Eenige dagen later kwam Pan-se-chen, een groot heer, den lieer Lagrené be zoeken. Deze, een zoon van een oud hong-koopman(de Hong-kooplieden wa ren de handelaars bij uilsluiting m«t de Europeërs) is schatrijk. Hij gat' zij nen landgenootendie schade hadden geleden bij den Engelschen oorlogeen gift van ruim een millioen guldens (450,000 piasters) en kreeg daar op een titel gelijk aan dien van Hertog bij ons. Bij een tweeden brief verontschuldigde Ki-Ying zijn achterblijven op grond van de offeranden aan de beschermheiligen van het rijk, waarbij vasten en zuiveringen moeten in acht genomen wordenwaarbij nog kwam des Keizers verjaardag en aflenemen examens aan meer dan tienduizend geletterden. Den 29sten September kwam Ki-Ying aan. De Fransche Gezant verlangde dat hij in alle staatsie zou komen. Hiertoe moesten ze een' gelukkigen dag nemen, anders beweerden zij het niet te kunnen doen, en in geen geval bui ten hunne provincie zich in groot hofkostuum te mogen vertoonen. Met veel omslag viel het lot op den l»ten October, en op den 3den October voor het tegenbezoek. Den volgenden dag zond Ki-Ying, om den Franschen Gezant schadeloos te stellen voor 't gemis van bet zien van het groote hofkostuum, zijn afbeel ding in die kleedij, en deze liet terstond mede de zijne door een Chineesch kunstenaar vervaardigen, en den Chineschen Commissaris toezenden. Den lslcn October had de bijeenkomst plaats. Het Gezantschap was in groot uniform. Ki-Ying kwam in een palanquinmet een geleide van 150 voetknechten, op verschillende wijze gewapend en veel naar roovers zweemen- devoorts cenige Tartaarsche ruiters met boogen en lansenen Chinesche dat isellendige muzijk. Ki-Ying kwam binnen en de Gezanten namen plaats op dc Canapé. De afbeeldingen van den Koning en den Keizer hin gen tegen over elkander in het vertrek. Ki-Ying had zijn' eersten Raads heer bij zich, die eene schatmeesterplaats heeft, welke hem ongeveer een mil lioen guldens 'sjaars opbrengt. Men sprak veel over de onderlinge betrekkin gen en toestand der beide landen, en Ki-Ying had veel behagen in een por seleinen theeservies uit dc fabrijk van Sèvres en eene afbeelding van Jaquart, in zijde geweven van Lyon maar vooral in zijne eigene afbeelding die aan den wand hing. Men diende vervolgens een collation op zijn Fransch de Chinezen keken nog al diep in het champagne- en likeuren glas. De oude lieer bewaarde zijne deftigheid wel, maar de overigen begonnen vrij los en luidruchtig te worden, en Ki-Ying was bij zijn vertrek in zulk een standpunt van hartelijkheid gekomen, dat dc Fransche Gezang zich herhaalde omhelzin gen moest getroosten. Den 3dc" October begaf zich nu deze in grooten optogt naar Ki-Ying. Deze bad zonder eenig bezwaar eene pagode of tempel doen ontruimen, en de plaats der afgoden en priesters ingenomen. Zij trokken door eene tallooze menigte, te midden van welke zich muzijkanten deden hooren. Het geleek volkomen kermis. Ki-Ying ontving den Gezant met dezelfde plegtighcden als hij ontvangen wasmen liet hem aan zijne linkerhand zittendat in China de eereplaats is. Men sprak over allerlei onderwerpen tot over de spoor wegen toe, tot de maaltijd werd opgezet. Deze begon, volgens ons, van ach teren af. met het nageregt. Voor den Gezant werd een schotel met koekjes en gekleurde bonbons gezet, in Chineesche karakters, vrede voor 10,000 ja ren beteekenende. Dat scheen Ki-Yings geliefkoosd getal te zijn. Zijne blijd schap was uitermate groot, toen de Gezant hem verlof vroeg om den scho tel tot een aandenken te mogen medenemen. Dat voorgeregt duurde bij het uur en de toasten volgden elkander onafgebroken op. Daarna volgden op de koekjes en vruchten een echt Chineesch maal: soep met vogelnestjes, zee plantdieren, vinnen vanvisschen, niets ontbrakslechts de Chineesche eetstokjes. Ki-Ying had de beleefdheid gehad zijne gasten vorken te geven. Maar het gezantschap vroeg om de stokjes en de Chinezen waren daarover zoo verrukt dat Ki-Ying verklaarden, dat ze nu een en ondeelbaar waren. Men bleef ver scheidene uren aan tafelwaarna de gasten de vertrekken eens rond gingen en dc voorbeelden van schoonschrijfkunst van Ki-Ying, die daarin uitmuntte, tot groot genoegen van den schrijver bewonderden waarna het gezantschap vertrok. Zoo zal de gemeenschap der Franschen met Chinahoewel zeker minder uitgebreid dan die der Engelschen, welligt even krachtig mede werken om den sluitboom der volksvooroordelen te doen vallen, en het Hemelsche Rijk het groote gezin der volken te doen intreden. OOST-INBIE. KABUL 2 Januarij. Do Cholera rigt hier ontzettende verwoestingen aanhet ontbreekt aan handen om de dooden te begraven, en in het gezigt des doods zijn diefstal, roof en allerlei misdaden aan de orde van den dag. ©TA1IEITE. 15 September. Dc inboorlingen blijven zich tegen de Franschen verdedigen. Den 12,Jcn heeft het Opperhoofd Tricioti een feest gegeven aan de inboorlingen van het nabijgelegen eiland Papeiti. De tafels waren overvloedig van bet daar ge wone en zeer goede varkensvleesehvan koeken, kokosnoten en oranjeappelen voorzien. Meer dan 600 Indianen zoo mannen als vrouwen namen deel aan het feest. De Fransche bevelhebber Bruat is er met zijn' staf hij geweest, ook de Engelsche Consul Miller en andere Engelsche Officieren. Zoo luiden de Fransche berigtcn. Een Engelschman die er bij tegenwoordig wasmeldt dat er geen andere Engelschen bij waren, dat er ongeveer 100 bruine of inlandsche dames en 60 inlanders aanzaten, en dat een der Otaheiters het woord gevraagd hebbendegezegd heeft: «Mijnheer de Gouverneur, wij brengen u varkens, en vruchten van den broodboom; gij geeft ons wijn en brandewijn, dat is nu alles wel. Gij zijt zeer goed, maar Pomarc is beter dan gij. Wij wcnschen dat gij vertrekt, wij wenschen u goede reis en verlangen onze Koningin weder te zien." De Koningin zon zich nog altijd te Piaiatea ophouden en verwacht met ongeduld het eindelijke besluit omtrent hare zaken. Tot zoo lang wil zij niets van de Franschen aannemen. YEREEÜIGDE STATEU. NEW-YORK, 31 Januarij. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft met 124 tegen 98 stemmen besloten, Texas als een' afzonderlijken Staat in het Bondgenootschap in te lijven. De Senaat moet nu nog hieraan zijne goedkeuring geven en of deze wel volgen zalis nog te bezien. Ook was nog besloten dat men bij Mexiko aan zou dringen op het betalen van eene verschuldigde schadevergoeding, welke door Mexiko als wettig erkend was. BUENOS-AYRES26 November Er waren hevige geschillen ontstaan tusschen de autoriteiten van Montevi deowelke de waarschijnlijkheid schenen aan te duidendat de stad zich spoedig aan het leger van Buenos-Ayresonder bevel van Oribe, zou overge ven. De ziel van de Regering was Pasteco j Obes, die hetzelve had verlaten. De Regering van Corientes heeft een bevel uitgevaardigdwaarbij al de Argentijnsche eigendommen, die zij in bezit heeft genomen, worden ver beurd verklaard. De vaart op de rivier wordt aan onzijdige natiën toege staan, maar Rosas wil dezelve alleen aan de schepen van Paraguay onder hun eigene vlag verleenen, en zelfs dacht men, dat deze toestemming weldra, onder een of ander voorwendselzou opgeheven worden. De handel van Pa raguay was kwijnend en scheen ten gevolge van dit besluit in dien stand te zullen blijven. BRA§ILIE. Het initiatief, door die Regering genomen, om Frankrijk en Engeland over te halenzich met haar te vereenigen om den oorlog te doen ophoudenwelke Montevideo verwoest, schijnt een volkomen goeden uitslag geha 1 te hebben. De stoombootdie den nieuwen Zaakgelastigde van Engeland Ouseley, naar Buenos-Ayres moet overvoerenter vervanging van den Heer Mande- ville, zal aan Rosas het bevel brengen, om zijne legerafdeelingdie Mon tevideo van den landkant, alsook zijn smaldeel, dat het van den zeekant insluitterug te roepen. Indien Rosas weigert, zullen de scheepsmagten van Brasilie, Frankrijk en Engeland, in de wateren van de la Plata, zijn smaldeel nemen, en zich van het eiland Martin Garcia meester maken, hetgeen de sleutel is van de scheep vaart van de Parana en Uraguay, die de la Plata bespoelen en rivieren zijn van groot gewigt voor den koophandel van dat land. Zoo het noodig was, zou Buenos-Ayres op nieuw ingesloten wordenzoowel als de andere havens van de Argentijnsche republiek. MEXIKO. TAMPICO, 13 Januarij. Van deze dagteekening wordt gemeld, dat er een zware veldslag tusschen Santa-Anna en de Generaals Paredes en Bravo, in de vlakte van Appan was ge leverd, welk gevecht geëindigd was met eene volslagen nederlaag van Santa- Anna, die tevens in de handen van zijne vijanden gevallen was. De Generaal Bravo had hem naar Mexiko vervoerd en Paredes vervolgde zijne verstrooide benden. MOLDAVIË. JASSY, 27 Januarij. Gisteren zijn hier de algemeene Staten geopend. Men zal de gewapende magl versterken, en een Ministerie van Koophandel en Landbouw inrigtcn. SPANJE. MADRID, 9 Fcbruarij. Onze Zaakgelastigde te Rome, Castillo y Ayensa, is op het punt van naar deze hoofdstad terug te keeren. Men denkt dat het concordaat weldra gereed zal zijn. PRVI§SEir. BERLIJN, 12 Februarij. De Koning van Beijeren heeft den Hoogleeraar Schelling alhier, bij gele genheid van zijnen 70sten verjaardag tot Commandeur der orde van de Bei- jersche kroon benoemd. In 1808 was deze wijsgeer tot Ridder dier Orde benoemdtoen ze door den eersten Koning van BeijerenMaximiliaan I werd ingesteld; Schelling is nu reeds 42 jaren Hoogleeraar. Den 9d™ dezer heeft de opening van de Provinciale Staten in de verschil lende Provinciën van het Koningrijk plaats gehad. Bij deze gelegenheid maakt de Pruissische Staatscourant de voorstellen bekend, die aan de overweging dier Staten worden onderworpen. Deze alle handelen over wetten de inwen dige aangelegenheden van iedere provincie betreffendemaar tot hiertoe is er nog geen spraak van de invoering eener constitutie, zoo als de Duitsche dagbladen hebben voorgegeven. De Commissie van bet Duitsche Kolonisatie Genootschap, dat voorleden jaar te Berlijn is opgerigt, onder het beschermheerschap van Prins Karei, en tot Voorzitter heeft den Prins von Schoenberg, was naar de kust der Mosquitos in Noord-Amerika gezonden, om er een' geschikten grond te kiezen, ter vestiging eener volkplanting. Deze Commissie is sedert eenige weken teruggekeerd en door baar is aan het Genootschap een verslag ingediend, dat van het land der Mosquitos in het algemeen eene zeer uitvoerige beschrijving bevatwaar van het volgende een uittreksel oplevert

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2