VEREEtflGDE STATED. Te New-Bedford heeft inen eene nieuwe soort van harpoen uitgevonden, aan den punt voorzien van eene met donderpoeder gevulde, bus, zoodat, wan neer de Walvisch wordt getroffen, de ontploffing het dier oogenblikkelijk doodt. RITSL AKD. ..De hooge Regering houdt zich met een plan bezig, om het lijf-eigenschap op te heffen, hetgeen, daar het diep ingrijpt in het regt van eigendom, bij den hooge adel hevigen tegenstand, naar men verneemt, zal ondervinden. De landeigenaars zouden de keus hebben, om aan hunne lijfeigenen, tegen vooraf bepaalde belasting en vroondiensten, de vrijheid te verleenen, of hunne bezittingen te verruilen tegen kroonlanderijen, waarop het lijfeigenschap reeds opgeheven is. Dit plan behoort tot de geliefkoosde denkbeelden des Keizers, die wel alle moeijelijkheden uit den weg zal weten te ruimen. SPAÜJB. MADRID, 14 December. De Koningin heeft, bij afstand van de Koningin-Moeder, de voogdij van hare minderjarige zuster op zich genomen. De Generaal Linage, die eene belangrijke rol ten tijde van Espartero gespeeld heeft, bevindt zich thans te Lieja, waar hij belast zou zijn, om geweren voor de omwentelingsgezinden op te koopende regering houdt het oog op hem. De voormalige Minister onder het Ministerie LopezCaballeroeven als de Generaal Oribe, die de uitvoering van het doodvonnis aap den zoon van Legrono had vertraagd, zijn| gevangen genomen. Zij zullen waarschijnlijk voor een' krijgsraad te regt staan. Men klaagt uit verschillende oorden over den buitengewoon strengen win ter. Den 13den dezer had het te Madrid bijna een voet hoog gesneeuwd, een verschijnsel dat men in geen 10 jaren had waargenomen. Ook te Barcelona was er den 12dcn veel sneeuw gevallen en had men aldaar, hetgeen zeer zelden geschiedt, het ongewoon schouwspel van een landschap in wintertooi gehuld. ITALIË. ROME, 4 December. Men herinnert zich niet, immer zoo veel vreemdelingen hier te hebben bijeen gehad. Men mag het getal zonder overdrijving op meer dan 40,0C0 begrooten, waaronder ten minste 4,000 Engelsche gezinnen. De huur van gemeubelde kamers is zoo gerezen, dat de middelmatigste kamer, alleen van het hoognoodzakelijke voorzien, 150 per maand geldt. 1 WIT SE RL A AD. BERN, 15 December. Gisteren is te Fraubrunnen eene volksvergadering gehoudendie door meer dan 4,000 personen bijgewoond werd, en waarin besloten is, de Jcsnitcn op alle mogelijke wijzen uit Zwitserland te verdrijven. De onderscheiden kantons zullen verzocht worden het hunne daartoe bij te brengen en petitien aan den Landdag te teekenen, om voorgesteld doel te verkrijgen. Verscheiden Katho- lijken woonden deze vergadering bij en spraken in denzelfden geest. Ook te Zofingen heeft eene dergelijke volksbijeenkomst plaats gehad. Daar er onder de gevangen genomenen te Lucern onderscheiden inwo ners uit AargauSolothurn en Basel zijnzoo hebben de Regeringen dier kantons bij die van Lucern aangedrongenom die gevangenen goed te behan delen. MONCcARIJI. Het tijdvak der nijverheids-koorts is in dit land begonnen. Overal 'ontwerpt men fabrijken, de een door actiën, de andere door bijzondere ondernemingen. De voornaamsten onzer burgers hebben zich vereenigdmet het doel om de schoone vallei van Weidritz aan te koopen, ten einde er labrijken op te rigten. In de vergadering, waarhij de Oeconomist Litz tegenwoordig was, die van Peslh was teruggekeerd heelt men in weinig tijds 1,600 actiën van 200 fl. ieder kunnen plaatsen hetgeen bewijst hoeveel kapitalen er nog beschikbaar zijn. PRUISSEN. KOBLENTZ, 19 December. Het Rijn-ijs boven St. Goar tot aan Bingen staat nog onveranderd vast. Voorbij Bingen is echter de rivier geheel vrij, en den 17(lcn dezer is de stoombootvaart tusschen Mannheim en Metz weder geopend geworden. Het waterpeil te Bacharach was gisteren nog 20 graden 4 min.en te St. Goar. 8 graden 2 min. HAIOVER, Het getal Studenten is sedert 6 Jaren, dat is sedert de afzetting van 7 beroemde Hoogleeraren te Göltingen, welke de andere Universiteiten vol gaarne hebben opgenomen, zoo verminderd, dat er slechts 600 zijn voor het jaar 184445; sedert 60 jaren heeft men het getal Studenten aldaar niet zoo laag gezien. De vreemdelingen, die er eertijds zeer talrijk waren, gaan nu bij voorkeur naar Berlijn, Munchen, Leipzig, Heidelberg en elders, sedert dat genoemde Hoogcschool beroofd is geworden van de twee Grimms, welke door den Koning van Pruissen naar Berlijn, van Ewald, die door den Koning van Wurtemlierg naar Tubingen, en van Gervinus, die door deri Groothertog van Baden naar Heidelberg is geroepen. Sedert de Koning van Pruissen alle middelen aanwendt om de beroemdste mannen van Duitschland naar Berlijn te trekken, is het getal Studenten dier Hoogeschool altijd vooruitgegaan; het bedraagt thans te Munchcn 3000, te Heidelberg 1,600 en te Tubingen omstreeks 1000. EICELAID. LONDEN, 20 December. De Admiraliteit heeft bevel gegeven, om de afbouwing van 3 linieschepen van 100 en 2 van 90 stukken te stakenook zullen er nog 2 andere linie schepen huiten dienst gesteld worden. Het besluit der drie Roomsche Aartsbisschoppen in Ierland om leden te worden der Commissie, door II. M. benoemd, tot liet houden van toezigt over de donatien van vaste goederen aan de geestelijkheidheeft onder de aanhan gers van O'Connell groot misnoegen verwekt. Hij vermaant hen welaan de ge stelde geestelijke magten onderdanig te zijri, doch zij verklaren zich nimmer meer om godsdienstige vertroosting tot een dier hooge geestelijken of hunne onderlioorigen te zullen wenden. Espartero, die, welke geruchten daarover ook geloopen hebben, zich nog altijd in de hoofstad bevindt, is werkelijk gedurende eenige dagen ernstig ongesteld geweest, doch er is hoop op zijn behoud. Alhier is een Egyptisch-Syrisch genootschap opgerigtmet het doel om in Asië en Afrika ontdekkingen te doen. Dr. Lée is tot Voorzitter benoemd. OXFORD, 14 December. Men heeft alhier in de Bodleyaansche boekerij een handschrift ontdekt van eene volledige vertaling in het Arabischvan bet groote werk over de ont leedkunde van Galenus, welke de 6 boeken van dit werk bevatdie men tot hiertoe verloren achtte. FRANKRIJK. PARIJS, 21 December. De gebeurtenissen van Lucern verdienen eene ernstige aandacht. Het is geen staatkundige opstand, het is een godsdienst-oorlog. Men weet dat op uitnoodiging van den Paus en den Bisschop, de groote raad heeft kunnen goed vinden om de Jesuiten het onderwijs in het Seminarium toe te vertrouwen; dat een deel der bevolkiug daartegen is opgestaan en overwonnen is. De Jesuiten zullen dus wettig te Lucern komen; maar langs een spoor van bur gerbloed. Treurige voorbode voor de toekomst. Wij willen de opstandelingen niet regtvaardigenen wij hegrijpen dat de Jesuiten van de wet gebruik ma ken als die hun gunstig is, maar eerbiedigen zij de wet als die tegen hen is? AVaar is de wet, die ben hier heeft teruggeroepen? Hier braveren zij de wet ten tegen geestelijke orden; bijzondere besluiten tegen de hunne; zetten zich over alles heen, en diezelfde lieden die de wettigheid zoo doldriftig toepassen, wanneer die hun gunstig is, treden ze met voeten als ze tegen hen is.' Wij juichen het besluit van den raad niet toe. Waar die orde sedert haar ontstaan zich nestelde, voerde zij de tweedragt in kerk en staat in baar heil loos gevolg. En al waren zij zoo onschadelijk als ze voorwenden, zou hun komst te duur gekocht zijn voor het bloed der burgers. Priesters, die door den waarachtigcn geest der christelijke liefde gedreven warenzouden terug zijn getreden voor dat bloeddat op het punt was van vergoten te worden. Zij zouden gezegd hebben: wij willen niet tot u komen over de lijken uwer broeders. Wij keuren vooral af dat bun het onderwijs in het Seminarium is toever trouwd. Zoo wil men de gansche geestelijkheid tot Jesuiten maken, zoo be gunstigt men de aanmatigingen eener orde die er naar streeft om de kerk zelve in zich op te nemen. Als fijne staatkundigen, staan zij gewillig allen uiterlijken glans en regtcn van kerkelijke waardigheden af. Het verschilt hun weinig dat zij geen pastoors of bisschoppen zijn, als er maar geen pastoor of bisschop is, die niet door hunne handen is gegaan. Zij weten het, dat men de wereld door Je opvoeding bestuurt. In het bezit der Seminariën vormen zij eene geestelijkheid die alleen hunne grondstellingen zal kennen. Door die geestelijkheid zullen zij de gansche Katbolijke wereld beheerschen zij zullen de koningrijken bewegen. Niemand zal zich meer een Christen mogen noemen, als hij geen Jesuit is. En God weet, wat er dan van die vrij heid zal wordenwaarvan zij zich nu als wapen bedienen om tot de heer- i schappij te geraken. Zij zijn wel onnoozel, die gelooven kunnen dat vrijheid het laatste woord der Jesuiten zal zijn! voor ons is de vrijheid van geweten een doel, voor de Jesuiten een middel. De groote raad heeft naar ons inzien een zeer slecht gebruik van hare regten gemaaktmaar er iets goeds in haar gedrag. Zij heeft de Jesuiten geroepen, niet gedoogd dat ze ongeroepen kwamen. Wil men de Jesuiten? dat men ze dan roepe. Zullen de Jesuiten aanvoeren: dat ze zich daar wettig hebben doen aannemen, omdat ze van hunne zaak zeker waren, en dat zij zich in Frankrijk met een onwettig bestaan vergenoegen omdat zij geen hoop op een wettig kannen voeden? De bekentenis zou naif zijn. Mogt Frankrijk zijne wettigheid handhaven! Men moet uit een dubbelzinnigen toestand gera ken die voor ieder ondragelijk wordt. Wij hebben al zoo veel aanleiding tot staatkundige tweedragt, zonder de godsdienstige die er bijkomt, en in een naburigen staat stroomde het bloed voor een moriniken-orde Journdes Délats.) Men zal zich de elkander zeer tegensprekende geruchten berinneren welke er bijna 6 maanden geleden hier liepen, over het verdwijnen van den beruchten Simon Deutzden verrader van de Hertogin van Berry. Eenigen gaven voordat bij bij het baden in de Marne verdronken was anderen be weerden dat de Regering hem naar Nicuw-Orleans gezonden had, zoo als de

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3