BUITENLANDSCHE BERIGTEN. OOST- INDIE. BATAVIA, 20 Augustus. De lijkrede door den Wel-Eerw. Heer A. YVestenbrink Meyer, Predikant der Hervormde gemeente te Soerabaya bij het graf van den overledenen Gouverneur Generaal uitgesproken, was van den volgenden inhoud: Het zijn M. II. slechts weinige dagen geledendat wij in Gods heiligdom bepaald werden, bij het zwaar verlies dat ons getroffen heelt, door het helaas! te vroeg afsterven van den Opperbestuurder dezer gewestenen dat onze ont roerde harten werden verheven tot den Oneindigedie over dood en leven be schikt, en tot de hope der onsterfelijkheid. Rustig en kalm was de natuur, als eerbiedigde zij den somberen weemoed, die ons vervulde, en door de stilte been verbeeldden wij ons eene hoogere stem ons te hooren toeroepenIk ben de Eeuwigeik ben groot van raad en magtig van daaden ant woord niet van mijne daden. Mijne wegen, o sterveling! zijn niet uwe we gen, en mijne gedachten niet uwe gedachten."" Nog slechts weinige oogen- blikkenen dit stoffelijk overschot des dierbaren Landvoogds zal in dezen koelen schoot der aarde worden opgenomen, om het eene stille rustplaats te bezorgen. Wiens hart is niet om zijnentwille diep bewogen? Gewis ben ik de tolk van uw aller gevoel, wanneer ik thans nog den laatsten tol aan zijne nagedachtenis betaal. »Veel, oneindig veel hebben wij in den ontslapene verloren. Naauwelijks had bij de teugels van het opperbestuur in handen, of hij was aan de meesten onzer dierbaar geworden. Jn ons midden stond hij, den boom gelijk, die zijnen kruin statig verheftdie reeds vele heerlijke vruchten gedragen had en waaraan het oog nog op nieuw de schoonste bloesems ontwaarde, die eenen rijken oogst beloofden: helaas, de storm stak vreeselijk op, de bloesems vielen af, en stoven henen door den wind weggevoerd, en voor altoos ligt de boom ter neergeveld. Neen, verberg ook thans uwe aandoeningen niet; zij zijn de tolken uwer gevoelige hartende schoonste bewijzen uwer achtinguwer vriendschap en liefde voor de ontslapene, viert ze den vrijen teugel: hij, wiens stoffelijk omkleedsel in deze enge woning besloten ligt, wiens geest tot hoogere gewesten is opgevoerdhij is die aandoeningen overwaardig. Ziet terug op zijn bestuur, en op de vele gewigtige betrekkingen, die hij in het maatschap pelijk Jeven heeft bekleed. Heeft bij niet steeds daar, waar bet in zijn magt stond, de nijverheid aangemoedigd, de wetenschappen ondersteund, het. onderwijs beschermd, de godsdienst onderschraagd en nuttige inrigtingen hel pen bevorderen Hetzij wij hem beschouwen als staatsman, hetzij als regtsgeleerde hetzij als vaderlander, overal heeft hij zich den waren roem verworven. In welken kring hij zich ook bevond, daar had de van vrienden verstokene, een' vriend, de vaderlooze, een' vader, en de behoeftige, ofschoon buiten staat om zijne weldaden te beloonen vond in hem eenen beschermer. Ilij was de man die een' afschuw koesterde van het bedrog, wiens boezem open en als doorzigtig was, en op den bodem van wiens hart edele en beminnelijke deugd was ge worteld. Ik weet hetdat de stem der ontevredenheid zich ook tegen hem wel zal hebben verhevenen dat ook hij van de pijlen des lasters niet zal zijn bevrijd geblevendoch noem mij zoo gij kuntden man die boven dit alles verbeven was? Op die heerlijke schilderij van zijn leven zullen wel misschien donkere schaduwen voorkomen doch laat hierop het kleed rusten dat menschelijke tekortkomingen bedekt. Vraagt nietwaarom zoo vele ta lenten voor altoos aan deze wereld zijn ontrukt, waarom zijne werkzaamheid, met zooveel lust en inspanning begonnen en voortgezet, op eenmaal is geëindigd. Achwij weten bet nietin het duistere ligt voor ons hier het bestuur van Hem, die niet antwoordt van zijne daden; wij slaan onze blikken hemel waarts en bij eigene ervaring het bittere des levens kennende stamelen wij met ontroerde lippen: de Heer heelt gezegd, dat Hij in de donkerheid zoude wonen." Intusscben levert ons dit sterfgeval wederom eene treffende proeve van de broosheid en vergankelijkheid onzes levens en van menschelijke groot heid. Zoo moeten dan allen zonder onderscheid den tol der natuur betalen. Indien de dood Ons met zijne verwoestende hand aangrijpto 1 er mogen aan onze tranen geen stelpen zijn niets is er, dat ons voor zijne magt kan bevei ligen. Mededoogenloosheid rukt hij ons weg van degenendie dierbaar waren aan ons hart, en verzamelt ons tot het stof onzer vaderen. Wanneer hij zijne hand ook naar ons zal uitstrekken, weet niemand onzer, en echter kan elk onzer schreden de laatste zijn. Dit doe ons dan met behoedzaamheid ons levenspad bewandelen, dit doe ons het werk, door den Opperbouwmeester ons opgedra gen elk in onzen kring met getrouwheid vervullen, opdat wij eens, wan neer onze jongste ure geslagen is, deze vereerendc getuigenis mogen afleggen: ik heb niet te vergeefs geleefd ik heb het mij toevertrouwde werk naar mijn vermogen volbragt. Komt, laat ons met zulke edele gezindheden bezield, deze sombere grafplaats verlaten. Zacht rust de asch des dierbaren Land voogds! Zijn naam worde de vergetelheid ontrukt en blijve ook onder ons nog lang in zegening!" KAAP DE GOEDE HOOP. De zijden stoffen worden hier sterk gezocht. Er worden er van Fransche, Zwitsersche, Duitsche en Engelsche, en zelfs van Oostersche fabrieken inge voerd. De Fransche voortbrengselen behouden echter de bovenhand. De invoer van katoenen in die Britsche koloniebedraagt ongeveer een millioen gulden 'sjaars. De artikelen van Parijsche nijverheid zijn over het algemeen gezocht, en mees tentijds is men derzelver omniddelijke plaatsing aan hunnen oorsprong ver schuldigd. ITALIË. ROME18 December. De loop der kerkelijke aangelegenheden in Duitschland trekt in hoove mate de aandacht van den H. Stoel; eene levendige correspondentie wordt sedert eenigen tijd gevoerd, en het is zeker, dat onderscheidene prelaten aldaar bij den Paus hoog staan aangeschreven wegens den ijver, waarmede zij de eer en de belangen der kerk behartigen. Bovendien moeten van hier aan sommige Duitsche regeringen nota's gezonden zijn, ten einde derzelver bescherming in te roepen tegen menige verongelijking, welke de kerk aldaar dezer dagen te verduren heeft. Naar men zegt, zal de Russische Gezant eerlang eene reeds vroeger beraamde verlofreis naar Petersburg ondernemen. Van de onderhan delingen tusschen den II. Stoel en het Russische kabinet is sedert geruimen tijd geene spraak meer. Men is van weerskanten huiverig de zaak tot eene volledige breuk te laten komen, en acht het alzoo beter den status quo voor- loopig te laten blijven bestaan. In Lombardije is zulk eene menigte sneeuw gevallen, dat alle gemeen schap op de wegen verhinderd is. ZWITSERLAND. LUCF.RN, 21 December. De verdeeldheid wordt in dit kanton vreeselijk en in andere kantons vormen zieh menigvuldige vereenigingen om de Jesuiten te weren. In eerstgenoemd kanton gaan de inhechtenisnemingen nog voorten zelfsofschoon de consti tutie de verbeurdverklaring van goederen verbiedt, treedt de Regering zoo ver hare magt te buitendat zij een gedeeltelijk beslag op sommige goederen legt en andere verbeurd verklaart. De verontwaardiging is ten toppunt gestegen doordien de soldaten een' zekeren burgerdien zij gevangen wilden nemen en die trachtte te ontvlugten, hebben ter nedergesclioten. Meer dan 200 familiën zijn in de laatste gebeurtenissen gewikkeld. FRUISSEN. BERLIJN, 23 December. Op den avond van gisteren werd deze stad door eene zware ramp bedreigd, daar in eene der bevolkste gedeelten een hevige brand uitbarstte, die zeker, indien de wind sterk geweest ware, ver oin zich heen zou gegrepen hebben, doch nu zich tot een mode- en linnen-magazijn van Diederichs, in de straat Schlozfreijheit tegen over het koninklijk slot, heeft bepaald. De brand zou door het springen der gasbuizen ontstaan zijn. Eene vergadering van Katholijken te Breslau heeft onder voorzitting van een' Atgevaardigde van den Staat, een protest geteekend tegen het kapittel dier stad en zijne ultramontaansche strekking. Ook is Ronge, hoewel in den ban gedaan, als Pastoor beroepen door eene gemeente van West-Pruissen, be- hoorende aan Vorst M.... Bovendien kondigen de dagbladen van Berlijn aan, dat de Pruissische Regering de onzijdigheid zal bewarenin de twisten over de scheuring in de gemeente Schneidemuhl. Drie andere Pruissisch-Poolsche gemeenten zijn toegetreden tot het hierna volgende manifest van Ronge, dat in alle Duitsche Staten in omloop is. SAKSEN. LEIPZIG, 21 December. Hier is in het licht verschenen eene oproeping aan de lageie katholijka geestelijkheiddoor Ronge, waarbij hij de pastoors oproept om gemeen schappelijk met hein, door conciliën eene Duitsche katholijke kerk te stich ten, ten einde, onder andere hervormingen, mindere afhankelijkheid der gees telijken, vrijheid om in den echt te treden, afschaffing van de biecht en de missen in het Latijnte verwerven. Van dit geschrift waren van 3,000 af drukken reeds 2700 in éénen dag afgeleverd, toen het op bevel van het Kreits-distrikt voorloopig in beslag werd genomen, omdat, hoewel de Censor het drukken had goedgekeurd, de approbatie der katholijke geestelijkheid ontbrak. ENGELAND. LONDEN, 28 December. De Bisschop van Exeter heeft het raadzaam geoordeeldom zijn bevel omtrent eene veranderde kleeding der geestelijkenweder in te trekkendaar hetzoo als wij te voren hebben gemeldzeer veel onlusten dreigde te ver oorzaken. Bij de begrafenis van den Graaf van Limerickin de stad van dien naam, in Ierland, welke Graal bij zijn leven zich steeds in Engeland had op gehouden, ofschoon hij uit Ierland bijna 500,000 trok, waardoor hij zich den haat der Ieren had op den hals gehaaldhebben groote ongeregeldheden plaats gehadzelfs zijn aan de volgelingen van den lijkstoet de rouwmantels afgerukt, en een der bloedverwanten was genoodzaakt zijn lijfsbehoud te zoe ken door in een buis te vlugten. De militaire magt heeft de orde moeten herstellen. De Britsche zeemagt op de kust van Afrika heelt in Augustus en Sep tember 8 vaartuigen genomen in den grond geboord of op strand gezet, die of slaven aan boord hadden, of tot bet opnemen van dezelve waren ingerigt; de meesten dier schepen behoorden te Brazilië te huis. De Tunes heeft de troonrede van den Koning der Franschen binnen 17 uren nadat dezelve was uitgesproken, in het Engelsch vertaald, in het licht gegeven. Te Glasgow heeft 11. Vrijdag zulk een zware mist geheerscht, dat de overheid langs de kaden verscheiden policie-beambten met brandende fakkels geplaatst heeft, waardoor wel veel ongelukken voorkomen, doch niet alle zijn kunnen verhinderd worden.

Leydse Courant | 1845 | | pagina 2