BUITEINLANDSCHE BERIGTEIN. door den Heer J. van Limburg, alhier woonachtig. Hebbende Heercn Gecom mitteerden zich de levering der daartoe benoodigde palen voorbehouden. DORDRECHT, 1 Januarij. Sedert onze vorige is de meting van het ijs voor deze stad gestaakt.. In- tusschen blijft men hetzelve nog met schietschouwen passeren zonder doorzak ken. Op gelijke wijze geschiedde nog heden morgen de overtogt over het ijs aan het Katendrechtsche veer. Achter bet eiland was heden morgen weinig drijf-ijs. In 1844 zijn van deze stad naar zee gegaan 406 en aangekomen 360 schepen; in 1843 waren 164 minder naar zee gezeildmaar 204 schepen •meer aangekomen. AMSTERDAM 1 Januarij. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn voor deze stad voor de maand Januarij bevracht: de Java-Koerier en de Oceaan, beide liggende in het Nieuwe Diep. In 1844 zijn hier uit zee aangekomen 2216 schepen; in 1843, 2034. URK, 31 December. Onder een groot deel der bevolking is de natuurlijke kinderziekte in den nazomer van dit jaar op het eiland uitgebroken en daarna meer en meer toe genomen, zoodat thans niet minder dan 58 lijken reeds aan die ziekte geval len zijn, en circa een vijfde der bewoners daaraan lijdende is. De plattelands- heelmeester aldaar is door ecne plotselinge ziekte overvallen en alzoo buiten staat geneeskundige hulp te bieden. De vischvangst, die wegens ziekte van vele schippers en hunne knechts niet heeft kunnen gedreven worden, is door den vroeg ingevallen sterken vorst verder geheel gestremd, terwijl de liaringvisscherij op de Zuider-zee insgelijks dit jaar genoegzaam mislukt is. Het gevolg dier vermindering en bijkans geheele ophouding van verdiensten dezer eilanders, welke braaf en niet, zoo als vele andere visschei'sliedenaan den drank verslaafd zijn, is een hoog gestegen gebrek. Een geneesheer van Amsterdam, de Heer Heinsius, door het provinciaal bestuur aangezocht, heeft niet geaarzeld zich onmiddelijk derwaarts te bege ven, ten einde in bet gemis van geneeskundige hulp te voorzien. Inmiddels blijft de toestand der bewoners van dit eiland, door dat de ge meenschap met het vaste land wegens het ijs uiterst moeijelijk is, allerdeer- niswaardigst. Drie vierde der bevolking verkeert voor 't oogenblik in de groot ste armoede, zoodat, ter vermijding van eenen totalen hongersnood, eene be deeling der eerste levensmiddelen volstrekt noodzakelijk is. De ziekte neemt daarbij zoodanig toe, dat zij van huis tot huis overslaat terwijl er bijna aan alles gebrek is. Ilet is te wenschen, dat de pogingen door het provinciaal- en gemeente-bestuur, alsmede de Diaconie der Hervormden en Afgescheidenen te dezer plaatse aangewend, van elders eenige ondersteuning zullen mogen erlangen, ten einde in de dadelijke behoefte althans eenigzins te kunnen voorzien. OOST-INDIE. BATAVIA, 6 September. Een brief uit Sourabaija van den 11 Augustus meldt, dat Z. M. Schoener de Zephir aldaar was aangekomen om een' togt naar BorneoMacassar enz. te gen de zeeroovers te ondernemen welke 5 a 6 maanden zal duren. Dezelve heeft daartoe verscheidene manschappen van bet Indische leger aan boord ge nomen. Den 2llen Augustus bad op het Zuiderstrand van Java, in het district Prigie, ten gevolge van zwaren regen, eene overstrooming plaats, waardoor die landstreek met ongeveer 4 voeten water is overdekt geworden. Door bet afstroomend water zijn 21 huizen mede gesleeptverscheidene rijstvelden ver nield, vele boomvruchten en eene hoeveelheid kolfij verloren gegaan. In deze streek (residentie Kederie)alwaar veelal droogte heerschtis de over strooming eene zeldzaamheid. RUSL A1VD. PETERSBURG, 20 December. Alhier heerschte in de helft der vorige maand eene, in vergelijking met de zuidelijke gew esten van Europa, zeer matige koude. De thermometer van Reaumur toekende tusschen de 10° en 152 beneden het vriespunt (ongeveer gelijk staande met 0° van Fahrenheit). SPANJE. In de Cortes bestaan ten minste drie partijen van eenig gewigt. De tal rijkste is die, welke men de zuiver ministeriele kan noemen, en die van de andere onderscheiden isdoor hare onderwerping aan het kabinet. De tweede partij bestaat uit onderscheiden afgevaardigden, met een weinig meer der denkbeelden van vooruitgang dan de voorgaande bezield, maar echter aan de tegenwoordige orde van zaken gehecht, en zeer ver van de revolutionnaire partij verwijderd. De derde partij, die van Viluma, hoewel constitutionneel, nadert meer den ouden regeringsvorm, en koestert de vijandigstc gezindheden tegen de Regering. De Grandes van Spanje beginnen meer moed en geestkracht te toonen in de verdediging van hetgeen zij als hunne regten en burgerlijke voorregten beschouwen. Zij eischen met nadruk een aandeel in de wetgeving van het land, om alzoo den staat van vernedering, waartoe zij vervallen zijn, we derom lot zijnen ouden luister te verheffen. Een van die voorregten, welke zij voor zich vorderen, is de erfelijkheid van het Senatorschap, en hoewel hunne voidering in de Cortes niet erkend is, gaan zij des niet te min voort, alles aan te wenden, wat hunnen wensch kan verwezentlijken. ITALIË. FLORENCE, 6 Dccemher. Een beeldbouwer heefteen gedenklceken vervaardigd, dat ter gedachtenis van Lucien Bonaparte door zijne weduwe wordt opgerigtmet een aantal zinnebeeldige voorstellingen in wit marmer en een latijnsch opschrilthetwelk hoofdzakelijk het volgende bevat Hier rust Lucien Bonaparte, zoon van Karei Bonaparte en van Laetitia Ramolini Geboren op Corsica te Ajaccio in het jaar 1775. Hij verkoos de onbekendheid van een ambteloos leven en de kroon in de schatting van geleerden en regtvaardigen aan zijne verdienste toegewezen, boven de andere voorbijgaande Kroonen, die hem werden aangeboden, hij leelde 65 jaren zijn christelijk einde was zijn schoon leven waardig. De gewezen Koning van Holland Lodewijk Napoleon, Graaf van S'. Lcu, is zeer ernstig ongesteld. Hij is thans nog de eenig overgeblevene van al de broeders van Napoleon. ZWITSERLAN». SCHAFFHAUSEN, 24 December. Onze Regering heeft even als die van Zurich aan het Bestuur van Lucern een krachtig vertoog ingediend, waarin zij te kennen geeft, dat de intrekking van het besluit tot toelating der Jesuitenhet eenig middel was, om het Eed genootschap voor verdere rampen te beveiligen, daar over het algemeen de beroeping der Jesuiten verontwaardiging had opgewekt, omdat, waar zij zich vastnestelengodsdienstige onverdraagzaamheid ontstaat en burgerlijke en gods dienstige vrijheid onderdrukt wordt. PRITISSE1V. De Regering heeft treurige berigten ontvangen, omtrent de dagelijks toene mende onveiligheid in Silezië, een gevolg van de hoe langer hoe grooter wor dende armoede. De Regering schijnt echter niet voornemens om met harde middelen tegen dit kwaad te velde te trekken, maar veel liever door het wegnemen der oorzaak de gevolgen voor te komen, en daarom meerdere uit breiding aan het genootschap tot ondersteuning der arbeidende klasse te geven. Dit genootschap schijnt evenwel te veel tijd te besteden aan zijne statutenen zijn hoofddoel daardoor te veronachtzamen, ENGELAND. LONDEN, 29 December. De sterfte maakt alhier verontrustende voortgangen; het getal der sterfge vallen van de laatste week levert eene vermeerdering op van 447 op het middelbare wekelijksche getal der vijf laatste jaren. De longziekten hebben de meeste slagtoffers gemaakt,het getal van deze bedraagt 511; 286 meer dan het middelbare wekelijksche getal der vijf laatste jaren. De strenge koude heeft er veel toe medegewerkt. Het Engelsch Dagblad the Morning-Advertiserzegt dat er op Nieuwe- jaarsdag een voorval zal plaats hebben van hetwelk de geschiedenis der wereld geen voorbeeld oplevert. Koningin Victoria en Koning Louis Philippe zullen op de Kastelen van Windsor en der Tuillerien van denzelfden Os eten, die op eene tentoonstelling te Smithfield-Club den eersten prijs heeft behaald. De leverancier van hare Engelsche Majesteit is op het denkbeeld gekomen om dien os voor bare tafel aan te koopen en tevens den Koning van Frankrijk een proefje van de slagt te zenden. Hij heeft een' brief aan den Graaf de Jarnac eersten Secretaris van het fransche Gezantschap te Londen geschrevenom diens gevoelen over zijn plan te vragen, waarop deze heeft geantwoord dat hij ge loofde, dat de Koning het heel aardig zou vinden; waarop het proefje wegende ongeveer 160 Ned. ffi per pakelboot naar Boulogne is gezonden, om maandag morgen vroeg te Parijs te kunnen aankomen, waar de fransche kok het engel sche voorwerp voor zijne kunst met geestdrift te gemoct zag. FRANKRIJK. PARIJS, 30 December. Ofschoon de Koning in de troonrede gewag heeft gemaakt van de algemeene welvaart in Frankrijk, zoo i9 het echter zeker, dat op vele plaatsen ten platten lande, groote armoede heerscht en het getal behoeftigen zeer toeneemt. Dit beeft vooral in bet departement Oise plaats, waar sommige gemeenten zelfs ten eenenmale onvermogend zijn, om hare armen te onderhouden; waarom waarschijnlijk binnen kort eene wet zal uitgevaardigd worden, waarbij de departementen zelve belast zullen worden, om in de behoefte der armen, welke zich in dezelve bevinden, uit departementale fondsen te voorzien. De Kamer van Afgevaardigden heeft haren ouden Voorzitter, den Heer Sauzet, wederom met eene vrij groote meerderheid verkozen, hoewel die meer derheid minder was, dan in vorige jaren; ook onder de Vice-Presidenten zijn er, die niet dadelijk tot de partij der Ministers behooren. Over het algemeen is de ministeriële partij thans minder sterk in de Kamer, dan zij zich bij den aanvang der Zitting van het vorige jaar vertoonde. -De Admiraal Dupetit Thouars, gewezen Vlootvoogd over de Fransche Zeemagt in de Stille Zuidzee, doch die, zoo als bekend is, wegens verwikke lingen met de Koningin Pomaré, terug werd geroepen is aan boord van het fregat la Reine Blanche te Brest aangekomenaan welks boord zich ook

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2