haar overlijden is de nakomelingschap van dien hertog geheel uitgestorven én gaat het regthetwelk zij bezat, om te eeniger tijd bij eene mogelijke, maar niet waarschijnlijke uitsterving van den thans regerenden tak van het Koninklijk buis, den Britschen troon te beklimmen, over op den hertog Karei van Brunswijk, die, na van de regering van dit land afstand te hebben ge daan thans te Londen zijn verblijf houdt. - De uitvoer van kostbare metalen uit de bavens van Londengedurende deze week eindigende Donderdag IJ., bedroeg, 35,300 oz. in zilveren staven naar Hamburgen 140,000 oz. in zilveren munt naar Botterdamongetwij feld meest op rekening der Belgische leening. De typhus of rotkoorts rigt groote verwoestingen aan te Liverpool; een groot aantal personen is reeds bezweken. Men beeft openbare gebeden tot God opgezondenom de afwending dier besmettelijke ziekte af te smeeken. - De zoo levendige vraag van garens te Manchester is een weinig vermin derd en de prijzen lager. Voor manufacturen blijft de vraag beperkt en de prijzen dalende. Een zilveren fonteinter hoogte van 3 Ncd. ellen3J in omtrekter waarde van 5.000 zal door de Oost-Indische Compagnie aan Mehemed Ali ten geschenke worden gegeven; het is bij eenen Londensehcn goudsmit besteld. Zondag en Maandag zijn op de Theems 120 schepen uit alle oorden dei- wereld aangekomenhetgeen aan de tolkantoren en in de dokken eene onbe schrijfelijke drukte veroorzaakt heelt. - Men verzekerde, dat de plegers van den aanmerkelijken diefstal bij de Heeren Rogers en Comp. aangeboden hadden, het gestolene tegen vergoeding- van 10,000 terug te geven en dat dit aanbod aangenomen was anderen willendat er nog niets naders van bekend was. FRAWKRIJK. PARIJS, 30 November. Een nieuw dagblad is den 28slc" uitgekomen getiteldde Ordewaarvan de redactie op zich genomen heeft de Priester Jan Rongeoud-geestelijke in Opper-Silezië. Het Bestuur der Schoone Kunsten beeft eene massief gouden tafel besteld, die geplaatst moet worden onder het voetstuk van het Keizerlijken standbeeld dat in het midden der esplanade van het gebouw der Invaliden wordt opge- rigt. Zij zal eenvoudig de dienststaten van den Keizer vermelden. Wanneer de spoorweg van Boulogne naar Parijs geopend zal zijnzal men aldaar de dagbladen uit Londen in 7 uren ontvangen, en dus in den na middag diewelke in den morgen te Londen worden uitgegeven. In de gemeente St. Megrin is door het onvoorzigtig omgaan met lucifers een zware brand ontstaanwaardoor de persoondie cr oorzaak van was en in een' beschonken toestand verkeerde, zijn leven heeft verloren. Op het banket te Marseille heeft de lieer Bugeaud verklaarddat Al- gerit' thans twintig inillioen francs opbragt. De Minister van Oorlog zou deze verklaring niet wel opnemen en verzekerendat het door den Maarschalk genoemde cijfer meer dan de helft vergroot is. Ook moet hij gezegd hebben, als zeker het berigt te hebben ontvangen, dat Abd-el-Kader de weinige manschappen, welke hij nog bij zich had, heeft afgedankt en zich in het binnenste van het rijk van Marokko had begeven. Het schijnt echter, dat Ahd-el-Kader zich niet beschouwd als geheel uit het veld geslagen te zijnmaar men hem bij de eerste gunstige gelegenheid we derom in Algerië zal zien verschijnen. BELGIË. BRUSSEL2 December. In de laatste zitting der Kamer van Afgevaardigden is het Ministerie .hevig aangevallen over zijne wijze van handelen omtrent de nieuwe kolonie te Sl. Thomas. Vooral gaven onderscheiden leden hun misnoegen te kennen dat daar de Regering eerst 3,000,000 fr. beloofd bad tot vestiging der kolonie zij nu haar belofte brakniettegenstaande zij wistdat de kolonie zich in zeer ongunstige omstandigheden bevond. Ondertusschen beweert mendat het aan de Maatschappij van Kolonisatie gelukt is, dezer dagen voor 2,800,000 fr. aandeelen aan Engelsche kapitalis ten te verkoopen welke koopprijs reeds ter harcr beschikking zou zijn. Men heeft alhier eene fabriek ontdekt van valsche munters. De gereed schappen en voorhanden geldstukken, waarop de snoeijerij begonnen was, zijn in beslag genomen; de daders evenwel schijnen nog niet allen bekend te zijn. Te Luik zijn prachtige wapenen, voor den Koning der Nederlanden vervaardigd en reeds afgezondendoor vele inwoners bewonderddie den Heer Chaumont over de fraaiheid der bewerking hun compliment hebben ge maakt. Dezelve bestaan in 4 jagtgeweren met dubbele loopen, met goud en zilver allerfraaist ingelegd; 2 paar pistolen met dubbele damasten loopen, voorts van ebbenhouten met verguld zilver ingelegd; 4 sabels de fantasie met vergulde handvatten; 4 zilveren jagtmessenenz. De cassetten, tot berging van die wapenenzijn ook allerprachtigst bewerkt. AHADË1HIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOGESCHOOL. Den 29stcn tot Doctor in de Regtende Heer C. II. Stork uit Oldenzaal met Theses. GRONINGSCHE HOOGESCHOOL. Den 28sten tot Doctor in de beide Regtende Heer P. Y. Warmoltsvan Leeuwarden, na bet verdedigen van eenige Theses Juridicae. ARNHEM, 29 November. Uit het vroeger vermelde twaalftal van Predi kanten heeft de groote Kerkeraad der Hervormde Gemeente alhier den 27steB dezer het volgende zestal gekozenDD. A. G. Ottte Groot-AmmersE. B. Swalue, Th. Dr. te Goes; II. A. G. Brumund, te Vlaardingen II. J. Hofstede, te Gorinchem W. Moll, te Vuursche, en H. van Voorst, te Wormer. En heden daaruit dit drietalDD. Mollte VuurscheSwalueTh. Dr. te Goes, en van Voorst, te IVormer. VERE27 November. Uit het te voreri gemelde drietal van Predikanten, is door den Eerwaardigen Kerkeraad alhiermet eenparigheid van stemmen beroepen de Wcl-Eerw. Zeer Gel.Heer A.Tak, Predikant buiten vaste bediening. BIBLIOTHEEK DER LETDSCHE HOOGESCHOOL. I)e bibliotheek der Academie had tot eersten grondslag een geschenk aan haar gedaan door Willem I, van een werk Biblia Regia (8 dln. tol.) en den Talmud. Sedert langzaam aangegroeid werd Janus Donsa in 1585 het eerst tot Bibliothecaris benoemd op eene jaarwedde van ƒ300 met bijgevoegden last om de geschiedenis van Holland in het Latijn te beschrijven, llarc eerste belangrijke vermeenlering bestond in de boekerij van Johannes Holmannus Hoogleeraar in de Godgeleerdheid, door hem bij testament in 1586 aan de bibliotheek vermaakt. In 1594 werd zij overgebragt naar de kerk der Ge taliede Bagijnen op het Rapenburg. Het volgende jaar zag de eerste gedrukte catalogus het licht bij Fr. Raphelengius, (in 4°, van 42 ruiin gedrukte bi.) waarvan men eene beschrijving kan vinden in de Geschiedenis der Leydsche I Hoogeschool door den Hoogleeraar M. Siegenbcek, Dl. II. p. 7 volgg. Sedert is I zij deels door aankoopen deels door schenkingen tot hare tegenwoordige uitge breidheid toegenomen. Onder de schenkingen vermelden wij de boekerij van Jos. Scaliger, in 1609 door hem bij testament aan de Academie gelaten, het legaat van I.evinus Warnerus in 1665 bestaande uit 223 gedrukte werken 958 Oostersche en 14 Grieksche HtlS., in 1697 dat der onuitgegeven HHS. van Chr. Huygcns, in 1715 de boekerij van J. Perizonius, benevens eene som van ƒ20,000 wier opbrengst deels ter aankoop van bueken deels tot onder steuning van minvermogende studerende jonge lieden zoude aangewend worden, in 1770 een legaat in boeken van Mr. G. Riemersma, ter waarde van ƒ16,000, in 1785 dc boekerij van Mr. I,. Chalelain Lz., in 1790 de HHS. en gecollatio neerde boeken van Fr. Oudendorp, door zijn zoon Corn. Oudendorp aan dc Hoogeschool vereerd en in hetzelfde jaar desgelijks de HHS. en gccollalion- ncerde boeken van V. Hemsterhuisdoor den Thesaurier-Generaal van der Hoop, een zijner erven, aan haar geschonken, terwijl eindelijk ieder zich nog herinnert aan het legaat van Mp. 11. Hoeullt ter completering der verzameling moderne latijnsche dichters aan de bibliotheek voorhanden, welke beschikking echter - door bijkomende omstandigheden is verijdeld geworden. Wat de aan» koopen betreft, zoo vermelden wij die der bibliotheek van Prof. Vulcanius in 1615, den aankoop van vele Oostersche HHS. door Prof. J. Golius gedurende zijn verblijf in het Oosten van 16251629welke reize en aankoop geza- mentlijk ƒ4,500 kostte in 1690 die van de boekerij van wijlen Is. Vossius voor ƒ33,000 in 1778 die van twee Exemplaren van het Corpus Juris met aanteekeningen van Schuiling voor ƒ2,000, in 1798 eindelijk die van de ge- heele bibliotheek van D. Ruhnkenius voor eene lijfrente aan zijne nagelatene weduwe en twee dochters van ƒ500 ieder. Ten gevolge van een en ander vermeerderde het aanlal boeken allengskcns in ruime mate, gelijk uit den inhoud der volgende catalogussen kan blijken. Van den eersten hebben wij boven melding gemaakt, dan den tweeden, die onder het 46 jarig bibliothe carisschap van D. Heinsius in 1612 het licht zag, bestaan geene Exemplaren meer, de volgende van 1640 telt 489 IlllS., 351 gecollationneerde boeken en 2,278 gedrukte werken die van 1674 bevat 1702 IIHS. en 3,725 gedrukte werken in 1716 verscheen weder een Catalogus in fol. waarop een supple ment volgde in 1741toen bevatte de bibliotheek 2,770 HIIS. en 5,834 ge drukte werken, makende, naar de schatting van den Secretaris van Curatoren v. Royenomstreeks 25,000 boekdoelen. Thans lelt zij 70,000 boekdeelen en 3000 HHS. De tegenwoordige inrigting van den Catalogus, uit losse beschre ven bladen bestaande, in alphabetische orde op elkander volgende en verdeeld in een groot aantal dozen laat niets te wenschen overterwijl sedert de ver grooting van het locaal in 1822 en de aanbouwing ecner ruime leeszaal die des winters verwarmd wordtde gemakkelijkheid om gebruik van de biblio theek te maken aanmerkelijk heeft gewonnen. Nog wordt daarenboven zonder vele zwarigheden gelegenheid aangeboden om de boeken aan huis le gebruiken, eene vergunning waarvan ruimschoots ge bruik gemaakt wordt, zoodat, indien wij wel onderrigt zijn, er niet minder dan 2 a 3,000 circuleren zonder dat ooitonder de tegenwoordige adminis tratie, ten gevolge der strikte controle, cn van de stempels op verschillende gedeelte van de boeken gedrukthet verlies van een enkel boek te betreuren geweest is. Wij achten overbodig hier iets le zeggen van de voorkomende be leefdheid cn gulhartigheid waarmede men op dc Leydsche bibliotheek door hoogere cn lagere ambtenaren ontvangengeholpen en ingelicht wordtwij weten dat ook in dit opzigt de roem dezer instelling binnen en buiten 's lands is gevestigd. Eerste Bibliothecaris is Prof. J. GeeltweedeDr. Bergman verder is er een eerste en tweede custos cn een bediende. De Bibliotheek is vier malen 'sweeks van twaalf tot drie ure geopend, in de vacanlie, (waartoe alleen de maanden Julij en Augustus gerekend worden), tweemaal 's weeks van twaalf tot twee ure. Aanvankelijk genoot dc Bibliotheek geene vaste inkom sten. In 1653 werd haar jaarlijks ƒ300 toegelegd, sedert wisselde deze som

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3