sEn, in weerwil uwer volledige kennis dier leiten, durft gij nwe reliquien aan de openbare vereering blootstellen Zoo gij echter dit alles niet wist, zoo gij door die tentoonstelling het heil van 't Christendom op 'toog hadt, zonden er nog twee fouten op uw geweten drukken, twee zware fouten die geenerlei verschooning zullen vinden. d Vooreerst, is het onvergefelijk voor u dat ge dien rok tot het jaar 1844 voor de lijdende menschheid hebt verborgen, zoo die waarlijk de kracht van genezing en wonderen te doen bezit. Ten andere, is het onvergefelijk dat gij van honderd duizenden arme pel grims geldelijke offers neemt Durft gij dat geld aannemen, als gij nog voor weinige weken hebt geziendat de groote ellende honderde armen tot oproer en een wanhopigen dood heeft gebragt! Misleid u zeiven niet, Bisschop, over den toevloed dier menigte, en wees ver zekerd dat, zoo honderd duizenden naar Trier komen, millioenen even als ik met diepen afschrik en bitteren weedom zijn vervuld op het gezigt dier walgelijke tooncelvertooning. Die gevoelens van verontwaardiging zijn niet slechts de meening van deze of gene partijgij zult ze in alle Staten vinden zelfs bij de Katholijke priesters. »En gij, mijne ambtgenooten, die voor het welzijn uwer gemeenten waakt, die voor het Duitsche volk eer, vrijheid en geluk wenscht, zwijgt niet langer; want gij zoudt de godsdienst, het vaderland en uwe roeping te kort doen; toeft niet van uwe innige overtuiging te openbarenwant gij kent nu mijne woor den. Toont u ware Apostelen van Hem die alles voor de waarheid, het licht en de vrijheid heeft opgeofferd; toont dat gij van zijn' geest niet van zijn' rok hebt geërfd." JAN RONGE, Pastoor te Laurahiitte. Ziet hier betgeen men over deze zaak uit Breslau aan het Dagblad van Berlijn schrijft Breslau Silesie1 November. De brief door den Katholijkcn Priester J. Ronge aan den Bisschop Arnoldi geschreven, ter zake van den rok van Trier, en in de Vaderlandslievende bladen van Saksen openbaar gemaakt, verwekt hier zoowel als in de geheele provincie zulk een opzien, als maar zelden geschriften van den laatsten tijd te weeg brengen. Duizenden exemplaren werden op het inzien van genoemde dagbladen ontboden en zijn tot aanmerkelijken prijs verkocht, zoowel aan Ka- tholijken als aan Protestanten. Het onderwerp volmaakt getooid door open hartige, krachtige bewoordingen, moet eenen diepen indruk maken, en de oogen openen van onze bevolking, welke dagelijks door de blinde en dweepzuch tige schijnheiligheid van ons priester-dagblad bewerkt wordt. Reeds begint zich eene tegenkanting onder onze geestelijkheid tegen dat blad te vormen, welke door eerzuchtige jonge geestelijken ondersteund wordt; het dagblad van Breslau vooral heeft sedert eenigen tijd artikelen geplaatst, die door Katholijke Pries ters zijn opgesteld. De Pastoor Ronge was laatstelijk in bediening in de kleine stad Oltmachau, waar hij zich onderscheiden heeft door zijn liberalismus en beschaafden omgang, zoowel jegens niet-Katholijkcn als jegens zijne geloofs- genooten. Hij leeft thans in Opper-Silcsiewaar hij de bedieningen van Priester en Onderwijzer waarneemt. BEIdfEaElV. MUNCHEN, 15 November. Een oppasser van den hier hoog geaebten artillerie-Kapitein von Neumeijer, heeftom zich in het bezit van 600 te stellende vrouw van genoemde met welke hij slechts een half jaar gehuwd was en die zich in zwangeren staat bevondbenevens de dienstmaagdvan het leven beroofd terwijl de Kapitein zich naar de parade had begeven. Het berigt, dat de booswicht na twee dagen gevangen genomen is, een groot deel van het geroofde geld en cenige kostbaarheden nog bij zich hebbende, in gezelschap van eene'ligte kooidie aan de misdaad deelgenoot schijnt te zijnis voorbarig. FBMKFOKT. 16 November. Een dagblad bevat een artikelwaarin het betoogtdat de concurrentie van Antwerpen met Nederland ten voordeele van Duitschland moet uitloopen, omdat bet belang van Nederland medebrengt, aan Duitschland al die geriefe lijkheden en voordeelen aan te biedendie Duitschland zullen kunnen weer houden zijnen handel op Nederland met dien op Antwerpen te verwisselen. Onderscheidene dagbladen hebben gesproken van zekeren geleerden Zwcedschen Hoogleeraar von Grussclbachwelke middel had gevondenniet om de dooden te doen herleven, maar om het leven te schorsen door middel eener trapsgewijze verkoeling der temperatuur. Alsdan ontwaakte men weder gezond en wel, na verloop van eenige jaren en naar den wil des doctors, uit deze soort van doodslaap. Deze in allen ernst medegedeelde tijding heelt de Zweedsche geleerden zeer vrolijk gemaakt, want hun is noch de Hooglceraar von Grussclbach noch iets van zijne proefnemingen bekend. De Stoombootmaatschappij op de Moezel is sedert den 28sten Julij 11. ten aanzien van haren finantielen toestand zoo zeer verbeterddat de directie zich in staat ziet, om niet alleen de 12 maanden renten van het oorspronke lijk acticn-kapitaal te voldoen, maar bovendien een reserve fonds op te rigten. Z. M. de Koning van Pruissen had 20,000 thl. tegen lage renten tot herstel der finantien van de Maatschappij gegeven. ENtlibVXD. LONDEN, 20 November. Z. M. de Koning der Franschcn heeft door zijn Gezantschap alhier 5.000 fr. voor de armen te Windsor aan den Lord-Mayor van dit plaatsje doen overhandigen. In 1843 waren met de post 210,000,000 brieven verzonden; in 1838, vóór het invoeren van de port van eene penny, bedroeg liet getal slechts 75,000,000. De aanzienlijke branderij van de Ileeren Smits, in de wijk van White Chapelisop bevel van de Commissarissen van den accijnsten gevolge van smokkelenin beslag genomen. Dit uitgebreid etablissement is genoodzaakt ge weest al zijne werklieden, ten getale van 120, terug te zenden. De fabriek en de goederen zijn in beslag genomen. Men zegt, dat zoo de lords van den excequer de justificative memorie, die de HH. Smits hun hebben ingediend, niet aannemen, deze belangrijke bezitting de prooi zal worden van den accijns; de waarde der gebouwen alleen is geschat op 160,000 De Heeren Smits betaalden jaarlijks 3 a 400,000 aan regten. Eene geweldige brand heeft in den nacht van Zaturdag de uitgestrekte werkplaatsen en magazijnen der Heeren IIome-Tompson en Holland, de eerste rijtuig-fabriekanten van Londen vernield. Het verlies is geschat op 20 a 30,000 Gelukkiglijk heeft men nog voor 7 a 8,000 aan goederen kan nen bergen. FRANKRIJK. PARIJS21 November. De beide Kamers zijn bij Koninklijk bevelschrift tegen den 26slen December bijeengeroepen. De bekende schrijver Alexander Dumas, die sedert bijna een jaar voor 3 dagbladen te gelijk romans geleverd heeftheeft verklaard thans een weinig te willen uitrusten van zijne al te groote inspanning. Hij heeft zich verbon den in het vervolg (nadat de stukken, die hij voor onderscheiden dagbladen onder handen heeft, afgewerkt zullen zijn) voor la Presse alleen te schrijven, en wel maandelijks 1 tot IJ boekdeel, dus ruim 12 boekdeelen 'sjaars; dit noemt hij uitrusten, en daarvoor zal hij jaarlijks 80,000 fr. ontvangen. BEL, ©SE. BRUSSEL, 21 November. Eergisteren heeft de zitting der Kamer van Algevaardigen geen voortgang kunnen hebbenomdat het daartoe vereischte getal leden ontbrak. Er zijn gedurig vele leden afwezig en de dagbladen maken scherpe aanmerkingen over den weinigen ijver, welke de volksvertegenwoordigers bezielt, om de hun toevertrouwde belangen van het land te behartigen. De lijst der Advokaten bij het Hof van Appel alhier bevat voor het jaar 18441845, 153 namen; die buiten het Arrondissement Brussel woon achtig zijn, zijn ten getale van 38. Den 20sten heeft de viering van het lOjarig bestaan der Brusselsche Universiteit plaats gehadonder voorzitting van den Burgemeester Wyns de Baucourtdie de vergadering met eene plegtige redevoering geopend heeft. Ook is eene redevoering uitgesproken door den Heer Verhaegen, lid der Kamer, welke hevig tegen de Leuvensche Universiteit en de Geestelijken heeft uitgevaren, en zeer luid is toegejuichd. Er waren geene bewindslieden, maar toeh een groot aantal burgers tegenwoordig. De Hoofdopsteller-Bestierder van het Dagblad Vlaemsch België berigt in zijn nommer van heden Vrijdag, dat de uitgave bij deze zal gestaakt wor den. Hij zegt hiervan het volgende: Hoogstonverwachte omstandigheden dwingen den ondergeteekende de uitgave van Vlaemsch België te stakenhet tegenwoordige nummer zal dus het laatste zijn van een blad dattijdens deszelfs kortstondig bestaanzoowel buiten als binnen 's lands eenigen bijval heeft mogen verwerven. Het doet den schrijver dezer regels leed, eene taak te moeten afbreken, welke nog op verre na niet voltooid is; doch van eenen anderen kant verheugt het hem innig zulks te mogen doen met de verzekering, dat de achting zijner vrienden hem ongeschonden behouden is, en met de zoete overtuiging van in alle omstandigheden een EEr>.LIJK MAN gebleven te zijn. Mogelijk zal het hem eens noodig schijnen zijne landgenooten nader met de geschiedenis van Vlaemsch België bekend te maken. Voor bet oogenblik moet hij zich bepalen bij het aanbieden zijner warme en hartelijke dankzeg gingen aan allen die hem op de eene of andere wijzeen met een opregt ge moedde band geboden hebben om zijne vadcrlandschc taak te helpen volvoe ren. Alle eer en lof aan deze edele mannen Lager lezen wij dit artikel: Met genoegen kunnen wij onze lezers aankondigen dat er van morgen te be ginnen een nieuw Vlaamsch dagblad te Brussel zal verschijnenonder den titelde Vlaemsclie Belgen. Dit dagblad zal even als Vlaemsch België op de medewerking van de voor naamste Vlaamsclie letterkundigen kunnen rekenen. Het zal even als Vlaemsch België de uitdrukking zijn van de Vlaamsche beweging; onnoodig dus hierbij te voegen, dat het voor doel zal hebben, tot het herstellen der Vlaamsche grievenen tot het verdedigen der Vlaamsche regten met hart en ziel kracht dadig te werken. Het zal alleen van ons blad daarin verschillen, dat het i'ei godsdienst der Vlamingen als eene der hoofdpunten van de Vlaamsche zaak zal beschouwen, dat het bijgevolg nevens zijne Vlaamsche, ook eene Katholijke strekking zal hebbenkortom dat het niet alleen opregt Vlaemschmaar ook openhartig Katholijk zal wezen. Een koddige liefhebber heeft onlangs eene berekening gemaaktdat een locomotief, welke 4 Duitsche mijlen in één uur aflegt, indien zij onafgebroken voortsnelde, voor den afstand tusschen Londen en Oost-Ind e, 8) dagen van Londen naar Peking, 11 dagentot eene reis rondom de wereld51 dagen naar de maan, 16 maandenna?r de zon, 500 jaren zoude noodig hebben.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3