LEYDSCHE COURANT. N°, 1845. WOENSDAG, 22 JANUARIJ. if:; TE i /A v>, EL'E-r BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag cn Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar do afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven. LËYDEN, 21 Januarij. Eergisteren is de heugelijke verjaardag van H. SI. de Koningin op de ge bruikelijke wijze, door het uitsteken der vlaggen uit de publieke en bijzondere gebouwengevierd. "Wij hebben voor ons blad ontvangen een dezer dagen uit deze stad aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden verzoekschrift. In dit hier onder volgend Adres wordt de Kamer eerbiedig verzocht het aanhangig voorstel ter Grondwetsherziening in de ernstigste overweging te nemen. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De ondergeteekenden geven inet verschuldigden eerbied te kennen Dat zij innig overtuigd van de noodzakelijkheid eencr onverwijlde heizie- ning der GrondwetU Edel Blogenden verzoeken het daartoe gedane voorstel van de Heeren Thorbeckc, L. C. Luzac, E. SE. van Dam van Isselt, van RechterenJ. SI. de KempeiiaerL. D. StormB. SEichers en S. van Heem stra, in de ernstigste overweging te nemen, ten einde hieruit zoodanige ver andering in de Grondwet ontsta, als voldoen kan aan de billijke verwachtin gen van Nederland. Legden13 Januarij 1815. Volgen de Onderteeleeningen.) Taets van Amerongen, Lid van den raad en stedelijk kiezer. I. L. C. van den Berch van Heemstede, Lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland, van den raad en stedelijk kiézer. J. A. de Fremery, Lid van den raad. SIr. Snellen van Vollenhoven. N. C. de Gijzelaar, Lid van den raad. Ab. Blussé, de Jonge, stedelijk kiezer. SV. Fleming, Lector aan de Hoogesch. J. E. Goudsmit, Advocaat. P. van Ilemeren, stedelijk kiezer. Blr. H. ObreenNotaris. N. Sikkel Groos, Advocaat. J. J. Leijendecker, Rentenier. G. Salomon, Sled. Doctor. SE. C. Baert, Lid van het sted. kiese. G. J. Rollandet. F. Dozy, Sled. Doctor. Isaac La Lau, Rentenier. J. J. A. van den Aardweg!)Advocaat. Sless, Sled. Dr. N. Olivier, Advocaat. Dr. C. SE. II. van Kaathoven, Lid van het stedelijk kiezerscollegie. S. A. Meerburg. B. SE. SEltewaal. P. J. de Fremery. J. A. Prijn, Notaris. J. Kneppelhout. BIr. K. J. F. C. Kneppelhout. A. Librecht Lezwijn, Lid van het ste delijk kiescollegie. C. L. Blume, IloogleeraarDirecteur van 's Rijks Herbarium. P. C. van Blarle. D. L. van Marle. C. J. van den Aardwegb. G. H. IJsselsteyn, stedelijk kiezer. J. C. SEeeningh. J. Adriaans, Med. Doet. F. SE. J. van den Aardwegb. H. LiihrmannSled. Doctor. Het ontwerp der Maskerade door HH. Studenten op den 8sten Februarij aanslaande te geven schijnt cenige verandering te hebben ondergaan. Eolgens de opgaaf ons verstrekt in ons Nummer van 25 October 11. was het: de aftogt van Floris E, met de nieuw geslagen Sl. Jacobs Ridders, na het door hem gegevene tournooithans wordt opgegevende opiogt van Floris E met enz. naar het door hem gegevene tournooi. De Stoonipost bevat het volgende: In ons vorig nommer maakten ook wij melding van een oponthouddat er weder op onzen Hollandschen Ijzeren Spoorweg heeft plaats gevonden. Zoodra doenlijk hebben wij ons beijverd hieromtrent de meest mogelijke inlichtingen in te winnen cn vernomen dat zulks veroorzaakt is door het losgaan van eene der koppelschroevenwaardoor de machine met den goederen-wagen cn de zich daar achter bevindende waggon losraaktenterwijl het aan de zich op den goederen-wagen bevindende bel bevestigde en over de geheelen trein heen- loopende koord brak. De bagaadje-meester waarschuwde hierop den machinist, die oogenblikkelijk stopte, waardoor echter het losgeraakte gedeelte van den treinin den gang dien hetzelve nog hadmet zooveel kracht tegen den stilstaanden achtersten waggon aanliepdat de buffers over eikanderen en door de paneelen van dezen laatsten heendrongenzonder dat echter iemand hierbij eenig letsel heeft bekomen. Door deze gebeurtenishoe onbeteekend dan ook in zich zeivenopmerk zaam gewordenheeft de administratie van den spoorweg geen oogenblik ver zuimd om hare pogingen aan te wenden tot het nemen van maatregelen om in het vervolg iets van dien aard te voorkomen, en zij is hierin zoo bovenalle verwachting geslaagd, dat hierdoor eene onschatbare verbetering is tot stand gebragt. Dit middel bestaat in zware ijzeren ketens met korte schalmen, ten einde de wrijving en hierdoor het verslijten zoo veel mogelijk voor te komen waarmede de rijtuigenbehalve de zich tusschen de buffers bevindenden kop- pelschroef, aan beide zijden met elkander verbonden; zijn in dier voege dat de kettingen loshangenmaar bij het onvoorzien losgaan van eene koppelschroef aanspannen en de trein aan dezelve trekt. Deze kettingen zijn bevestigd aan ijzeren staven, die aan de zijden onder tegen de rijtuigen geschroefd zijn en aan de beide uiteinden in een oog uitloopen. Onschatbaar noemden wij het nut dezer uitvinding en men zal ons dit volgaarne toestemmen, wanneer wij hierbij voegendat door dezelve bij het eventueel breken eencr as alle gevaar wordt weggenomendaar het gebroken rijtuig nu niet meer kan neervallen en verbrijzeld worden maar aan de kettingen hangen blijft en al is het ook dat hetzelve uit het spoor raakt en langs de leggers voort gesleept wordt. Het ijs was den 15deD boven en beneden Krimpen geheel opgeruimd en mitsdien ook de Lek geheel van ijs bevrijd. Het ijs op de Nederlandsche rivieren is alzoozonder ergens eenige noemenswaardige schade aan te rigten geheel opgeruimden het gevaardat te dien aanzien met reden gevreesd werdgelukkig afgewend. 's GRAEENHAGE20 Januarij. De inkomsten des Rijks over het geheele jaar 1844 hebben 1,298,603.68 meer opgeleverd dan in 1843. De Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn tegen den gden Februarij e. k. bijeengeroepen. De staat der Nederlandsche zeemagt was op 1°. Januarij jl. als volgt 2 linieschepen van 84 stukken2 van 74 stukken (en 3 in aanbouw als de Tromp, de Ruyter en de SEassenaar,) 2 schepen van 60 stukken, 1 van 54, 10 van 44 (en 1 in aanbouw,) 3 van 32, 9 van 28, 1 van 26, 2 van 22, 2 van 20, 11 van 18, 1 van 16, 13 van 14, 2 van 12, 2 van 8, 2 van 7, 3 van 5 en 4 van 4 stukken. Bovendien: 2 ijzeren stoombooten van 11 stukken; cn voorts andere stoom- booten 1 van 8 stukken en 8 van 7 stukken. Slen telt wijders 10 gaffel-kanonneerbooten a 1 mortier en 3 stukken, 69 kleine booten van dien aard, 8 roei-kanonneerboten en 3 transportschepen. In het geheel85 groote schepen met 2207 stukken en 90 kleinere vaartui gen met ruim 200 stukken. ROTTERDABI, 20 Januarij. Het tegen laatstleden vrijdag avond, 17den dezer, aangekondigd Concert, ten voordeele der armen dezer stad, heeft volgens het daarvan bekend ge maakt programma plaats gehaden in elk opzigt aan de met regt hoog ge spannen verwachting ten volle beantwoord. De zuivere opbrengst, welke in' de kas van heeren wijkmeesters zal gestort worden, zal ruim 1,800 be dragen. LEEUWARDEN, 18 Januarij. De Provinciale Staten hebben in hunne buitengewone vergadering van den 16dcn dezer tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaalin plaats van wijlen Mr. T. S. Tromp, verkozen den beer Mr. G. Hiddema Jongsma, Presi dent van de Arrondissements-Regtbank te Sneek. In dezelfde vergadering is eene lijst van Candidaten opgemaakt ter vervulling van de vacature bij het Provinciaal Geregtshof van Erieslandontstaan door het overlijden van den Heer Tromp, en daarop geplaatst de Heeren SIrs. N. Fockema, President der Arrondissements-Regtbank te Leeuwarden, SE. SE. Buma, Regter Plaatsver vanger te Leeuwarden, en B. Albarda, Advocaat te Leeuwarden. Biet belangstelling is door ons vernomen dat ook in de bovengenoemde buitengewone vergadering der Provinciale Staten wederom beraadslagingen over het onderwerp der afneming van het eiland Ameland hebben plaats gehad. Het schijnt dat er hoop bestaat, dat de lang verbeide hulp en voorziening voor de brave Eilanders toch eerlang zal opdagen, en dat men de put niet zal gaan dempen als het zinkend kalf reeds dood is. Moge die boop zich spoedig verwezentlijken. De menscbheid heeft er belang bij dat dc kloeke

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1