wczend of in Militaire dienst bevindenverpligt zijn zich te doen inschrij ven; dat Ouders, Voogden of Bloedverwanten, in deze, voor hunne naast- bestaanden of pupillen, mitsgaders Regenten van publieke Gestichten, voor de onder bun beheer staandende belangen moeten behartigen, door de bij de wet gevorderde opgave te doen, en daarvoor verantwoordelijk zijn. Dat onder de Ingezetenen ten deze ook worden gerekend de vreemdelingen, die den zetel van hun vermogen of hun verblijf in het Koningrijk komen vestigen; alzoo zij, even als de Inboorlingen, verpligt zijn mede te werken tot de gemeenschappelijke verdediging van den Staat, welke hun veiligheid- en bescherming verleent. En roepen dien ten gevolge opalle de in de termen vallende Ingezetenen om te compareren in een der vertrekken van bet Raadhuis: Op Maandag den 13 January 1845. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 1, 2 en 3. En die van het buiten-territoir der Stad. Op Dingsdag den 14 Januarij 1845. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 4 en 5, Op Woensdag den 15 Januarij 1845. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 6. Op Donderdag den 16 Januarij 1845. Des voormiddags van 10 tot 2 ure, de bewoners van Wijk 7 en 8. Vermanende Burgemeester en Wethouders voornoemd wel expresselijk de belanghebbenden zit h door getrouwelijk op te komen vrij te waren tegen de nadeelige gevolgen, welke uit nalatigheid in deze onvermijdelijk zouden voort- vloeijende boven opgegeven tijdsbepaling in het oog te houden, en bij de inschrijving zich te voorzien van hunne geboorte-aktealsmede schriftelijk op te geven hunne woonplaats, en het wijk en nummer hunner huizen ten einde bierdoor voor te komen de onaangenaamheden, welke voor de ingeschre venen volgen moeten uit eene verkeerde spelling van den naam of een abuis in de opgaven der woonplaatswaardoor dikwijls de ingeschrevenen te vergeefs worden gezocht bij oproepingen, welke voor hun wezenlijk belang ge daan worden. Zullende er, van heden af, ter Secretarie gevaceerd worden ter aangifte der geboorte-akten, voor diegenen, welke binnen deze stad zijn geboren's morgens van 10 tot 1 ure. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wethouders der stad Leyden, op den 2den Januarij 1845. DU R1 EU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereischte vergunningals 1°. Van Basend Roeiof van Fmbden, Winkelierwonende alhier, om in de Huizinge, staande en gelegen in de Klaresteeg, Wijk V. N°. 1032, een Fournuis tot bet branden van Kolïij te mogen doen stel len en 2°. Van J. Creigdton, Koperslagermede alhier woonachtig, om in de Iluizinge staande en gelegen aan de Zuidzijde van den Nieuwen Rijn aan de Vischbrug, Wijk IV. N°. 98 A, een Koperslagers-Fournuis te stellen. Gelet op Zijner Majesteits besluit van den 31sten Januarij 1824, rakende vergunning ter oprigting van sommige fabrijken en trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbenden, dat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbijgelegene en belendende pan den ten opzigte der informatiën de Commodo et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad op Dingsdag den IA11™ Januarij aanstaande, des middags ten twaalf ure, zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemelde verzoeken op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen wordenzich legen de inwilliging van de zelve zich niet te hebben verzet. Legden9 Januarij 1845. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. A 11 1 IIEtl11:- I 111 AY Hi Bij besluit van den 7dcn dezer heeft Z. M. benoemdtot gewoon Hoogleeraar in de iaculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren, aan de Hoogescbool te Leydenmitsgaders tot Interpres Legati Warnerianiter vervanging van wijlen den Heer H. E. Wcyersden Heer T. G. J. Juynbollthans Hoog leeraar in genoemde faculteit aan de ïloogeschool te Groningen. Tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit van Wis- en Natuurkundige weten schappen aan dezcllde Hoogeschoolter vervanging van wijlen den Heer P. J. Uylenbroek den Heer J. G. Ermerinsthans Hoogleeraar in die faculteit aan de Hoogeschool te Groningen. Tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan voornoemde Hoogeschoolter vervanging van den Hoogleeraar M. Siegenbeekaan wien het emeritaat is verleendden Heer J. M. Schrant tegenwoordig tijdelijk aan dezelfde faculteit als Hoogleeraar toegevoegd. Tot gewoon Hoogleeraar in de faculteit van Wis- en Natuurkundige weten schappen aan de Hoogeschool te Leyden, den Heer F. Kaiser, thans buitenge woon Hoogleeraar in die faculteit. PROMOTIE AAN DE LETDSCHE HOOGESCHOOL. Den 9den Januarij Ds. J. P. Strieker, van 's Gravenhage, in de Godge leerdheid, na verdediging zijner Dissertatie: de Mutationehominisecun dum Jesu el Apostolorum doctrinamsubeunda. F. 1IEMSTERMUIS. Geb. 1720, overl. 1790. De Boekhandelaar Eekhoff, heeft eene inteekening geopend op een voor onze Vaderlandsche Letterkunde belangrijk werk [zie de aankondiging hier onder]. Het is te wenscben dat het ontworpen plan tot stand worde gebragt, en wij kunnen dus niet nalaten die onderneming in allen opzigte aan te be velen omtrent welke de uitgever een verslag in de Leeuwarder Courant heeft medegedeeldvan den volgenden inhoud «Nadat Jansen in 1792 en 1809 twee groote uitgaven der verzamelde werken van den Wijsgeer Hemsterhuis te Parijs bezorgde, en ook Van de Weyer, in 1825 te Leuven, daarvan eene kleinere editie in het licht gaf, zijn de ge schriften van Hemsterhuis, vooral door den invloed van den beroemden Hoog leeraar van Heusde, ook in zijn vaderland meer algemeen bekend en gelezen geworden. Doch zeker zou het getal vereerders van dezen beminnelijken Wijsgeer nog grooter zijn, indien gemelde uitgaven niet sedert eenigen tijd uitverkocht waren geweest. «Een herdruk van dit werk is dus op nieuw noodzakelijk geworden. Maar zullen wij Nederlanders dezen, ook thans weder, aan Fransehen of Belgen overlaten? Of zou het mogelijk zijn, de geschriften van den Nederlandschen Socrates in Nederland zelf te kunnen uitgeven Het antwoord op deze vragen wenschte de ondergeteekende gaarne te vernemennadat hij eenige jaren heeft besteedom een aantal onuitgegeven brieven en geschriften van Hemsterhuis op te sporen, en daarin vrij gelukkig geslaagd is. «De poging, om eene nieuwe en veel vermeerderde uitgave van dit werk te bezorgen, vraagt alzoo met vrijmoedigheid om ondersteuning van allen, wien de roem des vaderlands ter harte gaat, en die*prijs stellen op de eenvoudig schoone denkbeelden en gevoelens welke eene der grootste vernuften uit het laatst der vorige eeuw heeft medegedeelddenkbeelden en gevoelensdien toen reeds op den gang der wetenschappen weldadig gewerkt hebbenmaar voor welke onze leeftijd nog meer vatbaar schijnt, nadat Prof. Van Heusde de wijsbegeerte van Socrates, Plato en Hemsterhuis, ook voor het algemeen, ont wikkeld en op de beoefening van kunsten en wetenschappen toegepast heeft. Nederland heeft in zijnen Frans Hemsterhuis een' zelfstandigen Wijsgeer gekweekt, wiens hoogere idéen slechts nog eene nadere ontwikkelingmis schien slechts eene nadere aanwijzingnoodig hebben om de Wijsbegeerte in eene nieuwe haan te leiden," zeide nog voor eenigen tijd de Hoogleeraar Kist Archief X, 155). Bij deze lofspraak zouden wij nog eene menigte anderen kunnen voegen, welke vele geleerden, in en buiten ons vaderland, betrekke lijk de hooge waarde der Wijsbegeerte van Hemsterhuis hebben geuit. Wij bepalen ons nog alleen bij de korte woorden van eene begaafde en beroemde vrouw die door geen partijdig vooroordeel geacht kan worden te gunstig over Hemsterhuis geoordeeld te hebben. Mevrouw de Staël zegt namelijk van hem, l'AllemagneP. III. c. 7: «Hemsterhuis, Philosophe Hollandais, fut le pre mier qui, au milieu du dixhuitième siècle, indiqua dans ses éerits Ia plupart des idees généreusessur lesquelles la nouvelle école Allemande est fondée." De uitgever, die geheel belangeloos deze nieuwe uitgave tracht tot stand te brengen, heeft hiertoe de hulp verworven van een man, die, door eene be kroonde Prijsverhandeling over de Wijsbegeerte van Hemsterhuiszich allezins bevoegd en geschikt heeft doen kennenals bezorger van deze uitgave op te treden. Ook deze nam geheel belangeloos zijne taak op zich en heide wen- schen voor de eer van Hemsterhuis en Nederland hartelijk dat zij door de deelneming onzer vaderlandsche geleerden daartoe in staat gesteld mogen wor denwaartoe zij haar aller belangstelling minzaam aanbevelen en hen lot inteekening uilnoodigen." 194ste KONINKLIJKE NEDERLAND» LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 19de Lijst. N°. 18980, een prijs van 1,250. 20ste N°. 18141 een prijs van ƒ1,000. 21ste N°. 21496 en N°. 8039 ieder een prijs van ƒ1,000. 22ste N°. 1043 een prijs van 100,000. N°. 13972 een prijs van 1,000. N°. 15370 eene premie 1,250. A II VESTEYTSEV. De Kinderen en Kleinkinderen van JAN LABREE, betuigen bij deze hun nen opregten dank, voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden van hunnen waardigen Vader en Grootvader betoond. Leiden, 8 Januarij 1845. Voor de menigvuldige en hartelijke deelneming, mij en mijnen betrekkingen bij het overlijden van mijnen waarden Echtgenoot D. H. van GEER betoond betuigt de Ondergeteekende, zoo voor zich als voor hare Familie, den wel- meenendsten dank. J. HAZEVELD, Leiderdorp, 10 Januarij 1845. Wed. D. H. van GEER.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 3