TEXEL, 21 October. De Noordsche brik Anna Catharina, Kapitein Andersen, van Drammen naar- I Amsterdamis voor onze gronden gestrand en verbrijzelddoch de equipage is door de loodsboot n°- 4 schipper Kryncngered en alhier aangebragt. NIJMEGEN, 22 October. Wij vinden ons in staat gesteld om aangaande den oogst van dit jaardie in den beginne zoo buitengewoon gunstig scheen te zullen uitvallen doch waarvan men zich later, ten gevolge der menigvuldige regens, een treurig j denkbeeld vormde, verslag met betrekking tot deze provincie te geven. De tarwe heeft een zeer slecht gewas opgeleverden is veel met zwarte korrels vermengd. De rogge was goed geladen, doch is in sommige streken uitgeloo- pen; het stroo was slecht. De boekweit was uitmuntend geladen en van beste hoedanigheid. De haver, hoewel Iaat rijp geworden, heeft een goed gewas opgeleverd en het stroo was bijzonder goed. De garst was redelijk. De op brengst der aardappelen is op zwaren grond niet zeer voordcelig geweest, daar entegen op de ligtere gronden bijzonder goed. In de lagere streken z jn vele aardappelen, ten gevolge van den hoogen waterstandin den grond verrot. De paardebooncn waren redelijk geladenen het gewas der erwten was vrij goeddoch moeijelijk om in te oogsten. De hooi-oogst was niet ruimdoch daarentegen de opbrengt van de klaver zeer voordeelig. Vele grondenmet hooizaad gezaaid, werden omgebouwd, omdat hetzelve niets beloofde. Hetgeen is blijven staan, heeft een goed gewas gegeven. De tabak is zeer goed uitge vallen. De mangel- en andere wortelen helooven een goed gewas doch de knollen-oogst is mislukt. De spurrie staat bijzonder goed. ZWOLLE, 17 October. Als een voorbeeld van buitengewone vruchtbaarheid dient, dat op den fjden October, in den tuin van den beer G. Louman, builen de Sasscnpoort alhier, zijn geplukt 73 zeer scboone, volkomen rijpe en aanzienlijk grootc aard beziën. Opmerkelijk is bet dat deze aardbeziën, nadat derzelver vrucht ge plukt was, geheel zijn afgesneden ea aldus een geheel nieuw blad en nieuwe vruchten hebben gedragener bevinden zich nog vele bloesems en aankomende vruchtendie, zoo het nog 8 of 14 dagen goed weer mogt blijven, nog een groot aantal rijpe vruchten zouden kunnen voortbrengen. BUITESLANDSCHE BE lil G TEN. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 10 October. liet fregat Thetis, een van de twee «orlogseliepen welke naar Marokko ge zonden waren, om aan de onderhandelingen over de afschaffing der schatting, die Denemarken aan Marokko betaalt, kracht hij te zetten, is den 8slcn de zer weder op onze reede aangekomen zonder dat men iets bepaalds omtrent den afloop dier onderhandelingen verneemt. Het ander fregat, Gefion lag in de haven van Livorno, om de in Italië achtergebleven kunstwerken van Thorwaldsen in te neuten. Het aantal der AVedcrdoopers neemt hier te lande aanmerkelijk toe niettegenstaande de strenge maatregelenwelke tegen hen genomen w orden. Vooral vinden zij veel bijval onder de matrozen, die den Ncubuder-wijk onzer stad bewonen. HONGARIJE. PRESBURG, 23 September. Gisteren heeft alhier de tcrcgtstclling plaats gehad van Conrad Tornyi en Paul Kowaczdie in Mei 11. den Afgevaardigde hij den LanddagKezmct hij wien de eerste in dienst was, vermoord hebben. Deze strafoefening is ge kenmerkt door een voorval, hetgeen een karaktertrek van de Hongaren op levert. Toen de misdadigers op liet schavot gekomen waren, ontdeed men de schul digen van de kettingen waarmede zij waren geboeid. Het vonnis hield dat Kowacz het eerst zou worden onthoofd. Op het oogenblik dat de beulsknech ten zich van hem wilden meester maken, trad Tornyi tusschen lieide, en zeide, dat, niettegenstaande de termen van het vonnis, hij liet eerst ont hoofd moest worden, omdat hij van adel was, en de regten van den adel dom in Hongarije heilig en aan goenc verandering onderhevig zijn. De Grif fier, die het hof van appel hij dergelijke gelegenheden voorstelt, cischte, dat het besluit van het vonnis letterlijk zou worden gevolgd, er bijvoegende, dat de adelijke geboorte van Tornyi door niets wettiglijk bewezen w erd. Tor nyi drong op zijn verzoek aan, en ziende dat men dit niet wilde toestaan, werd hij woedendvloog tegen Kowacz op en beproefde hem achteruit te trekken. Kowacz stootte hem met een' hevigen stomp op de borst terug doch Tornyi hervatte den aanvalen deze menschen zouden ongetwijfeld ge vochten hebbenom te wetenwie van hen aanspraak had op de eerste onthoofding, indien niet de beulsknechten op een teeken van den Griffier een einde aan den twist gemaakt hadden, door Tornyi met een sterk touw cenige slagen toe te dienen, waardoor hij in onmogelijkheid gesteld werd om verder weerstand te kunnen bieden. Eenige oogenblikken later was de tcrcgtstclling afgeloopen en de beide misdadigers hadden opgehouden te bestaan. De zonderlinge eerzucht van Tornyi herinnert aan iets wat te Kopenhagen in 1816 voorvieltijdens de strafoefening van zeven gevangenen (zes mannen en eene vrouw), uit het correctie-huis van die stad, welke lot de doodstraf veroordeeld waren, omdat zij hunne mede-gevangenen tot oproer aangespoord, en het uitgestrekte gevangenhuis in brand gestoken hadden, hetgeen in den korten tijd van 5 uren geheel in de asch gelegd werd. Toen drie der schuldigen onthoofd warenweigerde de vierde zijn hoofd op liet blok te leggenomdatzeide hijdegene die hem was voorgegaan een Jood was, en dat hij die Christen was, niet wilde dat zijn bloed met dat eens Joods vermengd werd. Eenige militairen naderden om hem tot liet on dergaan van zijne straf te noodzakendoch dadelijk viel hij op zijne knieën en smeekte met gevouwen handen den prevoost van den Koning om hem toe te staanhet blokdat nog met Jodenbloed bedekt waste mogen afveegen. Deze gunst hem verleend zijnde, verscheurde hij zijne kleedercn en wreef met de lappen het blok zoo goed en snel mogelijk af als hij kon; vervolgens legde hij bedaard zijn hoofd neder. SPANJE. MADRID, 13 October. Dezen avond was eene nieuwe en talrijke bijeenkomst van Afgevaardigden bij den bankier Salamanca, om zich te verstaan omtrent den Kandidaat dien de gematigde partij tot Voorzitter verlangt, en is na hevige woordenwisseling en uitvallen tegen de Ministers Mon en Pidal bijna eenstemmig besloten, om den oud Minister Castro y Orozco te stemmen; de overigen waren voor Isturiz cn Sommernelos. Daarop is er beraadslaagd over eene wijziging in het Ministerie, door den Generaal Narvaezden man van het oogenblikte bewerkentoen men inet bevreemding door een' zijner vrienden vernam, dat de Generaal te gelijk met al zijne ambtgenooten wilde aftreden, waarop verder van die zaak niets is gekomen, schoon men heeft voorgenomen in eene volgende bijeenkomst dezelve weer op het tapijt te brengen. Onderwijl steken de staatkundige partijen het hoofd open de geesten ra ken in beweging. De oncenigheid zal bij de eerste gelegenheid in den boezem der gematigde partij uitbrekenen op den bodem van al die verdeeldheden cn onzekerhedenzal misschien een nieuwe omwenteling liggen. De laatste financiële maatregelen van den Minister Mon hebben hem dc afkeuring van alle bankiers en hcurslicden van Madrid op den hals gehaald. Heden heeft zelfs een bezending der laatsten bij den Minister tegen de beslui ten van den 10dcn October geprotesteerd, en hunne tegenstreving zal niet weinig toebrengen om den val van den Minister te verhaasten, want zij wor den ondersteund door de leden der vereeniging van den genoemden Bankier Salamanca en de partij van het jonge Spanje. De Minister is het nog niet met zich zei ven eens over de administratieve cn organieke wetsontwerpen. Koningin Christina gebruikt al haren invloed cn ondervinding om de overeenstemming tusschen de verantwoordelijke raads lieden barer dochter te bewarenmaar liet is te vrcczen dat zij onvermogend zal zijn om dc ontbinding der gematigde partij te verhinderen, die zich- zclvc als dc redster van Spanje had betiteld, en wier eerste daden tegen dc staatsregeling cn de vrijheden van het land zijn gerigt geweest. SARDINIË. TURIN, 8 October. Bij een Koninklijk besluit zijn in bet geheele Koningrijk dc gilden afge schaft, en staat het ieder vrij eene kunst of een handwerk uit Ie oefenen. Gisteren begaf zich onze Koning onder begeleiding van al de Prinsen van zijn huis te paard naar het Kapucijner-klooster van Monte sopra To rino waar een beeld van dc Moeder Gods vereerd werdcn bragt hij aan dc II. Jonkvrouw en haren Zoon twee rijk met diamanten en edelgesteenten be zette gouden kroonendie vervolgens door den Aartsbisschop van Turin inge wijd werden, waarbij een hoogmis met begeleiding van muzijk der Konink lijke kapel gevierd werd. De plegtighcid werd met den lofzang: Koningin des Hemels verheug uen een Te Deum besloten. Allg. Zeit. PRITISSEN. BERLIJN, 14 October. Een der drie personen, die zich naar Amerika begeven hebben, op kos ten van Z. K. II. den Prins Karei van Pruisscn, om te onderzoeken of de kust der Mosquitosin Guatimalagezond cn geschikt was voor eene Duitsche volk planting, is dezer dagen te Berlijn van zijne zending teruggekomen; de twee anderen worden binnen kort verwacht. Het rapport is geheel gunstigde uitgestrektheid van den grond, welken men voor 1,000,000 thl. kan aan- koopen bedraagt 4,000.000 morgen. In onze Staats-Courant wordt een brief van den Heer Lepsius medege deeld diezoo als men weetaan bet hoofd der wetenschappelijke zending is, door den Koning van Pruisscn naar Egypte gezonden. Hij had de ver woesting van een aantal kleine pyramiden weten te beletten, welke Osman- Bey wilde laten omverhalen dewijl bij meende dat de oude Koningen daar onder schatten begraven hadden. Onder andere bijzonderheden door hem van Osman-Bey vernomen is ook de volgende In den kleinen staat Fazoglo in Nubiëop den linker oever van de Balir- cl-Azrck, beslaat het gebruik om de Koningen, die aan het volk niet beha gen, zonder vorm van proces op te hangen. Dc vader van den tegenwoordigen Koning van dat land is liet slagtoffer van die barbaarsche gewoonte geworden. Van het oogenblikdat de A'orst begint te mishagengaan hem zijne bloed verwanten cn Ministers opzoeken, verklaren hem zonder cenige inleiding, dat hij noch aan de mannen, noch aan de vrouwen, noch aan de ossen, noch aan de ezelsnoch aan de kippen van zijn Koningrijk behaagtdat al zijne onder danen een' afkeer van hem hebben en dat iiijzelfs voor zijn eigen belang niets beters doen kan dan te sterven. De inwoners van Fazoglo hadden ook de gewoonte om dc grijsaards levendig te begraven; doch deze afschuwelijke gewoonte is door Osman-Bey afgeschaft.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2