verhouding, waarin liet voorgesteld regt tot de waarde der artikelen staat; opgave van de beweging van den graanhandel sedert 1835; opgave van de nog bestaande tractaten van handel en scheepvaart. Ook wenscht men te vernemen of het fonds van nijverheid niet moest worden opgeheven. In de 9de plaats is het wenschelijk voorgekomen, dat de Kamer niet, bij enkele stemming, over het geheel der voordragt zoude moeten beslissen, uit vrees, dat, door de vereeniging van minderheden, die enkele bepalingen afkeurdenhet lot van het geheele tariefzoude worden bedreigd maar om vooraf in commité-generaal de beginselen te behandelenwaarnaar het tarief zoude moeten beoordeeld wordenof (en dit laatste vond grooten bijval) om over elk artikel afzonderlijk, of over een zeker aantal, in kategorien tezamen- gebragt, te beslissen. Bij de behandeling der bijzonderheden van de voordragtwordt in dit ver slag onder anderen aangemerkt, dat bijna al de leden zwarigheid maken om aan de regering die ruimte te laten, welke bij art. 2 wordt verlangd, en dat zij kan volstaan met de bevoegdheidwelke zij thans op dit stuk bezit. Nagenoeg de helft kan zich vcreenigen met de voordragt van een vast regt op boekweit, gerst en liaver. De wederhelft verlangt het behoud van het bestaande. Deze verdeeldheid schijnt eene reden te meer, om aan liet verlangen der meerderheid om dit geheele artikel uit de voordragt te ligtengevolg te geven. ROTTERDAM, 13 Januarij. Dezer dagen waren uit het huis van arrest alhier drie befaamde booswich ten door middel van braak bijna ontsnapt, toen hun opzet op het oogenblik der ontkoming nog gelukkig ontdekt werd. Wij zijn in staat gesteld om met de meest mogelijke zekerheid te be- rigten, dat de Directie der Ned. Handelmaatschappij over land brieven uit Batavia van hare factorij aldaar heeft ontvangen, haar kennis gevende, dat ten gevolge der plaats gehad hebbende misgewassen, de Directie voorloopig 9000 lasten scheepsruimte minder moet bevrachten tot het afhalen van den oogst van 1844. Het is de Koffij-oogst die verreweg het meeste geleden heeft, terwijl die voor particulieren nog veel ongunstiger schijnt te zullen zijri. Door 142 ingezetenen is een adres aan de Tweede Kamer gezonden, waarin te kennen gegeven wordt, dat zij het bewust voorstel der Heeren Thor- becke cum suis, tot veranderingen bijvoeging in de Grondwet, met genoegen vernomen hebben, met de daarin ontwikkelde beginselen grootendeels instem men, en IlunEd.Mog. met aandrang verzoeken dat voorstel aan te nemen, met zoodanige wijzigingen als bij nader onderzoek blijken mogten wenschelijkte zijn. GORINCHEM, 10 Januarij. Het ijs van de Maas is 11. Donderdag drijvende geraakt en geheel opgeruimd. Bij het afzakken langs den linkeroever der Merwede is aldaar mede eene smalle strook, van Woudrichem tot het Sleeuwijksche Veer, geopend, en het Maasijs is vervolgens, onder het ijsveld van de Merwede heen, afgedreven. AMSTERDAM 13 Januarij. Z. M. heeft voor de beboeftigen op Urk 500 gegeven. Daar de liefde giften thans reeds tot 4,000 geklommen zijn zoo heeft de Commissie ter inzameling te kennen gegeven dat de inzameling thans zal geslaakt worden. Volgens de officiële staten was de stand der bevolking van het rijk op 1 Januarij 1844 aldus: Noord-Braband 394,400 zielen, Gelderland 363,109, Zuid-Holland 551,173, Noord-Holland 459,133, Zeeland 157,480, Utrecht 151,179, Vriesland 239,673Overijssel 207,907, Groningen 184,619, Dren the 78,854, Limburg 200,573. Totaal 2,988,172 zielen. In het jaar 1843 hebben plaats gehad 105.350 geboorten, te weten 54,204 van het mannelijk en 51,146 van het vrouwelijk geslacht. In genoemd jaar heeft het getal sterfgevallen bedragen 73,615, namelijk 37,536 van het. mannelijk en 36,079 van het vrouwelijk geslacht. Het getal huwelijken beliep 21,212. Dat der echtscheidingen 36. In dat jaar is de algemeene bevolking des Rijks, door het meeider aantal geboorten boven de sterfgevallen, toegenomen met 31,735 zielen, zijnde 1/39 der bevolking en 7,040 zielen meer dan in 1842. De verhouding van het gezamentlijk getal der geboorten tot de bevolking beliep als 1 tot 28. l)at der sterfgevallen tot de bevolking als 1 tot 40,2. Bij de geboorten was de verhouding der jongens tot de meisjes als 957 tot 1000 bij de sterfgevallen dietusschen het mannelijke en vrouwelijk geslacht 1000tot961. De provinciën Zuid- en Noord-Holland en Zeeland hebben weder de gun stigste verhoudingen voor de geboorte, de ongunstigste voor de sterfte opgeleverd. Drenthe heeft de ongunstigste verhouding voor de geboorten vertoond, terw J de gunstigste voor de sterfte in Noord-Braband plaats gehad heeft. De geboorten, huwelijken en stergevallen in Zuid-Holland waren, 22,173 geboren, 3.922 huwelijken, 15.602 overleden. UTRECHT, 10 Januarij. In den nacht van den 7den op den 8sten dezer, heeft Spakenburg eene on voorziene ramp getroffen. Het ijs op de Zuiderzee, hetwelk op den vorigen dag door den Z. W. wind was afgedreven, keerde des nachts, hij het ontstaan van den vloed, terug, en liep met eene geweldige kracht tegen het Ooster- hoofd der zeehaven van Spakenburg, waardoor hetzelve het paalwerk, ter lengte van ruim 30 ellen, losrukte en vernielde. Den volgenden middag (8 Januarij) sloeg het ijs, met den vloed, tegen het Westerhootd en verzette hetzelve geheel binnenwaarts. Hierdoor is eene aanmerkelijke schade veroor zaakt, welke door sommigen op meer dan 1000 wordt begroot. 'fe Rotterdam is het ijs in de Maas sedert den 7d(,n dezer ook losgeraakt. VUREN, 11 Januarij. In den afgeloopen nacht is voor deze gemeente het ijs losgeraakt en zonder eenige noemenswaardige schade aan dijk- en kribwerken na te laten, afgedre ven, zoodat wij thans blank water hebben. Alle harten zijn hier en in de omstreken met vreugde en dankbaarheid jegens het Opperwezen vervuld, daar men nimmer nog het ijs, dat eenmaal zoo veel kommer en zorg voor de toe komst baarde, in het begin der maand Januarij met minder ongerustheid zag opruimen. BUITENLAJNDSCHE BERIGTEPÏ. HÜSLAI®. PETERSBURG, 31 December. Zoo als men met zekerheid verneemt, zal de Generaal Jermolow, die reeds sedert 1826 op non-activiteit is, met de opperste leiding van den oorlog tegen de Kaukasische bergvolken belast worden. Deze Generaal heeft zich in zijne vroegere loopbaan door eenige glansrijke overwinningen en groote geestkracht zeer onderscheiden. ITALIË. ROME4 Januarij. Dezer dagen zijn hier de meubelen verkocht, welke de beeldhouwer Thor- waldsen heelt nagelaten; al de gereedschappen en werktuigen van dien be roemden kunstenaar zijn tot verbazend hooge prijzen, grootendeels aan Engel- schen toegewezen. Zoo zijn onder anderen drie gewone beitels met ƒ225, 244 en ƒ362 betaald. FKUISISEIV. BERLIJN, 7 Januarij. De Heer Rose heeft onlangs twee nieuwe metalen ontdekt door het ontleden van het tantalum (een bergstof, zamengesteld uit tantalum-ijzerijzer en bruinsteen), aan welke hij de namen van niobium cn pelopium gegeven heeft. Z. M. de Koning heeft 126,000 rth. toegestaan tot het bouwen van eene Evangelische Kerk te Trier, de stad heeft het door deszelfs oudheid zoo merk waardig paleis van Constantinus hiertoe vrijwillig afgestaan. De Jesuiten-kcrk wordt thans door de Protestanten tot godsdienstoefening gebruikt. De Regering heeft het voornemen, om de speelbanken in alle badplaat sen op te heffen. Het is te wenschendat zij ook scherper toezie op de ge heime speelbanken, die in de hoofdstad zelve aanwezig zijn. DUSSELDORP, 10 Januarij. Te Altstadt in Wetterau is een gruwelijk misdrijf ten gevolge van dronken schap gepleegd. Een zoon namelijk heeft zijn' vader, die ook beschonken was, aangevallen en met den uitroep: Oudegij hebt lang genoeg geleefd! met eigen handen verwurgd. HAMBURG. In 1844 zijn hier geboren 5,222 kinderen; gestorven 5,213 personen en gehuwd 1832 paren. BR EMES. 2 Januarij. Op de Wczer zijn, voor onze stad bestemd, in 1844 aangekomen 1578 schepen. Onder Bremer vlag varen 218 schepen, melende 32,607 lasten, en 4 stoombooten. Er varen van de Wezer nog 103 zeeschepen onder Olden- burger en 18 onder Hanoversche vlag. In het jaar 1844 zijn van hier 19,863 landverhuizers, aan boord van 146 schepen, vertrokken; te weten: 19,145 naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika496 naar Texas, 38 naar Brazilië, 184 naar Adelaide, in Zuid-Australië. Het genoemde getal landverhuizers is 9,910 meer dan in het jaar 1843. Onder de voormelde schepen voeren er 111 onder de vlag van Bremen. Sedert 1840 zijn uit deze haven 556 schepenmet 64,690 landver huizers, naar de Vereenigde Staten gezeild; van deze is slechts een, met 150 passagiers, vergaan. FRANKFORT. 9 Januarij. De Keurhessische Regering zou met het huis Rothschild overeengekomen zijn over het negotieren van eene loterij-leening, ten behoeve der spoorwegen in het Vorstendom aan te leggen. Het bedrag der lecning zou ƒ10,000,000 wezen en de leening uitgegeven worden in 50 thaler-loten berekend op de interest van 3f pCt. FRANKRIJK. PARIJS, 11 Januarij. In den Raad der Ministers zou besloten zijn, om de 5 noviciaten, welke de Jesuiten in Frankrijk bezitten, dadelijk te doen sluiten. Omtrent eene door de Prinsen en de thans te Parijs aanwezig zijnde Ara bische Opperhoofden gehouden jagt, wordt het volgende medegedeeld: De groote parforee jagt der Prinsen te SU Germain was rijk aan belangrijke voorvallen. Het paard van den Kalif van Constantine heeft drievierde uurs met hem gehold de Hertog van Aumale en verscheiden pikeurs snelden hem te hulp, eindelijk ontmoetten zij hem te voet, het weerbarstige paard met beide handen aan den bek voorttrekkende. Ten laatste rende het hert over den spoorweg, de geheele jagtstoet achterna. Op dat oogenblik kwam een spoortrein aansnellen en eeniglijk aan een hoogst gelukkig toeval heeft men het te dankendat niet een schrikkelijk onheil heeft plaats gegrepen en paar den ruitershonden enz. door de locomotief werden bereikt en verpletterd.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2