LEYDSCHE COURANT. 1845. N( zkgele VRIJDAG, 24 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. KiOfl JÖfïl i .-.I -J 1V>; 5 H? TK De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. ■I.I.V a De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. qo LEYDEN, 23 Januarij. Gisteren avond had alhier een droevig ongeval plaats; de kleinzoon van den Korenmolenaar Merlijn aan de Witte Poort, in de molen aan het dragen van zakken bezig, stortte met den laatsten zak door een luik, kwam met de len den op den wagen nederzoodat hij onmiddelijk dood bleef. Hij was een zeer oppassend jongeling van ruim 21 jaren, die de zaken met veel ijver behartig de en in wien zijne betrekkingen een onherstelbaar verlies lijden. - Uit Nijmegen en Oud-Beijerland zijn ook adressen aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal toegezondenwaarin op de herziening der Grondwet wordt aangedrongen. Onze particuliere correspondentie van Marseille, in dato 15 dezer, houdt de Volgende schending van het Volkenregt, onze vlag door een Spaansch oor logschip aangedaan in, voor welker waarheid wij volkomen instaan. Het schip Vrouw Johanna, gecommandeerd door Kapitein van der Meyden, tpcbeh.oorende aan den Heer van Holstte Delftshavenwas bestemd naar Marseille. Het had onder zijne lading te Antwerpen 18 kisten ammunitie ingenomen, bestemd voor een huis te Marseille, waarvan de Kapitein het cognossement bij zich had. Nadat het tot Gibraltar door goeden wind was begunstigdwerd het aldaar door stilte gedurende acht dagen opgehouden en zette toennadat zijne papieren volmaakt in orde waren gehragtkoers naar zijne bestemmingsplaats. Den 3den dezer maand ten 4 ure ontmoette het een Spaansch oorlogschip voorbij Barcelona in volle zee, hetwelk het met zijne vlag salueerde. Het oorlogschip naderde. Een officier werd er van afgezondendie den Kapitein zijnen naamdien van het schip en de opgaaf van de goederen, die hij geladen had, afvroeg. De Kapitein voldeed geredelijk aan de eischen des officiers. Nadat deze eenige oogenblikken zich had ver wijderd, kwam hij terug, vroeg den Kapitein zijnen gezondheidspas af, ver geleek dien met een ander papier en zette vier man aan boordwelke bij na derhand nog met zeven man vermeerderde, allen van top tot teen gewapend; onder bevel van een opperhoofd, die den Kapitein het kommando afnam en den koers van het schip naar zijnen wil rigtte. De Kapitein, die niet be greep wat dit alles beduidde en om explicatie vroeg, kreeg slechts onvoldoend antwoord. Den volgenden morgen nam het oorlogschip het Nederlandsche op sleeptouwvoerde het te midden van andere schepen door en bewaakte het alsof het aan cenen zeeroover toebehoorde. De Kapitein liet de Nederlandsche vlag hijschen de Koinmandant van het oorlogschip deed hem dit verbieden alhoewel hij dit verbod naderhand weder introk. Alsof dit alles nog niet genoeg ware geweest, deed hij den Kapitein zelf het roer en de manoeuvre van zijn schip ontzeggenzoodat deze nu schip en lading geheel aan vreemde handen moest toevertrouwen. Het schip werd te Palamos opgebragt, eene ellendige zeeplaats, alwaar de Kapitein zijn pligt deed, zich tot den Vice- Consul vervoegde en protesteerde tegen het geweld hem aangedaan. Hij heeft ook onzen Gezant te Madrid en onzen Consul te Barcelona van het ongehoorde feit kennis gegeven. De reden dezer gewelddadigheid schijnt niets anders te zijn dan de 18 kisten ammunitie, die hij onder zijne lading had en welke men zich verbeelddedat hij in Katalonië wilde invoeren. Inlusschen is hij in volle zee aangehouden en luiden zijne cognossementen over deze ammunitie naar Marseille. Nieuwe Rott. Cour.) Onze particuliere correspondentie van China, in dato einde September 11., meldt, dat Zr. Ms. brik de Arend, in het begin dier maand de rcede van Macao heeft verlatenaan boord hebbende de Heeren Modderman en Ro- chussen, ten einde de noordelijke havens van China: Chan-Hay, To-Choo-Fo, Ningpo en Ainoy te bezoeken. Genoemde Heeren zullen op die nog min be kende havens hunne onderzoekingen, ten behoeve van den vaderlandschen handel, voortzetten. De hoogstbclangrijke verslagen en inlichtingen reeds door den Ileer Mod derman over den handel van Macao en Canton aan het Gouvernement opge zonden en door hetzelve door middel van de Kamers van Koophandel publick gemaaktdoen ons veel goeds van deze verdere reis voorspellen. Kort na het uitzeilen van Macao was de bHk de Arend door een zwaren storm beloopenwaardoor dezelve boegspriet en stengen verloor, benevens eenige andere schade aan het tuig bekwam. Dit noodzaakte den Komman- dant naar Hong-Kong te zeilen, alwaar betere gelegenheid tot repareren te vinden was dan op Macao. In het begin van October dacht men de reis voort te zetten. (Nieuwe Rott. Cour.) 's GRAVENHAGE22 Januarij. Z. M. heeft bepaald, dat er in Fcbruarij 1845 te Amsterdam eene nieuwe geldleening van ƒ1,000,000, tegen 4pC't., zal geopend worden, zijnde de derde serie tot goedmaking der kosten van het droogmaken van het Haarlem mermeer. Z. M. heeft erkend tot den Nederlandschen Adelstand te behooren den Heer A. L. Coenen en verdere afstammelingen van wijlen Mr. I. J. Coenen. Wij vernemen thans met zekerheid dat de Heer Kruseman laatst Directeur-Generaal van Finantiën in Nederlandsch Indië, wiens terugkomst reeds vroeger meermalen bij geruchte verspreid was gewordengisteren alhier is aangekomen. ZEd. heeft de reis over Britsch Indië, Egypte en Frankrijk genomen. Het gerucht verspreidt zich dat de Minister van Binnenlandsche Zaken tot eene andere bestemming geroepen, de Heer van der Ileimtegenwoordig Gouverneur van Zuid-Hollandin deszelfs plaats benoemden deze door den tegenwoordigen Gouverneur van Utrechtden Heer van de Pollvervangen zal worden. De tentoonstelling van schilderijen, dit jaar alhier te houden, zal van 12 Mei tot 7 Junij geopend zijn. UTRECHT, 21 Januarij. Een der in Frankrijk uitkomende landbouwkundige tijdschriften maakt ons met een nieuw voedergewas bekend, namelijk de pimperneleen bekend toekruid. »De koeijen, zegt het, eten deze plant gretig; zij groeijen er in het oogloopend vanen hare melk wordt veel rijker in boterdeelenzonder den eigenaardigen smaak der pimpernel aan te nemen. De pimpernel velden blijven het grootste gedeelte van het jaar groen en zijn een groote steun in bet begin der lente en bet einde van den zomer. Deze plant groeit welig in ligte en kiezelachtige gronden, waar zij dikwijls, na eens gezaaid te zijn, drie jaren duurt." Dit berigt mededeelendevoegt een Nederlandsch landbouwkundige er het volgende bij: Dusver heb ik de pimpernel nimmer in zoo groote hoeveel heid gehaddat ik de uitwerking daarvan op 't vee kan beoordeelenmaar zeker is het, dat ik van een klein hoekje op zeer mageren droogen zand grond, drie sneden verkregen heb van ruim 1 j voet hoogte, en dat dezelve door het rundvee zeer gretig genuttigd werd." ARNHEM, 20 Januarij. Het Provinciaal Hof van Gelderland heeft heden Mr. Verwaaijen, geweigerd hebbende in de zaak van den letterzetter v. d. Valck, eed en getuigenis af te leggen, veroordeeld tot in gijzeling-stelling, met schorsing der zaak tegen den beklaagde v. d. Valck tot 18 Fcbruarij, ten einde op dien dag op de teregtzitting van het Hof te verschijnen, daar hij bij deze teregtzitting niet tegenwoordig was. De getuige Verwaaijen is dien ten gevolge naar de gevan genis alhier overgebragt. ZWOLLE, 20 Jannarij. Wij hebben het genoegen mede te kunnen dcelen, dat volgens de jongste berigten uit Suriname, de voorbereidende werkzaamheden op Voorzorg en post Groningen zoo ver gevorderd zijn, dat de eerste 50 huisgezinnen Nederlandsche kolonisten aldaar met Mei aanstaande ontvangen kunnen worden, zoodat ook deze waarschijnlijk in de op handen zijnde maand April derwaarts de reis zullen aannemen. GRONINGEN, 20 Januarij. Door herhaalde waarnemingen gebleken zijnde, dat het mondzeer en de Maauwziekte (en ook andere besmettelijke ziekten) van het rundvee en de schapen, niet zelden naar elders worden overgebragt door middel van var keus, die met de voornoemde besmette dieren in aanraking waren geweest, zoo heeft de Commissie van landbouw in deze provincie dezer dagen eene waarschuwing bekend gemaakt, ten einde de veehouders op deze oorzaak van besmetting hunne aandacht vestigen, en zich hoeden voor schade bij den aan koop van varkens, die afkomstig zijn uit streken, waar onder de runderen, enz., eenige besmettelijke ziekte heerscht.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1