LEYDSCHE COURANT. 1844. WOENSDAG N". 71. A- 18 DECEMBER. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. S - V De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des Maandags, Woensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 17 December. Gisteren werd het sterfelijk overschot van den hoog geschatten en geliefden Hoogleeraar P. J. Uylenbroek, ter stedelijke begraafplaats alhier ter aarde besteld. Ecnc aanzienlijke schare van Hoogleeraren en Studenten omringde het graf, werwaarts het lijk des dierbaren ontslapenen door Studenten was gedragen. Bij hetzelve werden door zijnen ouden vriend den Hoogleeraar Thorbecke de volgende woorden uitgesprokendie zijn aardsch leven als met eene onverwelkbare eerekrans versieren Ik herdenk een woord van onzen ouden leermeester van Swinden: Uylen broek, zeide hij, is een juweel van een mensch. Misschien bezigden wij het zelfde woord nietdoch de waarheid er van heeft elk onzer ondervonden niet nu eerst, nadat hij afscheid nam, maar in den dagelijkschen omgang. Een zóó innigeheldere bescheiden glans lag over het wezen van dezen ede len man. Ook maakte hij zonder het te willen op elkdie hem naderde, een onuitwischbaren indruk. Van waar dit kwam, was, hoezeer hij de schat ten van zijn hoofd en van zijn inborst plagt te verbergen, voor ons, zijne oude vriendensedert lang geen geheim meer. Wij kenden hem als zelfstandig, op eigen oorspronkelijke waarheid gegrond, steeds zich zei ven getrouw, i?i alles één karakter; de netheid zijner rede met de juistheid zijner gedachte, het spreken met het doen, in schoone over eenstemming. Zijn even fijne als gezonde geest, ook toen wij hem in de laatste jaren zich grafwaarts zagen buigen, zijn hartelijk gevoel bij een streng en hoog verstand, zijne beminnelijkheid zonder zwakheid, maakten, dat wij hem niet minder eerden dan liefhadden; dat wij hem, ik vinde nu geen be ter woord, op de handen droegen. Wij mogen het als eene weldaad Gods aanmerken, in gestadige betrekking, als zoons als leerlingen als vrienden tot zulk een man te hebben gestaan. Want de stille invloed ten goede, dien hij uitoefende, was onberekenbaar. Wij willen het afbeeldsel van zijn wezen, de voorstelling van 'tgeen hij ons was, levendig en heilig in 'tharte bewaren. Wij willen hem, al wierd zijn persoon aan het zinnelijk oog onttogen, niet verliezen. Wij willen eene ge meenschap voortzettendiezoo verre wij haar weten te waarderen tot die onvergankelijke banden behoort, waardoor een ander, hooger leven aan het tegenwoordige is vastgehecht. 'sGRAVENHAGE16 December. Z. M. heeft benoemd tot President van het Hoog Militair Geregtshof Mr. P. Ras. De Eerste Kamer heeft zich in hare Zitting van Zaturdag vercenigd met de door de Tweede Kamer aangenomene ontwerpen van wet. ROTTERDAM, 14 December. Heden middag trof de diligence van Antwerpen op deze stadvan van Gend en Loos, een ongeluk, dat van ernstige gevolgen bad kunnen zijn. Aan den tol te Zwijndrecht gekomen zijnde, was de tolbeambte niet aanwezig, en bad een klein meisje met de zorg voor de tolboom belast. Verschrikt door de vaartwaarmede de diligence den steilen weg kwam afrijdenwierp het kind den boom zoo hevig open, dat dezelve terug sloeg, waardoor de twee achterste paarden in de klem geraakten. Door den hevigen schok viel de ba gage naar beneden, waardoor de conducteur zijn been kneusde en een paard bezweek. Gelukkig zijn de passagiers buiten letsel geblevenen zijn op an dere rijtuigen hier gearriveerd. GORINCHEM, 13 December. Uit deze stad schrijft men dat het ijs in de Merwe zich geheel heeft vast gezet en de overtogt met vrachtgoederen zonder zwarigheid geschiedde. HAARLEM 15 December. De wedloopen en harddraverijen te Zandvoort zijn voor 1845 op den 6llen en 8sten September bepaald. De rijtuigen zullen voortaan aan de buitenzijde van de baan geplaatst en twee beschulptc harddravers banen gemaakt wor den ook zullen de stallen worden vergroot. De inlandsche paarden die naar den prijs van ƒ1,000 willen mededingen, moeten voor 1°. Januarij e. k. ingeschreven zijn, later zullen de inleggclden verhoogd worden. UTRECHT, 14 December. Heden staat het water in de Lek bij Vreeswijk 3 el, 57 duim; in de laatste 24 uren is het water 4 duim gewassen. Er gaan geladen wagens, met paar den bespannenover de rivier. 's HERTOGENBOSCH14 December. De Procureur-Generaal bij het Provinciaal Geregtshof van Noord-Braband heeft tegen Cornelia Peters, echtgenoot van wijlen den gewezen Oost-Indischen Kapitein van der Hart, te Oosterhout, die met behulp van hare dochter haren man met bijlslagen had afgemaakt (zie onze vorige), geëischt voor beide de straf van het zwaaijen van het zwaard over het hoofd en voor de eerste 20 en voor de tweede 5 jaren tuchthuisstraf. Donderdag zal het Geregtshof uitspraak doen. CHINA. HONG-KONG, 17 Augustus. Men schrijft van daar dat, hoewel deze plaats algemeen als ongezond afge schilderd wordt, de sterfgevallen, welke aan hier heerschende koortsen worden toegeschrevenaan het bovenmatig gebruik van gecsterijke dranken zijn te wijten. Behalve deze onmatigheid brengt ook het slapen in nieuw gebouwde vochtige buizenrheumatismus of koorts aan. Wanneer er meer huizen ge bouwd de muren goed droogriolen gemaakt en de straten goed gelegd zul len zijnzal de aanleiding tot bovengenoemde ziekten meest zijn weggenomen en Hong-Kong ruim zoo gezond zijn als Canton of Macao, Te Canton zijn de rivieren uit hare oevers getreden en de heneden-vertrek- ken der huizen staan meer dan een week onder water. EGYPTE. SUEZ, 12 October. Volgens brieven uit Massowais de reiziger Abbadie van zijnen togt naar Nasea, ten zuidwesten van Abyssinië behouden teruggekomen. Hij was bij den Koning der Gallas, Abba Ghibbo, goed ontvangen, en zou de bronnen van den Witten Nyl in het Kafaland hebben gevonden. Hij is te Gondar aangekomen. De Mobamedaansche slavenhandelaars bemoeilijken het indrin gen van Europeanen als vijanden van hunnen handel. Abba Ghibbo heeft de omliggende Christen-landen als GuzagKafaenz. deels onderworpen deels doo de Gallas, die slaven opvangen om tegen het zout en Europesche behoeften van de kust te verruilen zoo laten afloopcn dat de landbouw niets voor den handel kon opleveren. De uitbreiding voor den Europcschen handel in Afrikawaarvan men zich veel goeds voor de alschaffing van den slaven handel had voorspeld, is juist eene oorzaak tot deszelfs uitbreiding gewor den want hoe meer die waren bekend worden, hoe meer slaven de barbaar- sche stammen zoeken meester te worden om er Europesche goederen mede te betalen en alle verdragenwelke de Engelsche R.egering met eene baar ver- eerende menschelijkbcid en belangloosheid, met Abyssinische Vorsten tot de on derdrukking van den slavenhandel sluit, kunnen tol niets leiden, als ten hoog ste, dat de slaven-karavanen een' zuidelijker weg kiezenom naar Harrar en van daar aan de kust der Roode zee te komen. In -Nasea bekomt men voor zout, messen of andere Europesche waren die aan de kust een kroondaalder kosten twee jonge slaven die in Skhoa 20 en in Mocca 60 daalders ieder waard zijn; want hoe verder een slaaf van zijne geboorteplaats is, des te meer waarde heeft hij omdat hij dan minder kan ontvlugten. ALGERIE. ORAN29 November. Abd-el-Kader heeft zijne geregelde troepen afgedankt. Het schijnt ook boven allen twijfel dat hij zich in het binnenland van Marokko bevindt. Dit nieuws is overal met genoegen vernomen, vooral door de bevolking in de omstreken van Saïda, die het meest voor zijne aanvallen bloot lagen, en onder welke de vrees ook zoo heersclite, dat zij op het minste gerucht onder het geschut van Saïda vlugttc. De Djaffras en andere stammen hebben herhaalde malen hunne velden verlaten om zich met hunne gezinnen en vee onder de muren dier plaats neder te slaan. Men mag hopen dat nu de kalmte en daarmede bet vertrouwen dier lieden zal tenrnkecren.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1