LEYDSCHE COURANT. N*. 29. VRIJDAG, 7 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 Maart. Wij vernemen dat het bouwen van het Badhnis te Katwijk, op giste ren bij openbare aanbesteding is gegund aan den Heer J. Planjer alhier, voor de som van ƒ20,500. De schaal waarop men het gebouwtot Ververschingsplaats en Badgelegen heid tevens moetende dienen heeft ingerigt en de voorwaarden welke, vooral aan de Badgasten zullen worden voorgeslagen, zullen genoegzaam doen zien welk doel men zich met de oprigting heeft voorgestelden waarop de hoop op het welgelukken der onderneming is gegrond. De Quaestor-Generaal van de Algemeenc Synode der Nederduitsche Her vormde Kerkheeft ter kennisse gebragt dat de algemeene inzamelingten behoeve van noodlijdende kerken en personen, in den jare 1844, heeft opge- bragt de somma van 31,625.93J. In hare jongste bijeenkomst heeft de Synode besloten ten nutte van 30 noodlijdende gemeentengelden toe te kennenwaartoe onder anderen in Zuid-Holland, de Kaag en Valkenburg behooren. Bij bet toen gegeven verslag, voegde de Synode het berigt, dat aan haar in de maand Junij des vorigen jaars, namens Mevr. de Wed. D. van Wallen, geb. Wintgenste Groningengezonden werd een Certificaat 5 pCt., Werke lijke Schuld, groot Duizend Gulden, als een geschenk voor het Fonds van noodlijdende kerken en personenalsook dat zij in de maand December 11. kennis kreeg van eene Testamentaire beschikking, van wijlen Vrouwe de Wed. Mr. W. van flomrigh waarbij aan hetzelve fonds is gelegateerd eene somma van ƒ200. In Februarij zijn op den Hollandschen Spoorweg vervoerd 37,517 reizi gers, als van onze stad 8,763, van 'sGravenhage 9,124, van Haarlem 7,038, van Amsterdam 10,508, de overigen onder weg opgenomen en is ontvangen ƒ41.308.23. Zoodat de beide eerste maanden van dit jaar vervoerd zijn 70,522 reizigers en ontvangen is 77,820.54^. Volgens de heden ontvangen berigten van den 3den en 4<,en dezer, was het ijs op de Waalden Rijn en den IJssel steeds vast, en bleef het water over het algemeen wassende. Te Dordrecht nam de dikte van het ijs wel toe, doch bleef het op vele plaatsen gevaarlijk, wegens het bijzonder laag opper- water en het krachtig en snel opkomen van den vloed uit zee, welke eene sterke schuring onder het ijs veroorzaakte. Op Zaturdag, den 88te" dezer, zal aan het lokaal van het Gouverne ment te Utrecht, in het openbaar worden aanbesteed het verhoogen en ver zwaren van den Lekdijk bover.dams van de stad Wijk bij Duurstedetot aan Nieuwendijk bij den doorbraak, in het eerste kwartier, in vier percelen. 's GRAVENHAGE, 5 Maart. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich bezig houden met het onderzoek van de ontwerpen van wet nopens de Munt, betrekkelijk het Fonds voor de Landbouw, wegens de Akten van den Burgerlijken Stand, en ten aanzien der invordering van de Directe Belastingen. Morgen zullen dezelve voortgaan met het onderzoek van de ontwerpen nopens de Munt en ten opzigte der Akten van den Burgerlijken Stand. In de laatst gehoudene Zitting der Kamer van Vrijdag, den 28sle" Februarij jl.zijn nog ingekomen de volgende verzoekschriften als 1°. Ten aanzien van het voorstel tot herziening van de Grondwetvan grond-eigenaars en ambachtslieden te Delft, Zegwaard en Zoetermeer; van ingezetenen vanZutphen; der gemeente Sprang, in Noord-Brabandvan Wed. W. Dorlandt en J. G. C. Dorlandt, te Middelburg van M. G. van der Pant, rentenier, inwoner der stad Utrecht, en van ingezetenen in de gemeente Lier. 2°. Betrekkelijk het wets-ontwerp wegens de uitoefening der takken van de geneeskunsteen adres van W. A. DibbetsApotheker te Assenen P. Brouwer en J. Vos van Zalinge, Apothekers te Vianen. 3°. En een adres van eenen zich noemden Argus, te Arnhemhoudende verzoek tot daarstelling vannaar des adressants meening wenschelijke ver ordeningen. Deze adressen zijn weder gesteld in handen der daartoe bestemde Commissie. AMSTERDAM5 Maart. Het Koninklijk Nederlandsch Instituut van WetenschappenLetterkunde cn Schoone Kunstenzal in het laatst dezer maand twee openbare vergaderin gen honden en wel de eerste en derde klasse dier instelling. De redenaars welke bij deze gelegenheid eene voorlezing hebben op zich genomenzijn de Hoogleeraren A. H. van der Boon Mesch te Leyden, bij de eerste, en P. van Limburg Brouwer, te Groningen bij de derde klasse. Men weet dat de oude overleveringen der Roomsch-Katholijke kerk al hier gewagen van een wonder, dagteekenend van den 16'len Maart 1345, hetwelk telken jare in de Roomsch-Katholijke kerk, op het Bagijnenhof al hier wordt herdacht. Bij het dit jaar verschijnen van het 5de Eeuwfeest daarvan, is thans een plcgtige Jubilé uitgeschreven, waarvan de viering 8 dagen zal aanhouden, en heden aangevangen is met eene plegtige H. Dienst, gecelebreerd door den Hoogw. Heer FerrieriVice-Superior der Hollandsche zending. Gisteren is een begin gemaakt met het uitijzing van het groot Noord- Hollandsche kanaal van voor Amsterdam tot het Nieuwe Diepdoor den Heer J. Goedkoop of de zaak volbragt zal kunnen worden, zal evenwel afhangen van het toenemen van het getal deelnemers tot vinding der kosten. LEEUWARDEN, 2 Maart. De Heer Mr. N. Fockema heeft bedankt voor de benoeming als Lid van het Provinciaal Geregtshof. Het concert alhier den lslen dezer ten voordeele der armen gegeven, heeft de aanzienlijke som van 670 opgebragt. BROUWERSHAVEN, 1 Maart. Naar men verneemthebben eenige grondeigenaars in deze omstreken dezen winter een aanvang gemaaktom het uitdeelen van sterken drank hij de houtverkoopingen af te schaffen, en in plaats van dien eene kleine geldelijke vergoeding aan de koopers uit te reiken. Wanneer men zich voor den geest brengt, tot hoe vele misbruiken deze gewoonte soms aanleiding gaf, daar niet alleen dezulkendie geen de minste bedoeling haddenom te koopen zich aan deze vereenigingen aansloten, enkel met het doel, om ook hun aan deel aan den drank te bekomen, maar dat jongelingen en kinderen zelfs, voor wie het gebruik daarvan nog meer schadelijk isdaarin rijkelijk plegen te deelen dan mag men deze pogingenom het misbruik van sterken drank te helpen weren, allezins billijken. Hartelijk wenschen wij, dat dit voorbeeld algemeen moge worden nagevolgd, en dezulken, die wel eens rijkelijk sterken drank uitdeelenom de kooplust aan te wakkeren zich daarvan voortaan onthouden en zich aan de thans ingevoerde maatregelen aansluiten. Het be hoeft toch geen betoog, dat dit middel als hoogst onzedelijk is af te keuren, omdat de bedwelming, door het rijkelijk gebruik van drank veroorzaakt, den armen arbeider aanspoort, om hooger prijzen te besteden dan hij betalen kan, en overigens voor hem de gelegenheid vermenigvuldigt, om zich aan eene ge woonte over te geven, welker uitwerksels voor de rust der maatschappij en het welzijn der huisgezinnen zoo verderfelijk zijn, en die reeds zoo velen in het verderf en het ongeluk gestort heeft. OOST-IADIE. PONDICHERY, 19 December. Uit deze Fransche bezittingop de kust van Coromandelwordt gemeld dat aldaar, zoowel als op de kusten van Golconda en Ovixa, de rijstoogst bijna geheel mislukt is, en de inwoners met den vreeselijkslen hongersnood bedreigd worden, die zich reeds in het zuiden en ook in het noorden van Yanaon deed gevoelen. De Fransche gezagvoerders hadden reeds den uitvoer over land van rijst geheel verboden. BRASILIE. RIO-JANEIRO, 15 Januarij. Heden zijn de Wetgevende Kamers geopend. De Keizer opende dezelven met eene aanspraak, waarin hij eerst mededeelt dat hij zijnen zwager een jaar verlof heeft moeten geven, om tot herstel der gezondheid van 's Keizers zuster, zijne gemalin, zich met deze naar Europa te begeven. De Keizer roemt voorts de dapperheid en trouw van zijne vloot en leger, die hem doen hopen, dat zijne onderdanen die.reeds sedert 9 jaren in de pro-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1