'De Kamer verheugt. zich over den goeden uitslagonder den zegen des I Allcrhoogsten, van de jongste maatregelen tot opbeuring en regeling van "'s Rijks geldmiddelen. De Kamer moet voorts de hoop uitdrukken dat de dagen van kalmte die thans gelukkig lieersclienworden te baat genomen om heilzame vruchten voor het Yaderland te doen rijpen; waartoe zij ook wijst op eene tijdige en doeltreffende verbetering en herziening der Grondwettige instellingen. SCHEVENINGEN, 27 October. Een der pinken, toehchoorende aan den reeder A. Krul, ter steurharing- visscherij onder Engeland uitgerustis in den nacht van Woensdag den 16llel> dezer door de Engelsche brik CyrusKapitein Thomas Nichelsongeladen met steenkolen, op de hoogte van Yarmouth, overzeild, met dat ongelukkig gevolg, dat het visschers-vaartuig dadelijk is gezonken. De equipage, be staande uit 9 koppenis ter naauwernood door de Engelsche brik kunnen gered worden, die ze naar Gravesend overvoerde, vanwaar zij zich naar Lon den begeven hebben. Twee dagen later zijn zij per stoomboot naar Rotterdam teruggekeerd. De visschers hebben alles verloren en zijn zonder middel van bestaan. Hun toestand is diep beklagenswaardig. Mogen milde menschen- vrienden hunne beurzen voor deze ongelukkigen, die op 2 na vaders van huis- I gezinnen zijnniet gesloten houden. Het verlies dat de recder lijdt, is als 'tware onherstelbaar. Hij was slechts eigenaar van drie pinken. ZIERIKZEE28 October. De schokker A. Visser, genaamd Zuid-Hollandsche Redding-Maatschappij en aan die instelling toebehoorendeheeft alhier in zinkendenden staat bin- nengebragt het Deensche scboonerschip Anna MariaKapitein Ankersenvan Elburg naar Antwerpen met tarwe, dat den 25sten op den Ranjerd aan den grond was gezeild. BU1TËINLANDSCHE BERJGTEIN1. AL6ERIE. ALGIERS, 19 October. Ofschoon men meendedat de rust overal hersteld wasontvangen wij echter heden berigt, dat de Kabylen in den omstreek van Dellys weder zijn opgestaan en de Generaal Comman, die reeds voornemens was, naar deze stad I terug te keerengenoodzaakt is gewordenonderscheiden gevechten met ben te leveren. Genoemde berigten melden, dat er 29 man gesneuveld en 130 gekwetst warenonder welke 17 officieren. De Gouverneur Generaal is zelf met zijnen staf en adjudanten te scheep naar Dellys vertrokken en de man schappen van 2 regimenten zijn gedeeltelijk naar die plaats op marsch gegaan. TURKIJE. SMYRNA, 9 October. Een officiële brief van den Heer Lavalctte ontkent het gerucht van het •sluiten eens traktaats tusschen de Pacha van Egypte en Engeland over den doortogt door de landengte van Suez. Mehemed-Ali beeft aan den Consul der Franschen de stelligste verzekeringen te dien aanzien gegevenhem zeggen de dat, om in gcene ongelegenheid te komen, hij niets had geweigerd, maar ook niets zou toestaan. Een zware brand heeft Woensdag nacht in Pera, voorstad van Kon- stantinopelde wijk der Europeanen, 150 huizen in de asch gelegd. Daar dezelve ontslaan is in eene woning, die sedert 4 dagen ledig stond, is bet te denken dat er moedwil gepleegd is. Alle verbrande buizen waren van den eersten rang en prachtig gemeubileerd. De rust schijnt in dat gedeelte van Konstantinopel iederen avond na dit voorval gestoord te zijn geworden, zoodat de Europesche bevolking gedurig op hare hoede moest zijn. De Nederlandsche schoener Courier, Kapitein Poppensvertrok den 21stcn 11. van hier met fruiten naar Samos, om aldaar zijne verdere lading voor Amster dam in te nemen. Insgelijks is alhier voor Amsterdam bevracht de Neder landsche brik Maria, Kapitein Tanger. Thans ligt hier ter recde de Neder landsche kof Roreas, van Vlaai-dingen, Gibraltar en Malta: dezelve arriveerde den 21slen en vertrekt waarschijnlijk in het laatst der volgende week weder naar Vlaardingen met vruchten en fijne waren. Nog zeilden den 21stcn naar Amsterdam de Noorweegsche schoener Hermodcr, Kapitein C. Narman met vruchtenenz. Met gelijke lading vertrokken van bier zeven schepen onder Zweedsehe, IlannoverscbeOostenrijker en Hamburger vlaggen naar Ham burg Rremen en Stettin. Er worden 3 a 4 nationale schepen gewacht van Amsterdammet suikereen Zwecdsch schip zeilde met gerst naar Ant werpen. Laatst waren hier dertien Amerikaanschc schepen van 300 en 400 tonnen, welke ruwe wol en vruchten innamen. Een Napolilaansch schipSarah wordt alhier beladen voor Amsterdam. FOLEHT. WARSCHAU4 October. Door de Hecren Tymurzeski en Kockzynski, werktuigkundigen alhier, is eene maai-machine uitgevonden. De daarmede genomen proef, in tegenwoor digheid van den Gouverneur Generaal van Polen, heeft doen zien, dat in mir.- i der dan één uur tijds met hetzelve een morgen haverland afgemaaid isde halmen waren zoo regelmatig opgehooptals of het met menschenbanden ge schied was. Er rijzen in ons land thans vele kooplieden rondom de wol tot goede prijzen te koopen omdat dit artikel gedurig in waarde stijgende ishet be- j looft den landlieden belangrijke winsten. GRIEKENLAND. ATHENE, 10 October. De Kamer der Afgevaardigden heeft van de aangebodene keuzen der Napis- tische Keurcommissie slechts zeven goedgekeurd. Men verheugde zich over eene volkomene rust, en had de beste berigten omtrent de reis van den Ko ning en de Koningin ontvangen. DENEMARKEN. De zaken met Marokko zijn geschikt. De jaarlijksche belasting, bijna ƒ100,000 beloopende, zal niet meer aan den Keizer betaald worden. ZWEDEN. STOKHOLM, 12 October. Door den Rijksdag is besloten de slavernij in West-Indië af te schaffen en het W. I. eiland Rarthelemy op de voordeeligste wijze aan eene andere Mo gendheid af te staandit plan was reeds in 1818 opgevat. Het eiland heeft 800,000 thl. schuld. SPANJE. MADRID, 20 October. De voorstellen tot wijziging der tegenwoordige staatsregeling zijn thans be kend geworden uit dezelve blijkt, dat de vrijheid van drukpers wel gewaar borgd blijft, doch dat de uitspraak over misdrijven door dezelve gepleegd, aan het oordeel der gewone regtbanken zal toegekend worden. Voor art. 11De Natie verbindt zich om in bet onderhoud der eeredienst en der dienaren te voorzien van de Katholijke godsdienstwelke de Spanjaar den belijden zou in de plaats komenDe godsdienst der Spaansehe natie is de Apostolische Roomsche godsdienst. De Staat verpligt zich om de eeredienst en hare dienaren te onderhouden. Het aantal der leden van den Senaat zou onbepaald zijn, regtstreeks door den Koning uit de vermogendsteaanzienlijkste of door bewezene diensten uitstekende ingezetenen worden benoemd en die waardigheid levenslang door hen hekleed worden. Nog zou aan den Senaat de magt worden toegekend om over de Ministers, op eene aanklagte der Kamer van Afgevaardigden, over misdaden tegen den persoon des Konings en de veiligheid van den Staat en over zijne eigene leden vonnis te vellen. De leden der Kamer van Afgevaardigden zouden voortaan voor vijf jaren gekozen worden. De Koning zalalvorens een huwelijk aan te gaan daarvan aan de Cortes kennis geven en de huwelijks-bepalingen en overeenkomsten die het onder werp ecner wet zullen moeten uitmakenaan hunne goedkeuring onder werpen. De onbeperkte magtdie de Cortes thans omtrent de benoeming van een Regentschap bezaten, zou, volgens de gedane voorstellen, vervallen, daar de naaste bloedverwant des minderjarigen Konings voortaan Regent zou zijn. Eindelijk is nog, om van minder wezenlijke veranderingen niet te spreken, het wegvallen voorgedragen der bepaling, volgens welke de Kamer der Afge vaardigden omtrent belastings- en leeningswetten eene hoogere magt bezat dan de Senaat, en zulke wetten altijd het eerst bij baar moesten worden ingediend. Twee Ministers zoudennaar het gerucht liephun ontslag hebben ingediendom meer vrij te zijn bij de beraadslagingen over deze hervormin gen in de grondwetwaar zij tegen gestemd zijnhoewel de Cortes over het algemeen dezelve gunstig ontvangen hebben, daar de vraag, of eene Com missie zou benoemd worden met het onderzoek belast, met 71 tegen 32 stem men is aangenomen. PORTUGAL. Men herinnert zich, dat de Engelsche Predikant, D''. Kalley, ondernomen hebbende om opentlijk hier te lande het Protestantis'mus te predikenop bevel van de Regering in de gevangenis is gezet. Ten dien aanzien zijn di plomatieke nota's gewisselden volgens de Times zou ons Gouvernement ƒ10,000 aan den Heer Kalley als schadevergoeding aangeboden hebben voor de 170 dagen, welke hij in de gevangenis heeft doorgebragt, onder voor waarde, dat hij zich dadelijk van bet Portugeesch grondgebied zou verwijderen. Ondertusschen heeft D1'. Kalley te Funchal wederom een openbare predi katie tegen bet Katholicismus gehouden en zijne hevige taal heeft eene groo'e gisting bij de bevolking te weeg gebragt. De Times zelf is gedwongen toe te stemmendat een zoodanig gedrag in een land waar de Katholijke Godsdienst door de Constitutie tot Godsdienst van den Staat verklaard isniet kan ge duld wordenen hij meentdat indien Dr. Kalley zijne anti-papistische ijver niet matigtbij zich zelve in eene ongelegenheid zal stortenwaaruit het der diplomatie misschien onmogelijk zou zijn hem te redden. PRUIS SEN. HERLIJN, 23 October. Het nieuws van den dag isdat de zoon van Prins Kareide Prins Frede- rik Kareiin 1828 geborenbestemd isom burgerlijke betrekkingen te vervullen. Dit is de eerste keer, dat bij ons een Prins uit het Koninklijk huis niet bij het leger zal geplaatst worden. ELRERFELD ,16 October. In de Evangelische Synode voor de Rijnprovinciën te Ncuwied gehouden, zijn de volgende punten ter sprake gebragt De opheffing der onevenredigheid tusschen de toelage van den Staat voor de Katholijke en Evangelische Kerk. Uit de van regeringswege openbaar ge maakte Staten blijkt het dat de Katholijke Kerk in 't geheel 712,215 thlrs. ontvangt, de Evangelische slechts 239,775 terwijl de Evangelische bijna

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2