LEYDSCHE COURANT. mm* VRIJDAG, 31 JANUARIJ. RINNEN LANDSCHE RERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zuturdag avond uit. til -fRSfe w *- De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; Jij" de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Jl''.' Centen afgegeven. LEYDEN30 Januarij. Het Staatsblad N°. 3 bevat een beslnit van 16 Januarij 1845 bepalende de plaatsing in dat blad van de met Frankrijk geslotene overeenkomst tot wederzijdsche uitlevering van beschuldigden en misdadigers. Bij besluit van den 28sten dezer wordt bepaald, dat liet vastgestelde kapitaal van zes millioeti gulden van de in de zesde reeks door middel van loting alleen ter aflossing aan te wijzen inschrijvingen Nationale Schuld rentende vijf ten honderd, wordt vermeerderd met nog zes millioen guldenen alzoo wordt gebragt op een kapitaal van twaalf millioen gulden; zulks boven de reeds bij evengemeld besluit bepaalde vermeerdering van een gelijk kapitaal als dat, hetwelk op den 30sten Januarij 1845 aan 4 pCts, Nationale Schuld bij inschrijving zal worden geplaatstzoo mede van een kapitaal van één mil lioen guldenindien dit ter vermijding van splitsing van inschrijvingen, bij de loting blijkt noodig te zijn. 's GRAVENIIAGE29 Januarij. Bij bet naderende tijdstip van de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer, achten wij het niet ondoelmatig mede te deelen de ontwer pen die nog ter behandeling overgebleven en alzoo nog aanhangig zijn 1». Verbetering van den accijns op het zout. 2°. Zes ontwerpen, houdende wijziging in het eerste boek van het wetboek van strafregt. 3». Vijftien ont werpen ter uitvoering van art. 6 der grondwetnopens het stem- en kiesregt. 4°. Tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. 5°. Uitoefening der tak ken van de geneeskunst. 6". Verandering van de begrooting voor de Nationale Schuld over 1844 en 1845 (lXde hoofdst. A.) 7". Aanvulling der middelen, bestemd tot dekking der uitgavenbegrepen in de begrootingen over de jaren 1844 en 1845. 8°. Herziening van het reglement van orde. 9°. Voorstel tot herziening der Grondwet. 10°. Later zijn nog aangeboden de ontwerpen, uit makende de staatsbegrooting voor de jaren 1846 en 1847en de middelen om daarin te voorzien. Men verwacht nog de aanbieding van1°. Ontwerp van wet tot regeling van het stuk der pensioenen. 2°. Nieuwe inrigting der Schutterijen. 3°. Verbe tering van het Muntstelsel. 4». Wijziging der wet tot onteigening ten alge- meene nutte. 5». Spoorweg tusscben Maastricht en Aken. 6". Wijziging in bestaande wetboeken. 7°. Opheffing of wettelijke regeling van onderscheidene fondsen, inzonderheid Hooge Raad van Adel, Zuidpias in Schieland, enz. 8°. Verbetering van den accijns op de suiker. 9°. Wettelijke bepalingen no pens bet armwezen. 10°. Invordering der directe belastingen. 11°. Waarborg van gouden en zilveren werken. ROTTERDAM, 28 Januarij. Wij vernemen dat de Belgische belanghebbenden bij de lading van het schip Vrouw Johannazich ook tot hun Gouvernement gewend hebben ten einde deszelfs tusschenkornst in deze zaak in te roepen. Intusschen is het een Nederlandsch schip onder Nederlandsche vlag varende, waaraan men zich vergrepen heeft; de Nederlandsche Regering is het dus, die hier het eerst be hoort te reclameren. Het verwondert een ieder, dat over deze hoogst gewig- tige zaak nog niets officieels bekend gemaakt is, en men van Regeringswege geheel onkundig van de toedragt derzclve wordt gehouden. (N. Rott. C.) Omtrent dit geval, in ons nommer van Vrijdag den 24sten dezer uit voor noemde Courant in het breede gemeldberigt het Journal des Débats van den 27steD Januarij het volgende: »Men schrijft uit Catalonië van den 17dcn JanuarijEen Hollandsch vaar tuig, dat de haven van Palamos zocht binnen te loopen, is aangehouden ge worden. Het was met allerlei soort van wapenen geladende scheepspapie ren toonden niet genoegzaam aanaan wie die wapenen waren gezondenden ook heeft men ze in beslag genomen en den Kapitein gevangen gezet. In zijn verboor heeft hij voorgewenddat zijne lading naar Marseille bestemd was." Het Journal des Débats van den 28sten Januarij, neemt uit de Nieuwe Rott. Courant het artikel omtrent dit schip over, zonder op het zijne van den vorigen dag terug te komen. AMSTERDAM29 Januarij. Door de Ned. Handel-Maatschappij zijn op heden bevracht gewordende vol gende schepen Voor Amsterdam: Albatros, Kapt. K. P. Haasnoot; Lucia Maria. Kapt. B. Barends; Adolf van Nassau, Kapt. J. H. Brandt; Wassenaar, Kapt. K. Spie gel berg Aerdt van Nes, Kapt. J. Nobach; Palembang, Kapt. B. M. Corbière: Calharina Johanna, Kapt. J. N. Schneebeke; Gezina, Kapt. P. Burggraafl'. Voor Rotterdam: Maria Julia, Kapt. P. F. Marker; Loureris Koster, Kapt. D. R. KlevePieter Cornelisz. 't HooftKapt. D. II. de BoerRhoon en Pen- drechtKapt. F. Fokkens. Voor Middelburg: Roompot, Kapt. S. van Delden. ARNHEM, 28 Januarij. Met genoegen verneemt men, dat ten gevolge der ijverige bemoeijingen zoowel van de zijde der Administratie als van die der Heeren aannemers der stations-gebouwen aan den ijzeren weg alhier, gisteren 2 schepen met het voor dien weg henoodigde hout zijn aangekomenen alzoo nu de werkzaam heden aan denzelven, welke door het winter-weder waren gestaakt geworden, kunnen worden hervat. Heden en morgen worden nog meer dergelijke scheepsladingen te gemoet gezien. ZWOLLE, 25 Jannarij. De door den lieer Gouverneur der provincie Overijssel bijeengeroepene ver gadering van Afgevaardigden uit de Kamers van Koophandel en Fabrijken in dat gewest, is door denzelven geopend, met ecne beschouwing der behoefte voor de welvaart van Overijssel aan verbindingen met den Hollandschen Rijn spoorweg en de ontworpene spoorwegen in Hanover. Het eerste der te behan delen punten was de rigting van den Rijnspoorweg naar Deventer. Zoo men die van Ede, 31 uur van Arnhem af, nam, kon die regtuit op Deventer loopenmaar door een weinig bewoonde streek en met een kostbare brug over de rivier den IJssel. Men achtte daarom beter, om den weg van Arn hem langs den reglcr IJssel-oever naar Zutphen te riemen daar een' brug over de rivier te bouwen en dan langs den linker-oever naar Deventer, en voor den weg naar Hanovervan Deventer, met eenen omweg over Raalte op Almelo, om tevens de steden Kampeu en Zwolle door een' weg op Raalte met den grooten weg in gemeenschap te brengenen voorts op Ootmarsum naar de grenzen in de rigting van Nordhoorn en Lingenin welke laatste plaats commissiën uit de Kamers van Koophandel en Fabrijken van Zwolle, Deventer en Kampen, den 29slcn dezer conl'erentiën zullen aanleggen met eene commissie uit het Handelsverein te Osnabruck. 'SHERTOGENBOSCH, 28 Januarij. Heden is alhier bij het Provinciaal Gouvernement aanbesteed geworden de straatweg van Waalwijk op Tilburg, en is dezelve aangenomen door den Heer Christiaan Schnitzler, aannemer, wonende binnen deze stad, voor eene somma van ƒ116,600. Op het landgoed Mariënhof, gelegen onder Helvoirtprovincie Noord-Bra- bandbehoorende aan Jhr. Bangeman Huigensvroeger Nederlandsch Gezant aan het Hof van Denemarken, werd onlangs bij het graven van eenen waterput, op eene diepte van omstreeks 3 Ned. ellenonmiddelijk onder den leembo- dem, nit het welzand, in deszelfs tegenwoordigheid ontgraven, eene onver welkte jenever-beziënstruikmet hare groene vruchtenongeveer hoog 7 en breed drie palmen. Den volgenden dag echter, hoewel zorgvuldig bewaard zijnde, was de groene kleur van een en ander tot het verdorde bruinachtige overgegaanen vervielen stengelsbladeren en vruchten bij aanraking tot stof. Op betzelfde landgoed werd, in het afgeloopen jaar, bij het ter diepte eener el, wenden van een stuk land, uit leemachtige aarde zamengesteld door den eigenaar, eene wit blaauwachtige aardsoort ontwaarddie hem bij onderzoek bleek mergel te zijn; dezelve deed zich voor, staatsgewijzeloopcn- de van het oosten naar het westen, ter breedte van omstreeks 3 palmen. De zelve was vastvettig en zacht op het gevoel opgedroogd wit van kleur. De nasporingen zullen dit voorjaar met meer opmerkzaamheid vervolgd worden. Men weet dat klei en leem, als een der voornaamste diluviale voortbreng selen beschouwd wordt, zij komt in onderscheidene graden van vettigheid en magerheid voor, die door meer of minder opneming van koolzure kalk, af-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1