COURANT. LEYDSCHE N". 66. i-'> 1844. CI i 29 NOVEMBER. VRTJDAG BINNEN LA JXDSCHE BERIGTEN. .r-„ v.X v De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gestelden de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 28 November. De Javasche Courant van den 10dcn Augustus 11. deelt onder anderen mede de volgende benoemingenTot lid van het Hoog Militair Geregtshof van Ned. Indië de Kapitein-Luitenant ter zee J. Ligtvoet. Tot Secretaris en Fiskaal bij de Regtbank van Ommegang in de Rataviasche At'deeling, Mr. II. W. du Perron, thans Advocaat en Procureur te Ratavia. Tot Gezworen ter griffie van den Raad van Justitie te SoerabayaMr. Hugo Carel Nolthenius. Tot tweeden Gezworen Klerk ter griffie van dien Raad te Ratavia, Mr. An thony Mangelaar Meertens thans op die griffie werkzaam. Wijders vindt men in dat nommer een verslag van bet oud Studentenfeest, den 2dcn Augustus te Ratavia gevierdwelk verslag wij thans door plaats gebrek verhinderdin ons volgend nommer zullen mededeelen. Sedert den 13dcn dezer zijn nog zes pinken met steurharing te Scheve- ningen aangekomen, behoorende aan de na te melden reeders, als: van J. van Duine Pzn.met 24,000; van C. Dykhuyzen, met 60,000; van T. de Jager Gzn.met 80,000; van D. Hoogenraadmet 67,000; van J. Hoogenraadmet 87,000en van A. Krulmet 70,000. De prijzen blijven steeds hoog. •s GRAVENHAGE27 November. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden zijn ingekomen twee Koninklijke boodschappen, ten geleide van twee ontwerpen van wet. Het eene strekt tot afschrijving van kapitaal van twee bijzondere fondsen het andere tot het verleenen eener verhoogde bijdrage voor het algemeen bur gerlijk pensioenfondsover 1844 en 1845. Verzending naar de afdeelingen. Zijn ontvangen twee mededeelingen van de Eerste Kamer, houdende kennis geving dat zij zich vereenigd beeft met de ontwerpen van wet tot aflossing van de Nederlandsche Ilandel-Maatschappijen tot inkoop van 3| pCt. schuld. Aangenomen voor notificatie. Nog is ingekomen eene mededeeling van dezelfde Kamer, betrekkelijk het ontwerp-adres, in antwoord op de troonrede. De Kamer geeft kennis, dat zij geene genoegzame redenen heeft gevonden, om zich met dat adres te vereenigen. De President stelt voor, die mededeeling voor kennisgeving aan te nemen. De Heer Luzac kan zich met dat voorstel niet verecnigen. Hij geeft in bedenking om, zonder verdere discussie, in stemming te brengen de volgende vraag: Zal nu het adres, door deze Kamer den 31sten October vastgesteld, uit baar naam, door de benoemde Commissie, den Koning worden aangeboden, met verandering der woorden: Vertegenwoordigers van het Nederlandsche Volk in de Tweede Kamer der Staten Generaal? Terwijl het tevens daar voor zal gehouden worden datbij eene ontkennende beantwoording dezer vraag door de meerderheid der Kamer, zij zal geacht worden de kennisgeving der Eerste Kamer voor notificatie aangenomen te hebben. De Heer den Tex verklaart zich hier tegen. Hij acht het hoogst gevaarlijk, op de bloote lezing van bet voorstel, deswege tot eene stemming over te gaan. Indien het voorstel van den President wordt afgestemd, zal men kunnen zien, wat de Kamer moet doen. De Heer van Dam van Isseltvindt het voorstel van den Heer Luzac in de gegeven omstandigheden allerdoeltrelfendst, en geschikt ter voorkoming van langdurige beraadslagingen welke niet strekken kunnen om de waardigheid der Kamer te verheffenen den band tusschen deze en de Eerste Kamer naauwer toe te halen. De Heer Rruce ondersteunt den Heer Luzac en den vorigen spreker. Er moet een einde aan de zaak gemaakt worden. De Heer Kniphorst vindt het voorstel van den Heer Luzac eene nieuwe zaak. De lieer Eaber van Riemsdijk wil bet voorstel des Voorzitters vooraf doen gaan. De Heer Luyben is van het gevoelen van den Heer Kniphorst. De Heer van Heemstra is voor bet gevoelen der Heeren Luzac en van Dam. De Heer de Kempenaer ondersteunt den laatsten redenaar, zijn verlangen is dat de wensch der Natie aan den Troon worde overgebragt. De Heer Kniphorst ontwikkelt zijn gevoelen nader. Hij beschouwt de zaak niet voor afgedaanmaar is van oordeel dat het adres tot niet is gebragt. De lieer Luzac had niet gedacht dat zijn eenvoudig yoorstel geleid zou heb ben om terug te komen op eene materiegedurende zoo vele dagen behan deld. Na de verwerping door de Eerste Kamer, heelt de spreker nagedacht over de meest eenvoudige wijze om de zaak tot een einde te brengen. Daar toe strekt zijn voorstel, dat niemand beleedigten waardoor elk gelegenheid zal hebben zijn gevoelen te doen kennen, zij, die vermeenen dat de waardig heid der Kamer medebrengt dat het eens vastgestelde aan den Troon worde overgebragten zijdie vermeenen dat de zaak als afgedaan moet beschouwd worden. De redenaar voegt er bij, dat een geest van eend ragt hem bezield heeft, en de wensch om de moeijelijkheden opgeheven te zien. Hij betreurt dat de aanmerkingen van een lid uit N.-Holland aanleiding hebben gegeven dat er zoo veel tijd aan deze beraadslaging is besteed. Niemand meer het woord vragende, brengt de Voorzitter in omvraag, of aan zijn voorstel al dan niet de prioriteit zal worden gegeven. Met eene meer derheid van 32 tegen 23 stemmen wordt hiertoe besloten. Tegen hebben gestemd de Heeren de Kempenaervan HeemstraGevers Brouwer, TeltingLuzac, van GoltsteinUylwerff Sterling, Wichers, van Panhuys, Roreel, van Heioma, van Dam van Isselt, de Man, Rruce, Storm, SehooneveldThorbecke, van Rechteren Verwey-Mejan, Anemaet, Cost Jor- dens en van Twist. Thans wordt in omvraag gebragt, of het antwoord der Eerste Kamer voor kennisgeving zal worden aangenomen. Met 35 tegen 20 stemmen wordt hiertoe besloten, en dus de zaak van het adres als afgedaan beschouwd. Tegen hebben gestemd de Heeren Thorbecke, van Rechteren, Verwey- Méjan Anemaet, van Twist, de Kempenaer, van Heemstra, Rrouwer, Luzac, van Goltstein, Uitwerff Sterling, Wichers, van Panhuys, Roreel, van Heioma, van Dam de ManRruceStorm en Sehooneveld. De Heeren van Heemstra, van Dam, van Rechteren, van Goltstein, Thor becke, Anemaet, Luzac en andere leden verzoeken aanteekening in de notulen, dat zij zich met dit voorstel niet hebben vereenigd. Is ingekomen eene nieuwe lijst van zes candidaten, voor de betrekking van Raadsheer in den Hoogen Raad. Op deze lijst komen voor1°. Mr. W. C. R. Wintgens, Raadsheer in het Provinciaal Hof van Zuid-Holland 2°. Mr. P. E. Piepers, Advocaat-Generaal bij dat Hof; 3°. Mr. J. P. Noirët de Rruyn, Advocaat bij den Hoogen Raad4°. Mr. J. L. M. Leclercq President van da Arrondissements-llegtbank te Roermonde; 5°. Mr. P. J. Rylevehl, President van de Arrondissemenls-Regtbank te 's Gravenhageen 6°. Mr. P. Ruyskes Raadsheer in het Provinciaal Hol van Zuid-Holland. Wordt besloten tot de verkiezing over te gaan. Daarna zijn de beraadslagingen gehouden over het tarief van salarissen voor de hypotheekbewaardersenz. Onderscheiden ledenalsmede Z. Exc. de Minister van Finantiën hebben daarover het woord gevoerd. Het ontwerj) is met eene meerderheid van 31 tegen 23 stemmen aangenomen. Daarna wordt de Zitting opgeheven tot morgen ochtend ten elf ure, ten einde alsdan te beraadslagen over den accijns op het geslagt. 28 November. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is beraadslaagd over het ontwerp van wettot verbetering van den accijns op het geslagt. De Heeren Rommevan Rechterenvan Sasse van YsseltStormvan Heloma, van Dam van Isselt, BrouwerThorbeckeKniphorstModdermanen Verwey-Méjan hebben het ontwerp bestreden, hetwelk is verdedigd door de Heeren Druyvesteynde Kempenaer, van Goltstein, van Twist en Luzac, alsmede door Z. Exc. den Minister van Finantiën. Bij het afzenden dezes duren de beraadslagingen voort, en is Z. Exc. de Minister aan het woord. UTRECHT, 25 November. Heden heeft alhier de aanbesteding plaats gehad van het gedeeltelijk wegruimen der Stadsmuziekzaalen bet daarstellen van een gebouw voor Kunsten en Wetenschappenen is de toewijzing aan den minsten aannemer den Heer J. de Leur alhier geschiedvoor de som van 94,900. BREDA, 25 November. De daders van de openbare aanranding op de wegen, waarvan wij in onze vorige melding hebben gemaakt, zijn door de nasporingen der policie gevan gen genomen en naar 's UcTtogcnboseh overgevoerd.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1