STETTIN, 1G October. Alhier woont cene vrouw, die de veldtogten van 1813 on 1814 heeft mede gemaakt. Zij is de echtgenoot van een' Engelschen scheepskapitein. Geboor tig van Straalsundtrad zij in 1812 in dienst, onder den naam van Carl Petersen woonde den Russischen veldtogt dn daarna dien van 1813 en 1814 als kavalerist bijen werd tot wachtmeester bevorderd. Eerst bij ecne tweede wonde in den schouder werd haar geslacht ontdekt en zij genoopt haar ont slag te nemen, nadat de overleden Koning haar eigenhandig het ijzeren kruis, lste klasse, geschonken had. Na haar huwelijk heeft zij met haren mangroote zeereizen naar Noord- en Zuid-AmerikaSt. Helena en Oost-Indië gemaakt, en wil thans hier haar leven rustig eindigen. Zij heeft nog een jeugdig voorkomen en geniet ecne goede gezondheid. AKEN, 16 October. Gisteren is alhier op eene der fraaiste plaatsen uit den omtrek onzer stad het gcdenkteeken ingewijd, opgerigt, tot een aandenken, dat aldaar voor meer dan 25 jaren, op dien dag de drie Verbonden Vorsten God dankten, dat de bloedige strijdwelke Europa zoo lang geteisterd had, was geëindigd en de vrede gesloten. BADEN. HEIDELBERG, 15 October. De Regering beeft aan de handwerksgezellen verbodenop werkdagen her bergen te bezoeken, behalve in hunne schofturen, op eene boete van 1 11. 30 kr.; wanneer de overtreding op eenen Maandag geschiedt, worden zij daarenboven met 3 dagen gevangenis gestraft. De herbergiers, ambachtsgezellen op de ver boden uren toelatende, worden met 7 fl, 30 kr. en des Maandags met 15 11. beboet. EKCIELA1KD. DUBLIN, 18 October. Pastoor Mathew, die Apostel der Matigheid, wiens redevoeringen en evan gelische ijver zoo veel slagtoffere aan de dronkenschap hebben ontruktniet alleen in Groot-Britannië maar zelfs tot in Amerika, bevindt zich thans in zeer bekrompenc omstandigheden de talrijke opofferingen die hij sedert den dag waarop hij zijne inenschlievende zending begonnen is, zich heeft getroost, hebben hem geheel uitgeputzoowel hem als al de leden zijner familie die zich aan zijn werk hadden aangesloten. Heden bevat het dagblad the Times een oproeping aan de erkentelijke teatotelars (zamengesteld uit de woorden thee en totaalschimpnaam aan de voorstanders der afschaffing van sterken drank gegeven, als aan zulken die alleen thee drinken), om hen uit te noo- digen tot eene inschrijving ter gunste van dien verdienstelijken geestelijke en een fonds zamen te brengendat hem ter schadeloosstelling van het verlies van zijn fortuin zal worden aangeboden. FRANKRIJK. PARIJS, 21 October. De Hertog van Aumale heeft uit Algerie 9 schoone Arabische paarden me- degebragt, welke hem in eigendom toebehooren. Prins Albert van Pruissen schijnt zijne reis naar Algerie opgegeven te hebbenten minste hij heeft afstand gedaan van de bestelde en betaalde plaatsen aan boord van de paketboot, en is uit Marseille den 14'leD naar Nice vertrokken. Onschatbaar voorzeker is het ijzer en al de werktuigen die er van worden vervaardigdwelke de krachten van den zwakken mensch tot een verwonder lijke hoogte opvoerenen hem meer en meer magt geven om de stof door de kracht van zijne werktuigen te behcerschen, en de verhevene uitkomsten zijn van dat vermogenhetwelk dc Schepper in den mcnsch heeft gelegdop dat deze door de ontwikkeling daarvan die heerschappij over de geheele aarde zou hebbenwelke bem bij de schepging was toegezegd. Onder de werktui gen bekleedt voorzeker het stoomwerktuig de eerste plaats. Men vindt in het Journal des Débats een opgave van den voortgang ten dien opzigte in Frankrijk. In het jaar 1820 telde men in geheel Frankrijk niet meer dan 200 stoom-werktuigenvan welke een vierde van Engelschen oor sprong. In 1830 een aantal van 572, waarvan er slechts 106 in Engeland wa ren vervaardigd. Den 1 Januarij 1843 telde men er 3,053, waarvan er slechts 243 uit een vreemd land waren gekomen. Zoo klom het getal in 24 jaren van 200 tot ruim 3,000, en het getal locomotieven dat in 1841, 169 bedroeg waaronder 95 vreemdewas in 1842 reeds tot 204 opgeklommen terwijl het getal van stoomwerktuigen op de schepen in Januarij 1843337 bedroeg. De 3,053 stoomwerktuigen leveren de krachten op van 117,027 werkpaarden of 819,189 menschen. De 204 locomotiven van 9,180 werk paarden of 64,260 menschen, en de 337 stoomwerktuigen op de schepen van 35.000 werkpaarden of 245,000 menschente zamen een getal opleverende van 161,207 werkpaarden of 1,128,449 menschen. In Engeland worden alleen voor de vier hoofdfabrijken van katoenvlas hennep en zijde een getal van 3,051 werktuigen gebezigd die het werk van 222,282 werkpaarden of nagenoeg 1,600,000 menschen verrigten. Men begroot op niet minder dan 150 millioenen fr. de kapitalen welke de Engelsche kantoren in Fransche ondernemingen voor de spoorwegen hebben gestoken, De Moniteur behelst eene koninklijke ordonnantie waarbij een aantal bevorderingen worden toegestaan aan de zeelieden die zich gedurende de expe ditie van Marokko onderscheiden hebben. KELGIE BRUSSEL, 22 October. Heden is alhier de Zitting der Wetgevende Kamers geopend. In de rede- des Konings kwam onder andere het volgende voor: «Gij komt te midden van gelukkige omstandigheden bijeen. «Met behulp der handelspolitiek, welke gij hebt goedgekeurd, heb ik met dc Staten van het Duitsche Tolverbond een verdrag van handel en scheepvaart gesloten, dat onze wederzijdsche belangen verzekert. Het onderzoek van dat verdrag zal het onderwerp uwer eerste overwegingen uitmaken. «Het verkeer door middel der posterijen tussehen België en Groot-Brittanja is op uitgebreider en voor den handel gunstiger grondslagen geregeld. De brievenport is verminderden voor de verzending der vreemde correspondentiën zijn bijzondere voordeelcn bepaald. «Een uitgebreid en liberaal entrepot-stelsel zou, in vereeniging met nieuwe tegemoetkomingen voor den doorvoer, berekend zijn om tot de vermeerdering van onze betrekkingen met andere volken mede te werkeneen wetsontwerp, hetwelk dit doel heeft, zal u worden aangeboden. «De gewigtige werken, in Kempeland en Vlaanderen ondernomen, worden met ijver voortgezet. «Het wordt hoog noodig zich ook met de reorganisatie der middelen van vervoer, anders dan langs den spoorweg, bezig te houden. »U is eene wet, betrekkelijk de tractementen der leden der regterlijkc magt, aangeboden. De staat onzer finantiëu zal u veroorloven dc beraadsla gingen over die wet niet langer uit te stellen. «Het bestuur der gevangenissen heeft reeds nuttige wijzigingen ondergaan. Ik begeer dat nieuwe maatregelen die zullen voltooijcn. «Mijne zorg beeft de inrigtingen van weldadigheid niet vergeten. »U zullen voorstellen gedaan worden tot verbetering der gebreken, en tot aanvulling der gapingenin zekere gedeelten der wetgeving. «Eenige veranderingen in de wetten op de militie zijn noodzakelijk gewor den; zij zullen u te gelijk met ecne nieuwe wet op de organisatie der schut terijen worden voorgesteld." Gisteren avond is er op het paleis groot diner geweest ter gele genheid van de opening der kamers, waarop derzelver leden tegenwoordig waren. Op het Ministerie van Buitenlandschc Zaken zijn Zaturdag avond de ratificatiën uitgewisseld van het tussehen ons land en het Duitsche tolverbond gesloten handels- en scheepvaarts-verdrag. ANTWERPEN, 21 October. Onze marine wordt op alle mogelijke wijze venninderdwanneer zij door stormen gespaard wordt, zijn er andere omstandigheden, die haar ten gronde rigtcn. Nu is weder de goclet Helcne Eugène, die in 1843 van Ostende naar de Zuidzee was gezonden, te Callao in Lima verkocht, daar de schuld van de uitrusting niet is kunnen voldaan worden. Men kan nn reeds 4 schepen uitschrappen: de Actif, Charles, Helenc Eugène en Vierge Marie. Men zegt dat het staatsbestuur een aanbod van 300,000 fr. voor de stoomboot van den staat, British-Queen heeft ontvangenwelke vóór 2 jaren voor 2,000,000 fr. was aangekocht. STAD BERIGT BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad Letden, brengen bij deze ter kennisse van de Patentpligtige ingezetenen dezer Stad, dat tot de afgifte der Patentbladen voor het dienstjaar 1844 en 1845, zal gevaceerd worden op Maandag, Dingsdag en Donderdag den 28slcI1, 29stcn en 31s,en October, Vrijdag, Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag den lsteB, 4Jcn, 5den, 7den en 8s,en November aanstaande, ter Stads Secretarie, des avonds van vijf tot zeven ure. Ley den den 24stCD October 1844. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEMIE-NIEUWS, PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Privaat. Den 24stcn October, dc Heer F. N. de Vicq, van Hoorn, in de Medicijnen, na de verdediging zijner Dissertatie: da nonnullis Gymnastices Praesidiis. Door Z. M. is, bij besluiten van den 10dcn October, vergund het bestaan van Christelijke afgescheidene Gemeenten te 1°. Zevenhuizen (Provincie Groningen), bestuurd volgens het reglement der Christelijke afgescheidene Gemeente te Groningen. 2°. Dragten (Provincie Vriesland). 3®. Beetgum en Menaldum (Provincie Vriesland), beiden bestuurd volgens het reglement der Christelijke afgescheidene Gemeente te Minnertsga. 4°. Sb Philipsland (Provincie Zeeland), bestuurd volgens het reglement bij het adres overgelegd.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3