LEYDSCHE COURANT. 1844. N°. 78. VRIJDAG 27 DECEMBER. Uit hoofde van het Kersfeest wordt in plaats van de gewone dubbele eene enkele Courant uitgegeven. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordtuit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. BUMNEJNLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 26 December. De ijsgang van het bovenlandsche ijs te Nijmegen duurde in den avond van den 22slen nog voort. Na dien tijd is het ijs veel verminderd, doch den volgenden dag was de rivier voor ongeveer de helft bedekt met ijsdat zich door de vernieuwde vorst gevormd heeft. De ijsdam van Leeuwen benedenwaarts, heeft het afkomend ijs wederstand geboden, zonder te bewegen, en na vele kleinere opschuivingen en bewegingen beeft dit laatste ijs zich tegen bet vastzettende gezet, en is thans reeds aan gevoerd tot 1 uur beneden Nijmegen. Men verwacht dus het weder vastzetten van de rivier te Nijmegen spoedig, als de vorst doorgaat. Dit vastzetten heeft met een zeer hoogen waterstand plaats van doorgaande 6 el 40 duim aan de peilschaal of ongeveer 2 el onder de dijkskruinen, zoo dat alle uiterwaarden van dijk tot dijk met ijs worden aangevuld (boven I/eeuwen namelijk). Beneden Leeuwen zit het oude ijs meerder tussehen de boorden der rivier vastgezet, doch overal is het sterk opeengestapeld. Het water blijft hier sterk wassende en staat reeds met het ijs op de kade van Nijmegen en voor de poort der stad. AVaterstandden 22slen des voormiddags 8 ure, 5 el 82 duim, in 24 uren gewassen 88 duim. Volgens berigt uit Lent (tegenover Nijmegen), van den 23sten, had het ijs zich den 22stc" des avonds ten 11 ure vastgezet met eenen waterstand van 6 el 10 duim. In den nacht was het in beweging geweest, doch in den morgen weder vastgeraakt met 6 el 19 duim aan het peil. Op den IJssel zat het ijs den 22stcn allerwege vast. Uit Utrecht meldt men den 24sten dezer: Gisteren namiddag ten 4 ure stond het water te A'reeswijk in de Lek 2 el 72 duim in de laatste 24 uren gewassen 18 duim. Aan het veer te AVijlc bij Duurstede is den 23sten dezer, des morgens ten 11 ure, het ijs in beweging geweest, en bet slop ge heel toegeschoten. AVater-boogte 2 el 81 duim; gewassen 26 duim. Het water overal wassende. Te Krimpen 3 el 72 duim. Zwaar beladen wagens met 2 paarden bespannen rijden bij het veer over het ijs. A'an Krimpen tot Schoonhoven is de rivier digten van daar zegt menwordt ook over het ijs met vrachtgoederen naar Dordrecht en Rotterdam gereden. ROTTERDAM, 24 December. Gisteren is door eene meerderheid van 17 tegen 10 stemmen, het budget dezer stad verworpen. De meerderheid van den raad wilde de voorgedragene verhooging van belasting, die zij onnoodig achtte, niet goedkeuren. Het strekt die leden tot eer, dat zij den reeds zoo zwaar belasten burger niet nog sterker gedrukt willen hebbenzonder dat bij hen de overtuiging der vol strekte noodzakelijkheid er van bestaat. NIJMEGEN, 21 December. De Arrondissements-Regtbank alhier heeft Mr. Verwayengedaagd als ge tuige in de zaak van den letterzetter P. v. d. A'alck, veroordeeld tot eene maand gevangenis, omdat bij weigerde getuigenis af te leggen; door den Heer Officier is tegen v. d. Valck geeischt de straf van eene gevangenis van 6 maanden, 1,000 boete en ontzetting van burgerregten gedurende 5 jaren. Mr. Verwayen heeft zich tegen het vonnis in hooger beroep voorzien. BU1TEINLAINDSCHE BERIGTEIN. KAAP DE ClOEDE HOOP. 18 October. De Zuid-AI'rikaansche Bijbelvereeniging heeft den 10lJc" October haar vijf en twintigjarig bestaan gevierdbij welke gelegenheid door den AVel-Eerw. Heer Ham eene indrukwekkende leerrede is uitgesproken. Het rapport hieid in dat bet Genootschap gedurende het laatste jaar 10,000 tractaten had uitgegeven en sedert zijne oprigting 300,000, en dat 20,000 bijbels, psalm- en gezang boeken allen in de Nederduitsche taalzijn verkocht geworden. TURKIJE. SMYRNA, 29 November. De gevaarlijke maatregel om plotseling de Quarantaine, voor het geen uit Syrië komt, op te beften, begint al vruchten te dragen. Men verzekert dat de pest aan boord van een schip is dat eergisteren van Beyrut kwam. In 1840 had Mehammed Ali de Quarantaine in zijne staten opgehevenop vertoogen van het Consultaat te Alexandrjë echter heeft hij zich beijverd ze weer in te voeren, en wel wetende hoe ongeschikt de Turken zijn, droeg hij de opperste leiding aan de vertegenwoordigers der uitheemsche magten op. Zou Abdul Medschid meenen minder verstandig te handelen als hij het voorbeeld van zijnen Vasal volgde, en verdient Smyrna met eene bevolking van 150,000 zielen, die sleutel des rijks waar zoo vele oorlogschepen liggen, zoo weinig opmerk zaamheid en zorg? Volgens het eenstemmig getuigenis der reizigers, is Syrië aan de vreese- lijkste rooverijen prijsgegeven. Alen kan zelfs tussehen naburige plaatsen geen gemeenschap onderhouden zonder sterk geleide. De beduïnen onder aanvoering van Abu Gosch belegeren de heirwegen, en tot nog toe heeft men nergens een maatiegel tegen de roovers genomen. AVaar is de tijd dat de pelgrim, de reiziger, onder beschutting van het ijzeren juk van Mehammed-Ali alleen en veilig de provincie kon doorreizen, in welke thans alleen de onmagt met de gruwelijkste wanorde om de heerschappij worstelt DENEMARKEN. Ilet is met veel moeite en ten gevolge van ingewikkelde onderhandelingen, dat de Gezant van Oostenrijk bij ons Hof verlof beeft bekomenom te Ko penhagen eene Katholijke kerk te bouwen, de eerste, die er sedert de Her vorming zal gesticht worden, zij zal echter geene klokken mogen hebben. Door bijzondere vergunning zal de gevel aan eene kleine straat mogen uitko men de kleine kapel, welke op die plaats gestaan heeft, was met een' hoo gen muur omringtwelke bet daglicht weerde. De tegenwoordige Katholijke gemeente bestaat uit 600 zielen en 2 priesters, die door -Oostenrijk onder houden worden. Al de kinderen uit gemengde huwelijken moeten in de Lu- thersche geloofsbelijdenis worden opgevoed. Alen vindt alzoo te Kopenhagen niet één' Katholijk die er geboren is; alle zijn vreemdelingen. ZWITSERLAND. ZURICH, 18 December. De groote raad van dit kanton heeft besloten dat de groote raad van het kanton Lucern zal worden verzocht, om het besluit wegens de beroeping der Jesuiten weder in te trekken. Bij de beraadslagingen over dit voorstel hebben zich vooral de Heeren Bluntschli en Furrer doen hoorende eerste keurde de beroeping der Jesuiten zeer af. Overal, waar de kerk zich aanma tigde. om de burgerlijke aangelegenheden aan haar juk te onderwerpen, moest zij teruggewezen worden, en dit was het doel der Jesuiten en van het ultramontanismus in 't algemeen. Het gevaar was hier van soortgelijken aard, als dat, hetwelk Zurich door het beroep van Dr. Strauss had bedreigd; maar een tegenovergesteld gevolg ware daarvan te verwachten geweest. Toen gold het de ontbinding, thans de overheersching der kerk. De ultramontane rig- ting moest dus beteugeld worden, en de zaak der Jesuiten was werkelijk van eenen bondgenootschappelijken aard. De Heer Furrer, wiens inzigten, zoo als uit het bovenstaande blijkt, door de meerderheid van den Zurichschen raad gedeeld werden, beweerde, dat men zich van de zijde van Zurich te toegevend had betoond tegen de katholijke kantons. De Jesuiten beoogden, niet slechts de slavernij van den Staat, maar ook die van den menschelijken geest; zij hadden zeiven het gevaarlijk middel der wapenen aangegrepen; door hunne beroeping was de fakkel des burgeroorlogs ontstoken; het vuur smeulde nog onder de aseh. Door ge heel Zwitserland openbaarde zich de levendigste afkeer van de Jesuiten. Dat gevoel zou zich in een vloed van verzoekschriften, en, zoo God dit niet ver hoedde, in een nog veel gevaarlijker storm openbaren, in allen gevalle vor derden de zorg voor de nationale eer en het belang des lands, dat hel ultra montanismus krachtig wierd tegengegaan, en de overgroote meerderheid van het volk van Zurich was te dier zake als één man gezind.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1