•vergezeld van twee inlandsclic beambten, naar Maros worden opgezonden tot bet ondergaan van een onderzoek bij de plaatselijke autoriteit. Zij kwamen tot het afhalen van een geleidebrief in de nabijheid van de wacht, bij de woning van den Gouverneur, op het oogenblik dat dezelve onder de wapenen stond tot het aflossen der schildwachten. Waarschijnlijk daardoor in den waan gebragt, dat de wacht bestemd was om hen in hechtenis te nemen, trokken, als op een gegeven wenk, de bedoelde inlander van Boni en twee makkers van denzelve hunne krissen, en nog vóór dat de wacht eenig kwaad vermoedde, waren aan een der inlandsche beambten en aan twee Europesche militairen, doodelijke wonden toegebragt, aan de gevolgen waarvan zij spoedig bezweken. De overige manschappen schoten hierop toe en legden een der aan vallers neder, maar de hoofdpersoon verwondde op zijne vlugt nog onderschei dene personen, van welke drie insgelijks overleden. Ten laatste werd ook hij afgemaakt, daar het onmogelijk was, hem levend in handen te krijgen, ter wijl de derde aanvaller het door de vlugt ontkwam. ALGEKSE. 25 December. Vier officieren waaronder twee van gezondheidzijn naar Frankrijk gezon den uit hoofde van krankzinnigheid. De oorsprong hunner ziekte is het mis bruik van sterke dranken, vooral van bitter. Het onmatig gebruik daarvan is een ware volksramp in Algcrië. Men kan het getal slagtoffers niet nagaan die het kost. In weerwil der vervyoestingen van het bitter (dat men aan de voorposten heeft moeten verbieden) vermeerdert het debiel bij den dag. Een enkel koopman heeft onlangs 60,000 kannen geplaatst. Wij betreuren het flat wij geen krachtig middel tegen een wezcntlijk toenemend kwaad kunnen voorstellen; want het bitter heeft bijna zoo veel menschcn gedood als de Arabieren. 61CILIE. NAPELS ,19 December. De Regering heeft thans weder de vrijheid gegeven, om eene Russisch- Grieksche kapel hier op te rigtennamelijk in de woning van den Russischen Commissaris Generaal. Door het ontstaan van geschillen, waren de Grieksche kerken hier, te Messina en Barletta door de Regering gesloten geworden; doch nu deze vereffend zijn, is Rusland weder in het genot gesteld van dezelfde voorregten als Engeland en Pruissenen de uitoefening der Grieksche godsdienst wordt in de huizen van den Gezant of Zaakgelastigde geduld. SARSIKIE. TURIN, 17 December. De benoeming van den Markgraaf Cesare Alfieri di Sosfegno tot voorzitter van den raad tol het studiewezen, zooveel als Minister van het openbaar on derwijs, geeft den vrienden van de vorming en welvaart des lands veel ver wachting. De edele jonge man verdient volkomen het vertrouwen des Konings, en heeft zich de reglmatige liefde des volks verworven daar hij op eene waar dige wijze de uitgebreide landhuishoudkundige vereeniging, die voor de staats huishoudkunde landbouw en koophandel heeft bevorderdzoodat hij zich in ieder opzigt den vriend van gematigden vooruitgang heeft hetoondafkeerig echter van die partij, welke het volk steeds in duistere onwetendheid zoekt te houdeneene partij die aan hare geheime inrigting eene inagt heeft te dan ken, welke zij noch door den geest, noch door het aantal van hare aanhangers immer zou bereikt hebbenen te minder daar de openbare meening haar ongunstig is. Zij zaait ondertus.schen in het geheim argwaan en mistrouwen tusschen Vorst en volk, en zoekt zoo hare heerschzucht te bevredigen. Ge lukkig vertrouwde zij te veel op hare eigene krachten gaf hare ontstuimige wensehen toedoor welke iedere heimelijke partij zoo ligt wordt voortgejaagd. Terwijl zij operitlijk tegen den priester Ferrante Aperti ijverde, aan wien de Koning de inrigting van scholen opdroeg tot verbetering van het in Piemont zoo verwaarloosde lager onderwijs; terwijl zij zich opentlijk tegen de maatre gelen ter verbannning der bedelarij verhief, aan het hoofd van welke maat regelen de Koning zelf met den Stadhouder van Turin zich heeft gesteld, heeft zij het masker afgeworpen en zoo als elke gewelddadige partij alle maat overschreden, en zoo zichzelve van hare magt beroofd. Alle welgezindcn hopen op de wijsheid des Konings en zeker zal hij hunne hoop niet beschamen. ZWITSERLAND, LUCERN, 24 December. De Regering heeft bij proclamatie het volk opgeroepen tegen den 5Jct> Januarij tot een algemccnen dank- en bededag, bij welke gelegenheid openbare dank zal gezegd worden aan allen, die voor de verdediging des vaderlands gesneu veld of gekwetst zijn. De dag van den 8stcn December, waarop de aanval der liberalen mislukte, zal ten eeuwigen dage als een feestdag gevierd worden. De uitslag van de stemopneming voor het al of niet toelaten der Jcsuiten is geweest: 18,195 voor en 7,985 tegen. OOSTENRIJK. WEENEN29 December. Dezer dagen is teLinds de Evangelische kerk ingewijd, waaraan sedert jaren behoefte was; er wonen onderscheiden Protestanten. De Superintendent Stel ler wijdde dezelve in, bijgestaan door 12 andere geestelijken; het liturgische choor werd door zangers uitgevoerd, welke grootendeels uit katholijken beston den. De kosten van de kerk zijn nog niet gedekt, en de middelen ontbreken nog tot aanstelling van een' predikant en schoolonderwijzer. SAKSEN. LEIPZIG, 21 December. Ilct bestuur der Stads-bibliotheek, dat sinds lang aan hier gevestigde en buitenlandsche geleerden stof tot menigvuldige klagten gegeven heeft, omdat het gebruik dezer inrigting zoo uiterst bemoeijelijkt werd, heeft onlangs de algemeene aandacht tot zich getrokken, sedert een aantal Iloogleeraren en andere docenten zich deswege met bepaalde verzoekschriften aan den stede- lijken raad gewend heeft. Tweemaal werden zij afgewezen, en zelfs hebben, zoo als bekend geworden is, de pogingen van eenen Minister, die ons korten tijd ge eden verlaten heeft, en die tevens als geleerde een zeer hoog aanzien geniet, niet het minste kunnen uitwerken. Nadat intusschen in onze letter kundige bladen, bepaaldelijk door Waitz in het Archief van Pertz, de gebre ken in het bestuur dezer bibliotheek zeer krachtig bewezen waren, zal binnen kort door eene reeks van documenten de geheele omvang van dit schandaal in een hier uit te geven tijdschrift aan het publiek worden voorgelegd, en er zal een appel worden gedaan aan de publieke opinie. De groote grief echter, is dat het inzien en gebruiken der handschriften zoo onbegrijpelijk beperkt en bemoeijelijkt wordthet gebruik der handschriften hangt niet van de goed keuring van den algemeen als zeer humaan bekenden Bibliothecaris, Naumann, af, maar van zijnen supérieur, den gedeputeerde van den stedelijken raad, (Titulair-) Regeringsraad Demuth. Men wil toch weten dat, in sommige ge vallen, dit gebruik slechts gedurende een enkel half uur des Zaturdags mid dags toegestaan is geworden. Tegenwoordig gaat hier in de geleerde kringen rond een nommer van een Hollandsch, in Amsterdam bij Fr. Muller uitko mend tijdschrift, de Referentwaarin deze aangelegenheid op vrij harde wijze behandeld wordt. Het artikel eindigt met de woorden: on en rit prés de vouson en rit loin de vous. Het laatste mogen wij toegeven, maar bij ons is de zaak niet van dien aard om er over te lagchen, want zij heeft haren zeer ernstigen, voor de wetenschap zeer gewigtigen, en in eene akademiestad dubbel gewigtigen kant. Kölnische Zeitung). PRUISSEN. BERLIJN, 30 December. In het groothertogdom Posen zijn rijke geschied- en letterkundige schatten voorhanden, vooral bestaande uit oude werken en handschriften, betreffende dit land en de verdere landen die oudtijds Posen uitmaakten; maar die groote verzamelingen waren verspreid in de domeinen der edelen, zoodat het publiek er geen gebruik van kon maken. De Graaf Dezianlynski, die een boekerij van meer dan 40,000 deelen bezit in de domeinen van Durwijk, heeft, om ze toegankelijk te maken, dezelve in zijn verbijt' in onze hoofdstad overgebragt, waar ze nu voor iedereen open staat, en daarenboven een zaal voor degenen, die er willen komen werken, doen gereed maken, en het uitleenen der boeken geregeld. De Graaf Raczynski heeft dit edel voorbeeld gevolgd, zijne boekerij naar de stad laten vervoeren en ongeveer 8,000 tot aankoop van nieuwe boeken bestemd. FRANKRIJK. PARIJS, 5 Januarij. Woensdag avond en gisteren hebben de gewone gelukwcnschingen in het kasteel der Tuillerien plaats gehad. De Apostolische Nuntius heeft namens het corps diplomatique het woord gevoerd, daarna de Hertog Pasquier Voorzitter van de Kamer der Pairs cn vele andere Autoriteiten. Al de aanspraken liepen hoofdzakelijk over de voorreg ten van den vrede, de overwinningen in Algerie, en de huiselijke omstan digheden des Koningsen bevatten zoo min als de antwoorden iets bijzonderst Ook de Arabische Opperhoofden waren ten hove. Nadat de Koning ieder afzonderlijk had toegesproken, beeft hij nog tot allen in dezer voege het woord gevoerd: »lk acht mij gelukkig, dat ik u om mij heen geschaard zie, u, die grooten deels onder de oogen mijner kinderen hebt gestreden. Ik dank God, dat Hij Frankrijk onder de volken heeft verkoren om in Algerie de oude beheerschers van het Arabische volk te vervangen. Ik zal mij beijveren om de banden der heerschappij ligt te maken. Ik wensch dat gij ons beschouwt als vrienden die de Voorzienigheid u zendt, meer dan als overwinnaars. Ik zal uwe ge woonte en godsdienst bewaren; uwe Moskeen herstellen cn uwe scholen weder oprigten." Waarop de Kalief El-Kharoubi heeft geantwoord; »Daar de overwinning moest plaats hebben, verheffen wij er ons op, dat wij de Franschen tot meesters hebben, om tot eene zoo magtige cn edelmoedige natie te behooren. Zoo wij, voor wij Frankrijk gezien hadden, in de rijen van zijn leger gestreden hebben, wat zullen wij niet doen na de beschouwing van zoo veel grootheid, na de uitstekende eer van den Koning te mogen be groeten. De woorden van den hoogsten troon van Europa zullen op onze broeders in Algerie nederdalen als een vruchtbare regen. Voor ons zal deze dag onze schoonste titel van adeldom zijn, zij adelt ons voor altijd, want God zegent de nakomelingschap der menschen, die door de hand van den magtigste zijner kaliefen gezegend zijn. Dat Hij zijne dagen verlenge en op hem cn zijn geslacht een overvloed van geluk doe nederdalen!" Hoewel men geene zekere reden weet op te gevenwaardoor de Minister voor het openbaar onderwijs Villemain in zijn verstand gekrenkt is, zoo geven toch de woorden, menigmaal in vlagen van waanzinnigheid geuit: dat de Jesui- ten hem zoeken te vermoorden, stof tot nadenken. Men weet, dat hij de ontwerper en steller was van de wet op het onderwijs, tegen welke de geeste lijkheid zich met zoo veel kracht verzet. Men herinnert zich daarbij, dat

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2