LEYDSCHE COURANT; t?' 1845. VRIJDAG, 28 FEBRUARIJ. N V; BINNEPiLAJNDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zuturdag avond uit :o -öe Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. .--A' éf *yi i i» v' LEYDEN, 27 Februarij. Men verneemt, dat er weder een verzoekschrift tot Herziening der Grondwet, aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal is ingezonden door 85 eigendom hebbende Burgers uit onze stad, van welke 67 stemgeregtigd zijn en 18 de bevoegdheid bezitten om als kiezers te worden benoemd. Men verneemt dat op nieuw uit deze stad een adres aan de TweedeKamer der Staten-Generaal is ingezondenwaarbij wordt verzocht dat die Tweede Kamer alle pogingen zal aanwendenwaardoor de Grondwetsherziening zoo spoedig en zoo goed mogelijk tot stand keme. De 42 onderteckenaren be- hooren tot den gegoedenbeschaafdenrustigen burgerstandmen merkt vooral onder hen op Fabrikanten en Renteniers. Het Journal des Débats van den 24sten Februarij, ontleent van de Gazette du Midide navolgende berigten omtrent twee kometen welke thans, behalve de kometen voor eenigen tijd door Mauvais en d'Arrest ontdekt, zou den zigtbaar zijn. De Hoogleeraar Colla van Parma, berigt, dat bij den 5den Februarij in bet sterrebeeld de Eridanus eene nieuwe teleskopische komeet ontdekt heeft, op een geringen afstand van die, welke door Mauvais is ontdekt geworden. Bij gebrek aan hulpmiddelen beeft hij de plaals dier komeet niet kunnen be palen." »De Kapitein Hilaire Gautier, gezagvoerder van bet schip la Finette, den 5den December nit Buenos-Ayres vertrokken, heeft bij zijn aankomst te Mar seille berigt gegevenvan de verschijning van nog eene andere komeet, welke zeer aanmerkelijk in helderheid uitmunt, boven de anderen die zich thans vertoonen. Zie hier een uittreksel uit zijne mededeeling:" »»Den 24sten December, op 24 graden zuider breedte zijnde, zagen wij eene schoone komeet, tusschen de wolken, toen de lucht zich eenigermate ophelderde, na gedurende zes dagen betrokken te zijn geweest. De volgende dagen, bij helder weder, vertoonde de komeet zich in het westelijk deel van het sterrebeeld de Phenix. Haar staart had voor het ongewapend oog eene lengte van omtrent 12 graden. Van den 27sten tot den 30slcn December was zij bijzonder helder en had hare kern omtrent het licht eener ster der vierde grootte. Het bleek ons dat haar afstand tot de planeet Jupiter, dagelijks 1 graad 20 min. verminderde. Toen wij den Aequator naderden, verdween zij onder onzen horizon." Z. M. heeft bekrachtigd de door de Algemeene Hervormde Synode vast gestelde Instructie voor de Algemeene Synodale Commissie der Nederland- sche Hervormde Kerk. Dusver bestond die Commissie, krachtens Konink lijk besluit van 26 November 1827, uit den President en Secretaris der Synode, en verder uit vijf Predikanten en Ouderlingen (of oud-Ouderlingen), door den Koning uit een door de Synode aangeboden dubbeltal gekozenvan welk elk jaar één, die eerst na twee jaren herkiesbaar was, aftrad. Voortaan zal de Commissie bestaan uit negen leden: namelijk den President, Vice- President en Secretaris der Synodedrie Predikanten en drie Ouderlingen deze zes laatstgenoemde, met derzelver Secundi, worden door de Synode zelve bij volstrekte meerderheid benoemd uit de respective Predikanten en Ouderlingen of oud-Ouderlingen der Nederlandsche Hervormde Kerken wel zooveel mogelijk uit verschillende provinciale ressortenvan dezelve treden jaarlijks één Predikant en één Ouderling af, die eerst na twee jaren weder benoembaar zijnen wordt jaarlijks één afgevaardigd naar de algemeene Sy node met eene beslissende stem ook zal de Hoogleeraar in de godgeleerd heiddie de laatste Synodale vergadering heeft bijgewoond, of deszeifs Se cundus, met praeadviserende stem in de Commissie zitting hebben. De bepalingen der instructie over de werkzaamheden der Commissie strek kenom dezelve uit te breiden, minder afhankelijk van het Ministerie van Eeredicnst te inaken en te bespoedigen. Ook wordt aan de Commissie de be voegdheid gegeven, om met 's Konings voorkennis in buitengewone gewigtige omstandigheden eene buitengewone Synode te beleggen en daartoe de leden der laatstgehouden Synode zamen te roepen. GronCour.) •s GRAVENHAGE, 26 Februarij. Onder de ingekomene adressen bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal, is een zeer belangrijk vertoog uit Amsterdamvan belanghebbenden bij de kolonie Suriname, welke zich zeer 1 eklagen dat., al hunne vorige eerbiedige vertoogen aan de Regering op partijdige berigtenonbekendheid met den toe stand der kolonie en vooringenomenheid met het stelsel van onbeperkt gezag, schipbreuk hebben geledendat zij nu nog deze poging ter afwending van den ondergang dier kolonie beproeven. Zij geven een overzigt der finantiël# maatregelen die de Regering sedert 1814 heeft genomen, en betoogen: hoe er zonder eenig bepaald stelselbij afwisseling tegenstrijdige en allerverderfe- lijkste verordeningen zijn gemaakt. Zij verklaren dat de tegenwoordige Gou verneur-Generaalde uitdrukking van den wil der Regering, de bestaande moeijelijkheden heeft vergroot en daarenboven onoplosbare doen ontstaanen halen de volgende woorden aan die zij vroeger in een adres aan Z. M. den Koning hebben gebezigd «Sire! Veelvuldige omstandigheden beletten den tegenwoordigen Gouverneur- Generaal alreeds door zijne antecedenten daartoe buiten staat gesteld om voortaan in de kolonie eenig nut te stichten. Het volslagen isoloment, waarin die hooge ambtenaar verkeertafgescheiden van allendie in de kolonie zedelijken invloed uitoefenen en steeds omringd van lieden, die het vertrou wen van het algemeen nooit bezeten of sedert lang verloren hebbenbotsing en tweedragt tusschen al de gevestigde autoriteiten; aanranding van de onaf hankelijkheid der regterlijke magt; allerwege toenemende ontevredenheid over en wantrouwen tegen alle handelingen van het bestuur, gepaard met bezorgd heid voor de toekomst; belemmering der onmisbare huiselijke tucht onder de slaven geschokt vertrouwen bij den eigenaar, en door de vereeniging van al deze zamenwerkende oorzakente midden van de toenemende magleloos- heid van het openbaar gezagschrikbarende waarde-vermindering van de openbare eigendommen." Verder beklagen zij zich over het besluit van November 11., waarbij al de honorifieke leden van den kolonialen raad en drie leden van het koloniaal geregtshof ontslagen zijnwaardoor het oorspronkelijk octrooi van 1682 is vernietigd, en waarbij volgens art 72 der Grondwet de Raad van State had moeten gehoord zijn, uit welk artikel in verband met art. 19 blijkt, en hetgeen de geschiedenis onzer staatsregeling bevestigt, dat het de bedoeling is geweest, alleen de uitvoerende magt, niet het wetgevend gezag aan den Koning op te dragen. «Indien" gaan zij voort, «de Minister van Koloniën zijne magt tot het eenvoudig opperbestuur in naam des Konings bepaalde, gelijk de Grondwet oorspronkelijk heeft bedoeld, indien Nederlands volksvertegenwoordiging werd geraadpleegd omtrent de staatsregtclijke en wettige belangen der kolonie, neendan zou het met Suriname zooverre niet gekomen zijndat zulk een maatregel noodig kon geacht worden, om aldaar rust en orde te handhaven." En besluiten bun adres met de woordenonlangs door den raad eener Fransche kolonie tot de Kamers gerigt: «Nous adjurons done les chambres, ce boulevard des lihertés et de fran chises constitutionnellesde venir en aide a notre faiblesse et de protéger nos institutions: nous les conjurons de porter dans l'étude des questions coloniales toute la maturité, que commande leur importance, de se prémunir contre des doctrines funestesqui n'amèneraient que la ruine et la déstruction et de ne pas souffrir la spoliation méditée contre nos propriétés et l'anéantisse- ment des grands intéréts coloniaux." 27 Februarij. In de Zitting van Dingsdag jl.zijn ingekomen verzoekschriften over: 1°. het voorstel nopens de Grondwets-herzieningvan opgezetenen der ge meenten DoornspijkOldenbroek en Oostenwolde (Gelderland)grondeigenaars en landbouwers der gemeente Oost-Kapelle (Zeeland); ingezetenen der stad Dordrecht; van Harderwijk en omstreken; van Rotterdam; van Arnhem; van Sprang (Noord-Braband); van inwoners te Neede (Gelderland), en van in gezetenen van Oldambt (Groningen). Bovendien: een adres van vier ingeze tenen van Wassenaar, daarbij wijziging verlangende in bet beginsel der ver kiezingen; van ingezetenen te Nienwolde (Groningen), verzoekende eene wij ziging der Grondwet in dier voege, dat de staatshuishouding vereenvoudigd worde en bezuinigingen op eene grootere schaal zullen kunnen plaats hebben; en een adres van ingezetenen van Vucht (Noord-Braband), die verzoeken de daarstelling van eene vrijgevige grondwet, door groote bezuinigingen geken merkt 2°. bet tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, als van: Handelaars te Rotterdam, Delft, 's Gravenhage, Hardinksve'd, Sliedr. cht s en Giessen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1