ZANGVEREENIGING DER MAATSCHAPPIJ VAN TOONKUNST IE LEIDEN. De Ondergeteekendebij gelegenheid vkn zijn vertrek naar Utrechtzich, door de vele bezigheden in den laatsten tijd tot zijn leedwezen verhinderd gezien hebbende, bij eene menigte zijner vrienden en kennissen, zoo binnen als boiten deze Stad, persoonlijk afscheidsbezoeken te brengen, wenscht daarin zoo veel mogelijk te gemoct te komen, door hen, en over 'talgemeen Ley den s Ingezetenenen garnizoen houdende Officieren onder welke hij in het tijdverloop van ruim twintig jaren met zoo veel lust en genoegen heelt verkeerd, langs dezen weg zijne welmeenenden afscheidsgroet aan te bieden, onder verzekering van zijn dankbaar aandenkenen onder toewensching van Gods beste zegeningen. Ley den, 28 September 1844. D'AUZON DE BOISMINART, Gepensioneerd Majoor. De Leden die aan de Zangvereeniging verder geen deel wenschen te nemen of zij die tot het Lidmaatschap in dit Maatschappelijke jaar wenschen voorge dragen te worden, gelieven zich daartoe, schriftelijk of persoonlijk vóór den 5den October te rigten aan den ondergeteekende. Tot voorkoming van misverstand dient, dat sedert het jaar 1841, geene lijsten ter inteekening op de Zangvereeniging meer zijn rondgezondendaar deze inrigting in dat jaar een gevestigd bestaan gekregen heeft, en de Leden 'nir HOOGE PRIJZEN, Getrokken ten Kantore van N. NATHANS te Ley den, der 198stc Koninklijke Nederlandsche Loterij, als: Op N°. 13352 2,500 en Premie a25,000 1022 70 en Premie a2,000 1382 1,000 13040 1,000 13335 1,000 13477 1,000 13888 1,000 benevens een aantal mindere Prijzen en Premiën. Zijn wederom te bekomen HEELE en GEDEELTEN van KOOP-LOTEN der 194ste Kon. Ned. Loterij, waarvan de lstc Klasse begint te trekken op den 28sten October aanstaande. TT®: MtTtTM. - op een' der beste standen dezer Stad, een geheel nieuw ingerigt BOVENHUIS, voorzien van drie KamersMeidenkamerKeuken en verder alle Gemakken met afzonderlijken Opgang en Beneden-Binnenplaats. Te bevragen aan het Bureau dezer Courant, brieven franco onder Letter A. Men is van meening ten overstaan van den Notaris TOMAS te Ley den, Vrijdag den 29st(n zal de inschrijving opengesteld zijn ter plaatsing van 10,000,000 kapitaal in inschrijvingen in het Grootboek, rentende 4 pCt. ter verwisseling van een gelijk kapitaal 5 pCt. GRONINGEN, 21 November. Uit het verslag van de Eeins-stoombootvaart-Maalschappij, Concordia, gaande van den 20stcn Maart tot den 3don November 11. blijkt, dat van Embden naar Delfzijl en terug in 227 dagen, 418 reizen gedaan en 15,847 reizigers Ver voerd zijn, (behalve hen, die pleiziertogtjes hebben medegemaakt)de uitgaaf bedroeg 8,566 thl. Pruissisch, en de ontvangst 10,135. In het volgende jaar zullenwegens dezen gunstigen uitslagtwee booten in de vaart gebragt •worden. BUITENLANÜSCHE BERJGTEN. KAAP DE GOEDE DOOP. 27 September. Er zijn hier opene brieven uit Engeland ontvangen, waarbij Sir P. Mait- land tot Gouverneur van Natal benoemd wordt, en alle tot dus ver aldaar 'bestaande inrigtingen en wetten afgeschaft worden, behalve die, welke van den Wetgevenden Baad afkomstig waren. Zoo is de nieuwe kolonie genoeg zaam geheel onder de Wetgevende Magt van de Kaap gebragt. VEREEMGBE STATEN. NEW-YORK, 27 October. De reis van den Prins van Solms naar Texas, als Agent der Duitsche land- .vcrhuizings-gcnootschappen, schijnt met de meest voldoende nitkomstcn be kroond te zijn. Dagelijks wordt een duizendtal huisgezinnen uit Duitschland verwacht, en alles is reeds in gereedheid om hen naar het binnenland te vervoeren. Er is bijna 5,000,000 bijeengebragt om de verhuizing te be vorderen. De Prins van Solms zal den Texiaanschen Generaal Houston verge zellen om met de Camaches en andere Indiaansche volkstammen te onder bandelen over de plaatsing der nieuw aangekomencn. Binnen weinige jaren zal Texas door eene talrijke Europescbe bevolking bewoond zijn. In Noord-Amcrika zijn in de laatste jaren cenige katoenfabrijken op onderscheiden punten opgerigt, sedert 4 jaren is het in dat vak van nijver heid geplaatste kapitaal meer dan 40 pCt. vermeerderd. De uitvoer van ka toen naar China is in de 3 laatste jaren van 715,778 tot op 2.000,000 dol lars opgevoerden altijd blijft de uitvoer toenemen. De invoer van En- gelsche katoenen in Brazilië is sedert 1840 voor meer dan een derde afgeno men. Het debiet van katoen in de Amerikaansche fabrijken zal dit jaar niet .minder dan 450,000 balen beloopen. RUSLAND. PETERSBURG, 9 November. Volgens de opgaaf van de algemeene directie der posten van het vcrloopen jaar blijkt, dat in een tijdvak van 20 jaren de post 19 malen door roovers werd aangeranden slechts 22 pakettcn gedurende dien tijd zijn verloren gegaan. Zoowel de Regering als bijzondere personen wenden moeite aanom den itaat van lijfeigenschap te doen ophouden. Onlangs hebben wederom 11 Pool- sche Ilecren hunnen boeren de vrijheid gegeven en hen eigenaars van landerijen gemaakt, onder voorwaarde van de voortbrengselen van den grond te zullen deverenwelke echter zeer voordeclig en gemakkelijk af te koopen zijn. Volgens berigten van reizigers, zou er in Russisch-Lilhaucn sedert lang eene groote gisting onder de boeren plaats hebben legen de edellieden, die aldaar grondbezitters zijn. Zij eischen de afschaffing van het lijfeigenschap. §I>ANJE. MADRID, 15 November. De Cortes hebhen het artikel van de hervormingswet, waarbij de regtspraak over de misdaden der drukpers aan de Jurij ontnomen wordt, met 127 tegen 22 stemmen aangenomen. De Generaal Primbeschuldigd van het hoofd geweest te zijn van den laatsten aanslag op het leven van Narvacz, is door den krijgsraad veroordeeld tot 6 jaren vesting-gevangenis zijne medebeschuldigden tot 4 jaren. Er zouden wederom nieuwe onlusten te Burgos, Santander er Logrono hebben plaats gehad. De garnizoenen zouden aan die bewegingen deel geno men hebben. Eene Espartcristischc bende doorkruist Oud-Kastilië. ITALIË. R.OME, 14 November. De overleden Kardinaal Gonsalvi heeft bij uitersten wil bepaald, dat de opbrengst van de talrijke en kostbare snuifdoozenwelke hij gedurende zijn ministerie van vreemde Vorsten ten geschenke heeft bekomentot dekking der kosten van het praalgraf van Pius Vil zullen aangewend wordenen gedeeltelijk tot herstel der oudste en merkwaardigste kerken van onze stad. De snuifdoos welke de overledene van Napoleon ten geschenke had ontvangen, heeft alleen meer dan 15,000 waarde. Prins Albert heeft gedurende zijn tegenwoordig verblijf in Italië een bezoek aan zijne Echtgenoot gebrrgt. HONGARIJE. PRESBURG, 15 November. De Rijksdag is den 13den door den Aartshertog Karei van Oostenrijk op de gebruikelijke wijze gesloten, bij welke gelegenheid de aangenomen voorstellen j van wet de koninklijke bekrachtiging te hebben erlangd. Dien ten gevolge I is de Magyaarschc taal verheven tol de cenige officiële taal voor wettende I overgang van de Katholieke tot de Evangelische of Hervormde kerk is ver gund; de niet adelijken zijn bevoegd verklaard, om alle rijksambtcn te be- I kleeden, en om adelijke vaste goederen te bezitten, zonder daarvan immer j door adelijken te kunnen uitgesloten wordenbetreffende de verbetering der wegen in Hongarije zullen eenige maatregelen genomen worden de kosten van den landdag zullen door de adelijken gedragen worden. De overige bekrach tigde voorstellen zijn van plaatselijk belang. Het voorstel betreffende de ijzeren spoorwegen is tot de volgende zitting verdaagd. 1'UUISiEN. De vroeger door ons vermelde brief van den Roomsch Kathol ijken Priester Ronge aan den Bisschop van Trier, is van den volgenden inhoud: «Christenen der 19de eenw! gij hebt vernomen dat de Bisschop Arnoldi te Trier tot een godsdienstig schouwspel den rok van onzen Heer heeft ten toon gesteld. 8 Gij weet dat deze fabel thans eene waarheid is. Want reeds 500,000 pelgrims zijn ter aanbidding opgekomenvooral sedert dat kleed zieken heeft moeten genezen en wonderen doen. «Hoe! 500.000 Duitschers hebben zich beijverd om eene reis naar Trier te doen, alleen om dat kleed te zien en te aanbidder»! Die duizende menschen bijna alle armen, onwetenden, bijgeloovigcnverwaarloozcn hun arbeid, de zorg voor hun gezin, de opvoeding hunner kinderen, om te Trier een afgods- feest, een onwaardig schouwspel door de Roomsche hiërarchie aangeboden, bij te wonen. Jadeze zoogenaamde godsdienstige plegtigheid is niets anders dan afgode rij, want die gansche menigte wijdt de dienst die wij alleen Gode schuldig zijn, aan een kleed, een werk van menschen handen. Wat zijn de gevolgen dier pelgrimaadjen Duizende ongelukkigen zijn genoodzaakt om zich groote ontberingen te getroosten voor de reiskosten en het zoogenaamd ofïer aan den heiligen rok, offer dat alleen den priesters ten goede komt, die deze wereldsche tooneelvcr- tooning regelen, en zijn de arme liglgeloovigen voor hunnen terugkeer uit geput, dan moeten ze al bedelende, honger en ziekte lijdende, te huis komen. «Zoo de natuurlijke gevolgen al zoo gewigtig zijn, hoeveel vrecselijker moe ten de zedelijke wezen. «Hoe velen zullen niet door ongeoorloofde middelen, in hunne behoeften trachten te voorzien hoe veel vrouwen en meisjes zullen de reinheid van hart, haren goeden naamverliezen, en den vrede en welvaart in hare gezinnen verstoren. «Opent men niet eindelijk, door dit schouwspel, in allen deele strijdig met de beginselen des Christendoms, de deuren voor het bijgeloof, de schijnheilig heid, de dweepzucht en goddeloosheid, hare getrouwe medgezellin »Dat is de zegen die de aanbidding van den heiligen rok verspreidt, hij zij waar of valsch! «En de man die dit kleed (een werk van 'smenschen handen) aan de vereei'ing des volks blootgeeft, de man die het godsdienstige gevoel der ligt- geloovigen op den dwaalweg voert, de man die alzoo het bijgeloof en de ondeugd voedt, de man die den armen en uitgchongcrden hunne laatste mid delen onttrekt, de man die de Duitsche natie aan de bespotting van andere volken overlevert, de man die alzoo zwarte van onweder zwangere wolken over onze hoofden verzamelt, die man is een Bisschop, een Duitsch Bisschop, de Bisschop Arnoldi van Trier! «Bisschop van Trier, ik wend mij tot u en ik daag tl uit op grond van mijnen stond en roeping als priester, als onderwijzer, en in naam der Christen heid, in naam des Duitschen volks, in naam van alle volksonderwijzers om dit heidenseh schouwspel van den heiligen rok te staken; ik daag u uit om dien rok aan het gezigt te onttrekken ten einde de ergernis nog niet meerder te maken. «AVant., weet gij het niet, en als Bisschop hehoordet gij het te weten, dat Christus niet zijnen rok, maar zijn' geest aan zijne Apostelen heeft na gelaten. Zijn rok, Bisschop Arnoldi van Trier, behoort aan zijne beulen. «AVcct gij het niet, en als Bisschop behoordet gij het te weten, dat Jezus Christus geleerd heelt: «God is een geest en die hem wil aanbidden, moet hem aanbidden in geest en in waarheid." En overal kan God worden aan gebeden, zoo wel in den tempel van Jeruzalem, op den berg Gerizim, als te Trier bij den heiligen rok. «AVeet gij het niet, en, als Bisschop, behoordet gij het te weten, dat het Evangelie de aanbidding van alle becldtenis van alle reliquie uitdrukkelijk verbiedt; dat de Christenen ten tijde der Apostelen en gedurende de drie eerste ecuwen in hunne kerken, noch beelden noch reliquien hadden; en nog- tans zouden de reliquien dan in het begin van het Christendom niet hebben moeten ontbreken dat de aanbidding van beelden en reliquien den ketters toebehoorten dat onze vaderen in de drie eerste eeuwen de heidenen Ier oorzake van die aanbidding hebben geschandvlekt. «Eindelijk, weet gij het niet, en als Bisschop, behoordet gij ook dat te we ten, dat de gezonde en krachtige geest van liet Duitsche volk eerst door de aanbidding der reliquien verlaagd is, sedert de 13de en 14de eeuw, toen men door allerlei fabelen en wondergeschiedenissen uit het oostenhet hooge denk beeld dat het Christendom van de Godheid geeft, bij hetzelve had verduisterd. Gij weet dus dit alles, o Bisschop, en waarschijnlijk beter dan ik het u kan zeggen, gij kent ook de gevolgen die de afgodische aanbidding van reliquien en het bijgeloof voor ons hebben gehad, de slavernij van ziel cn ligchaara.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2