LEYDSCHE COURANT N°, '0 MAANDAG', 20 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De GROOTE \lissinjfsclie Courant, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 18 Januarij. (gedrukt op een groot half vel tan 1 Cent zegel en inhoudende ruim 1,400 Ned. duimen, bevattende ruim 36,000 letters) heeft in zijn nommer van den 13dcn 11., onder het artikel het Leydsclie Krantje, (gedrukt op een klein geheel vel van li Cent zegel en inhoudende ruim 1,550 Q Ned. dui men, bevattende bijna 38,000 letters) eene wederlegging gegeven van het artikel in dat krantje van den 25sten December 1844, door den Redacteur daarin geplaatst, over het al of niet verkieselijke van adhaesiën en petitiën naar aanleiding van den aan de redactie toegezonden brief van den lieer Mr. D. Donker Curtius. Die wederlegging ons te uitgebreid zijnde om in haar geheel over te nemenen geene bevoegdheid hebbende om er een uittreksel van te geven dat ligt den schijn van moedwillige verminking zou kunnen hebben, bepalen wij ons bij de kennisgeving aan onze Lezers, dat eene zoodanige we derlegging in voorn. («KIIUTK Vlissingsche Courant is te vinden. Laatstleden Donderdag is aan de Heeren Mr. J. R. Thorbecke en Mr. L. C. Luzac, Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaalmedevoorstellers der Grondwetsherziening, en alhier woonachtig, hulde gedaan van het volgend Adres. Dit is aan elk dier Heeren namens de Onderteekenaarsallen uit deze stad, door eenigen derzei ven overgebragtwaarna men bet stuk aan ons, van wege de Onderteekenaarster plaatsing heeft aangeboden. Aan de Heeren Mr. J. R. Thorhecke en Mr. L. C. Luzac. Kalme beradenheid en geestkracht worden steeds hooggeschat, maar zijn voor den staatsman onmisbaar, want zij alleen kunnen het noodige zelfver trouwen enden moed geven om in het beslissend oogenbl ik te durven handelen. Die beradenheid, die geestkracht, hebben de acht leden der Tweede Kamer van de Staten-Generaal getoond, toen zij het voorstel tot herziening der Grondwet indienden. Wij gevoelen behoefte, Mijne Heeren, om aan U, die wij onze stadgenooten mogen noemen, plegtig te verklaren, dat wij de mannen hoog waarderen, die, teregt overtuigd dat het tijdstip daar was om te handelen, niet hebben geaarzeldmaar zonder schroom van hun regt gebruik gemaakten dat wij de hoop koesterendat de beraadslagingen over hun voorstel mogen leiden tot hetgeen zij bedoeldende bevordering der ware belangen van het vaderland. Ley den, 13 Januarij 1845. Volgen de Onderteelceningen.) Taets van Amerongen, Lid van den raad en stedelijk kiezer. J. L. C. van den Berch van Heemstede, Lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland, van den stedel. raad en kiezer der stad Leyden. J. A. de Fremery, Lid van den raad. Mr. Snellen van Vollenhoven. N. C. de Gijzelaar, Lid van den Raad. Ab. Blussé, de Jonge, stedelijk kiezer. J. C. BucailleLid van den raad. W. Fleming, Lector aan de Hoogesch. J. E. GoudsmitAdvocaat. P. van Hemeren, stedelijk kiezer. Mr. H. Obrecn, Notaris. J. J. Leijendecker, Rentenier. G. Salomon, Med. Doctor. W. C. Baert, Lid van het sted. kiese. J. J. A. van den AardweghAdvocaat. Mess, Med. Dr. Isaac La Lau, Rentenier. G. J. Rollandet. N. Olivier, Advocaat. Dr. C. W. H. van Kaathoven, Lid van hel stedelijk kiezerscollegie. S. A. Meerburg. B. W. Wttewaal. D. N. Roskes, Commiss. in Effecten. P. J. de Fremery. J. A. Prijn, Notaris. J. Kneppelhout. Mr. K. J. F. C. Kneppelhout. A. Librecht Lezwijn, Lid van het ste delijk kiescollegie. C. L. Blume, Hoogleeraar, Directeur van 's Rijks Herbarium. J. Bake, Lid van het sted. kiescollegie. P. C. van Marle. D. L. van Marle. C. J. van den Aardwegh. G. II. IJsselsteyn, stedelijk kiezer. J. C. Weeningh. J. AdriaansMed. Doet. F. W» J. van den Aardwegh. F. Dozy, Med. Doctor. Z. M. heeft bij besluit van den 16den dezer bepaald, de uitloting van de zesde reeks 5 pCt. Nat. Schuld groot ƒ6,000,000op den lste" Februarij aanstaande, met bijbetaling van ƒ1 ten honderd; bovendien wordt nog eene som van ƒ5,000,000 4 pCt. schuldbrieven ter aflossing van eene dergelijke som 5 pCt., voor of op den 15de° Febr. vastgesteld, terwijl eindelijk Z. M. vóór of op den dag der loting zal bepalen met hoedanig kapitaal die aflossing nog zal worden vermeerderd. Blijkens de Staats-Courant liggen in do bureaux der IIH. Gouverneurs ter lezing de voorwaarden, waarop de leverantie van 300 remontpaarden, ten dienste van de korpsen kavalerie en artillerie op 10 Februarij e. k. bij het Departement van Oorlog zal worden aanbesteed. 's GRAVENHAGE17 Januarij. Bij besluit van den 6dc" September 1844, heeft Z. M. den 2den Luitenant der lanciers, A. H. des Tombe, verheven tot den Nederlandschen adelstand, met het predicaat van Jonkheer. Bij Koninklijk besluit van den 26sten December 1844, is aan den Heer L. H. Elias Schovel, met den Ist™ April 1845, eervol ontslag verleend als Directeur van het weduwen-fonds voor de geëmploijeerden van het algemeen bestuur, en in zijne plaats aangesteld de Heer S. W. van der Noordaa, thans commies; zullende de betrekking van commies bij genoemd weduwen-fonds vervallen. Bij een Koninklijk besluit van den 12ddn dezer wordt het getal van Officieren van Gezondheid der 2de klasse bij het leger in Oost-Indië van 44 op 64 gebragt; en daarentegen dat der 3,J« klasse van 50 op 32. Twee derde gedeelte der laatstgenoemde zullen als tijdelijk overcompleet na een voldoend examen tot de 2de klasse bevorderd worden. Het plaatsen van élèves bij de militaire geneeskundige dienst in Oost-Indië zal worden gestaakt, en zullen de thans nog aanwezigen vóór 1849 hun examen tot officieren der 3de klasse moeten hebben afgelegd of ontslagen worden. Daarentegen zal op- volgelijk bij 's Rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen het getal kweekelingen worden toegelatenvereischt om in de geneeskundige dienst bij het leger in Oost-Indië te voorzienwaarvan het getal van tijd tot tijd door den Minister van Koloniën zal worden bepaalden zal aan elk dier kweekelingen gedurende hunnen 4-jarigen leercursus eene jaarlijksche toelage van 400 wor den verzekerd, behoudens eenen voldoenden horgtogt van den kant der ouders of voogden voor de terugbetaling dier sommenwanneer de kweekeling zich aan zijne bestemming onttrektof wegens traagheid of slecht gedrag wordt ontslagen. De Minister van Finantiën maakt bekend, dat het gezamentlijk be drag der schatkist-biljettendaargesteld krachtens de wetten van 27 Dec. 1840 en 19 Junij 1843, welke op den lsien dezer nog in omloop waren, beliep eene somma van 2,624,300. De Stedelijke Regering Iaat dezen winter weder een 400tal behoeftigen werken aan het gelijkmaken van duingronden, even buiten de stad langs het kanaal. ROTTERDAM, 17 Januarij. Men verneemt uit eene officiële bron, dat bet ontslag door den Edel-Achtb. Heer Mr. Bichon van IJsselmonde, als Burgemeester dezer stad ingediend, niet zal worden aangenomen aangezien men vermeend heeft in de door ZEd. Achtb. gestelde conditiën niet te kunnen treden. AMSTERDAM16 Januarij. In eene vergadering van deelhebbers der vereeniging voor eene verscli-tva- terleiding alhier, den 14deB dezer gehouden, is verslag uitgebragt over de verrigtingen der Commissie, welke te kennen gaf: aanvraag aan de Regering gedaan te hebbenvoor eene opene waterleiding van Breukelen tot aan de laan van de buitenplaats AVelgelegen van den Heer Reaelvan daar af zon men proeven nemen wegens de uitvoerbaarheid der waterleiding in slappe gronden; welke goed uitvallende, de opene waterleiding tot Amsterdam zou worden doorgetrokken en anders het water door huizen en een stoomwerktuig tot Amsterdam worden opgestuwd. Daar de bijeengehragte gelden door do gemaakte onkosten uitgeput warenzoo zijn de deelhebbers uitgenoodigd om eene vermeerdering van ƒ10 per aandeel te geventen einde de zaak tot een goed geheel te kunnen brengen. HAARLEM, 17 Januarij. De schulpweg van Beverwijk naar Wijk aan Zee is voor ƒ15,900 aangeno men, door C. de Graaff, te Alkmaar, en het tolhuis voor ƒ2,500 door D. van Lith, te Uitgeest.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 1