanzienlijke som van bijna ƒ12,000 opgebragt, onder welke eene gift was van Z. M., groot 1,500. In de Zitting van Zaturdag II. zijn onderscheiden ingekomen verzoek schriften verzonden naar de daartoe bestemde Commissie, welke verslag doet bij monde van de Heercn van NaamenTelting, Storm en Wichers, op een aantal in hare handen gestelde stukken. Dezelve hebben betrekking: 1». tot het gedane voorstel wegens de Grondwetsherziening. In sommige requestcn wordt eenvoudig op de aanneming van het gedane voorstel aangedrongen in andere worden nog meerdere wijzigingen dan de voorgedragene verlangd in eenige wordt het w enschelijke en noodzakelijke der herziening hetoogdin andere wordt daarover in het breede uitgeweid. Onder de adressenwaarop te dezen aanzien rapport gedaan is, behooren die uit Hattem, Wijk bij Duur stede, van den Heer Oost veen te 's Gravenhage, uit Elburg, Apeldoorn, Ny- megenvan den Heer Mr. Rohidé van der Aa te Arnhemuit Deventervan den Heer van Disselmed. Doctor te Groenlo in Gelderland22 van ingeze tenen uit onderscheidene plaatsendie hunne toetreding tot het aanhangige voorstel te kennen geven, van Jhr. I.ycklama a Nyeholt, lid van de Ridder schap van Vriesland, die zijne aanteekening op het gedane voorstel aan de vergadering mededeelt, enz. Al deze requesten zullen ter griffie worden nedergelegd. Nog wordt verslag gedaan: 1°. Op een adres, gezonden uit Noord-Braband, behelzende algemeene beschouwingen ten aanzien van het onderwerp der Grondwetsherziening; 2". Op een stuk, geteekend Reutclaer, waarhij aange drongen wordt, dat Hoogleeraren bij de tc herziene Grondwet geene leden der Kamer zullen mogen zijn; 3°. Op een stuk uit Arnhem, geteekend Argus, die eene herziening der Grondwet verlangtuit een godsdienstig oogpnnt be schouwd, en 4°. Op een Project-Grondwet, waarbij geen verzoek gevoegd is, en waaruit de bedoeling des inzenders niet blijkt. De Commissie heeft onder zoek gedaan naar de inzenders dezer stukken doch deze waren nergens op te sporenzoodat nopens die adressenovereenkomstig haar voorstelis overge gaan tot de orde van den dag. Wijders is er verslag gedaan nopens onderscheidene verzoekschriften, ten aanzien van de ontwerpen van wet: 1°. nopens de uitoefening van de ge neeskunst; 2°. betrekkelijk de schutterijen; 3°. wegens het tarief van reg ten op den in-uit- en doorvoer4°. ten opzigte der onteigening ten alge- meencn nutte5°. het fonds voor den landbouw6°. de invordering van 'sRijks directe belastingen; 7°. den accijns op den turf; enz. - Al deze adressen zullen mede ter griffie worden nedergelegd. De Voorzitter geeft kennis, dat door de afdeelingen tot rapporteurs gekozen zijn: over het ontwerp wegens de onteigening ten algemeenen nutte, de Heercn; Duymaer van Twist, Schooneveldde Man, van Rosenthal en Scheers van Harencarspel2". over dat wegens het fonds van den landbouwde Heeren: Repelacr, Nederburgh, Faber van Riemsdijk, Gevers en Hinlopen; 3°. over

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1