KWEDEK. STOKHOLM, 7 Februarij. De Raad van Adel heelt liet voorstel aangenomen om gedurende 3 jaren jaarlijks eene som van 10,000 Spaansche piasters ter beschikking der Regering te stellen, ten einde de slaven op het eiland S'. Barthelemy, een der An tilies, vrij te maken» SPAKJE. MADRID, 14 Februarij. Volgens berigten zou het hof van Rome als voorwaarde voor de sluiting van het concordaat en de erkenning van Koningin Isabella II hebben gesteld, dat niet alleen de nog onverkochte goederen der geestelijkheid en der geestelijke gestichten aan dezelve zullen teruggegeven worden, maar ook, dat de kerk zal gcmagtigd zijn eigendommen te verkrijgen bij wijze van schenking of testa ment. Bovendien wordt gevorderd, dat vier bedelorden zich in Spanje zullen mogen vestigen. De Senaat heeft met 74 tegen 2 stemmen de wet op de begiftiging der eeredienst en geestelijkheid aangenomen. Men spreekt, zegt El Glohovan eene aanzienlijke operatie, welke de bank van San Fernando, in vereeniging met eenige kapitalisten van Madrid, voornemens zou zijn te doen. Namelijk er zou een depót plaats hebben van 240 millioen realen in 3 pCts. effectenwaarvan de rente gedurende vier jaren door dit etablissement gewaarborgd zou worden met het doel om eene gelijke som te Londen en te Parijs uittegeven door middel van certificaten. Met deze operatie zouden te Parijs belast worden de Heeren Agnirrevengoa Jr. en Arribarren en te Londen de Heeren Frederik Huth en Cie. Deze huizen zouden de betaling van acht halfjaren op dezelfde voorwaarde als de voormelde bank waarborgen. Men verzekert, dat de commissarissen van Madrid zijn ver trokken om te Parijs en te Londen dezen maatregel op het touw te zetten. Dit is het berigt, zoo als het bij de handelaren in omloop is. PORTUGAL.. De Regering heeft onder dagtcekening van 21 Januarij 11. een besluit ge nomen, waarbij bepaald wordt, dat de Nederlandsche vlag wordt gelijk gesteld met de Portugesche, wat aangaat de betaling van quarantaine-regtendeze zijn op bijna de helft verminderd; ook zijn er verminderingen toegestaan voor de passagiers en de koopwaren. De meerdere regten, die na het nemen doch j voor de afkondiging van het besluit betaald zijn, zullen terug gegeven worden. ZWITSERLAND. De Staats-Raad van het kanton Waal land heeft zijn ontslag genomen, daartoe gedrongen door het verontwaardigde volk, dat van geene toelating van Jcsuiten wilde weten, en dat geholpen door de krijgsmagt, die zich met het volk tegen de Regering vereenigde, een voorloopig bewind heeft benoemd. De stad levert een droevig schouwspel op van oproer en verwarring, het volk was tot het uiterste gebragt en »Een woedende gemeente en staat in regt noch rede »Als ze iemand overmag." De Groote Raad, te Lausanne vergaderd, heeft toen met 103 tegen 64 stemmen het voorstel aangenomen, om geen gevolg te geven aan het beroe pen der Jesuiten in dat kantonen tevens beslotendat de Afgevaardigden op den Landdag in last zouden krijgenom de uitdrijving der Jcsuiten te vragen. In den Landraad van Glaris hebben 3,692 burgers petitiën ingeleverd om de Jesuiten te verdrijven, waarop die Raad met 81 tegen 16 stemmen het besluit heeft genomen, om aan zijne Afgevaardigden naar den Landdag eten mandaat in dien zin mede te geven. - Het kanton Aargau heeft ook aan zijne Afgevaardigden in last gege ven om aan den Landdag de uitdrijving der Jesuiten te vragen. De Groote Raad van Schaffhausen heeft met 42 tegen 23 stemmen be paald, dat het vraagstuk over de Jesuiten tot de bevoegdheid van den Landdag behoort. Er is bovendien besloten, dat de Jesuiten zullen verdreven worden, en dat het kanton Lucern gedwongen en de kantons Freiburg, Wallis en Sehwytz vriendschappelijk zullen uitgenoodigd worden, de Jesuiten weg te zenden. In het kanton Tesino is ook zulk een besluit genomen. De Regering van Geneve heeft met lil tegen 35 stemmen zich in den geest van de meer gematigde tegenstanders der Jesuiten verklaard; doch dit besluit heeft bij de bevolking, die da uitdrijving van die sekte wil, ontevre denheid verwekt, zoodat men er voor een' opstand bevreesd was. De Regering had de wachtposten verdubbeld. BEIJ EREN. Onze Regering heeft de Deutsche Allg. Zeitunq en het Frankfurter Jour nal in hare Staten verboden, omdat die beide bladen in den laatsten tijd vele berigten mededeelden, omtrent de beweging in de Katholijke kerk in Duitscbland. SAKSEN. DRESDEN, 10 Februarij. Ook bier toont zich de werking van den voortgang te Schneidenmühl. Eenige dagen geleden hielden de Katholijken, die de afscheiding van Rome zijn toegedaanin de zaal van het hótel de Luxembourg eene vergaderingin welke eene Commissie benoemd werd ter oritwerpiug van statuten voor eene Duitsch-Katholijke gemeente. Daar echter het grootste getal Katholijken alhier meest aan het Hof zijn verbonden twijfelt men of zulk eene gemeente hier. wel tot stand zal komen ENGELAND. LONDEN, 19 Februarij. De wet op de belasting van eigendommen en inkomsten is 11. Maandag ire het Lagerhuis begonnen beraadslaagd te worden en heeft het Ministerie reeds aanvankelijk eene groote meerderheid voor zich bekomendaar een voorstel om die belasting op zekere eigendommen niet toe te passenmet 263 tegen 55 stemmen verworpen is. Lord Russell heeft wel in het algemeen beden kingen tegen de wet gemaakt, doch geen amendement op dezelve voorge slagen. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Februarij. In de Zitting der Kamer van Afgevaardigden van gisteren heeft de Heer De- belleyme, rapporteur der Commissie, belast met het ontwerp van wet betrek kelijk de geheime fondsen, verslag gedaan, hetgeen gunstig voor dat ontwerp waszoodat het te verwachten isdat ook de Kamer hetzelve met eene groote meerderheid aannemen, en het Ministerie blijven zal. De beraadsla gingen werden op Donderdag bepaald. Texas zal nu weldra bij de Vereenigde Staten worden ingelijfd. Dit zal het begin zijn der overwinning van Noord-Amerika over Mexico. Het bestuur van Mexico is tot den laagsten trap van onvermogen en beuzelarij vervallen; het mist verlichting, geestkracht en zedelijkheid, het is een be stuur van barbaren, die door al de ondeugden der beschaving zijn ontzenuwd, en over hetwelk al de groote natiën zich te beklagen hebben van wege zijne even dwaze als hatelijke maatregelen tegen den buitenlandschen handel die het bijna geheel afsluit; zoo hebben de Mexicaneneen volk dat nog in geen eeuw fabrijken zal hebben, en uit landbouw en mijnwerken overvloe- digen rijkdom kan putten, ter bescherming hunner denkbeeldige fabrijken de strengste maatregelen tegen den invoer van buitenlandsche manufacturen ge nomen: zoo zal eene hoeveelheid wijn, die in Frankrijk ruim ƒ3 kost, thans daar ƒ120 moeten gelden. Waarbij nu nog de wanorde van den burger oorlog komt. Texas is nu op het. punt der inlijving in de Vereenigde Staten en Mexico zal wel bij gedeelten volgen. Jammer maar, 'dat de slavernij die in deze voormalige Spaansche bezittingen thans niet meer bestaat, nu weder, juist bij wonderlijke en droevige tegenstelling, door dat volk, dat bij uitne mendheid de vrijheid voorstaand volk zal worden toegelaten. Nogtans zal het voor Mexico nog veel ongelukkiger zijn om regeringen te hebben zoo als er nu sedert 15 jaren bestaan, die nergens toe deugen, dan om de heerlijkste landstreken der aarde uit te puttenen het volk alle zedelijkheid te doen uitschudden. BELGIE. ANTWERPEN, 20 Februarij. Te Recogne, bij Bastogne, heeft men drie voet diep onder den beganen grond een aarden pot gevonden, behelzende 842 zeer dunne zilveren munten, ter grootte van eenen centime. Op de eene zijde staat Ludovicus I Op de keerzijde de woorden Totlus Civis. Deze munten schijnen tot de lXde eeuw te behooren. SERAING, 17 Februarij. De ijzer- en werkluigen-fabrijk alhierzal in weerwil van de groote schaal waarop zij door Cockerill was aangelegd, door het hem opgevolgde Vennootschap nog moeten worden uitgebreid om aan al de bestellingen uit den vreemde te voldoen. De derde hoogoven is al in het vuur, het getal der ovens voor de ijzerfabrijk is van 15 op 25 dat der coaksovens van 35 op 48 gebragt. De wekelijksche omzet van gewigt van ijzer is van 140,000 tot 300,000 Ned. geklommen. De Oostenrijksche regering heeft in 't kort 20 locomotiven besteld. i. - i i STADS BERIGT. K E H N I 8 G F, v ING, van de dagen der Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Lemen, ontvangen heb bende de Alphahetische Naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie, van dezen jare 1845, deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden dat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen, in een der vertrekken van het Raadhuis, van Maandag den 24sten Februarij tot Dingsdag den 5tlen Maart aanstaande, 'smorgens van 10 tot des namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden moglen voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangetqe- kend of daarvan te moeten worden weggelatenbiervan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven alsmede, dat de Loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel: Op Woensdag, den 5den Maart 1845 des morgens ten 9 ure, voor de in geschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K en L. En Donderdag, den 6den Maart 1845 des morgens ten 9 ure, voor de in geschrevenen, wier familie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgeschrevenc hij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorz. plaatse op te komen op den dag en het uur in deze Kennis geving uitgedrukt; terwijl door hen, wier woning, wegens onnaauwkeurige opgaveniet is te ontdekkenen welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarij

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2