LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 24 FEBRUARIJ. BINNEN LANDSCHE BEMETEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 1845. J)e Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. N°, 24. De Prijs de' Courant is 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 22 Februarij. Het verdienstelijk Muzijk-Gezelschap Musis Sacrum geniet de aangename voldoening dat liet Concert ten behoeve der armen door hetzelve gegeven, de som van ƒ555.80 heeft opgehragt, welke som, bij al de uitdeelingen en giften van algeineene en bijzondere liefdadigheid aanzienlijk mag heeten. Deze zoo aangename als nuttige vereeniging verdient dus ook voor hare zoo wel geslaagde pogingen den lof en dank van allen die belang stellen in het lot der armen. De Kamper Courant deelt onder Mengelingen den brief mede van Mr. P. L. F. Blussé, aan de Leydsche Courant geschreven den 10den Januarij II., zonder daar verder iets bij te voegen, waardoor het ligt den schijn zou kunnen hebben als of de Heer Blussé dien brief niet aan de Leydsche Courant zou hebben gezonden of weldat deze dien niet zou hebben geplaatstterwijl dezelve nogtans in n°. 7 van ons blad is opgenomen, iets 'tgeen wij mecnen dat de Kamper Courant had hehooren te vermelden, daar nu het verzwijgen van de bron waaruit zij dien brief heeft bekomen, tot verkeerde gissingen aanleiding zou kunnen geven. Jn de negotiatie der 3de serie van geldleening tot goedmaking der kosten voor het Droogmaken van het Haarlemmer-Meer, waarvan de deelneming, ten bedrage van ƒ1,000,000 voor het publiek «as opengesteld, is voor ƒ9,743.000 ingeschreven. Te Amsterdam alleen beliep de inschrijving bijna 7, en te Rotterdam meer dan 2] millioen. 's GRAVENIIAGE, 21 Februarij. Z. Excel, de Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragl van het algemeen, dat de correspondentie-dagen door middel van de zoogenaamde Overland-posttusschen Engeland en Oost-Indië, zijn vermeerderd geworden, in dier voege, dat er voortaan niet meer ééns, maar twee malen, te weten: op den 7den en op den 24sten van' elke maand, eene brievenmaal uit Londen naar de voorschreven bestemming verzonden wordt. Indien evenwel een dier heide dagen op een Zondag invalt, geschiedt de expeditie, in plaats van den 7denop den 6den cn, in plaats van den 24slenop den 25sten dier maand. Het staat aan het publiek hier te lande vrij, om naar verkiezing hunne brie ven, die bestemd zijn om met de bedoelde malen te worden verzonden, hetzij van hier over Londen, hetzij van hier regtstreeks op Marseille te doen loopen, met inachtneming van hetgeen voor ieder geval bepaald iscn waaromtrent de noodige inlichtingen op de postkantoren te verkrijgen zijn. Heden hebben alle de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten- Generaal zich wederom bezig gehouden met het onderzoek van het aanhangige voorstel tot herziening der Grondwet, Morgen zal dat onderzéek door sommige afdeelingen worden voortgezet. De centrale afdeeling zal vergaderen over de ontwerpen nopens het slem- en kies regt, waaromtrent waarschijnlijk het algemeene verslag dier afdeeling wordt opgemaakt. Den 18den dezer is in deze Residentie overleden, in den ouderdom van 78 jaren, de Edel Hoog Achtb. Heer Mr. Antonie Willem Philipse, President van den Hoogen Raad der Nederlanden, Commandeur der orde van den Ne- derlandschen Leeuw, enz. Van het jaar 1814 af tot 1838 heeft de overle dene de betrekking vervuld van Procureur-Generaal bij het Hoog Geregtshof alhier, tot dat hij, in laatstgemeld jaar, bij de daarstelling van de nieuwe regterlijke organisatiemet het Voorzitterschap van dat hoogste regterlijk collcgie hier te lande werd bekleed in welke gewigtige betrekking hijof schoon in jaren gevorderdmet onverzwakten ijver de zoo gewigtige op hem rustende pligten bleef vervullen. De tlooge Raad, kamer van strafzaken, heeft den 18den dezer uitspraak gedaan op het beroep in cassatie van S. van Praag c. s.die door het Pro vinciaai Geregtshof van Noord-Holland, ter zake van geldsnoeijerij, veroor deeld zijn. De llooge Raad heeft het beroep der requiranten verworpen doch het arrest vernietigd, voor zoo verre daarbij gelast is, dat de verminkte muntspeciën niet aan de eigenaars zullen worden teruggegevendan na vooraf onbruikbaar te zijn gemaakt. De Hooge Raad heeft te dien opzigle ten principale gelast, dat die stukken alsnog aan de daarop reglhcbbenden zullen worden teruggeven. Men wildat tegen een' der schrijvers van een sedert eenigen tijd in deze residentie verschijnend «eekblad, bij de justitie eene klagt wegens laster is ingedienddal de verhooren voor den Heer regtcr-commissaris reeds zijn afgeloopenen de stukken verzonden aan de raadkamer. Men verhaalt, dat de schrijver van het artikel dezelfde persoon zoude zijn, die o. a. in 1841 tot eenige jaren gevangenisstraf is veroordeeld, als hebbende Z. M. Koning Wil lem II hoosaardiglijk en openbaar gesmaad, gehoond en gelasterd, en aan wienofschoon hij voortvlugtig wasdoor Z. M. den Koning genade werd geschonken. BRIELLE, 20 Februarij. De toevoer der kabcljaauw is tegenwoordig zoo groot, dat vele visschers hunne vangst hier niet meer ter markt komen aanbieden, maar dezelve van hier naar Vlaardingen verzenden, waar men den visch het ingewand uithaalt, alsdan met zout opvult en daarna toenaait; van waar dezelve dan naar Duitsch- land en andere plaatsen vervoerd wordt. Er zijn dagen geweest, dat men er een duizendtal op wagens door deze stad zag passeren. AMSTERDAM 21 Februarij. Reeds zijn voorloopige aanbiedingen tot inschrijvingen ontvangen bij de Com missie belast met het tot stand brengen eener waterleiding, waaronder eene van ƒ300,000, waarbij tevens werd aangeboden om des verkiezende de voor keur te mogen hebben voor de geheele som van 3 millioen. De collecte ten behoeve der algemeene armengisteren hier gehouden heeft de som van 25.237.33 opgebragtook is nog de aanzienlijke gift van ƒ10,000 in eenen brief met tien bankbillctten a 1,000 ontvangen. Naar men met zekerheid verneemt, is door den Raad der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij besloten tot den aanleg ecner electro-magneti- sche telegraaf langs den spoorwegen wel voorloopig tusschen Amsterdam en Haarlem. Zoo wij wel onderrigt zijnis de uitvoering daarvan opgedragen aan onzen stadgenootden Heer E. Wenckebach. HUMMELO17 Februarij, Ten bewijze, dat ook de provincie Gelderland landstreken bezit met eenen veestapel, die met Denemarken en Normandije kan wedijveren, verdient ge meld, dat een welgesteld ingezeten dezer gemeente, de Heer J. Breukink Bz., sedert jaren zich bijzonder op een goed ras van koeijen toeleggende, de zer dagen eenen os heeft doen verloten die aller aandacht tot zich trok. Uit eigen stal afkomstig, zorgvuldig opgefokt, heeft dit dier aan de verwachting ten volle beantwoord. Dezelve is ter naauwernood 5 jaren oud, fijn van gestelschoon van ledenhelder zwart-bont geteekend en zalvolgens een parige getuigenis van deskundigen, schoon aan den haak eene zwaarte heb ben van ten minste 1000 Ned. ponden. VLISSINGEN, 16 Februarij. Heden voormiddag ging Zr. Ms. fregat Ceres, onder bevel van den Kapitein ter Zee Enslié, aan welks boord zich bevindt de Heer Schout-bij-Nacht van den Bosch, van deze reede onder zeil naar Java, zullende genoemde Schout bij-Nacht aldaar het bevel over Zr. Ms. zeemagt aanvaarden. MAASTRICHT, 19 Februarij. De Luitenant-Generaal Baron des Tombe, Opperbevelhebber van de ls»e af. dceling van het Nederlandsche leger en van deze vesting, is den 18de» alhier gestorven. Hij overleed ten gevolge van slecht geheelde wonden, waaraan bij sedert eenige maanden zwaar leed. CHINA. MACAO 20 November. Een handelsberigt in de Nieutve Rotterdamsche Courant van den 21s,en dezer, meldt, omtrent den handel met China in wollen stoffen, het volgende: De aanvoeren van polcmieten zijn in dit saizoen buitengemeen groot geweest, bijna driemaal zoo veel als in het vorige jaaren veel meer dan in eenig sai zoensedert het voorstel van de statuten der Oost-Indische Compagnie. Voor eene sortering van Yorkshire polemieten, in allen deelevoorde tegenwoordige vraag geschikt, zoo in qualiteit, kleur en pakking, is met moeite 23 a 23J doll, te bedingen. Wij hebben van geene omzettingen in Hollandsche pole mieten vernomen; de handelaars hierin geven op, dat voor eenige honderde stukken, onlangs aangevoerd, 32 doll, is bedongen, doch wij hebben de sor tering der kleuren niet te weten kunnen komen.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1