'sGRAVENIIAGE, 23 December. Z. M. beeft benoemd tot Notaris te HillegersbergArrondissement Rot terdam den ïleer Mr. W. C. Soetbrood PiccardPlaatsvervangend Kanton- regter aldaar. Men verneemt, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal tegen aan staanden Zaturdag is bijeengeroepen, tot het ontvangen van de ontwerpen van wet, uitmakende de staatsbegrooting van ontvangsten en uitgaven voor de jaren 1846 en 1847. In het begin der aanstaande week, zal de centrale afdeeling dier Kamer vergaderen tot iiet opmaken van baar voorloopig verslag nopens het ontwerp van het tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer. Gisteren is de Heer Mr. W. C. B. Wintgensonlangs door Z. M. den Koning tot lid van den Hoogen Raad benoemd als zoodanig met de gewone plegtigheden geïnstalleerd geworden. De Heer A. Elink Sterk Jr. alhier houdt zich bezig met een onderzoek naar de wijzigingen welke de wet en het tarief van in- en uitgaande regten van 1822 zullen moeten ondergaan, als men gezind is voor handel en nijver heid een verbeterd en zoo veel mogelijk vrijgevig stelsel in te voeren. De arbeid van een zoo kundig man, wiens doorwrochte schriften en veeljarige betrekking als ambtenaar hem zoo wel theoretisch als practisch bevoegd ma ken wordt zoo wij vertrouwen, met al die belangstelling te gemoet gezien, welke dit zoo hoogst aangelegen onderwerp, hetwelk niet te zeer doorkundige en onpartijdige lieden kan worden toegelicht, in zoo ruime mate verdient. Met belangstelling ziet men in deze Residentie de benoeming van een Wethouder te gemoet, ter vervanging van den Heer A. Bachman van Schip luiden en Hodenpijl, het oudste lid van de Stedelijke Regering, die meer dan eene halve eeuw, behalve den tusschentijd van de Fransche overheersching, in bet Stadsbestuur zitting beeft gehad en die thans gemeend heelt om zijne booge jaren zijn eervol ontslag te moeten vragen. Thans zijn te Scheveningenal de ter Steurbaringvisscherij uitgerust ge weest zijnde pinken, behouden teruggekeerd, behalve die van den Reeder A. Krul, welke, gelijk men weet, reeds in het begin der visscherij door een Engelsch vaartuig is aangezeild geworden, en waarvan sedert niets ineer ver nomen is. De visscherij, welke zich aanvankelijk zoo ongunstig liet aanzien, heeft zich tegen alle verwachting nog hersteld en isalthans voor sommige reeders, zeer gunstig uitgevallen. DORDRECHT, 23 December. De dikte van het ijs neemt hier dagelijks toe, op sommige plaatsen bedraagt ze 17 Ned. duimen achter het eiland was beden morgen weinig ijs. Voor Rotterdam wordt het ijs te voet en met schietschouwen gepasseerd. UTRECHT, 22 December. Gisteren stond het water in de Lek te Vreeswijk, 3 el 6 duim in de laat ste 24 uren gewassen 6 duim. Heden staat het water 3 el 6 duim. De overgang over de rivier voor rijtuigen geschiedt met de pont. De voetgangers gaan over het ijs. Te Jaarsveld en te Schoonhoven zit het ijs vast, en beeft bij laatstgemelde plaats 22 duim dikte. Den 19'1™ en 20stcI> Dec. was het ijs aldaar in 24 uren, 15 en 16 duim gewassen. De tijdingen van boven melden alle van bet vallen van bet water. Te Wijk bij Duurstede en te Wageningen zit het ijs nog vast. Den 20stc" Dec. was de hoogte des waters: te Wijk 3 el 39 d., zijnde in de laatste 24 uren 6 duim gevallen, en te Wageningen 10 duim. Te Pannerden was de val 47te Huihuizen 67 en te Arnhem 24 duim. Aldaar stond het water den 20$ten Dec. 4,404,73 en 4,85 onder noodpeil. Op laatstgemelde 3 plaatsen was de rivier vrij van ijs. Te Malburgenaan den mond van den Ysselzit het ijs nog vastdoch beneden Malburgen tot Driel is de rivier vrij van ijs. NIJMEGEN, 22 December. De rivier is 'steeds vol drijfijs, dan wel eens meer en dan minder, maar toch altijd zoodat de overvaart zeer bemoeijelijkt wordt. Het water is ook nog meer dan twee voeten gewassen sedert gisterenen is over de 19 voeten en nog is het wassende. Het staat op de kade tegen de buizen aan, en de passage langs de Waal is niet meer mogelijk, men is nog meerdere was te verwachten. Overal is men in het benedengedeelte der Stad bezig met het stellen van dammenten einde het aangroeijende water zoo lang mogelijk te keeren. Het ijs is allengs tot op een klein uur afstands van de stad aan gedreven en beeft zich lager af, vooral omstreeks Leeuwen, tot eene onrust barende hoogte opeengestapeld. Het is, door den hoogen waterstand en den geweldigen aandrang buiten de boorden der rivier over de uiterwaarden gescho ven zoodat het van dijk tot dijk zitwaardoor het zich aldaar als een on doordringbare massa voordoet. Achter deze ijsophooping heeft men een gewel- dig verval van waternabij Thiel wel van eenige voeten. LEEUWARDEN, 20 December. Alhier zal den 2(Ien Januarij 1845 eene straatverlichting door steenkolen- pijpgaz met al de benoodigde toestellengedurende 20 jaren worden aanbe steed. BURUM, 11 December. Heden werd bier bet stoffelijk overschot van de weduwe Louwe Kornelis Wiersma ter aarde besteld door eene talrijke schaar van familie en vrienden. Zij overleed in den ouderdom van 78 jaren het getal barer eigene kinderen kindskinderen en achter-kleinkinderen bedraagt juist 100, dat der aange- huwden 19. Zij werd bij allen, die haar kenden, hooggeacht, en was overal wat haar talrijke kinderschaar betrof een goede raadgeefster en helpster in nood. GRONINGEN, 21 December. De Nederlandsche Boekhandel heeft een harer verdienstelijkste en achtings waardigste leden verloren, door het afsterven, op den 19d«i dezer, van den Heer J. Oom kensalhier, in den ouderdom van ruim 65 jaren. Door zijnen uitgebreiden handel, in welken bij meer dan veertig jaren werkzaam was, stond hij ook in andere beschaafde landenmet roem bekendterwijl hij overigens aan alle nuttige inrigtingen, maatschappijen en genootschappen door zijne ijverige ondersteuning werkdadig deel nam. 'sHERTOGENBOSCH, 20 December. De beschuldigde Cornelia Peetcrsis door bet Prov. Hof schuldig verklaard aan moedwilligen manslag op haren echtgenootden gewezen O. I. Kapitein J. de Hartzonder voorbedachten rade en veroordeeld tot de straf van bet zwaaijen van het zwaard over bet hoofd en 15 jaren tuchthuisstraf; hare dochter is vrijgesproken van medepligtigheid. BREDA, 20 December. De voornaamste handelaren alhier hebben reeds onderscheidene bijeenkom sten gehouden ter uitvoering van een plan, om een kanaal te graven van hier tot den Moerdijk, langs Oosterhout en Geertruidenberg. Tevens hebben zij een verzoekschrift aan Z. M. ingediend tot de oprigting van eene Kamer van Koophandel. BUITEKLANDSCHE BERIGTEJN. MALDIVISCHE EILMSEN. Twee Engelscbe zeelieden Kapitein Young en Christopher, hebben aan het Genootschap van Volkenkennis te Londen, omtrent deze zoo schaars bezochte menigte kleine eilanden in de O. Indische zeeeenige mededeelingen gedaan waarin onder anderen het volgende voorkomt: de Maldiviërs hebben over het algemeen een aangenaam gelaat, in kleur en voorkomen gelijken zij den Indianen van bet vaste land. Bij velen zijn de sporen van Afrikaansche af komst niette miskennen, ongetwijfeld van slaven van Afrika's oostkust, met schepen van Mascat aangevoerd. Onder de aanzienlijken zijn er die blanker zijn dan de overigen, zeker zijn die van Persische afkomst. De mannen dragen, behalve een lang hemd, korte kleederen, een linnen gordel en tulband. Voornamere personen dragen zijden of katoenen sjerpen en Vrijdags, als zij naar de Moskee gaan, een witten tulband. Zij scheren het hoofd en laten den baard groeijen naar verkiezing. De kleeding der vrouwen bestaat alleen uit een stuk linnen om het lijf geslagen en tot op de knieën afhangende, met een knoop vastgemaakt en een lang hemd. Zij laten het hair lang grueijen, maken het van achteren vast, en dragen groote ringen en oorversiersels. Zij zijn vrij en niet zoo op gesloten als in andere Mohammedaansche landen. De veelwijverij is geoorloofd, maar de meesten kunnen toch slechts in het onderhoud van ééne vrouw voorzien. Rijst, vischbroodvrucht, kokosnoten en groenten zijn hun voornaamste voedselvooral rijst. Op feestdagen vermaken zij zich met proeven van ligchaamskracht en be hendigheid die aan bepalingen zijn onderworpen om alle gevaar te voorko men. Hunne wapenen zijn alsdan sabels, lansen en stokken. Voor de behan deling daarvan worden door den Sultan meesters aangestelden de voornaam ste personen achten het niet beneden zich aan deze spelen deel te nemen. De Maldiviërs zijn vreedzame en gastvrije liedenmaar hoewel zeer verplig- tendzijn zij echter wantrouwend. De berigtgevers roemen hunne onderlinge welwillendheid, gehechtheid aan hun gezin, en treffende zorg voor de zie ken. De menschlievendheid en weldadigheid zijn bij hen in groote achting en zij doen wel zonder ophef. MEIIKO. 28 October. De Kamer van Volksvertegenwoordigers heeft met 44 tegen 17 stemmen het voorstel van den Voorzitter van het Gemeenebest, Santa-Anna, verworpen, waarbij het sluiten van eene geldleening van 3,000,000 dollars gevraagd werd, om den oorlog tegen Texas voort te zetten, Een deel echter der be volking stijfde Santa-Anna in zijne voornemens, om Texas te heroveren. Een ander berigt wil, dat hij daarvan geheel had afgezien en door bemidde ling van Engeland en Frankrijk, Texas zou vrij verklaren, onder voorwaarde, dat bet zich niet met de Vereenigde Staten vereenigen zou. Nog volgens een ander berigt zou Mexiko geheel in opstand zijn, en de Generaal Arista, die aan het hoofd stond van 17.000 man, Santa-Anna willen afzetten. TEXAS. 4 November. In dit gewest hebben zich tegen de inlijving in de Vereenigde Staten on derscheiden stemmen verheven, op grond, dat het doel van die inlijving door de Vereenigde Staten, slechts najagen was van grooter grondgebied; terwijl Texas, indien bet op zich zelf bleef, weldra een' zeer bloeijenden en uitge- strekten staat zou kunnen uitmaken, die aan niets behoefte hcel't, dan aan het onderhouden van vriendschapsbetrekkingen met de Vereenigde Staten. Tot nieuwen Voorzitter was de Heer Jones benoemd, welke ook die gevoelens was toegedaan.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2