mingen voor hoogere posten gedaan die getuigen dat men besloten heeft, het stelsel van halve maatregelen, het verderfelijkste dat er"bestaat, te laten varen, hetwelk der Piegering zoo zij het nog langer stijfzinnig volgde, onge twijfeld allernoodlottigst zijn zou. FRANKFORT. 12 December. De Priester Ronge heeft geweigerd aan het hevel van het Domkapittel te Breslau gehoor te geven, en zijn aan den Bisschop van Trier gerigt schrijven niet herroepen. Ilij is dien ten gevolge gedegradeerd en in den ban gedaan. Het Silezische Kerkblad dit berigt medcdeelendezegt, dat dit geschied is, omdat Ronge zijn' Priesterpligt heeft verzaakt, en laat een en ander door deze opmerkingen volgen: Rouge heeft alzoo opgehouden een werkelijk lid der Katholijke kerk te zijnhij is van de gemeenschap der Katholijke kerkvan hare regten en voordeelen uitgesloten en zoo de Priesterlijke waardigheiddaar het karakter van deze onvernietigbaar is, hem al niet kan ontnomen worden, zoo heelt zij echter voor hem alle kracht en werking verloren. De degradatie degra- datio verbalis) ontneemt hem toch voor altijd het regt tot uitoefening van elke geestelijke bedieningx en hij blijft slechts voor zoo verre een Priester, als een Christen het niet vernietigbaar karakter van den doop behoudtook dan wanneer hij van het Christendom afvalt, en tot het Jodendom of het Mohamrncdanismus overgaat. JVIogt dit treurig berigt den vromen zin der geloovigen aanleiding gevenom aan den almagtigen en barmhartigen God stille gebeden voor den ongelukkige te doen opdat bij zich wederom met de kerk verzoene, en bij moge doen wat men van hem verlangt, als wanneer de ban van hem zal opgeheven worden." Dit gebeurde heeft te Breslau veel indruk gemaakt. Bij het grootste ge deelte der bevolking had de ban echter eene geheele andere uitwerking gehad dan de geestelijkheid er zich van had voorgesteld, en dezelve strekte eerder ten gunste dan ten nadeele van Ronge. Van verschillende zijden van Duitschland heeft die Priester adressen ont vangen, en zijn er collecten voor hem geschied. Ten gevolge van dien heeft hij deze verklaring doen bekend maken Ik begeer geen held van den dag te zijnik heb daartoe den wenseh niet te kennen gegeven. Men zende mij geene adressenmen zamele niet voor mij in; ik verlang noch roem, noch geld! De roem zal mij niet verhoo- vaardigenmijn brood verdien ik door mijn' arbeid. Mijne zaak is die van Let zuivere katholicismusik blijf aan hetzelve getrouw." BËIJËRË1V. MUNCHEN, 11 December. Voortdurend worden er hier en in den omtrek misdaden gepleegd welke een onmiskenbaar teeken zijn van een meer en meer toenemend zedederf ook in de lagere klassen der Maatschappij. Zoo heeft omstreeks Rosenheim een gendarme een' boer, dien hij vergezelde, met zijn bajonet van achteren doorstoken en hem aldus ter nedergeveld; eene vrouw, welke in de nabijheid hout sprok kelde, zag het feit en weldra was de gendarme in verzekerde bewaring. Inden loop dezes jaars zijn in deze stad met zijne vijf voorsteden, 49 woon huizen gebouwd waaronder verscheidene zeer groote en aanzienlijke en 69 van kleineren omvang. Er komen in onderscheiden streken welke aan Polen grenzenJoden aan, die, ten einde hunne door de Russische Regering geboden verplaatsing naar binnenlands te ootgaanPolen verlaten, om zich naar Frankrijk of Amerika te begeven. EAGELAI®. LONDEN14 December. Gisteren hield de vorst bier nog streng aan en de Theems was geheel met drijBjs bedekt, zoodat men eene stremming in de stoombootvaart te gemoetziet. Gisteren morgen heeft op den spoorweg naar Dover een droevig voorval plaats gehad, hetwelk het leven aan den machinist van den spoorwegtrein heeft gekost, terwijl de stoker derwijze gekwetst is geraakt, dat hij er ver moedelijk insgelijks onder zal bezwijken. Ook ecnige andere personen hebben kwetsuren bekomen. Naar het schijnt was de goederentrein als gewoonlijk ten 5 ure aan het station van Bricklayer's Arms aangekomen. De locomotief en tender werden toen losgelatenom zich op eene andere linie te begeven doch een wachter verzuimd hebbende de excentriek dezer linie te openen en de machinist dit ongelukkiglijk niet ontwarende, sprongen de locomotief en lender uit het spoor en stortten van den viaduct met een ontzettend geweld van eene hoogte van 25 voeten op een veld neder. Onderscheidene beambten van den spoorweg spoedden derwaats en een akelig schouwspel trof hunne oogen. De locomotief en tender waren geheel aan stukken geslagen. De machinist lag dood op eenige schreden afstands van de verbrijzelde machine, terwijl de ongelukkige stoker bewusteloos naast hem lag, geweldig uit eene wonde in den schedel bloedende ook was zijn geheele ligchaam door heet water verbrand. Dit voorval had op de plaats der gebeurtenis eenen zeer smartelijken indruk verwekt. I)e middelen van het genootschap tot verbetering van den toestand der I arbeidende klassen zijn vooral door het aanbouwen van geschikte woningen uitgeput, en er is een nieuw beroep op de menschlievendheid der ingezetenen gedaan. Aan den gewezen Bevelhebber over de Engelsche zéemagt in China Pottingcr, is door de Londcnscbe kooplieden een prachtige ecremaaltijd I gegeven. De voorstander der Matigheidsgenootschappenvader Matbewheeft be- tend gemaakt, dat de geldverlegenheid, waarin hij verkeert, vooral ontstaan I is door de uitgave, welke hij heeft moeten doen tot het vervaardigen der matigheids-medailles, waardoor zijne schuld tot ruim 7,000 gestegen is. BRISTOL, 14 December. De ijzeren monster-stoomboot, genaamd Great Brittain is alhier uit het dok gekomen en door drie sleep-stoombooten naar Kingsroad gebragt, Dit schip, dat grooter is dan twee der in de wereld bekende grootste stoombootenis over steven lang 322 voet en op het dek 308 voet en 50 voet breed, verdeeld in vier dekken boven elkander; zij is geheel van ijzer, uitgezonderd de boven- dek- en kajuitdeden. Zij heeft drie ketels met 24 stookplaatsen, 4 machi nes, ieder van 250, dus 1000 paardenkracht. Zij is gescheiden in 4 afdeelin- gen en heeft een charter van 3500 ton. ERANRRIJK. PARIJS, 14 December. HH. MM. de Koning en Koningin der beide Siciliën zullen zich dezen win ter niet hierheen begeven. Men had aan ons Hof gehoopt, dat de gedane uitnoodiging zou aangenomen zijnen daardoor de bandwelke beide fami- liën aaneenhecht, nog vaster zou gemaakt worden. De begrooting voor het jaar 1846 zal, naar men verneemt, een tekort van 30,000,000 fr. opleveren, voortspruitende zoo wel uit de onkosten van den Marokkaanschen oorlog, als uit de reis des Konings naar Engelanddie van den Hertog van Aumale naar Napelsen der Ambassade naar China. Het is thans stellig, dat de wet op het middelbaar onderwijs in de Kamer der Afgevaardigden zal worden in beraadslaging genomenonmiddelijk na de discussie over het adres. Men verspreidt het gerucht dat de groote Mogendheden een einde willen maken aan de bloedstorting in Spanje, en bet voornemen hebben, om, inge val er weder een burger-oorlog mogt uitbarstenalsdan tusschenbeide te komen. Frankrijken Engeland zouden daarmede belast worden, en dit plan zou thans het onderwerp van diplomatieke onderhandelingen zijn. De koerierwissel tusschen ons Kabinet en dat van Madrid blijft steeds zeer levendig. Het schijntdat de Heer Guizot het gedrag van Narvaez afkeurt en dat hij hem ernstig beeft aangemaandom den constitutionelen weg weder te betreden, uit vrees, dat anders eene nieuwe krisis mogt worden te weeg gebragt, die den troon van IsabeUa in de waagschaal stellen zou. Volgens bijzondere brieven uit Marseille, had zich gedurende den ovcr- togt van Napels tot laatstgemelden haveneen vreeselijkc storm verheven die HH. KK. HII. den Prins van Joinville en den Hertog en de Hertogin van Aumale in het grootste gevaar had gebragt. Het vaartuig was door de on stuimige golven zoodanig geslingerd gewordendat een der boorden wegge spoeld werd en het water zelfs tot in de zaal doordrong. Men voegde er bijdat het alleen aan de behendige en met de grootste koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest uitgevoerde manoeuvres te danken was, dat de Gomer te Toulon heeft kunnen binncnloopen. Prins Montmorency is veroordeeld tot eene maand gevangenis en dui zend francs boete, ter zake van het verspreiden van borstbeelden van den Hertog van Bordeaux. Volgens eene algemeene telling zijn er hier te lande 8,000,000 be- hoeftigen en 3,500,000 bedelaarsof één behoeftige op de 5en één bede- i laar op de 9 inwoners. In deze hoofdstad zijn er iedcren nacht 1031 policiebeambten op den been, welke, verdeeld in 300 patrouilles, de wijken cn straten doorkruissen. Er zijn in Frankrijk 3,143 tooneelspelers, 2,804 tooncelspeclsters, 15,809 personen aan de onderscheiden schouwburgen verbonden, in het geheel 21,756. Er zou eene algemeene vergadering van de uitgevers van boeken gehou den wordenten einde te beraadslagen over een middel om den zwaren slag af te wendenwelke de roman-feuilleton der dagbladen aan den boekhandel toebrengt. Lebas, Lid van het Instituut is van zijne langdurige reis in Klein- j Asië en Griekenland teruggekomenop welke hij de puinhoopen van onder scheiden Griekschc steden in Klein-Asië ontdekt heeft. Hij brengt de afschrif ten van ongeveer 4,000 Grieksche opschriften mede, waarvan ten minste de helft nog niet uitgegeven is; men verwacht, van deze veel invloed óp de klassieke oudheidkunde. De reis werd op staatskosten ondernomen. De Heer Ampère is naar Egypte gereisd, om bouwstoffen voor zijne Hicroglyphische studiën te verzamelenbij reist op eigen kostendoch het Ministerie beeft hem eenen teekenaar medegegeven. De Egyptische studiën, welke sedert den dood van Champollion hier zoo goed als opgegeven schijnen, ontwaken weder, vooral tengevolge der uitgave van Champollions papieren namelijk zijner Spraakkunst, welke thans volgt op zijn, hoewel zeer onvolledig woordenboek en zijne aanteckingen op verscheiden gedenktekenen. De twijfel welke vroeger vele verstandige hoofden over de wezentlijkheid en uitbreiding zijner ontdekkingen koesterdenis thans zoo tamelijk verdwenen. Die zijne schriften met opmerkzaamheid leest, zal zich gemakkelijk overtuigen, hoe die twijfel ontstaan is, en waarom men dien ook als zonder grond weder heeft laten varen. Sanlcy houdt zich tegenwoordig bezig met het Demotische schriftwaar aan Champollion weinig gedaan heefthij heeft er twee stukken over laten drukkendie echter niet in den boekhandel gekomen zijn. Zij bevatten een vrij voltallig Demotisch alphabet, en worden voor de studie van het Koptisch van zeer veel gewigt gerekend. Ampcre boudt zich met de eigentlijke Hiero- glyphen bezig, doch heeft daarover nog niets uitgegeven.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 5