LEYDSCHE COURANT/S m VRIJDAG, 21 FEBRÜAR1J. BIIVNE1NLA1NDSCHE BERiGTEN. 1845. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. N°, 23 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 Februarij. Gisteren is alhier de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje, op de gebruikelijke wijze herdacht. Z. M. heelt op verzoek eervol ontslag verleend aan Jhr. Mr. J. L; C. van den Berch van Heemstede, als Kapitein bij de dienstdoende schutterij alhier, tot Kapitein benoemd den lste" Luitenant P. J. de Fremery en tot lsteo Luite nant, den 2den Luitenant P. F. W. de Timmerman. In het Concert gisteren door het Gezelschap Musis Sacrumten voor- deele der armen in den Schouwburg gegevenwas met regt het goede en schoone vereenigd het eerste door het doelhet laatste door de uitvoering der op het Programma vermelde stukken. De 7de Symphonic van Beethoven, twee Koren van Rossini en Auber, de Ouverture van Beethovens Fidelio en Weber's Jubel-ouverture werden fiks uitgevoerd en gaven aan het talrijk publiek veel genoegen. Wat de Solo-stuk ken betreft, werd de Heer de I,., welke als Dilettant een Concertino van Lindpaintner voor de Clarinet uitmuntend voordroeg, met algemeenen bijval beloond, maar bovenal mogt ecne in ruime mate wel verdiende toejuiching onzen voortreffelijken Violist, den Heer A. J. Wetrens ten deel vallen. Het 3de Concert van de Beriot speelde hij met die virtuositeit en juistheid van opvatting, welke toonde hoezeer hij den geest dezer compositie, die van schoon heden als overvloeitbegreepen wat de uitvoering der variation van den Heer F. W. Lubeck op het Thema: le Désir van Beethoven betreft, kunnen wij niet anders dan met lof gewagen. In de voordragt dezer rijke en moeije- lijke compositie, vooral van het schoone en algemeen geliefkoosde Thema, dat zoo dikwerf als een bijhangende lap verwaarloosd, of als een straatdeun wordt afgezaagd en geblazen spreidde hij zooveel zuiverheid van gevoel en smaak ten toondat wij met regt voor de toekomst bet schoonste van hem mogen verwachten, te meer, daar hij (het kenmerk van den waren Kunste naar,) aan wezentlijk talent, echte bescheidenheid paartzeker uit overtuiging, dat al wat wij weten en kennen, gering is bij hetgeen op 't onmetelijk gebied der kunst nog te leeren overig blijft. Eene daverende en herhaalde toejuiching gaf hem de blijkenhoe groot het genoegen wasdat hij zijnen talrijken hoor ders verschafte. Moge het hem ten spoorslag strekken om op den ingeslagen weg voort te gaan! Ingezonden Volgens de laatste bnrigtcn bleef het ijs op de rivierenwaar het zich dezer dagen op nieuw heeft gezetsteeds vastzitten en was ook voor Bommel de rivier digt gevrozen. Te Westervoort is de overtogt voor rijtuigen door den lagen waterstand gestremden loopen de voetgangers genoegzaam over den bodem der rivier. 's GRAVENIIAGE, 19 Februarij. Heden hebben al de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal het onderzoek over het voorstel tot herziening der Grondwet, voortgezet: zij zullen ook morgen ochtend zich met de vervulling van die taak bezig houden. De Centrale afdeeling van de Kamer is heden vergaderd geweest over het voorstel tot herziening van het Reglement van Orde. De Centrale afdeeling heeft thans afgemaakt twee voorloopige verslagen over aanhangige ontwerpen van AVet, als: 1°. Het ontwerp strekkende tot verandering van de begrooting voor 1844 en 1845, voor zoo veel betreft het hoofdstuk der Nationale Schuld. 2°. Het ontwerp van AVet strekkende tot aanvulling der middelen over 1844 en 1845. Het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland heeft dezer dagen eene lijst van aanbeveling opgemaakt tot vervulling der betrekking van Raadsheer in dal Hof, opengevallen ten gevolge van het overlijden van den Heer AIr. B. A. C. de Lange van AA'yngaardenen welke lijst van aanbeveling aan de Prov. Staten van Zuid-Hollanu is toegezonden. Men verzekert dat op deze lijst zijn geplaatst de Heeren 1°. Mr. P. J. Elontlid van de Arrondissements-Regtbank alhier; 2°. Mr. A. J. F. de Bordes, lid van de Arrondissements-Regtbank teLeydcn; 3". Mr. J. L. G. Gregory, Referendaris bij het Ministerie van Justitie; 4°. Mr. S. Schmolck, Procureur bij den Hoogen Raad; 5°. Mr. J. Crans, Advocaat te Dordrecht. 6°. Mr. J. II. van der Sande, lid van de Arrondissements-Regtbank te Ley- den en Weekblad van het Regt.) AVij zijn' nader onderrigt, zegt hetzelfde Weekbladdat tot derden Candidaat voor de betrekking van Kantonregterte Voorburgdoor de Arr— Regtbank te 's Gravenbagegekozen is de Ileer Mr. J. G. van Maaneu, Advo caat bij den Hoogen Raad. 20 Februarij. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Gencraal van heden, is in gekomen eene Koninklijke Boodschap ten geleide van een Ontwerp van AA'et, strekkende, in het belang des Handels, tot wijziging van de doorvoerregten, welk ontwerp, met de daartoe behoorende stukken, zal worden gedrukt en verzonden aan de afdeelingen. Er zijn in deze Zitting vele verzoekschriften ingekomen betrekkelijk bet noodzakelijke eener Grondwetsherziening, nopens bet voorstel van AA'et we gens de Geneeskunde het Tarief van regten op den in- uit- en doorvoer de Schutterijen enz. Er is door de Commissie tot de petitien verslag op vele in hare handen gestelde stukken gedaan. AMSTERDAM 18 Februarij. De dienst op den Rhijnspoorweg zal den 15d«n Maart e. k., tot aan het sta tion achter de paardenposterij de Klomp bij Veenendaal doorloopen, de zomer dienst omstreeks den 15dcn April in werking komen en de opening van den weg tot Arnhem alsdan vermoedelijk plaats hebben. UTRECHT, 18 Februarij. Op den 14dcn dezer heeft de aanbesteding alhier plaats gehad van het in- rigten van het voormalig Gasthuis Leeuwenburg, tot een Scheikundig Labo ratorium voor deze Hoogeschooldoor HH. Curatoren, en is dezelve toegekend aan den Timmerman J. T. Dolmans alhier, voor 9,000. Sedert de oprigting der Jesuiten orde in 1541 door Sint Ignatius de Loyola, een Spaansch edelman, heeft die orde tot aan derzelver afschaffing in 1773 door Paus Clemens XIV, 18 generalen gehad, en na derzelver herstelling in 1814 nog 5 dus in het geheel 23 opperhoofden. Pater Root haan, die thans het bestuur in handen heeft en Amsterdammer van geboorte is, werd in 1829 benoemd. Van de 23 generalen waren er 11 Italianen, 4 Spanjaards, 3 Duitschers, 2 Polen, 2 Belgen en 1 Hollander.- Tot heden is geen Franschman tot Opperbevelhebber dier orde gekozen. Op het oogen- blik van hunne vernietiging in 1773 telde die orde 24 gestichten, (maisons professes) 669 Collegicn, 61 noviciaten, 176 serninarien 335 residentien en 273 missiën. Hun getal bestond uit 22,819 leden, van welke 11,413 pries ters waren. XJtr. Prov. en St. Cour.) ARNHEM, 18 Februarij. Het Provinciaal Hof heeft heden Mr. C. A'erwayen, welke bij zijne weigering bleef volharden, om den eed van getuigenis in de zaak van den Letterzetter P. van de Valck af te leggen, thans veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en bovendien het vonnis van de Arrond.-Reglbank te Nijmegen bekrachtigd waarbij v. d. Valckofschoon hij zich als schrijver van het ge- incrimineerde artikel had aangegeven, echter werd vrijgesproken, omdat het Hof niet overtuigd was van zijne schuld. GRONINGEN, 17 Februarij. Men ziet met veel genoegendat er zich hier en daar in deze stad eenige werklieden hebben vereenigd, om de sneeuw uit de straten op te ruimen en in het loopend diep te brengen. Niet alleen wordt hierdoor in eene groote behoefte voorziendaar anders vooral bij dooi de straten niet gevoeglijk zou den kunnen worden begaan maar het is tevens eene uitmuntende gelegenheid, om de arbeidende klasse werk te verschaffen, waaraan bij het langdurig be sloten water zoo buitengewoon veel gebrek is. Het is alzoo te wenschen dat de inwoners die algemeene opruiming meer en meer mogen bevorderen en vooral dan, wanneer de ijverige daglooner zich aanmeldt, om daardoor een eerlijk stukje brood voor zich en zijn gezin te verdienen, hem daarvoor eenige belooning toe te zeggen. In den nacht van den 16dcD op den 17den dezer barstte er een hevige brand uit in den oliemolen van den Heer P. Swaagmanstaande te Briltil, gemeente Zuidhorn. Toen men tusschen 12 en 1 ure dezen brand ontdekte, woedde dezelve reeds dermate, dat er, in weerwil der aangewende middelen, aan geen blusschen viel te denkenzoodat alles eene prooi der vlammen is

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1