BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ï)e Voorzitter is hiertoe niec!c benoembaar. Van tie benoeming' wordt kennis gegeven aan den Voorzitter der Kamer die dezelve aan de vergadering mededeelt. Art. 73. Niemand wordt te gelijkertijd tot rapporteur over meer dan twee wets-ontwerpen of voorstellen benoemd ten zij deze met elkander in verband staan. Art. 75. De Commissie benoemt een van bare leden of den Griffier tot algemeenen rapporteur, op de wijze bij artt, 46 tot 53 voorgeschreven. Art. 76. De Commissie beraamt de punten van liet algemeen verslag, en de verbeteringenvoor welke het voorstel of ontwerp van wet vatbaar geoor deeld wordt. Zij deelt steeds den loop van bare werkzaamheden aan den Voorzitter der Kamer mede, die, des verkiezende, de zamenkomsten der onderscheidene Coinmissiën kan bijwonen. Art. 77. De Commissie treedt in overleg met de hoofden der departemen ten van algemeen bestuur, waartoe het wets-ontwerp of voorstel behoort. Art. 78. Het algemeen verslag wordt vervolgens door den gekozen rappor teur ontworpenen door de Commissie vastgesteld. Art. 79. Het bevat eene beoordeeling van het wets-ontwerp of voorstel en van de verbeteringenvoor welke het vatbaar is geoordeeld met aandui ding dergenen waarmede de Regering zich vereenigd heeft. Het eindigt met aan de Vergadering de aanneming of de afwijzing van het oorspronkelijk of gewijzigd wets-ontwerp of voorstel aan te raden. Art. 80. Het wordt door den algemeenen rapporteur in eene openbare zit ting uitgebragt en aan de leden en de Regering gedrukt rondgedeeld. Dusverre werd het algemeen verslag altijd door den Griffier der Kamer voor gelezen, en mecrendeels zelfs werd de voorlezing bespaard, en alleen het druk ken en ronddeelen bevolenmaar het laat zich aanziendat de voordragt van een beredeneerd verslag en advies well igt de aandacht meer boeijen zalen veel meer de lezing van het geheele stuk ten gevolge zal hebben. In die ge vallen is het ons beter voorgekomen, dat die voordragt plaats hebbe doorhem, die het stuk gesteld heeft. Nu ontwikkelt de Commissie de veranderingen in art. 81 tot 91 voorgeslagen betreffende haar systema van wijzigingen in de wets-voordragten. »Bij het overwegen en beoordeclen van deze laatste tien artt., zoo besluit de Commissie, waarin ons geheele denkbeeld is vervat, zal het U Edel Mog. niet ontgaanhoe zij bevestigenhetgeen wij reeds hadden getracht meer in bet brecde te betoogendat al wat betreft onze voorstellen tot wijziging geheel verschilt van hetgeen in andere landen ten opzige der eigenlijke amen dementen plaats heeft.j Elders kan men ook ten allen tijde amendemen ten voordragen. Hier moet men steeds vooraf de voorstellen tot wijziging schriftelijk indienen. Elders wordt elk amendement aan de beraadslaging onderworpen. Hier komen slechts die voorstellen tot wijziging in beraad slaging, waartegen de Regering zich niet heeft verzet. Elderseindelijk wordt eerst afzonderlijk over elk artikel van het wets-ontwerp gestemd, en daarna nog het geheel aan eene stemming onderworpen. Hier wordt alleen afzon derlijk over elk dier wijzigingen gestemd, welke de Regering niet afkeurt, cn er heeft later maar céne stemming over het geheele wets-ontwerp plaats. Dat deze punten van verschil hier beknoptelijk zijn herhaald, is alleen geschied met het doelom ten slotte nogmaals in het oog te doen springen hoe de bezwaren der eigenlijke amendementen zorgvuldig zijn vermeden, en de voordeden der aangegevene voorstellen ter wijziging zijn in de plaats ge steld." De Minister van Marine zal morgen zijne gewone audiëntie niet geven. Sedert den 30sten October zijn er nog 5 pinken met bokking te Sche- geningen aangekomen. De prijs bleef op dezelfde hoogte. 's GRAVENHAGE6 November. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der orde van de Eikenkroonden Heer Toussaint Cartisser, Glasschilder te Maastricht. 1. M. de Koning heeft tot wederopzeggings toe, even als wijlen Z. M. AVillem I, jaarlijks uit zijne bijzondere fondsen ƒ1,000 aan het Instituut van Doofstommen te Groningen toegelegd, en ook de gewone jaarlijksche contri butie van 12 leden op zich genomen. Naar men verneemt heeft het II.M. de Koningin behaagd, Hare hooge bescherming te verleenen aan het hier ter stede gevestigde Instituut ter ver vaardiging van Brabandsc'ne Kanten, staande onder het bestuur van den Heer G. A. de Rochemont. De school voor vrouwelijke handwerken, in den jare 1830 door II. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, thans II. M. de Koningin, opgerigt, en van dien tijd af onder het bestuur van Mevrouw Maas op het Radhuis gehouden werd gisteren weder, in tegenwoordigheid van II. M.geopend in het locaal der Schoolcommissie, daartoe welwillend door voornoemde Commissie, met overleg van Heeren Burgemeester en Wethouders[afgestaan. Tegen elf ure kwam H. M. in het locaal, en onderhield zich op eene minzame wijs met de leerlingen, waarna een h'arer met eene gepaste aanspraak II. M. bedankte. Heden hebben de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zich bezig gehouden, met het onderzoek van de wets-ontwerpen, nopens het slrafrcgt. Morgen zullen dezelve dat onderzoek voortzetten. Wijders zullen de afdee lingen raadplegen over de laatstelijk ingekomen stukken van de Eerste Kamer, betrekkelijk het ontwerp van Adres van Antwoord op de Troonrede. De Centrale Afdeeling zal ten 3 ure bijeenkomen over de voordragt van wet, ten aanzien van het gcslagt. ROTTERDAM, 5 November. Bijzondere brieven van Batavia van 21 Augustus meldendat Z. Exc. de Gouverneur-GeneraalBaron P. Merkusop zijne omreize door Nederlandsch Indië, overleden is. Zijn stoffelijk overschot was de vorige week te Soera- baya (werwaarts Z. Exc. den IS"16" Jul ij van Batavia vertrokken was met het Stoomschip Bromo) met aan zijneD rang verschuldigden eerbied ter aarde ben steld. Volgens te 'sGravenhage ontvangen berigt, had Jhr. J. C. Reynst, Vice- President van den Raad van Indië ad interim de teugels van het bewind opgevat. Met smartelijk verlangen ziet men uit naar meer omstandige bengten om trent de ziekte, die den zoo waardigen man, die nog in de kracht zijns levens waszoo ontijdig uit zijne hooge betrekking heeft gerukten ook hier is al wie met hem bekend heeft mogen wezenongetwijfeld door het zoo onver wachte berigt in rouw gedompeld. AMSTERDAM6 November. Het Provinciaal Geregtshof van Noord-Holland heeft gisteren arrest gewezen in eene zaak van geldsnoeijerijwelke hetzelve gedurende verscheidene zittingen had bezig gehouden. Vier personen zijn te dier zake schuldig verklaard en veroordeeld, als: S. van Praag, balletjes-fabrijkant en winkelier, tot 12 ja ren, II. Pesaro, deszelfs knecht, tot 8 jarenJ. C. Citroen en A. Z. Iluiser, winkeliers, beide tot 15 jaren tuchthuisstraf, na vooraf gegeeseld, gebrand merkt en met den strop aan de galg te zijn vastgemaaktvier andere be schuldigden als M. van Praagzoon van S. van Praagen drie dochters van Pesaro, zijn vrijgesproken. M. van Praag, uithoofde van gebrek aan be wijs, en de twee oudste der dochters van Pesaro, op grond dat hare revelatiën tot aanduiding der daders hadden gestrekt en de jongste als zonder oordeel des onderscheids gehandeld hebbende; het Hof heeft echter de plaatsing van deze laatste dochter in een verbeterhuis bevolen, om aldaar te worden opge voed. De misdadige handeling ten deze schijnt gedurende ruim 2 jaren op ecnen vrij nitgebreiden voet in het huis van van Praag, in de Takstecg, ge dreven te zijn, terwijl Citroen en Sluiser de benoodigde gave muntstukken verschaften cn op andere wijzen de misdaad gemakkelijk maakten. In den vroegen morgen van heden is de watten-fabrijk van den Heer Bossonhet daarbij behoorend woonhuis en de diamantslijperij van de Gebr. Dresden, in de Kerkstraat bij de Weesperstraateene prooi der vlammen ge worden. De schade is aanzienlijk, doch de gebouwen en goederen voor ƒ35,000 verzekerd. AMERIKA. In de Vereenigde Staten bevinden zich ongeveer 34,000,000 schapendie gemiddeld 5.— per stuk waard zijn, en 90,000,000 ponden wol opleveren, a ƒ0.80 per pondin 't geheel ƒ7,200,000. Het kapitaal door de pachters ter verkrijging tot dat product gebezigd, is omstreeks ƒ607,500,000, waarvan zij jaarlijks omtrent ƒ112,050.000 trekken. -De overstroomingen van den Mississippi hebben dit jaar groote schade vooral aan de katoen-teelt veroorzaakt. Aan dit laatste artikel is een verlies van meer dan tien milliocn guldens en aan vaste goederen van zes millioen geleden. Deze verliezen treffen te meer, omdat zij zich tot weinige districten bepalen. RISLANO. PETERSBURG, 20 October. De Keizer heeft bevolen om in de Muhamedaansche en Ileidensche dorpen overal scholen op te rigten. Een landeigenaar in het gouvernement Saratow, vorst Engolitschen heeft de gewigtige ontdekking gedaandat het zekerste middel tegen den beet van dolle dieren een soort van gouden tor centonia aurata) is. Een praktiserend geneesheer in gezegd Gouvernement, D. Wagnerheeft dat ge neesmiddel naauwkeurig onderzocht, met menschen en dieren proeven geno men en zich van deszelfs onbedriegelijke geneeskracht overtuigd. Volgens zijne opgave verzamelt hij die soort van kevers in do maanden Mei en Junij in boschachtige vlakten, vooral in groote mierennesten, onder welke zij door gaans als pop liggen. Zoodra de kever de pop verlaten heeft, doodt hij ze onmiddelijkbewaart ze in goed geslotene potten en geeft ze den zieken in den vorm van een poeder, op ongezuurd met boter besmeerd brood. Van den ouderdom des lijders, van den tijd welke verloopon is na den beet, en van den loop der ziektehangt de grootte der dosis af. GRIEKEN LAUD. ATHENE, 20 October. Terstond na de regeling der twee Kamers zullen de Ministers Coletti cn Metaxa, die in de beste overeenstemming zijn tot de administrative organi satie des lands overgaanwelke eene eerste behoefte is. In de Kamer der afgevaardigden is het Ministerie zeker van de meerderheid. Hun getal is 125, dat van den senaat slechts 36, en mag niet meer dan de helft der afge vaardigden bedragen. De Moniteur Grec verklaart in een zeer gematigd cn verstandig artikel dat al de rampen, waarover men klaagt, uit het beheerend stelsel zelf voorlvloeijenen geeft in zijn tweede nommer ten opzigte van da leening en derzei ver gebruik zeer wetenswaardige inlichtingen, die bewijzen dat, zoo Griekenland verpligting heeft aan de mogendheden, die deszelfs crediet hebben opgehouden, het evenwel zijne instellingen duurbetaald heeft. Zoo waarborgden Frankrijk, Engeland en Rusland in 1832 aan het huis Roth schild de lecning van 66 milliocn Drachma's, cn Beijeren leende nog 4 j mil-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2