BUiTEJNLAJNDSCHË BERIGTEN. Overeenkomstig het voorstel van den Heer Lazae. wordt derhalve de beraad slaging over de gemelde ontwerpen uitgesteld. Daarna gaat de Vergadering uiteen. Eergisteren avond had bij HH. KK I1H. den Prinsen Prinses van Oranje, het bal costnrné plaats, waartoe sedert geruimen tijd de toebereidsels gemaakt waren. Ten 9 ure traden Hunne Majesteiten de Koning en Koningin, de feestelijk versierde salons binnen waar reeds ongeveer 600 genoodigden verza meld waren. H. M. de Koningin, in het zoo prachtige als smaakvolle costuurn gekleed van Margaretha van Anjou, [gemalin van Hendrik de VI, Koning van Engeland van 14431471] droeg een kostbaar gewaad van goudstof, waaro\er een granaatrood iluweelen tuniek, als 't ware bedekt met edelge steenten. Nadat HH. MM., benevens II. K. II. Mevrouw do Prinses van Oranje, zich naar de voor Hoogstdezelve in de danszaal bestemde plaatsen hadden begeven, trokken de verschillende quadrilles en verdere gecoslumeerde perso nen, in een' statigen optogtvoorbij Hoogstdezelve, paarsgewijze en in de volgende orde 1. Quadrille Renaissance, aangevoerd door IIH. KK. HH. den Prins en de Prinses Frederik der Nederlanden. Z. K. II. als Franqois 1, II. K. H. de Prin ses, m een allerprachtigst costuurn van dien tijd [15151547]; terwijl men, onder de heeren en dames van Iloogstderzelver gevolgvooral II. K. H. Prinses Louisa opmerkte. 2. Quadrille Rococo, aangevoerd door Z. K. H. den Prins van Oranje, in het costuurn van Lodewijk XV. [17151774], 3. Quadrille Ecossaiseaangevoerd door Z. K. tl. Prins Alexander, in bet schilderachtig en rijk costuurn van een hoofd der bergschotten. 4. Quadrille Bohémienne. 5. Quadrille zamcngestehl uit verschillende personaadjenvoorkomende in dén bekenden roman van Walter Scott: Quentin Durward. Deze quadrilles werden gevolgd door ongeveer 159 heeren en dames in de meest verschillende en meestal zeer prachtige costumes van verscheidene vol keren en tij<l vakkenvorsten, ridders, oosterlingen, edelen, enz.; allen on derscheidden zich door bijzondere getrouwheid en rijkheiden mogen waarlijk uitmuntend genoemd worden. Hierop begaven zich de vier eerste quadrilles, elk afzonderlijk, naar de danszaal en voerden daarieder op hare beurt karakteristieke dansen uiten wel: 1°. Het gevolg van Franqois I, de Pavane; 2°. de quadrille van Z. K. H. den Prins van Oranje, de Menuet; 3°. de quadrille van Z. K. II. Prins Alex ander the Reel4°. de quadrille Bohémiennede Polka waarna het aïge- meene bal geopend werdgedurende hetwelk 11. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, met de Haar zoo eigene bevalligheid en minzaamheid, de genoe gens van het feest verhoogde. Hoogstdezelve droeg het costuurn van Constance van Arragon, [12611297], bestaande uit een zilverstoffen onderkleed met eene scharlakenrood en hermelijn gevoerde Iluweelen tuniek, Op dit prachtig gewaad zag men de wapens van Arragonte midden van de uitgezochtste en schitterendste edelgesteenten, terwijl Haar Koninklijk hoofdsieraad, geheel overeenkomstig den dragt van dien Lijd, den Saraceenschen tulband met den middeleeuwschen Italiaanscheu smaak vereenigde. Z. K. H. de Prins van Oranje, die in het begin van den avond gekleed was in het costuurn der quadrille n°. 2 verscheen later in dat van Louis XIII, [16101643] hetwelk wegens zijnen Vorstelijken pracht de algemeene bewondering tot zich trok. HH. KK. IIH. zullen ongetwijfeld eene groote voldoening gesmaakt hebben, doordien zijbehalve de vreugde en het genoegen aan zoo velen bereid door dit feest ook het vertier onder de arbeidende en handeldrijvende klasse alhier bevorderd hebben. Heden avond zal alhier op den Koninklijken Nederlandschen Schouw burg debuteren de Heer Greb met de rol van Sir Eduard Hamilton in het stuk Partijwoede. Wij vermeenen het publiek geen' ondienst te doen, door hetzelve met den debutant nader bekend te maken. De Heer Greb is een groot liefhebber van bet tooneel en heeft op een paar liefhebherij-tooneelen, zoowel hier als te Rotterdam, veel lof mogen inoogsten. In het stukje Juliette door hem vertaald, genoot bij immer de eer, teruggeroepen te worden. Hij bekleedt eene plaats onder onze goede Hollandsche Dichters. De boezemvriend van Van der Hoop, werd hij door dezen belast met de uitgave zijner nagela- tene werken, van welke taak hij zich als vriend en man van letteren heeft gekweten. Men verneemt, dat evenzeer het loffelijk verlangen, zijne kinder en broederpligten te vervullen, als liefde tot de kunst, den Heer Greb er toe gebragt hebben deze loopbaan in te treden. AMSTERDAM 28 Februarij. Het getal der door de Wijks-Commissiën opgegeven armen bedraagt ter de zer stede 70,787 zielen. Het bedrag der collecte ten hunnen behoeve was heden tot ƒ37,179 geklommen. In de op gisteren gehouden bijeenkomst van aandeelhouders in de Ned. Handelmaatschappij is op nieuw tot Commissaris benoemd de Staatsraad II. C. van der Houven. ZWOLLE, 26 Februarij. In eene vergadering der Overijsselsche Vereeniging is door den Heer Staring verslag gedaan van eene geologische reis door Twenthe, welke voor de weten schap niet vruchteloos geweest isbelangrijk was ookwat omtrent den in de gemeente Losser gevonden mergel en de waarschijnlijkheid, dat in de na bijheid Bentheimer steen gevonden wordtwerd medegedeeld. Tevens werden onderscheiden fossilen ten toon gesteldals de kop van een voorwereldlijk rund hos pi imigenius), nabij Weerselo gevonden, welligt 'tpraebtigst exem plaar, dat daarvan bestaat, een schouderblad van een walvisch uit de om streken van Ootmarssum en andere versleeningenals oesterschelpen haaije- tanden, zeesterren, enz. MIDDELBURG, 26 Februarij. In den nacht van den 24sten dezer verongelukte op den Banjert bet schip Neèrlands Koningin, komende van Batavia en bestemd voor Rotterdam. In den nacht tussehen den 24stcn en 255tcn landde onder Domburgeene barkas met den Kapitein en 21 man der equipagewelke, na door C. Wisse, land man, eenige ververscliing te zijn toegediend, naar Domburg werden vervoerd. Gisteren zijn die schipbreukelingen op wagens naar deze stad vervoerd, met uitzondering van den Engelschen loods, die door ongesteldheid, ten gevolge der uitgestane vermoeijenissen voor dat oogenblik niet kon worden getrans porteerd. Zes menschen hebben bij deze schipbreuk het leven verloren, door dien een der vaartuigen, waarin zij zich gered hadden, door de branding op het andere vaartuig geslagen en verbrijzeld werd. Volgens de laatste berigten is voormeld schip geheel uit elkander geslagen. Voor Zoutelande is een ander schip vastgeraakt, voor welks behoud veel vrees bestonddoch later weder vlot is geraakt. Wij wachten hieromtrent nader lierigt. OOST-I1VBIE. BATAVIA, 20 November. De Gouverneur Generaal ad interim, heeft onderscheiden besluiten geno men, waarbij onder anderen bepaald wordt, het bij Koninklijk besluit van 28 October 1840 goedgekeurd en gearresteerd reglement op het bestuur der Protestantsche kerk in Nederlandsch-Indië te publicerendoor middel van het Staatsblad van Neêrlandsch-lndië en dc Javasche Courant Ook wordt bepaald, dat dit reglement onverwijld in werking zal worden gebragt, doch dat hetzelve en het daarbij vermelde kerkbestuur zich vooreerst niet zullen uitstrekken tot de Evangeliesch-Luthersche gemeente te Batavia en haren Predikant. Den 13Jcn is alhier aangekomen Zr. Ms. stoomschip Merapie, Kapitein- Luitenant W. T. Baars. Ook wordt gemelddat op den Mden October ter reede van Soerabaija aangekomen is het Engelsche oorlogschip Fly, Kapitein Blackwood, en den 22stcn daaraanvolgende, de Engelsche oorlogskotter Prince George, Luitenant Aird, terwijl aldaar verwacht werd de Engelsche oorlogschoener Bramble, Luitenant Yyli, al welke vaartuigen onder het opperbevel van Kapitein Blackwoodongeveer drie jaren geleden uit Europa waren vertrokkentot het opnemen en in kaart brengen van de Torres Staat, en laatstelijk van Port Essington kwamen. WEST-HVÖIE. SURINAME, 14 Januarij. Gisteren is alhier aangekomen Zr. Ms. transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, Luitenant der Is 10 klasse A. C. van Braam Houckgeest. CURACAO 12 Januarij. Den 29steo November heeft ten huize van den Heer C. Rappard alhier, bij het vervaardigen van vuurwerkeene ontploffing van buskruid plaats ge had, waarbij 5 personen het leven hebben verloren, als: gemelde heer Rap pard, zijne huisvrouw, bun zoontje van 8 jaren, zijne vrouws zuster en haar zoontje. Dit ongeluk wordt aan onvoorzigtigheidten gevolge van dronken schap toegeschreven. Onder opzigt van den Bisschop Niewindtis alhier door de Rosendaal- sclie zusters of Soeurs de Charité, voor eenige jaren een Instituut voor meisjes opgerigtwaarop de Protestantsche inwoners geene zwarigheid maak ten hunne dochters te plaatsen. In onze Courant van 28 December leest men daaromtrentVoor eenige dagen had alhier een betreurenswaardig voorval plaats, hetwelk het geluk van een deftig huisgezin verwoest en de gansche Protestantsche gemeente alhier in groote onrust heeft gebragt. De familie Gorsira namelijk is tot de treurige ontdekking gekomendal een harer mindeijarige dochters, 19 jaren oud, eene leerling van den Predikant Con rad ien tevens leerling op het Instituut voor meisjes zonder onderscheid van godsdienst, onder directie van den Heer M. J. Niewindt, Bisschop van Cytrum in partibus infideli.umtot de Roomsche godsdienst is overge haald en door gemelden Bisschop in het geheimtegen den wil van hare ouders en zonder bun medeweten, in diens woonhuis, op ongewonen tijd, alleen in tegenwoordigheid van den Priester Schermer is herdoopt. In hoe ver dit gedrag en deze handelwijze van gemelden Bisschop met de wetten, waaronder wij leven, bestaanbaar is, zullen de gestelde magten moeten be slissen. Utrecht. Cour.) TIJRKYE. KONSTANTINOPEL5 Februarij. De Syrische aangelegenheid schijnt eene meer gunstige wending te nemen. De Porte heeftnaar men verneemtin eene nota van antwoord op de laatste inededeeling der vijf Gezanten de stellige verzekering gegevendat zij tegen de Christenen in de districten met gemengde bevolking, die weige ren onder de jurisdictie der Drusen te staan, geene maatregelen van geweld nemen, maar tot beëindiging van bet geschil harer vroegere besluiten in dier voege wil wijzigendat voor de in genoemde districten gelegen dorpeniedere natie haren eigen Wekil zou bekomendie regtslreeks onder den Pacha van Saïda zou staan. De Porte moet overigens in deze mededeeling gevoelens aan den dag leggenwelke van hare gezindheid om op den weg van beschaving

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2