NOORD-AMERIKA. De Heer YV. Gelpin uit Oregon of Columbia te Mobile aangekomenbeeft den winter onder de Arnerikaansche volkplantingen van Wallamette en nabij zijnde zeekust doorgebragt. Hij verbaalt dat de bevolking, toen hij in April de kolonie verliet, tot 2000 zielen aangegroeid was, men had eene Regering en Gercgtshoven gevestigd, Ambtenaren benoemd, pachthoeven bedekten de vel den steden werden aan de rivieren opgebouwd. Men stichtte kerken en scho len, en bad geld naar New-Aork gezonden voor een drukpers en stoommachine. De vee-stapel van allerlei aard nain snel toe, de mondbehoeften ware over vloedig goed en goedkoop. De landstreek Oregon of Columbia, door welke de groote rivier Oregon stroomt, is nog weinig ontgonnen en vol uitgestrekte woudenin welke men de hoogste hoornen vindtwelke misschien ergens op aarde te vinden zijn. RUSLAND. PETERSBURG, 19 November. Z. M. heeft zijne toestemming verleend tot het oprigten eencr stoomboot maatschappij tusschen Riga en Mitauten einde den handel tusschen die beide steden, welke in de laatste jaren zeer toegenomen is, te gemoet te komen. Later zal beraadslaagd worden of het noodig zal zijn nog eene tweede boot in de vaart te brengen. Men heeft hier thans eene koude van 10° R. en eene goede sneeuw- baan. De Academie heeft een zeer belangrijk berigt medegedeeldomtrent de reis van onzen reiziger von Middendorf, naar den mond van het meer Tai- mur, in het uiterste noorden van Siberië. Langs buitengewonen weg verneemt men bij voortduring ongunstige berig- ten omtrent den oorlog in den Kaukasusdeze is en blijft voor ons land een steeds aangroeijende kanker. Mi er dan 10,000 man worden jaarlijks wegge- raapt, zoowel door de koorts, gebrek aan drinkwater, vermoeijenissen en ontberingen als door het staal der Kaukasus-bewoners zeiven. in het Gouvernement Kasan vindt men nog heden zigthare sporen van een in vroegere eeuwen daar bestaan hebbende hoofdstad van de eens in deze streken zoo magtige en bloeijende Bulgarenwelke overblijfsels echter uit gebrek aan voorzorg gedurig meer vervallen en in de toekomst spoedig geheel van de oppervlakte der aarde zullen zijn verdwenen. Ten einde dit te verhoeden heeft de Academie bij de regering voorgedragen om de bouwvallen dier oude stad zoo veel mogelijk weer te herstellen, dezelve voor een geheel verval te beveiligen en de daar gevonden wordende Tartaarsche en Armeni sche opschriften getrouw af te schrijven. ZWEDEN. STOK HOLM5 November. Men heeft in de gewelven van het Ridderhuis alhier eenige kisten met documenten gevondenwaaronder oorspronkelijke stukkenbetreffende de omwentelingen van 1719, 1772 en 1798; ook andere betreffende Gustaaf Adolf en Gustaaf 111. De stukken zijn bevat in 7 zilveren kokersallen net ingebonden en op perkament geschreven. NOORWEGEN. CIIRISTIANIA, 9 November. Vroeger hebben wij gemeld dat de Ileeren I.eon Lopez en Emmanuel Phi- lipsen laatstelijk te Christiania zijn in hechtenis genomenomdat zij met overtreding der wetdie den Israëlieten den toegang in Noorwegen ontzegt in dit Koningrijk waren gekomen De Heer Lopezna bewezen te hebbendat hij hehoort tot de Israëlitische sektede Portugesche genoemd aan welker leden door eene Deensch-Noor- weegscheniet formeel afgeschafte wet uitsluitend de doortogt en een zeer kort verblijf in dit land wordt toegestaan, is, na eene aanvankelijke gevan genschap van drie wekenop vrije voeten gesteldop de voorwaarde van onmiddellijk het land te verlatenwaaraan hij reeds heeft voldaan. De fleer Philipsen, daarentegen, die, in zijne hoedanigheid van Duitsche Joodzich in de algemeene kategorie der Israëliten bevindtis tot eene boete van 300 specie-daalders (2000 guldens,) of, zoo hij die niet kan betalen, tot 30 dagen gevangenis op water en brood veroordeeld. De Heer Philipsen in de onmogelijkheid zijnde om eene zoo enorme hoete te betalenondergaat tbanstot groot nadeel zijner gezondheidde gevangenschap op water en brood, na welker expiratie hij onder escorte over de grenzen zal worden gebragt. Hij heeft aan zijnen correspondent te Frederikshald een brief geschrevenin welken hij hem smeektte trachten eenigen onderstand voor zijne vrouw en kinderen te krijgen in welker onderhoud hij gedurende zijne gevangenschap niet kan voorzien, die eigenlijk 50 dagen zal moeten duren, omdat, vermits de uitsluitend en onafgebroken voortgezette dieet van water en brood bevonden is geworden het leven der daaraan onderworpen personen in gevaar te bren gen de wet bepaaltdat telkens na 3 dagen op water en brood gezeten te hebbende gevangene w ederom 2 dagen met den gewonen gevangenis-kost zal gespijzigd wordenzoodat de tijd van gevangenschapwaartoe de Heer Philipsen is veroordeeld, met twee-derde is verlengd. De correspondent van den Heer Philipsen, te Frederikshaldheeft, ten behoeve van dien ongelukkigen koopman en van zijn gezineene inschrijving geopend aan welke de burgers van allen stand en rang zich gehaast hehben deel te nemen en welke inschrijving reeds eene toereikende som heeft opge leverd om de schade te dekkenwelke de Heer Philipsenten gevolge zijner gevangenschap, heeft ondergaan. De liberale leden van den Storthing, die gelukkigerwijze de meerderheid uitmaken hebhen reeds besloten om in de eerstkomende zitting dier vergade- ringop nieuw eene conceptwet voor te dragen en met al hun vermogen te ondersteunenkrachtens welke wet eene volstrekt onhrperkte vrijheid vari godsdienst in Noorwegen zou worden ingevoerd. DENEMARKEN. Z. M. de Koning heeft een besluit afgevaardigd, waarbij alle ligchamelijke tuchtiging van soldaten, als daar zijn stokslagen, kromsluiting enz, ten eenen- male afgeschaft wordt. Het is bekend, dat ook in andere landen, waar die gewoonte tot voor weinige jaren heerschle, dergelijke besluiten door de Regering genomen zijn. SPANJE. MADRID, 24 November. De Minister Narvaez is door II. M. tot Grande van Spanje verhevenonder den titel van Hertog van Ardoz. De opstandelingen der valleijen van Stanso en Stecho zijn op de vlagt. Generaal Ruiz, Kolonel Gaeila en de kommandant Caranova zijn door de gendarmes gearresteerd op het oogenblik dat zij weder over de grenzen wilden trekken. Zij zijn den 24sten 's avonds ten 9 ure te Oleron aangekomen, waar zij zich in arrest bevinden. Betreffende Zurbano, is het volstrekt onmogelijk eenige heriglen in te winnen. Ten gevolge van den opstand der dorpen Anso en Heehois de provincie Huesca in staat van beleg gesteld. ITALIË. NAPELS, 21 November. Den 29stc" zijn HH. KK. IHL, de Prins de Joinville en de Hertog van Au- male, op de reede aangekomen. Aan wal gestapthebben zij zich dadelijk naar den Koning begeven, die hen afwachtte en hen vervolgens naar den Schouw burg S'. Charles leiddewaar zich het Koninklijk gezin bevond. Den volgen den dag hebhen de Prins en de Hertog onderscheiden bezoeken afgelegd en hij den Koning gedineerd. Het huwelijk van den Hertog met de Prinses Caroline van Salerno zal, zoo als bepaald was, den 25sten gesloten worden. ZWITSERLAND. Te Hofwijlin Bern, is in 73 jarigen ouderdom overleden, de beroemde Emanuël von Fellenberg, stichter van het opvoedingsgesticht aldaar. Het dorp Soglie, in Graauwbunderland, is aan hetzelfde gevaar als Felsberg blootgesteld, namelijk om door afstortende rotsen verpletterd te worden. Het ligt drie kwartier uurs boven het dal aan eene steile helling van 30 tot 35 graden. Het woud Tens,dat het te voren beschermde, is door de stormen van 1834 zeer beschadigd en nu beginnen zich scheuren van groote breedte te ver- toonen. Een zeker aantal der bewoners heeft den raad gevolgd, om vóór den winter hunne woonplaatsen te verlaten en met veiligere te verwisselen. PBÜIIIEN. BERLIJN, 28 November. Z. M. heeft het tegen Tschech uitgesproken doodvonnis bekrachtigddoch bepaalddat de uitvoering aan zijnen opvolger op den troon wordt overgela ten. De beslissing des Konings heeft allerwcge een aangenaam gevoel ver wekt. Het Bernhardiner klooster in de stad Neurenberg is opgeheven tot de Evangelische godsdienst ingerigt en den 20steu plegtig ingewijd. Te Embden is den lsten dezer een instituut voor doofstommen ingewijd, aan welke inrigting men sedert lang eene levendige behoefte gevoeld had. FRANKFORT. 29 November. Van den kant der geestelijkheid te Trier beklaagt men zich opentlijk, dat ook de onder censuur staande Pruissische dagbladen verlof hebben bekomen om den brief van den Silezischen Priester Ronge, betreffende de tentoonstelling van den H. Rok, mede te declcn, en dringt men bij het Pruissische bewind en bij de Bonds-vergadering aan op het uitvaardigen van een verhod tegen het drukken van twistschriften over godsdienstige zakenwelke geschriften thans in Duilschland aan de orde van den dag zijn. De gemelde brief van den Priester Ronge maakt voor het overige bij voortduring in Duitschland aan den ecnen kant ongemeen veel opgangen geeft aan de andere zijde aanlei ding tot tegen-betoogen, die op sommige plaatsen aan de ingangen der kerken kosteloos onder de volksmenigte verspreid worden. ENGELAND. LONDEN30 November. Een der Fransche legitimistische bladen meent te weten, dat het hu welijksplan tusschen Prins George van Cambridge met de Grootvorstin Olga van Rusland nog geenzins is opgegeven. Dit huwelijk zou daarom van groot staat kundig belang kunnen wordenomdat de Prins bij ontstentenis van kinderen van den tegenwoordigen Kroonprins van Hanover, troonsopvolger van dat Rijk zou zijn. Het Parlementdat tegen den 12dcD dezer was bijeengeroepen, is we derom tot den 4l,en Februarij e. k. verdaagdom dan voor goed te vergaderen. Den 29slen November is te Blackhcath overleden de Prinses Sophia Mathilda van Glocester. Zij was den 23stcn Mei 1773 geboren en eene dochter van den hertog van Glocester, den tweeden broeder van Koning George III. Door

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2