PERSIE. Het buitengewone Gezantschap, dat Frankrijk naar dit land hcel't gezonden, heeft den beklagenswaardigen toestand doen kennen, waarin dat ongelukkig gewest zich bevindt. De Times bevat er eene opmerkelijke briefwisseling over, waaruit wij het volgend uittreksel medcdcelen: liet is niet waar, dat de Shah van Persie, na eene reis naar Ispahan, van zijne troon afstand heeft gedaan. Het is waar, dat de sterrewigcl iel aars sedert Jangen tijd voorspeld hadden, dat er eene verandering van regering in Augus tus 11. zou plaats hebben. De zaken zijn in verwachting van de verwezenlij king dier voorspelling geschorst, tot dat men bij ondervinding er de onwaar heid van leerde kennen, wanneer ook de kooplieden hunne werkzaamheden hebben hervat. De Shah heeft Schcmram, zijne verblijfplaats ten noorden van Teheran gelegen niet verlaten. De Colonel SheilEngelsch Gezant, de Graaf van Meden, Russisch Gezant, en de Sartiges, buitengewoon Gezant van Frankrijk, zijn in de nabijheid gehuisvest onder schoone tenten; zij bezoeken den Shah en zijn' Groot-Vizier Hadjc-Mirza-Agati menigmaal. Deze mensch, de hoogste magt bezittende en van eene walgelijke gierigheid, heeft slechts twee driften: schatten te verzamelen en kanonnen te gieten; iedere week wordt cr een 12 tot 24 ponder gegoten, en de Groot-Vizier is er altijd bij tegen woordig. Deze dwaasheid kost aan het Bestuur overgroote sommen. De Shah maakt geene aanmerkingen; hij heeft voor zijn' Vizier, die hem heeft opgevoed en dien bij een' heilige meent, den grootsten eerbied. Moham med Shah is slechts 38 jaren oud, maar het is een man, die door uitspattin gen reeds is uitgeput. De weelde, de vraatzucht (hij eet bovenmate) en zonder ophouden zijne diamanten te tellen, ziet daar de voornaamste bezighe den van den Shah; hij bemint de strafoefeningen vooral, en gaarne is hij hij de bastonnades tegenwoordig; hij heeft dikwijls behagen om de ooren der veroordeelden te zien afsnijden. Zijn Groot-Vizier ontneemt hem wel eenige malen dit genoegen en hij heeft altijd deze overhelling van zijnen mo narch tot bloedige vermaken bestreden. Hadje-Mirza-Agati beheerscht den Shah van Persië, zooals Riza-Pacha den zwakken Abdnl-Mcdjid te Constanti- nopel beheerscht. Deze twee grootc Rijken bestuurd door monarchen, welke de buitensporigheden geknakt hebben, gaan hunnen ondergang te gemoel; zij worden nog slechts door de Ministers ondersteundwelke de Kalilbn van Bag dad in het geheugen terugroepen. TURKIJE. SMYRNA, 19 November. Gedurende de 9 eerste maanden van het loopende jaar is het getal van de in onze haven aangekomen schepen tot 741 gekomen onder welke er 8 Nc- derlandsehc zijn. GRIEKENLAND. ATHENE26 November. De Regering hoeft twee uitgelezen corpsen Palikaren of ongeregelde troe pen naar onderscheiden streken des lands afgezondenom een einde te inaken aan de voortdurende rooverijen. De Koning had aan 9 Opperhoofden der Pali karen, welke na de revolutie het bedrijf van roover-Kapiteincn hadden uit geoefend genade verleend en hen wederom in dienst gesteld. Een en ander gaf veel genoegen. De invloed van het Ministerie Koletli nam meer en meer toe, hoewel er zoo men wil tusschen hem en zijne ambtgenooten reeds ver deeldheid plaats had. De Afgevaardigden beraadslagen nog altijd over dc geldigheid der geloofsbrieven; hunne zittingen leveren niets belangrijks op. ZWEDEN. STOKHOLM, 29 November. In eene volle vergadering van den adel van den 23slen November is er met eene meerderheid van 73 tegen 18 stemmen beslotendat men bij de invoe ring van een nieuw muntstelsel de ticndcelige verdeeling zal aannemen, hoe wel de meerderheid van het bestuur der bank zwarigheden daartegen had aangevoerd. Ilct Dagblad meldt dat de Koning, vernomen hebbende, dat do stad eene illuminatie voor zijnen feestdag gereed maakte, verklaard heeft dat hij dit nieuw bewijs der inwoners van gehechtheid aan zijnen persoon niet hehoeldc vermits de talrijke feesten bij zijne krooning reeds aanzienlijke kosten hadden veroorzaakt. SPANJE. MADRID, 7 December. De Minister van Finantiën heeft een wetsontwerp ingediendstrekkende om de toelage aan de geestelijkheid en monniken, en de uitgaven voor dceere- dienst voortaan weder te vinden uit dc inkomsten der nog onverkochte gees telijke goederen en uit sommige andere inkomsten van kerkdijken aard terwijl het te kort komende door de schatkist zal aangevuld worden. Men zag nog eene andere wet te gemoet, de schorsing van den verkoop der geestelijke goederen betreffende. Beide die wetten zouden slechts voorloopig zijn, omdat men eene schikking over de kerkelijke zaken met den Paus te gemoet zag. Indien die wetten doorgaan, zou daardoor in de schatkist een jaarlijksch deficit van 12,500,000 ontstaan. Zoo men wil zou het aan Zurbano gelukt zijn, naar Portugal te ont komen. In de nabijheid der Pyreneën zijn wederom 12 personen doodgeschoten die tot eene oproerige bende behoorden. Ook elders zijn eenige doodvonnis sen tegen soldalenwelke aan de laatste woelingen deel genomen hadden vol trokken. Uit Sevilic waren troepen vertrokken om het kamp van Sb Roch te versterken, daar men van dien kant eenige beweging vreesde. In Cartha- gena is een begin van opstand waargenomen, maar dadelijk onderdrukt. De Nederlandsche Kapitein J. Hakker, voerende het schip de Amstel, van Genua te Alicante aangekomen, berigt van daar, dat hij den 19<icn No vember in zijne nabijheid kreeg eene Fransche, van Napels naar Marseille be stemde stoombootwelke, wegens aan boord van dezelve ontstanen brand, om hulp seinde. De passagiers der stoomboot met hunne goederen werden dienvolgens aan boord van de Amstel overgebragt, en nadat het gelukt was den brand te blusschen, door de stoomboot weder overgenomen. Wegens de aanhoudende stilte, werd de Amstel vervolgens 15 mijlen voortgesleept, wanneer de beide schepen elkander verlieten en hunne reis vervolgden. ITALIË. ROME, 1 December. Dc onderhandelingen met het Kabinet van Petersburg zijn nog niets gevor derd. De zending van Cappacini naar Parijs zou er mede in verband staan. Zijne terugkomst, door ziekte vertraagd, zal ze weder op gaDg brengen. De Russische Gezant von Butenieff heeft het paleis Giusliani alhier voor vijf jaren gehuurd. Dc noordenwind blaast hier fel, en geeft zulk een koude, dat gisteren morgen de straten bevroren waren. Er zijn veel ziekenvooral hecrschcn er hevige oogontstekingen. TURIN, 30 November. Daar 'sKonings verblijf te Genua zich onbepaald verlengt, zijn de meeste leden van het Corps Diplomatique Z. M. gevolgd. De Gouverneur van Genua geeft icderen maandag in tegenwoordigheid van het Hof schitterende avond gezelschappen welke de Hertog van Genua en Prins Eugenius van Savoye ge regeld bijwonen. De hooge adel tracht 's Konings verblijf zoo aangenaam mo gelijk te maken. Onze handelstand beklaagt zich uittermate over het verval van den handel bedriegelijke en ongestrafte bankbreuken in dc provinciën verzwakken meer en meer het vertrouwen. De oogst is minder overvloedig geweest dan men hoopte, vooral door de groote droogte in het voorjaar. De zwaar geladen olijven hebben veel door de gedurige sirocco's (vcrschroeijende winden) gele den en noch de oranje- noch de citroenboomcndit zoo belangrijk artikel voor den handel met het noorden, beantwoorden aan de verwachting der landbouwers. Geweldige stortregens hebben in de laatste dagen aan de hellin gen der bergen duizende olijven naar den oever gevoerd, waar men ze in grootc manden verzamelde en tegen geringen prijs verkocht. ZWITSERLAND. LUCERN, 9 December. De pogingen der liberalen in dit Kanton schijnen schipbreuk geleden te heb ben tegen de magt der Regering; in een gevecht tusschen de Regeringstroepen en de liberalen, zijn de eersten overwinnaars gebleven en de laatsten genood zaakt geweest uit de stad te vlugten, waarop onderscheiden gevangennemingen geschied en de toegangen tot de stad versperd zijn. Ondertusschen verwekt deze zaak in de naburige kantons veel beweging, en vormen zich bij voort during verecnigingen van vrijwilligers, om de eene of andere partij bij te staan. De onderscheidene Regeringen trekken hunne troepen te zamen en Zurich bad besloten aan Lucern als voorzittend kanton aan te vragen of hetzelve voornemens was den Landdag buitengewoon bijeen te roepen; zooniet, dat. Zurich de kantons zou uitnoodigen tot het houden eener eedgenootschap- pel ijkc con ferentie. OOSTENRIJK. TRIER, 3 December. De Pacha van Egypte, die door alle mogelijke middelen den Europeschcn landbouw in bet Oosten tracht in te voeren, zekerheid bekomen hebbende, dat hel Arabische paard hoe uitmuntend ook onder het zadelte zwak is voor de werkzaamheden van den landbouwheeft in Europa 16 hengsten van het schoonste ras ontboden, om niet alleen paarden van weelde te verkrijgen, maar ook eene soortdie geschikt is om den grond te bewerken. Ten gevolge van onderhandelingen met den Baron von TaubcnheimOpperstalmeester van den Koning van Wurtcmberg, daarover aangeknoopt, zullen die hengsten naar Alexandrië vertrekken. HONGARIJE. PRESBURG30 November. Dc oppositie wordt in dit land met iederen dag geweldiger. De Ooslenrijk- sche regering dacht dezelve door belangrijke toetredingen tot bedaren te brengen. Maar of deze handelwijze den Hongaren al had moeten tooncn dat Oostenrijk de welwillendste bedoelingen heeft, en gereed is om te doen wat in zijne magt staat ter verbetering van den toestand des landsachten de Honga ren naar 'tschijnt zich niet alleen van alle erkentelijkheid ontslagen, maar in tegendeel, in weerwil van de gematigdheid in woorden en daden, waarvan de Oostenrijksclie regering hun het voorbeeld geeft, verdubbelen zij met icderen dag hunnen overmoed en ontzien niets meer. Men is er in de vergaderingen op uit om bedreigingen tegen het bewind voor den dag te brengenof het althans gehaat en belagchelijk te maken. Zelfs zij die altijd eene opregte genegenheid voor Hongarije getoond hebbenworden evenmin gespaard als het YVepncr kabinet. In zoodanigen staat van zaken moet de regering de openbare orde hand haven langere werkeloosheid zou haar verderfelijk zijn de geschiedenis leert het in sprekende voorbeelden. Zij moet ten opzigtc van dat land eene vaste, moedige en tevens onbekrompene staatkunde aannemen. Reeds zijn cr bcnoe- Eën DITO HUIS en ERF, waarin sedert lange jaren dc Affaire in Tabak Kujjij én Tliee met goed sficces is uitgeoefend zijnde- ingcrigt cr zeer ge schikt tot Winkelhuishebbende 3 Beneden cn 3 Boven-Kamers, groot Voorbuis, grootè Keuken, Binnncn-PlaatsKelder, Zolders "cnverdere Ge makken staande binnen Ley den op bet Rapenburg, tegenover de Groénê- brug, in Wijk IV, N°. 262. Breeder bij. bil letten omschrevencn kunnende worden bczigtigd: N°. 1 daags voor en op den dag der Verkoopingtusschen 10 cn 3 ure; en. N°. 2;, op Dingsdag en Donderdag ven iedere v.eck, voor de Verkooping, tusschen 11 en 2 ure., mits vooraf bij dc bewoners belet vragende. Nadere information zijn te bekomen bij den Notaris A. B. HAR KEY Nz. te Leyde7i. S',e Regiment Infanterie. De Hoofd-Administratie van hetzelve Regiment, als daartoe geautoriseerd zal op Maandag den 2,len December 1844, des voormiddags ten 10 ure, aair hel Magazijn van Kleed jng op de Aalmarkt te Ley den, Vcrkpopën Eenige BEDLAKENSWollen DEKENS, BEDZAKKENKUSSEN-- ZAKKEN tot het Nachtlegervan. het voorz. Regiment bchoorende, en hetgeen verder ter Verkoop zal worden aangeboden. Denemarken, Qblig.-te Londen. 3 - RirsLANb, Oblig. Hope 1798 cn 1316. 5 u 108» 108* Dito dito 1828 cn 1829. 5 Cert. hij dito 1331 en 1833.. 99?- 99* Dito hij IIope. 4 91* 91| Dito bij Stieg'litz C°. 4 90i 90* Certificaten te Hamburg. 5 Inschrijving ;in Assign. 6 Certificaten van dito.. 6 Polen, Aandeden met. Loting. 11. 300 173 174 Dito dito. 500 16 6 167 OosTENT.ijk, Oblig. Wéencr Bank. a :5 pCt. Jdeiii.. 4 Oblig. Metalliek. 5 108£ 61! 61* Aandeden 28 Mei 1834. 500 -.if .idcin 1 April 1839. 250 412 413 Napels, Ccrtif- .Adm. a 5 pCt. Brazilië, Idem. 5 89' 89» Amerika. 6 Dito. 5 Dito Bankakticn. 5 7 7-J Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAty.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 4