VER A-CR UZ. 14 Januarij. Santa Anna heeft de stad Puebla 5 malen achtereen bestormd. Het gar nizoen, onder bevel van Generaal Inclanheeft die aanvallen dapper afge weerd, en Santa Anna is, na groote verliezen, genoodzaakt geweest af te trekken. Door desertie was zijn leger tot op 4,000 man verminderd, dus tot ongeveer de helft van datgene, hetwelk hij had tijdens zijn vertrek van Querataro. Een zijner GeneraalsLainbardinihad zich zelf aan de nieuwe Regering overgegeven, en Generaal Hangel, bevel voerende over zijne artil lerie, was met eenige officieren gevangen gemaakt. Na de mislukking van zijnen aanslag op Puebla trachtte Santa Anna zich meester te maken van de hoogte van Loretta, doch dit gelakte hem evenmin, daarop trok hij terug op Jalappawaarschijnlijk om van daar de stad Vera-Cruz te bereiken. Den 13(len kwam van Jalapa een bode, met berigt, dat Santa Anna het beleg van Berete had begonnen; kort daarna echter vernam men, dal de dic tator dien ongelijken strijd niet willende voortzettenzich aan de genade der Regering had overgegeven. Deze belangrijke gebeurtenis werd officieel bekend gemaakt door een manifest van den Gouverneur der provincie Vera-Cruzdon Ignacio de Mara y Villamcldie hoewel hij aan de inwoners van Vera-Cruz veroorlooft, zich over dien gelukkigen uitslag van den burgerkrijg te verheu gen, hen echter aanmaant, op hunne hoede te zijn. TURKAE. KONSTANTINOPEL12 Februarij. De Turken spreken dezer dagen veel over een laatstelijk door de directie der Fransche posten alhier aangeplakt berigt, betreffende de slavernij. Er wordt in gezegd, dat iedere slaaf, die zich op een der paketbooten van den Staat inscheept, vrij is, en dat, in geval hij de bescherming van den bevel hebber inroept, deze in de noodzakelijkheid is, hem haar te verleenen. Het is op hoog beveldat dit berigt hier is aangeplakten men kent er de beweeg redenen niet van. Deze maatregel is des te meer buitengewoonomdat Engelanddat zich altijd schijnbaar den ijverigsten beschermer der emancipatie en afschaffing van de slavernij getoond heeftnooit iets dergelijks in het Oosten heeft gedaan. Wij herinneren ons volkomen, dat eene Engelsche stoomboot, die de dienst tusschen Trcbizonde en onze stad waarnam, ten tijde van Lord Ponsoriby, menigmaal ladingen Circassische slaven heeft aangebragt, die aan de Russische kruisers ontsnapt waren; het was de handel in blanken onder Engelsche vlag en ondertusschen is door den Engelschcn Minister geen maatregel genomen, om dit te beletten. C1RIËKENLAIB. ATHENE, 10 Februarij. De Kamer der Afgevaardigden heeft het ontwerp van antwoord op de troon rede met groote meerderheid van stemmen goedgekeurd, nadat er vooraf eene zinsnede bij welke het gedrag vooral ten opzigtc der verkiezingen van het Ministerie Maurocordatosvinnig werd doorgestreken, in gematigd was. Bij besluit van den 2lstt,n Januarij heeft de Koning vergiffenis verleend voor de moorden en misdaden, die bij gelegenheid der verkiezing van Afge vaardigden zijn gepleegd. De regering heeft op rekening der aanstaande he- grooting een crediet van 3£ millioen drachmen aangevraagd. ITALIË. ROME, 10 Februarij. De aangevangen quaresima (vasten) heeft duizenden onzer gasten, meest Engelschen naar Napels en Florence verjaagd. De Kardinaal-Vicaris Patrizi heeft een herderlijken brief uitgevaardigd, waarbij de strengste vasten wordt voorgeschreven. De Kardinaal bezweert de geloovigen van allen rang en stand om de van 's morgens vroeg tot 's avonds laat geopende kerken (er zijn er te Rome 200) dagelijks te bezoeken en er lang in gebede te verblijven. Hij legt hun op om den bijstand des Hemels af te smecken tegen de reuach tige inspanningen der zonden en boosheden van dezen tijd en tegen de verlei dingen van politieke deugnieten. Alle schouwburgen en andere plaatsen van openbare vermakelijkheden zijn gesloten; geen dans, geene muziek is zelfs aan vreemden geoorloofd. Alle vleesch- en melkspijzen zijn streng verboden en wie ze om ziekte noodig heeft, moet, om ze te gebruiken, een attest over leggen van zijnen geneesheer, met de onderteekening van den President Delia Orioneen van den Pastoor van het kerspel voorzien aan de kerkelijke regt- bauk overleggen. In de tegenwoordige omstandigheden is het niet onbelangrijk na te gaan welke de middelen en wegen waren en ten deele nog zijnwaardoor en waarlangs de schatkist van den Kerkelijken Staat in de mogelijkheid wordt gesteld om de uitgaven te bestrijden. Hier was altijd een der gewigtigste ver schijnselen de betrekkelijk groote rijkdommen van de schatkist. De sleutel van het geheim was in de groote sommen gelegen, die alle katholieke landen jaarlijks aan Roine uitkeerden. De kerkhervorming moest noodzakelijk die bijdragen doen krimpen. Evenwel genoot Zijne Heiligheid vóór de Fransche revolutie toch nog jaarlijks circa 2) mil. Rom. daalders (de Rom. daalder is ruim 2 gulden) uit verscheidene landen. De Dataria di Roma geeft offi cieel deze inkomsten als volgt op: Uit Spanje en zijne koloniën 640,845 daalders; uit Duitschland en de Nederlanden 488,411 daalders; Frankrijk 357,133 daalders; Portugal en deszells koloniën 260.000 daalders; Polen 180,745 daalders; lteide Siciliën 136,170 daalders; Italië (buiten den ker kelijken staat) 207,067 daalders; Zwitserland 87,234 daalders; het Noorden 87,033 daalders; Sardinië 60,742 daalders; Toskane 3,852 daalders, te za- men 2,406,702 Romeinsche daalders. Maar een groot gedeelte van dit geld ging tusschen de vingers van ondergeschikte agenten verloren. De eigentlijke staatsinkomsten van het Pauselijk gebied bedragen niet meer dan 2,200,000 daalders, hoofdzakelijk uit verpachting van landerijen, accijnsen op brood, vleesch en wijn, Joden-belasting, loterij en octrooijen van gepriviligeerdc huizen voortspruitende. De staatsschuld van Rome dagteekent haren oorsprong van de 16lle eeuw, en de strijd tegen de hervorming was hare eerste oorzaak Iedere kleine overwinning sleepte in haar gevolg eene groote leening mede. En zoo is het finantiewezen van den Kerkelijken Staat thans op dat standpunt gedaald, dat op den bodem der schatkist te lezen staat: Io sono perdulo! (Ik ben verloren!) SICILIË. NAPELS 9 Februarij. De Vesuvius is voor het eerst in dezen winter tot aan den Heremiet met sneeuw overdektin de stad vallen menigvuldige en zware regenbuijen. De stormen en onweders der verleden week hebben veel onheil aangerigt. Het schip Tasso, van Messina komende, strandde bij Castellamare. Een Zweedsch schip is met man en muis vergaan. 1 WIT SERE AS». ZURICH 25 Februarij. De Landdag heeft in zijne Tweede Zitting de afgevaardigden van Waadtland toegelaten waarop de Voorzitter MoussonBurgemeester van Zurich en Voor zitter van het Bondgenootschapbestuureen wijs en gematigd man, eene redevoering ter verzoeningen tot behoud van het Zwitscrsch verbond heeft gehouden. De fleer Mousson na in zijne aanspraak de gewigtige gebeurtenissen van de laatsten tijd te hebben opgehaaldzeide onder anderen »!Iet grootste deel van Zwitserland staat bij voortduring onder de wapenen, uit vrees voor het op nieuw uitbreken van eenen oorlog. De koortsachtige beweging neemt iederen dag toe, en er is welligt slechts een klein voorval noodig, om den burgerkrijg werkelijk te doen uitbarsten. Over verscheidene kantons heeft eene verecniging hare werkzaamheid uitgebreid, met het openllijk erkende doelom zich zelve te helpenin geval de hoogste Bonds-Overheid aan bare vorderingen niet voldoet. Van alle rampendie het Eedgenootschap zouden kunnen treffen, bedreigt geene dcszelfs dierbaarste belangen in grootere mate, dan zoodanige organisatie der regeringloosheid. De geslagene wonden te heelen den diep geschokt en vrede te herstellen en te bevestigen dat is de taak van deze hoogste Bonds-Overheid. Mogen derzelver leden de daartoe geschikte middelen vinden en aanwenden!" Daarna was de vraag wat eerst zou behandeld worden de zaak der Jesui- tcn of der vrijcorpsen. De ultramontaansche kantons drongen op de laatste aan, de anderen hebben aangetoond dat als men de oorzaak wegnam, de uit werkselen moesten ophouden, en dat men zich dus eerst met de Jesuiten moest .bezig bondenwelke mecning met acht en een halve stem tegen twee en een half de overhand heeft gehad. Dat is de voorlooper van een besluit, hetwelk zich waarschijnlijk zal bepalen bij een verzoek aan Lucern om de Jesuiten niet in te halen. WURTEMBERG. STUTTGARDT, 20 Februarij. De Bisschop Baron de Rottenberg, Lid der Eerste Kamer van de Staten van ons land heeft eensklaps zijn gezigt verlorenten gevolge van eene be roerte die op de gezigtszenuw is gevallen. Hij kon, hoewel reeds 80 jaren oud nog zonder bril lezen. Ilij is een man die om zijne deugden en vooral om zijne Godsdienstige verdraagzaamheid bij het volk in hooge achting staat. Bij gelegenheid van een voorstel om den Joden gelijke burgerregten te verlee nen verklaarde bij, dat naar zijn gevoelen geen Christen zich tegen zoodani- gen maatregel kon verzetten, zonder verkrachting van Gods gebod: dat men zijnen naaste moet liefhebben als zich zeiven. Den llden Februarij werd bij Pieullingen een steenarend geschotenin wiens maag men de overblijfselen van een kindnaar gissing een jaar oud vond, namelijk eene band en twee voeten. Het dier, benevens zijn treurige inhoud is aan het Kabinet van Naturalia te Tubingen gezonden. SAKSEN. GöRLlTZ, 23 Februarij. De verkoop der heerlijkheid Muskau aan den Baron von Rothschild, is, gelijk men zegt tot stand gekomen. De rijke koopcr betaalt 14i ton gouds (1,480,000 tb.) Vorst Pucklcr zou voornemens zijn zich voortaan in Berlijn te vestigen. EIGELANII. LONDEN, 1 Maart. Nooit heeft het hoofd van het Tory-MiriisterieSir Robert Peelde opposi tie meer bedaard en meer gematigd gevonden dan vóór eenige dagen hij de beraadslagingen omtrent den voortduur der belasting op inkomsten en bezit tingen. Men vergelijke de laatste rede, door Lord Palmerston uitgesproken, met die, welke hij in vorige zittingen gehouden heeft; welk een onderscheid in toon! Dit jaar geene scherpe woorden, geene hevige schampere uitvallen. Is deze gedwongen gematigdheid geene schitterende loftuiting voor de staat kunde van Sir Robert Peel? Het hoofd der Whigs erkent, dat in de zaak j van Taïli, Engeland van Frankrijk niet meer vorderen kon. Ten aanzien van Marokko zwijgt hij. De beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede is voor Peel eene zegepraaldie hem bijzonder welgevallig moet

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2