voort te gaan getuigen en den Sultan tot groote eer verstrekken. Wanneer men den loop, dien de Syrische zaken genomen hebben, gadeslaat en weet, hoe van zekeren kant liet mogelijke gedaan werdom de uitvoering der ver ordeningen van 1842 des noods met geweld te doen doordrijvendan kan men de tegenwoordige toegeeflijkheid der Porte slechts als een heugelijk ver schijnsel beschouwen, hetwelk hoofdzakelijk toe te schrijven is aan de onver moeide pogingen van den Oostenrijkschen Gezant, die de belangen der Chris tenen in den Libanon steeds met warmte en nadruk verdedigd heeft. RITSE AA». PETERSBURG, 14 Februarij. Het laatste nommer van het bulletin der wetten bevat een besluit van den Minister van Binnenlandsche Zaken, door den Keizer bekrachtigd, volgens hetwelk al de Israëliten van het Keizerrijk, die de steden of het land be wonen, aan de algemecne wetten van het land zullen onderworpen zijn. Hiervan zijn echter uitgezonderd: 1°. De Israëliten, die te Riga en de andere steden der Baltische provinciën wonenin aanmerking genomen zijnde dt; bijzondere voorregtendie hun zijn verleend; 2". De Israëliten in Siberië gevestigd, voor welke een bijzonder reglement van bestuur beslaat; 3°. De Karaïtenbijzondere sekte van de Mosaïsche Godsdiensten wier aanhangers zich in de zuidelijke gouvernementen bevinden4". De landbouwende Israë liten, die hunne bijzondere wetten hebben. Zoodra het nieuwe reglement zal ingevoerd zijn zal er geen bijzondere vorm van bestuur in Rusland voor de Israëhten meer bestaan. ZWEDE3T. De groote voortgang aan den landbouw in ons land gegevendagteekent van de regering des vorigen Koning. Door bezitter te worden van uitgestrekte goederen in onderscheiden deelen des Rijks, heeft hij persoonlijk medegewerkt tot de ontwikkeling der kunst, waaruit alle bronnen van voorspoed vloeijen. Zijn voorbeeld heeft talrijke navolgers gevondeneen edelmoedige wedijver den Adel heeft bezielden zijne overhelling voor het landleven is in het bij zonder voor de landlieden gunstig geweest. Op 13,000 adelijkenhouden slechts 3,500 hun verblijf in de stedenhet grootste deel brengt zijn leven te midden van zijne landbezittingen door, voert er nieuwe uitvindingen in en brengt den landbouw tot volmaking. In Zweden bewoont slechts het 10'te gedeelte der bevolking de steden, dat is: 300,000 op 3,000,000 inwo- i ners, terwijl in Frankrijk de stedelijke bevolking een 3dc der inwoners bedraagt i en in Engeland de helft. De iurigting van een landbouwkundig genootschap te Stokholm door den vorigen Koningen de hulp-genootschappenhebben krachtdadig medegewerkt om den landbouw uit te breiden. Vóór 30 jaren oogstte men slechts koren in zuidelijk Zweden. Thans heeft zich die kuituur tot aan de meest noordelijke streken voortgeplant. Terwijl de bevolking in de laatste 10 jaren met 22 pCt. is toegenomenis de opbrengst van het koren aangewassen met 48 pCt. Voorheen bragt Zweden geen koren genoeg op om in zijn onderhoud te voorzien ieder jaar was het verpligt om voor /3a 4,000,000 er van buiten 's lands te koopen. Thans voorziet Zwe den niet alleen in de voeding van zijne bewoners door de kuituur van gra nen, en vooral door hulp van de aardappelen, maar het voert jaarlijks ten minste 20 ladingen koren uit. PORTUGAL LISSABON, 18 Februarij. H. M. de Koningin is gisteren van cene dochter bevallen. De Burggraaf Sa da Bandeira heeft in de Kamer der Pairs een adres aan de Kroon ingediend, waarhij de dadelijke afschaffing der slavernij gevraagd wordt. De Minister van Finantiën zou aan de Cortes een wets-ontwerp aanbie den ter consolidatie of kapitulatie van al het nog bestaande oude papieren- geld. Eene kompagnie had het uitsluitend regt verkregen om spaarbanken in het gansche Rijk op te rigten; deze had 170 contos a pari tegen 6 pC,t. aan de Regering voorgeschoten. ITALIË. ROMAGNA, 18 Februarij. Het blijft in deze provincie van den Kerkdijken Staat even onrustig. Te Ravenna vermeerderen de inhechtenisnemingen en talrijke patrouilles doorkrui sen de stadvcrcenigingen van meer dan drie personen zijn verboden ieder is verpligt met schemering naar huis te gaan, 'tis of de stad in staat van beleg verkeert. Men verzekert dat de regering haar ontslag heeft gevraagd, onder protest tegen dergelijke buitengewone maatregelen van policie. Het gerucht liep te Milaan dat er 20,000 man Oostenrijksche troepen op marsch was om de garnisoenen der voornaamste steden van Lombardye te ver sterken en eene militaire magt op de Zwitsersche grenzen te hebben. PRUISSEA. BERLIJN, 25 Februarij. Ik kan uit echte bronnen mededeelendat Schelling het zekere voornemen beeft opgevat de Philosopliie der Mythologie en Openharing in het licht te geven. Zijne hier aanwezige vrienden zijn daarover zeer verheugd omdat zij overtuigd zijn, dat de nieuwe Sehellingiaansche Philosopliie door den wezent- bjken toestand der omstandigheden gevorderd wordt en even daardoor eene I krachtige werking moet hebhen. (Allg. Augsb. Zeil.) St. GOAR, 22 Februarij. Bij gelegenheid van den lagen stand des waters in den Rbijnkwam hier eenige dagen geleden in de bedding des strooms eene rots te voorsehijndie de oudste lieden zich niet herinnerden gezien te hebhen. Gelijk aan den Khijn de gewoonte is, hield men een klein feest, met gezang en het klinken der glazen, ten einde dit buitengewoon verschijnsel voor de nakomelingschap te bewaren, en vond in de rots het jaartal 1704 gehouwen, naast hetwelk men het tegenwoordige liet plaatsen. Men kan hieruit met regt opmakendat gedurende deze lange reeks van jaren, het water in onze rivier nooit zoo laag geweest is. FRAAKFORT. Een Israëliet uit deze stad heeft ƒ2,000 aangeboden aan het bestuur der Israëlitische gemeente, als bijdrage voor eene nieuwe Synagoge, indien namelijk daarin om de veertien dagen des Zondags plegtige godsdienstoefening met orgelmuzijk en predikatie gehouden wierd. Over het vraagstuk, of de Iraëli- tisciie Sabbath op Zondag zal verlegd worden, zal in den aanstaanden zomer door cene vergadering van Rabbijnen worden beraadslaagd. ITA»§ BERIGT. KEKKISGETING, van de dagen der Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Leyden, ontvangen heb bende de Alphabetische Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1845, deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raadhuis, van Maandag den 24ste,t Februarij tot Dingsdag den 5den Maart aanstaande, 'smorgens van 10 tot des namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden moglen voorkomen, die op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- kend of daarvan te moeten worden weggelaten, hiervan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven alsmede, dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel: Op Woensdag, den 5(lcl1 Maart 1845 des morgens ten 9 ure, voor de in geschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, 11, I, J, K en L. En Donderdag, den 6(lc" Maart 1845 des morgens ten 9 ure, voor de in geschrevenen wier familie-naam begint met de lettors: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevene bij een biljet worden opgeroepen, om tot de loting ter voorz. plaatse op te komen op den dag en het uur in deze Kennis geving uitgedrukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgaveniet is te ontdekkenen welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loting, ter Sccretarij kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelingen het regt, om bij de op rolling van de loting-nornmers op den 5dc" Maart 1845, 'smorgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al de nommers, welke daartoe worden vercischt, werkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemd, alle degenen; wicn zulks zoude mogen aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats; den dag en het uur, in het oproepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethou ders der Stad Leydenop den 20slCD Februarij 1845. DU RIEU, Ter Ordonnantie vari dezelve, v. PUTTKAMMER. AKABEMIE-AIEUWS». LEYDSCHE IIOOGESCHOOL. Bij besluit van den 22SUn dezer, heeft Z. M. tot Adjutor lnterpretis Leyati Warneriani aan deze lloogeschoolbenoemd de Heer R. P. A. Dozy, in som mige bladen opgegeven als Candidaat, doch den tsten Maart 1844, aan onze Hoo- geschool gepromoveerd tot Doctor in de Letteren, na verdediging zijner Disser tatie, exhihens: Historiae AbbadiDarum voluminis primi partem priorem. Door Z. M. is goedgekeurd het uitgebragt beroep van een Predikant door den kerkeraad der Hervormde Gemeente te Herwijnenonder de classis van Bommel, op N. Naeff, Predikant te Hurwenen. HOORN26 Februarij. Uit het vroeger vermelde twaalftal van Predikan ten, is heden door den breeden Kerkeraad het volgende alphabetisch gestelde zestal gemaakt: S. J. van Hasselt, te Sncek D. Hupkens, te Broek in Water land C. L. P. Metelerkamp, Th. Doet. te Muiden, L. S. P. Meijboom, Th. Doet. te Stiens; W. Opzoomer, te Wadenoijen, en J. P. Strieker, Th. Doet te Driehuizen. DELFT, 27 Februarij. Op heden is door den breeden Kerkeraad der Ne- derduilsche Hervormde Gemeente alhier, het navolgende drietal van Predikan ten, alphabetisch geformeerd: J. P. Burgerhoudt, te Dirksland; L. van Haaf- ten, te Goes, en H. L. Oortte Hoorn. POSTWEZEA. De Directeur van het Postkantoor brengt ter kennisse van het Publick, dat te beginnen met 1° Maart het vertrek der Noordbrabandsche post van hier later gesteld zijndedien ten gevolge de brieven gedestineerd naar Frankrijk België. ZeelandNoordhrabandbenevens Gorinchem en omliggende plaat sen tot 5 ure 'snamiddags zullen worden aangenomen terwijl het frankeren en aanteekenen van brieven derwaarts, tot 4' ure zal kannen geschieden. Leyden, 26 Februarij 1845. W. P. KLUIT.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3