HANOVER. Het plan om zich met Holland te verstaannopens een' ijzeren spoorweg van Arnhem over Dieren en Zutphen van daar over den IJssel naar Deven ter van Deventer op Raalteeen' tweeden weg van Kampen op Zwolleen van daar mede naar Raalte; vervolgens van laatstgenoemde plaats op Almelo, Ootmarsum tot aan de (Hannovcrsche) grenzen, is niet alleen voor de nabij den ijzeren weg gelegen provinciën, maar voor ons Koningrijk ja voor geheel Duitschland van gewigt. Men kan zich bezwaarlijk voorstellen welke voor- deelen zoodanig ontwerp zal aanbieden. De hoofdzaak is de naauwe verhind- tenis van Holland en Duitschland. Het Hollandsche volk is van Dnitschen oorsprong, en waarlijk niet het minste van den Duitschen stam. De Hol lander leest en verstaat onze taal, evenzeer als wij de zijne. Niets belet ons met een' Hollander te spreken: hij Hollandsch, wij Duitsch. De hereeniging met hem is eene zuivere verovering der nationaliteit. Onze dagbladen mogen naar Belgen en Vlamingcrs wenschenen op de Hollanders schimpenzij zij zijn helaas niet wijzer; terwijl bovendien de ultramontaansche strekking in Duitschland, die in het Katholijke België het beloofde land meent te aan schouwen hierin voorzeker meer de hand heeftdan men wel oppervlakkig zou denken. Naauwe verbinding met Holland geeft ons ook dadelijk eene kracht ter zee, waarop wij voor onze even in de geboorte zijnde zeemagt on dersteuning kunnen vinden. Voor onze regering is nu het oogenblik tot han- len gekomen. Wil men thans Holland, dat ons de hand biedt, terugwijzen, dan verzuimen wij eene gelegenheid voor de ontwikkeling van ons landwelke welligt niet terugkomt. ENGELAND. LONDEN, 15 Febrnarij. Op eene algemeene vergadering van leden der Universiteit van Oxford eergisteren gehoudenis met 596 tegen 511 stemmen besloten, bet werk van den Heer Ward te veroordeelen. Dit werk, getiteld: Verhandelingen over den Tijd. of gedachten over eene Christelijke kerk, stond het Puseyismus voor. Ward is vervallen verklaard van zijne Universiteits-graden. Hij helt met Pusey en Newmann het meest tot eene toenadering naar de Roomsche eeredienst over. De fabrikagie van ijzer in het Vereenigde Koningrijk beloopt jaarlijks 1,400,000 ton. Schotland levert bijna een derde. In 2 maanden zullen 9 nieuwe werkplaatsen in de nabuurschap van Glasgow geopend wordendie 1,350 ton per week of 70,000 ton per jaar zullen opleveren. Drie nieuwe hoog ovens worden ook opgerigt en zullen in den loop van dit jaar gereed zijn; zij zullen 12 vuurmonden hebben en bijna 1,809 ton per weekof 93,000 ton per jaar opleveren. De werkbazen hebben eene menigte nieuwe bestellingen. DELGIE. BRUSSEL, 17 Februarij. Men verzekert, dat de Regering eene Commissie van ervaren mannen zal benoemen, welke zullen belast worden de geschikste middelen te zoeken, om onze heigronden vruchtbaar te maken. Onze Kempenaars moeten zich echter daarover niet verheugenwant wanneer men de eene of andere zaak op de lange baan wil krijgengeeft men ze gewoonlijk aan eene Commissie in handen. Op den Spoorweg zijn sedert de opening in 1835vervoerd 20,898,402 personen en is 49,103,981 fr. ontvangen. ANTWERPEN, 18 Februarij. Den Heer Eloy de Burdinne een warme voorstander van verbodswetten heeft Zaturdag aan de Kamer met twintig andere leden een voorstel gedaan, strekkende om de graanwet van 1834 tot in den grond te wijzigenen over- zware regten op den invoer van tarwerogge en gerst te leggen dat is te zeggen: de binnenlandsche granen te doen opslaan, niet ten voordeele der land lieden veel min tot voordeel der verbruikersmaar in het belang van de grondeigenaars. De werkende klasse, welke in dit gure jaargetijde bitter lijdtwil men haar zuur brood nog duurder dan tegenwoordig doen betalen I Is dit niet regt christelijk? Te Rolleghem (West-Vlaanderen) is dezer dagen in den ouderdom van 103 jaren overleden Maria Josepha van Neste, weduwe Mariage. Zij heeft tot het laatste oogenblik al bare geestvermogens behouden. Een hermelijn, een fraai viervoetig diertje, welks huid zulk een kost baar bont verschaften dat slechts in Rusland en de hoog-noordclijke gewes ten gezien wordt, is dezer dagen te St. Hubert in het Luxemburgschcdoor den Majoor Geoffroy geschoten. AKADEMIE-NIECWS LETDSCHE HOOGESCHOOL. De Hoogleeraar Juynboll van Groningen heeft de beroeping als gewoon Hoogleeraar en Interpres legati Warneriani aangenomen indien dus de Gro ninger Hoogeschool reden heeft zich te verheugen dat de Hoogleeraar Ermerins niet heeft kunnen besluiten de beroeping naar Leyden aan te nemennoch de Hoogleeraar Sebastian om zich naar Amsterdam te verplaatsen (en niet naar Leyden zoo als abusief in onze vorige was gemeld) blijft ook ons een reden tot blijdschap in de waardige vervulling van eene der leerstoelen voor de Oostersche Letterkunde, welker roem aan deze Hoogeschool sedert onheuge lijke jaren door de geleerdste taalkenners uit ons vaderland met zoo veel ijver is gehandhaafd. PROMOTIE- Den 20steu Februarij de Heer J. B. Loman, van Bodegraven, in de Letteren, na Publieke verdediging van zijn Specimen in Plauttim et Terentium. •HOORN16 Februarij. Ter vervulling der bestaande vacature, is heden door den Breeden Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier, bet volgend alphabetisch gestelde twaalftal van Predikanten geformeerdJ. F. van Greu- ningete ScharwoudeP. Haesebroekte Eijerlandop TexelS. J. van Hasselt, te Sn eek D. Hnpkens, te Broek in Waterland; C. L. P. Meleler- kampTh. Doet. te Muiden; L. S. P. Meijboom Th. Doet. te Stiens: W. L. F. Moltzer, te Waalwijk J. B. Nybofï, te Spaarndam W. Opzoorner, te Wadenoijen; J. P. Strieker, te Driehuizen; J. van der Ven, te Bedijkte Schermer, en G. E. AF. de AVijs, te Jisp. Ingezonden den löden Februarij.) Te Utrecht heeft thans de zevende tentoonstelling van planten en voor werpen van Land- en Tuinbouw plaats, gehouden door het Genootschap voor Landbouw en Kruidkunde aldaar. Niettegenstaande den ongunsligen tijd van het jaar, is nogtans deze tentoonstelling zeer schoonen vele zeld zame, prachtige en kostbare gewassen zijn door HH. leden ingezonden, zoowel tot luister der tentoonstelling als om naar prijzen te dingen. De ruime zaal naast den Schouwburg is in ecnen lusttuin veranderden daar het Bestuur van het Genootschap vreesde, wegens de onverwachts ingevallene koude, niet genoegzaam groene en bloeijende gewassen te ontvangenom daarmede de zaal te versie ren, zoo is het op het denkbeeld gekomen, in de zaal eenen engelschen wandel- tuin na te bootsen, het gras door weelderig groen mos te vervangen, en boschjes en perken met keurige, altoos groene of bloeijende heester en bolge wassen aan te leggen. Langs de met, zand bestrooide slingerpaden wandelen de lielhebbers als het ware in ecnen tuin, en bezien en bewonderen de lente flora van het kunstplantsoen. De versiering der muren van de zaal, de aan leg en de tentoonstelling der bekroonde gewassen en andere voorwerpen van land- en tuinbouw, is met zeer veel kunde en smaak uitgevoerd. Aan het talent van den Heer C. G. Breitenstein, Hortulanus Academicus te Utrecht, hebben wij den verrukkenden scboonen aanleg te danken, terwijl ook deze zevende tentoonstelling de algemeene nuttige strekking van het Genootschap en den lofwaardigen ijver van deszelts Bestuur kenmerkt. Wij moeten aan dit Genootschap de groote verdienste toekennendat hetbenevens de Ko ninklijke Nederlandsche Maatschappij tot aanmoediging van den Tuinbouw te Leyden, de eenige instelling in ons Vaderland is, door wier onvermoeide werkzaamheden de Horlikultuur en plantenliefhebberij aangemoedigd en on derhouden wordtsedert de vroeger zoo luisterrijke tentoonstellingen in) andere steden van Oud-Nederland allengs opgehouden hebben. Wij noemen hier met aandoening Oud-Nederlandhet land dat aan Europa tot model van Hortikultuur gedurende eeuwen heeft gediend, het land waar de bol gewassen tierenwelke de bloemtuinen der bekende werelddeelen nog thans versierenhet land dat de bakermat is geweest van een' Linneuseen' Thunbergen waar thans nog onder de bescherming van deszelfs regering eenige der belangrijkste en schoonste kruidkundige prachtwerken, die ooit zijn in het licht verschenenuitgegeven worden Het jaargetijde was voor deze tentoonstelling buitengewoon ongunstig. De Commissie tol de beoordeeling der voortbrengselen van Land- en Tuinbouw wilde dan ook aan Heeren leden, die in dit koude saizoen niet zonder opof fering bij de verzending hunner gewassen tot den luister hebben bijgedragen, een' bijzondereu blijk van waardering en erkentelijkheid geven: en op der- zelver voorstel werden haar nog twee buitengewone zilveren en vier bronzen medailles door het Bestuur van het Genootschap ter beschikking gesteld, om die uit te reiken zoowel aan HH. Leden, die belangrijke en keurige voor werpen tot opluistering der tentoonstelling ingezonden hebben, als ook aan HH. inzenders van schoone en nuttige voorwerpen, die, naar prijzen dingende, echter niet zijn behaald geworden. Mogt deze edelmoedige trek van het Bestuur des Genootschaps ook IIH. eere en gewone leden, wier namen zeldzaam of nooit op de naamlijst van inzen ders voorkomen, aansporen, voortaan ook gewassen of andere voorwerpen van Land- en Tuinbouw in te zenden, en zoo doende mede te werken, om het te gelijk schoone en algemeen nuttige doel van deze vaderlandsche instelling te bereiken. Immers is het doel van luisterrijke tentoonstellingen, niet alleen den Tuinbouw aan te moedigen, maar wel degelijk pok den plantenhandel op te beuren. De kweeker van beroep zendt zijne kostbare gewassen niet met de eenige bedoeling in, om die te laten zien, bewonderen, ja zelfs bekroonen: neen, hij stelt dezelve ten toon, om daarop ook de aaandaeht van gegoede plan tenliefhebbers te vestigen en gelegenheid te hebben dezelve of soortgelijke te verkoopen. En biertoe biedt zich somtijds eene gelegenheid aan. Doch eenen nog meer voordeeliger invloed zullen tentoonstellingen op de binnenlandschen plantenhandel en op de welvaart van onzen bloemmisten uitoefenen, wanneer H. Leden die zeiven geenc voor tentoonstellingen geschikte gewassen kunnen aankweeken zich zulke van bloemmisten trachten te verschaffen en op die wijze gelijktijdig den tuinbouw en de plantenhandel begunstigen. En wan neer alsdan ook de inzenders van aangekochte of gehuurde kostbare planten niet wel vrijelijk naar prijzen kunnen mede dingen, ontvangen zij eene niet minder eervolle belooninghun wordt stille dank gebragt en opentlijk worden zij als de aanmoedigers en de beschermers van eenen alouden tak van Nederlandsche nijverheid erkendterwijl hunne inzendingen de zinspreuk dragen: omne utile hone stum v. S.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3