LEYDSCHE COURANT. 1844. VRIJDAG, N°. 60. 15 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zal ar dag vóór drie ure verwacht De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. X-Y LEYDEN14 November. Het Journal de La lintje spreekt officieel tegen, dat het slot Locvcstein geheel of gedeeltelijk zal afgebroken worden. Van den 18dcn tot den 30stc" zal er te Parijs eene boekverzameling wor den verkochtwelke 'meer dan duizend Elseviersche en andere llollandsche en Belgische drukken in kl. 12° bevat, en waarvan de katalogus zich door een overzigt omtrent de geschiedenis dier drukken onderscheidt. De Utrechlsche Courant bevat een uittreksel uit een' brief van Para maribo van den 30slcn Augustus 11., waarin de schrijver beweert dat de kolo nisatie niet zal gelukken zoo lang de Heer Elias Gouverneur-Generaal is, uit hoofde der tegenwerking welke Ds. Betting van hem zou ondervinden, daar, niet tegenstaande de grond Voorzorg lang gereed is, omtrent de woningen voor de 50 buisgezinnendie volgens bet reeds voor lang ingeleverd bestek van den stads Architect in twee maanden konden worden opgebouwdnog niets is be slist, en de Gouverneur-Generaal in zijn besluit volhardt, om de overkomst der kolonisten tot een volgend jaar uit te stellen; dat een Duitsche geluk zoeker, eerloos door meer dan een gewijsde, doch huisvriend van den Gou verneur-Generaal een plan van kolonisatie door Duitschers heeft gevormd waarom het bestaande wordt tegengewerkt. Indien, zegt de schrijver, de Ilooge Regering, tegen den hier uitgedrukten wensch van alle weidenkenden, van allen die belang hebben bij de welvaart der kolonie, en bij het behoud van rust en orde, den Heer Elias in zijn post van Gouverneur-Generaal wil handhaven, dan zal de Hooge Regering het plan van kolonisatie boe eerder zoo beter dienen op te geven, want hetzelve zal alsdan nimmer gelukken, en men zal, met opoffering van veel geld en vele menschenlcvens niet anders bereiken dan het bevolken der kolonie met eenige ellendige menschcn meer. Raad het dus aan iedereendie eenig voor nemen beeft zich met de kolonisatie in te latenten ernstigste afwant zoo lang de Heer Elias Gouverneur-Generaal is, zal de onderneming mislukken, en het lot der kolonisten allertreurigst zijn. Mogt echter de Hooge Regering er toe besluitenom den Heer Elias terug te roepen, en in zijne plaats eene gelukkige keuze kunnen doen, dan ja, is er wel hoop, dat het plan van kolonisatie slagen zal. Maar wanneer de zaak goed wordt aangevatwanneer de kolonisten goed worden behandelddan zullen, ondereen' anderen Gouverneur-Generaal, ook de ingezetenen van Su riname, die algemeen zeer met het plan van kolonisatie zijn ingenomen', de handen ineen slaanen er zich voor de kolonie een verblijdend verschiet openen. Z. Exc. de Minister van Oorlog heeft, bij besluit van den 16den der vo rige maand, de volgende dispositie genomen: «Vermits er zich eenige moeije- lijkheden hebben opgedaan ten aanzien der verbandenwelke in der tijdbij het aangaan van huwelijken door Officierendoor de ouders of andere betrek kingen van eene der aanstaande echtgenooten, op zekere bun in eigendom toe- beboorende vaste goederen zijn gelegd geworden, tot zekerheid van door hen aangegane verbindtenis tot het doen van eene jaarlijksche uitkeering van zes honderd gulden aan een der belanghebbende, heb ik goedgevonden te bepa len, dat van nu voortaan, geene dergelijke verbindtenissen meer te dezer zake zullen worden toegelaten, maar dat de Officieren, die een huwelijk wen- schen aan te gaangehouden zullen wezenoiningeval zij niet kunnen bewijzen, dat op een der grootboeken een genoegzaam kapitaal is ingeschreven, waarvan het genot der renten ten behoeve der aanstaande echtgenooten speciaal verbonden isalsdan bij het door hen in te dienen verzoekschriftzoodanige stukken te produceren, waaruit stellig blijkt, dat een van beide of wel te zamen vaste goederen in werkelijkcn eigendom bezitten, of wel voor zoodanig bedrag als voldoende is, om na aftrek der lasten, de gevorderde som van zes honderd gulden op te brengen, terwijl bij die gelegenheid door de belang hebbende aan het daarbij betrokken kantoor van hypotheken op de bedoelde goederen eene hypothecaire inschrijving ten behoeve van het Departement van Oorlog zal moeten worden genomen 's GRAVENIIAGE13 November. Ter aanvulling van ons bcrigt omtrent de avondzitting van 11. Maandag, in ons vorig nommer gemeldstrekke nog de volgende mededeeling van den hoofdzakelijken inhoud van het gesprokene door de overige ledenwaarvan wij toen alleen in het algemeen melding konden maken. Nadat de Heer Scheers van Harencarspel het woord had gevoerdsprak de Heer Gouverneur, welke meende, dat indien het voor de Tweede Kamer zoo mocijelijk is, haar besluit terug te nemen, dit evenzeer de Eerste gebit, llij schetst de moeijelijkhcden, die voor de Kamer en de Kroonuit eene afzon derlijke aanbieding van ècn Adres te vrcezen zijn. Dit Zou de Grondwet herziening vertragen en tot misverstand aanleiding geven. Er bestaatvol gens den spreker, dus geen andere weg dan bet Adres afzonderlijk aan te bieden, of de kennisgeving der andere Kamer voor notificatie aan te nemen en de zaak te laten berusten. De Heer Duymaer van Twist acht het oneerbiedig jegens de Kroongeen antwoord op het Adres te geven. De Tweede Kamer is wel degelijk een zelf standig ligchaamen kan dus ook een afzonderlijk Adres aan den Koning aanbieden. De Staten-Gencraal bestaan uit twee Kamers. Het reglement van orde der Tweede Kamer spreekt van Adressen, dat van de Eerste Kamer, in geenen deele. Hij verklaart zich voor een afzonderlijk adres. De Heer de Man spreekt in gelijken geest. Rloote kennisgeving is ook daarom af te raden, omdat de zaak daardoor niet eens voor altijd beslist, maar slechts verschoven wordt. De Heer van Panhuys herinnertdat de wensch nopens de Grondwet-her ziening niet onberaden in het ontwerp-Adres is uitgedrukt. En nu moet de Kamer toonen dat zij ook wil wat zij wenscht. Dit is gepast, om den in vloed der Kamer naar buiten te bevestigen. De spreker is dus tegen eene bloote kennisneming. Het is niet verbodende Kroon afzonderlijk te nade ren tot uiting van eenen wensch. De Heer Mutsaers beschouwt de bestaande Grondwet wel als gebrekkig, en betreurt daarom zoo zeer als iemand de gebrekkige herziening van 1840; maar hij vindt eene herziening geenszins eene zoo gemakkelijke taakhij vreest daar van schadelijke gevolgen, als zij niet door behoorlijke zamenwerkingalthans van de voornaamste staatsmagtenwordt ondernomen. Het constitutioneel leven is hier nog zoo weinig doorgedrongen; honderdduizenden roepen om eene herziening der Grondwet, en weten niet wat eene Grondwet is.- Spreker verklaart zich tegen afzonderlijke verzending. Hij wil liever de zaak laten berusten. De Heer van Rechteren acht de Grondwet-herziening eene nationale be hoefte, een nationalen wensch. Men kan niet voegzaam de Troonrede onbeant woord laten. Kan de Eerste Kamer zich niet met de wensehen der Tweede vereenigen, dan blijft er niets over, dan elk een Adres aan de Kroon te rig- ten. De vooronderstelling, dat Z. M. de Commissie uit deze Kamer of het aangeboden Adres niet zou ontvangen, behoort geen invloed uit te oefenen op haar besluit. Zij is verpligt het Adres op de troonrede te beantwoordenuit eerbied voor den Koningals vertegenwoordigende het volken ten einde on geschonden de achtbaarheidde eer en de regten dezer Kamer te bewaren. De Heer Luzac zegt hoofdzakelijk, dat hij de deliberation dezer dagen heeft bijgewoond met een gemengd gevoelvreugde had hij over de stappen van vooruitgang in deze kamer; betreuren moet hij den achteruitgang bij de Rege ring, sedert een geruimen tijd. Verleden jaar is reeds dezelfde wensch door de Kamer uitgedrukt; toen heeft de Eerste Kamer zich er mede vereenigd de Regering gaf geen afwijkend antwoord, en de hoop op herziening der Grond wet bleef bestaan; als hij dan zich herinnert, hoe de Regering bij de aanbie ding der drukkende financiële maatregelensoms eenige wenken liet door schemeren, dat, nadat die maatregelen tot stand zouden zijn gebragt, men daarover zou kunnen handelen, dan vraagt hij: wat is daarop gebeurd? De Natie heeft het vertrouwen op de Regering geredende eerste beloo ning daarvoor was, dat de Troonrede zweeg van hetgeen in het voorjaar met zoo veel aandrang en gemoedelijkheid gevraagd werd. Desniettemin besloot de Tweede Kamer numaar op de zachtst mogelijke wijze, dien wenssh nog maals uittedrukken. En nu zend de Eerste Kamer het Adres terug; dit weet de Regering en laat de Tweede Kamer aan zich zelve over. Ik geloof, zegt Spreker, dat de Ministers hier hadden behooren te zijn, opdat, wanneer wij spreken over eene herziening der grondwetde Regering zou kunnen opgeven om welke redenen zij die herziening thans niet geraden oordeelde. Verder zal Sprekerna de ontwikkeling door zoo veel kundige mannen, zich alléén be palen tot eenige opmerkingen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1