ÉUITENLANDSCHE BERIGTEJN. BISLAMB. PETERSBURG, 14 November. Volgens de jongste berigten is de toestand van de Keizerin minder onrust wekkend, en komen dezelve daarin overeen, dat bel niet de teering' is, welke II M. heeft aangetastmaar dat zij nog steeds lijdende is door zielsmart over bet verlies van bare dochter. Zij vertoont zich nog niet in het publiek en ook leeft bet geheele Hof nog in cene groote afzondering. Er wordt tusschen ons land en Oostenrijk op nieuw weder met ijver onderhandeld over een handels- en scheepvaartsverdrag. De Keizer heeft in Polen doen afkondigen dat het voortaan aan alle manspersonen beneden de 30 jaar verboden is een, huwelijk aan te gaan. SPAIJB. MADRID, 19 November. Het vraagstuk nopens de erfelijkheid der Pairs of Senatorenis door de Kamer van Afgevaardigden met 80 tegen 00 stemmen verworpen. Onderscheiden Generaals en Brigadiers zijn reeds uit Madrid verbannen of genoodzaakt binnen 40 uren de Hoofdstad te verlatenten gevolge van een algemeen wantrouwen, betgeen tegen hen begint te heerschen. Zij worden naar Cuba, Porto Rico of de Canarische eilanden heengevoerd. Ook heeft de Minister van Oorlog bepaald, dat de officieren op retraite zich alle acht dagen aan de militaire commandanten der steden, waar zij zich ophouden, moeten vertoonen en in geen meerder getal dan van 3 tegelijk zich mogen vereenigen. Er zijn nagenoeg 4,000 officieren zonder bediening, en nog wel andere 4,000, die door de provinciale junta's bij gelegenheid van het laatste pronunciamento zijn aangesteld. De meesten hunner hebben geen middel van bestaan en ver- koopen zich aan elke partij om slechts een stuk brood te hebbenvan daar dat de benden struikroovérswelke de wegen verontrustenalle door voor malige Officieren worden aangevoerd. Uit vele plaatsen ontvangt men berigten van meer of min ernstige bewegingen. Het doel van dezelve schijnt te zijn, het verkrijgen der constitutie van 1837. Onderscheiden plaatsen, onder anderen ook Saragossa, zijn in staat van beleg gesteldhet zal evenwel te bezien staan of de Regering ge noegzaam op de troepen zal kunnen vertrouwenom de opstandelingen te beteugelen, ten minste berigt men tevens, dat de troepen bier en daar aan de beweging deel nemen. Van Zurbano hoort men nog niets met zeker heid. Volgens de laatste berigten zouden bijna al zijne aanhangers hem reeds wederom verlaten hebben. PSAIIEÜSEST. BERLIJN, 21 November. Een koopman in linnen- en tafelgoederendie deze artikelen tot spot prijzen verkocht, is hier crimineel vervolgd en veroordeeld geworden, daar bet bewezen is, dat met die goederen bedrog gepleegd werd, en in de manu- factunr van dezelve eenc vervalsching bestond. Heden overleed alhier de Franschc Predikant Molièrein den ouderdom van 82 jaren. Zestig jaren geleden kwam hij van Gcnève voor de opvoeding van Prins August. Sedert werd hij hier Predikant. Ilij was de schoonvader van den Minister Ancillon. Een zijner zonen is Aide-de-Camp van Prins Hen drik van Pruissen. Zijne dochter gaat naar Piome naar haren broeder. BONN, 15 November. Toen laatstelijk duizende pelgrims zich naar Trier begaven tot de tentoon stelling van den 11. Rok wandelde dagelijks op een' der wegen die naar de stad heenvoert, eene vrouw met een meisje van 11 jaren, dat zij voorgaf door den duivel bezeten te zijn. Zij verzocht de voorbijgangers bet meisje met de kleine medailjes aan te roeren welke in aanraking met den II. R.ok geweest warenwaarna dan het kind zoo het scheen zware stuiptrekkingen kreeg en zich over den grond rolde. Zij had tevens door het vragen om aal moezen de aanmerkelijke som van naar men beweert ƒ23,000 bijeengebragt. Deze vrouw naar haren woonplaats Bonn en haren man den schoenmaker Hein- richs wedergekeerd zijnde, werd van het gebeurde aan den Directeur der Policie kennis gegeven, die de moeder liet vragen: of de staat van bezetenheid harer dochter en de verschijnselendie zich bij Trier geopenbaard haddennog voort duurden. Op haar bevestigend antwoord begaf hij zich zelf naar bare woning, raakte het meisje met eene gewijde medaille aan, en zag de uitwerkselen; het toen met een stuk geld, doch in een papier gewikkeld, wederom aangeraakt hebbendevertoonden zich dezelfde verschijnselen. Hierdoor van liet bedrog overtuigd, werd de vrouw in hechtenis genomen, die spoedig ver klaarde dat haar dochtertje geenszins van den duivel was bezeten, en dat het slechts die rol op haar bevel gespeeld had, om aalmoezen te verzamelen. Zij is daarop aan de regtbank overgeleverd, beschuldigd van afzetterij, gepleegd door middelendie het godsdienstig geloof henadeelen. STUTTGARDT. Een dagblad alhier behelst eene van hooger hand ingezondene medcdecling, waarin men zich ernstig beklaagt, over de woelingen van de Ultramontaan- sche partij in het bijzonder over de vijandige handelingen dier partij tegen de Regering. Sedert lang (dus leest men onder anderen in dat stuk) volgt de Regering den stelregelom de tegen baar gerigte smaadschriften van het Ullramontanismus, die door de Zwitsersche en Beijersche drukpers van tijd 1 tot tijd medegedeeld worden, onopgemerkt te laten. Die schandelijke, laster- 1 lijke stukken hebben geen indruk op de Katliolijke Wurtembcrgers gemaakt; bet stuit dezen, zich voorgesteld te zien als vreemdelingen in hun eigen land, die vijandig tegen hunnen Koning, hunne Regering, hunne medeburgers zou den overstaan. De dagelijksche ondervinding overtuigt hen krachtiger van de welwillende inzigten der Regering jegens alle klassen der staatsburgers, dan al de wederleggingen van die gedurig op nieuw te berde gebragte leugens. De publieke meening zal, zoo als vroeger, uitspraak doen over de woelingen en kunstenarijen der mannen van het rijk der duisternis, voor welke geene middelen te laag, geene leugens te boosaardig zijn, om in een land, hetwelk vrede in het godsdienstige wil het vuur van godsdienstige tweespalt te doen ontvlammen. Maar dit doel zal niet bereikt worden daarvoor strekt het gezond verstand der Wurtembergersder Regering tot waarborg. KASIAÜ. Men beeft bier een onderzoek tegen een' drukker aangevangen die den brief van den Priester Ronge aan den Bisschop van Trier zonder verlof van de Cen suur li ad uitgegeven. In het naburige Maintz (Hessen-Darmstadt) is aan een' drukker het verlof tot de uitgave geweigerd. EWCELAN©. LONDEN23 November. Ofschoon de mistwaarin gisteren den gansehen dag de hoofdstad was ge huld bijzonder dik en zwaar was, had dezelve niets buitengewoons voor de bewoners van Londen, maar tegen den avond is de nevel zoo dik en de atmos feer zoo zwaar gewordendat ondanks het gaz der lantarens en de lichten in de winkelszelfs de best. verlichte straten in eene tastbare duisternis waren gedompeld. De meest bezochte kruiswegen en pleinen leverden een schrikwekkend schouwspel op. Het waren rijtuigenals het ware rondtastende om zich voort te bewegen, voetgangers tegen elkander loopende, elkander voortstootende om niet onder den voet te geraken, kinderen toortsen dragende, welker roodach tige en walmende vlammen een akelig licht te midden der dikke atmosfeer verspreidden voorts het verwarde geschreeuw van huurkoetsiers en omnibus menners, van vrouwen die gevaar liepen van doodgedrukt te worden, van kinderen, die om elke stoornis lachen en juichen. Omtrent 10 ure hadden de meeste rijtuigen voorzigtig geoordeeld de straten te verlaten en van dat oogenblik waren de gevaren voor de voetgangers niet zoo dreigend. Op de bruggen vooral was die duisternis nog geweldiger dan in de voor name straten met de vele winkels. Op 20 schreden afstands waren de lich ten der lantarens slechts roodachtige punten zonder helderheidgelijk aan dat van eene baak op 15 tot 20 mijlen afstands, in zee gezien. Deze nevel beeft een gedeelte van den nacht voortgeduurd. Sedert vele jaren herinnert men zich geenen zoo geweldigen mist te Londen gezien te hebben. De dagbladen deelen gelukkigerwijze geene ernstige ongelukken mede, maar de dieven schijnen van de beschermende schaduw van dezen digten sluijer een zeer ruim voordeel te hebben getrokken. Onder eenige ongelukken op spoorwegenin de laatste dagen voorge vallen behoort dat, hetwelk Donderdag 11. op den weg van Derby naar Nottingham heeft plaats gehad. Een tenderbehoorende tot een werktuig dat aan een trein kolenwagens was gehecht, was uit bet regte spoor en dwars op het nevenspoor geraakt. Hieriu kon niet spoedig genoeg voorzien worden vooral ook door zwaren mistzoodat toen de trein van Derby aankwam tusschen dezen en de tender met de trein kolenwagens een verschrikkelijke schok plaats had. Een deel der wagens cn locomotieven werd letterlijk als glas verbrijzeld; de stukken vlogen tot op 150 ellen afstands; bijna wonder dadig werden slechts twee of drie personen gedood maar meerdere zijn ge kwetst. Men beweert, dat de handel in hout, wol en guano de eenige is, waarbij de speculanten dit jaar geene aanzienlijke verliezen hebben geledenen op merkelijk is het, dat van deze drie takken van handel er twee zijn, omtrent welke men sedert twee a drie jaren, geheel of gedeeltelijk heeft afgezien van het stelsel van beschermende regten. Men zal zich herinneren, dat een der eerste maatregelen, door Sir R. Peel voorgesteld, de vermindering was der beschermende regten op het timmerhout; op dat tijdstip voorzeide men, dat, bijaldien de maatregel aangenomen wierd, de ondergang der kolonisten onfeil baar zoude wezen. De ondervinding heeft het verkeerde dezer voorzegging be wezen want nooit heeft de houthandel in gunstiger omstandigheden verkeerd. Deze uitkomst is gedeeltelijk het gevolg van het nalaten van speculatien eu overdreven ondernemingen, maar veel meer nog van de verlevendiging van den binnen- en buitenlandschen handel. Een andere tak van handeldie ten gevolge of ten minste in weerwil van de afschaffing der beschermende regten bloeitis de handel in wol. De opheffing van het regt van een penny op de vreemde wol werd gevolgd niet alleen door eene groote levendigheid in de vraagwelke naar buiten werd gezondenmaar van eene overeenkomende toeneming in den handel van inlandsche en koloniale wolwaaraan het afgeschafte regt tot bescherming verstrekte. Zelden is deze grondstof beter verkocht geworden dan in den loop dezes jaars. Alles heeft medegewerkt om te bewijzen, dat de maatregel slechts gunstige resultaten heeft opgeleverd voor de koopers, terwijl hij te gelijk voor de fabriekanten voordeelig was. De invoer van wol uit Australië al leen bedraagt thans 70,000 balen. De voortgangen van het Puseyismns aan de Universiteit van Oxford ver ontrusten des te meer de Engelsche Bisschoppelijke waardigheid, daar de Universiteit van Cambridge, tweede steunpilaar der Hervorming, op hare

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2