LEYDSCHE COURANT. N21, 1845. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt MAANDAG, 17 FEBRUAR1J. Zaturdag avond vit. I De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 15 Februarij. Z. M. heeft bij continuatie benoemd tot leden van de kamer van koophan del en fabrijken alhier, de Heeren Mr. J. C. Bucaille, A. Hartevelt Jz. en J. A. de Fremery. De Gedenkpenning voor de onlangs gebonden Maskeradedoor den Heer v. d. Keilen te Utrecht vervaardigdvertoont het wapen van Hollandom hangen met de Ridder-Orde van St. Jakoben daarboven een maskermet het jaartal 1279. Het randschrift luidt: Virtus, concordiafides, dat is: deugd, eendragttrouw, zijnde de zinspreuk van het Leydsche Studenten corps. Op de keerzijde is de naam der deelnemers gegraveerd, met het rand schrift: In memoriam festi, celeh. die natal. Acad. Lugd.-Bat. 1845, dat is: ter gedachtenis van het feestgevierd op den verjaardag der Leydsche Hoogeschoolten jare 1845. De berigten omtrent den staat der rivieren komen kortelijk hierop neder Voor Dordrecht heeft de Maas zich gezet. Bij Krimpen en Schoonhoven zat het ijs den ll'lcn onbewegelijk vast, echter met vele vakken. Bij Vreeswijk heeft het ijs den ÏS^11 zich vastgezet. De passage, hoewel eenigzins bezwaar lijk, wordt nog door booten bevorderd. Het water is wassende. Te Arnhem was de rivier den 12dcn voor de helft met drijfijs bezet. De Maas was den j^den vol drijfijszoodat men spoedig de vastzetting van het ijs verwachtte. Op den Yssel heeft het ijs zich over den geheclen loop der rivier weder vast gezet en werd hetzelve reeds den llden 0p Je Zuiderzee tusschen Kampen en Schokland weder te voet gepasseerd. De W aal heeft zich den 13dcn bij het dorp Gent gezet, voor Nijmegen was het toen open water. 's GRAVENIIAGE, 14 Februarij. Z. Exc. de Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat de rentebe taling van de kapitalen, ingeschreven op het Grootboek der Nationale Schuld rentende drie ten honderd in het jaar, over het halfjaar, verschijnende op den lslen Maart aanstaandezal plaats hebben van Zaturdag den lsten tot en met Vrijdag den 14dcn Maart 1845 en vervolgens alle werkdagen, met uil zondering van Zaturdag, van Maandag den 17<t™ Maart 1845, tot en met Dingsdag den 15lcn Julij daaraanvolgende, op de hierna gemelde Kantoren van het Grootbo ek der Nat. Schuld, gevestigd te Amsterdam; te weten: Op het vijfde Kantoor: Voor de kapitalen ingeschreven onder letter A. tot en met K. Op het zesde Kantoor: Voor de kapitalen ingeschreven onder letter L. tot en met Z. De af'deelingen van de Tweede Kamer der Stat.-Generaal hebben zich heden weder bezig gehouden met het onderzoek van de ontwerpen van wet nopens de geneeskunde en het stem- en kiesregt. Ten half drie ure is de centrale afdec- ling vergaderd geweest over de voordragt van wet, strekkende tot aanvulling der Staatsmiddelen over 1844 en 1845. Morgen zullen de afdeelingcn weder over de ontwerpen betrekkelijk het stern en kiesregt bijeenkomen. De centrale afdeeling zal eene zitting houden over de voordragt wegens de geneeskunde. De Heer J. J. F. Noordziek alhier, heeft onder den titel van: Arguments des Allemands en faveur de leur prétention a l'invention de l'imprimerie, ou examen critique de l'ouvrage de M. A. E. Umbreit, die Erfinduny der Buchdrucker kunsteene vertaling geleverd van het oorspronkelijke werk van den Heer A. de Vriester nadere staving van de waarheid der uitvinding van de Drukkunst door Coster, welk werk even als het vorige van denzelf den schrijver, mede door den Heer Noordziek vertaald onder den titel van éclaircissements sur lliistoire de l'invention de l'imprimeriemet de meeste zorg en keurigheid door den Heer A. D. Schinkel is uitgegeven. HOOGE-ZWALUAVE11 Februarij. In den vroegen morgen van gisteren is er binnen deze gemeenteaan den zoogenaamden Loonschendijkeen brand uitgebarsten in de huizinge, toebe- hoorende aan M. en S. Allaarts en bewoond door Sophia Allaarts en M. Ma- chielse, welke, ofschoon spoedig ontdekt, zoo hevig toenam, dat de huizing met het daaraan verheelde schuurtje geheel is afgebrand en niets hoegenaamd van de meubelen, dan een wieg waarin een kind lag te slapen, is kunnen gered worden. De oorzaak van den brand is onbekenden naar men ver neemt is wel de huizingechter geene der meubelen tegen brandschade ver zekerd zoodat de huurder geheel beroofd van al zijne goederen en kleede ren, zich in de diepste armoede gedompeld ziet. AMSTERDAM13 Februarij. De Heeren Gebr. Reelfs alhier hebben aangekocht van het barkschip Java voor ƒ14,500; dit vaartuig zal uitgerust worden voor de walvischvangst in do Zuidpool-zee bij Nieuw-Holland. De weder zoo fel ingevallen vorst heeft niet alleen onze binnenwateren op nieuw met een' ijsvloer overkorst, die de scheepvaart heeft doen stilstaan, menigen schaatsenrijder uitlokten zelfs tot vervoer van geladene turf- en andere sleden gebruikt wordtmaar ook het IJ is sedert verscheidene dagen zoodanig met ijs overdektdat de Noord-Hollandsche landlieden over hetzelve hun zuivel herwaarts voeren en met olie geladene sleden van de Zaan overko men. Het blijtt echter gevaarlijk. Tusschen 2 en 3 ure namelijk zijn drie manspersonen, op eene zwakke plaats tusschen de Nieuwe Stads-Herberg en het Tolhuis gerakendedoor het ijs gezaktgelukkig echter zijn zij door snel toegebragte hulp nog gered. Een ondernemend particulier ter dezer stede, de Heer J. Goedkoop, heeft na bekomen magtiging, voor eigen rekening ondernomen om de schepen, die wegens het ijs verhinderd worden, langs het Noord-tlollandsche Kanaal bierheen te stevenen, door middel van door-ijzing tot de plaats hunner be stemming te brengenonder voorwaarde, dat elk schip, hetwelk daarvan, zoo lang er nog ijs in het water ligt, gebruik zal maken, hem eene geringe vergoeding (wij meenen van 30 cents per ton) zal betalen. Deze onderneming, waarvan thans bij de op nieuw ingevallen koude de behoefte nog dringender is geworden, is met den hesten uitslag bekroond, met dat gevolg, dat er thans eene vloot van ongeveer 160180 zware schepen in aantogt is en heden of morgen voor de stad zal komen. Ook in een ander opzigt mag men zich over deze onderneming verheugen, daar zij, hij de vele behoeften en de schrale verdiensten des winters, aan menigen arbeider werk en loon heeft verschaft. OOST-iafDIE. SINGAPORE, 7 November. Alhier is het berigt ontvangen eerst van eene ernstige ziekte en toen van den dood van den Keizer van China. Hij was in 1820 aan den regering geko men en tusschen de 60 en 70 jaren oud. Bij de vermelding van dit berigt, hetgeen nog nadere bevestiging verdient, worden grootsche verwachtingen ge voegd omtrent de verandering, welke in den Chineschen Staat door den dood van den Keizer zou ontstaanwaaronder ook die wordt opgegeven van den vrijen handel in opium. IHEXIKO. Volgens de laatste berigten den 10den dezer in Engeland ontvangenna derde Santa-Anna de stad Vera Cruz. De martiale wet was er uitgevaardigd en de Gouverneur heeft een beroep gedaan op de inwoners, om ter zijner ver dediging toe te snellen. Er heeft nog geen gevecht tusschen Santa-Anna en den Generaal Paredes plaats gehad maar deze volgde hem op zijne schreden. Santa-Anna zou nogzegt men een leger bij zich hebben van 5,000 man voetvolk en 2,000 ruiters. Te Pueblo stond het landvolk in massa op om den ex-Gouverneur tegenstand te bieden. Het geheele land verklaarde zich krachtdadig voor de tegenwoordige regering. Het gerucht liep nog altijd te A'era-Cruz, dat de ware bedoeling van Santa-Anna zou wezen, zich op een Engelsch vaartuig in te schepen. SPANJE. MADRID, 5 Februarij. Over de uitsluiting uit de Kamer van Afgevaardigden van het lid Quin- tanilla y Montoyais dezer dagen in de dagbladen veel geschrevenziet hier eenige bijzonderheden er van uit echte bronnen geput: Op het laatst voorgaande bal van den Generaal Narvaez waren eenige stuk ken tot het tafelservies behoorrnde vermist, zonder dat men den schuldige

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1