BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Te Hedatn is eergisteren een zeker schoenmakers-gezelten gevolge van misbruik van sterken drankdes morgens dood gevonden. Na des morgens reeds veel jenever gebruikt te hebben, is bij aan het dansen gegaan, tot hij bewusteloos nederviel; men legde hem toen op stroo in eene schuur, om zijnen roes uit te slapen, doch hij ontwaakte niet weder. 's HERTOGENBOSCH21 Januarij. Heden is alhier door Z. Exc. den lieer Gouverneur der provincie van wege het Rijk publiek aanbesteed gewordenhet onderhoud van het kanaalde Zuid Willemsvaartzich strekkende van deze stad tot aan de Limburgsche grenzen, en zulks voor den termijn van driejaren in twee percelen, welke in massa zijn aangenomen door den Heer A. P. MaurnsAannemerwonende te Lentvoor eene somma van 103,300. GANSOIJEN, 21 Jannarij. Als een buitengewoon en in dit jaargetijde opmerkings waardig verschijnsel, is zoo hier als in naburige dorpen waargenomendat zwermen van zooge naamde zeemeeuwen zich hebben vertoond. Vechtende met bonte kraaijen die men in deze landstreken in menigte aantrefthebben deze laatsten het onderspit moeten delven. Indien men eenig geloof aan voorzegging kan hech tenzouden deze hier zeldzame vogels even als de ooijevaar, die men reeds heeft hooren kleppenzacht weder en vroege lente voorspellen. ALGERIE. ALGIERS5 Januarij. De oudheidkundige ontdekkingenwelke men dagelijks alhier doetwijden ons gedurig meer in de kennis van het oude Icosium in; want wij bevinden ons hier stellig, wat ook Mannert in zijne studeerkamer er tegen zeggen moge op de plaats dier Romeinsche stad. Onlangs heeft men een zeer schoon mar meren hoofd gevonden; eenige dagen later beeft men een onderstuk van een marmeren beeld, namelijk het onderste deel van het gewaad en de voeten in met riemen bevestigde sandalenuitgegraven. De navorscbingen en op gravingen aan de westzijde van deze stad hebben tot de ontdekking geleid van oude Romeinsche gebouwen digt bij de stad. Men vindt waterbakken en overblijfsels van ronde en vierkante torens, welke de nabijheid van eene stad van eenig aanbelang, zoo als Icosium, aanduiden. De Conservator van onze boekerij en museum zal onder den titel: «Icosium of opmerkingen over de Algiersche oudheideen stuk met teekeningen uitgevenwaarin hij al de oudheidkundige bijzonderheden dezer landstreek verzamelen zal. TURKIJE. ERZERUM28 November. Den istcn dezer maand heeft eene hevige aardbeving ons verschrikt, en van tijd tot tijd worden nog eenige schokken gevoeldtot hiertoe echter heb ben zij geene ongelukken te weeg gebragtdoch bij de ongerustheid, die wij ondervinden voegen zich de rampen van een' vroegen en zeer hevigen winter. Al de velden zijn met sneeuw bedekt en weldra zullen onze wegen voor de gemeenschap gesloten zijn. SPANJE. MADRID, 14 Januarij. De Minister Mon heeft bij de inlevering van de begrooting over 1845 aan de Cortes eene rede gehoudenwaarin de volgende zinsneden worden op gemerkt «De goede trouw van de Spaansche Regering vereischt in de eerste plaatsdat het zijne schulden voldoegehoor gevende aan de regtmatige vorderingen van de daarbij belanghebbenden zoo wel in het binnenland als van vreemden. De groote invloed, die het crediet uitoefent, het nut, hetwelk liet in de tegenwoordige tijden aan de natiën verschaft, verdient ook alle mogelijke zorg en oplettendheid van de Regering om haar met dit vertrou wen te omkleeden, zonder hetwelk zij niet kan bestaan. Het is onze schuld niet, dat wij erfgenamen zijn van schulden, veroorzaakt door vroegere oor logen en de gevolgen van Regeringen, die grootcre kosten, dan hunne mid delen warengemaakt hebbenaan ons de zorg overlatende om ze te vol doen dit echter vordert de regtvaardigheid. Maar de vooizigtigheid gebiedt ookdit met matigheid en beleid te ver- rigten, zonder welke alle onze bemoeijingen hersenschimmig zouden zijn en onze plannen in rook verdwijnen. Men moet beginnen met iets te betalen, doch dit op eenen vasten voet, in die mate als onze opofferingen zulks gedoo- gen en op eene opklimmende wijzeopdat de betalingen niet weder ten ach teren blijven en onze schuldeischers van dag tot dag nieuwe bewijzen erlangen van onze bezorgdheidvan onze goede trouw en van de verbetering van ons openbaar fortuin. En dit is ons voornemenhiertoe behoort bij de Rege ring voorzigtigheid en volhardingondersteund door het vertrouwen en de hulp van de Cortes." Voorts komt onder art. 2 van het ontwerp der begrooting het volgende voor: De Regering wordt geregtigd, schikkingen te maken wegens de schulden van den Staat, zoowel binnenlandsche als buitenlandsche, en ten gevolge dier schikkingende renten van dezelve te voldoendie niet begrepen zijn in de hegrooling van onkosten van het jaar 1845 met het voorschot der opbrengsten van de uitkomsten en belastingen en met eene voorzigtige ver mindering van dezelve. Aau de Cortes zal op den behoorlijken tijd rekenschap gegeven worden van het gebruikdat men van deze volmagt heeft gemaakt. ITALIË. ROME4 Januarij. Sedert 6 maanden reeds heeft men geloof kunnen slaan aan eene ophanden zijnde schikking van de kerkelijke oneenigheden toen de Spaansche Regering den Heer Castillo hierheen zondin hoedanigheid van Diplomatisch Agent. Ondertusschen zijn er nog drie Secretarissen van legatie benoemd, van welke twee reeds hier zijnzoo als ook de andere ondergeschikte beambtendie bij het personeel van een gezantschap noodig zijn. De Paus iszegt menop het punt Castillo voor een officieel persoon te erkennen en met hemeen een nieuw Spaansch gezantschap. Indien de zaken zóó staan (en dit is in de tegenwoordige omstandigheden zeer waarschijnlijk) dan moet men hier de hand in zien van Capaccini, wiens invloed zeer vermogend is. PRUISSE1V. BERLIJN, 17 Januarij. Z. M. de Koning heeft bepaalddat de Provinciale Landdagen van Silezic en Posen, even als die van het Koningrijk Pruissen, den 9den Februarij aan staande zullen gehouden worden. De Regering heeft het voornemen om eene belasting te leggen op de hruto-ontvangsten der spoorwegen. KEULEN, 17 Januarij. De waterstand van den Rhijn is voorbeeldeloés laag, zoodat de stoombooten der Dusseldorfer Maatschappij niet verder dan tot Koblentz kunnen opstoo- men, en dan de goederen per as verder moeten getransporteerd worden. De Keulsche stoombooten varen nog tot St. Goar, en geven daar hunne ladingen aan kleinere vaartuigen over. Aan den gisteren avond alhier, ter eere van den bisschop van Trier, den heer Arnoldi, gehouden optogt met fakkellicht hebben de leden van de dombouw-vereeniging en van andere dergelijke genootschappengezamentlijk begroot op een getal van 3 a 4000 personen, deelgenomen. Voor het paleis van den Aartsbisschop Coadjutor, waar de Bisschop was afgestapt, heeft de stoet stilgehouden en een feestlied aangeheven. Nadat de prelaat aan eene de putatie zijnen dank had betuigd voor het gegeven eerbewijs is de menigte in goede orde uiteengegaan. WERTEMBERCl. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat de staatsschuld op 30 Junij 1844 bedroeg, 21,723,114 fl., zijnde hierbij gerekend eene som van 542,000 fl.welke ter bestrijding der kosten voor ijzeren spoorwegen uit het beschikbaar batig saldo der schatkist aan het amortisatie-fonds in 1843 zijn ter leen gegeven. HANOVER. 15 Januarij. Bij de goede verstandhouding, welke sedert 1840 tusschen de Katholijke geestelijkheid en onze Regering heerschte, baart het niet weinig opzien, dat thans tusschen hen eene hotsing is ontstaan. De Bisschop van Hildesheim heeft den katechismus van pater Canisius doen herdrukken en het gebruik daarvan in zijn Bisdom bevolen; een oud bock, van geheel ultramontaansche strekking en vol hevige uitvallen tegen de Ketters, hetwelk, na vroeger in gebruik te zijn geweest, weder afgeschaft was. De Bisschop gelastte den herdruk daarvan op zijne eigene verantwoordelijkheid, zonder het Consistorie te Hildesheim daarin te kennen en zonder het verlof der censuur te vragen, weshalve hijop aanklagte tot eene boete van 50 rijksdaalders veroordeeld is. Daar de Bisschop geweigerd heeft te betalen, is er, naar men zegt, eene executie tegen hem bevolen. Belangrijker dan dit voorval is echter, dat het grootste gedeelte der Katholijken zeiven in het Bisdom Hildesheim zich ten stelligste tegen den geest verklaartwaardoor de Bisschop in dezen gedreven wordt; dat vele onderwijzers, in weerwil van het voorschrift des Bisschops, geweigerd hebben den katechismus van Canisius in hunne scholen in te voe ren, en dat over het algemeen te dezer gelegenheid vele Katholijken het voor nemen aan den dag leggen, om niet langer onder het juk van Rome te bukken, maar veeleer met zoo velen hunner medebroeders naar een vrij en zuiver Christendom te streven. FRANKFORT. 17 Januarij. Een groot aantal ingezetenen onzer stad heeft dezer dagen den Senaat ver zocht, dat een der alhier uitkomende dagbladen, hetwelk met veel ijver voor de Protestantsche partij te veld trektonder gestrengere censuur zon gesteld wordendit verzoek is echterna eene levendige beraadslaging in den Senaat, van de hand gewezen. Dezer dagen is bij de Bondsvergadering de vraag behandeld, of het niet raadzaam zou zijn de bevoegdheid der drukpers in het behandelen van ker kelijke aangelegenheden te beperken. Hoewel een groote Staat dat gevoelen voorstond, verklaarde de overige zich er tegen; doch de zaak is nog niet beslist. ENGELAND. LONDEN, 21 Januarij. Een der dagbladen van Falmouth deelt een breedvoerig verslag mede be trekkelijk een aldaar in den nacht tusschen den 7dcn en 8stcn dezer ontstanen brand, waardoor onderscheidene huizen eene prooi der vlammen zijn geworden. Onder vermelding van eenige daarmede gepaard gaande omstandigheden, wordt met zeer veel lof gewaagd van het beleid, de activiteit en ijver, waar-

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2