LEYDSCHE COURANT 1844. YRIJDAG N 5K 25 OCTOBER. >*m- li BINNEJNLANDSCHE BERIGTEN. J)e Courant wordt driemaal in de week uitgegeven, des MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 24 October. Men verneemt dat bij II. H. Studenten der Iloogeschool alhier bet voor nemen bestaat, om op den 8sten Februarij aanstaande, eene Maskerade te ge ven, tot onderwerp waarvan gekozen is: de aftogt van Floris V. met de nieuw geslagen St. Jacobs-Ridder sna het door hem gegevene tournooi. De gebeurtenis die ten grondslag voor dezen optogt strektis de instelling van een ridderorde van St. Jacob en benoeming van 12 ridders door Graaf Floris V, in het jaar 1290 in de Hofzaal te 'sllage, welke ridders den eed hebben afgelegd in handen van den Bisschop van Utrecht, en ieder ontvangen een vergulden zilveren halsketen met zes schelpen en een zilveren beeldje van St. Jacob. Omtrent dit voorval bestaan geschiedkundige twijfelingen en zwa righeden waarmede wij onze lezersdie in eene Courant wel nieuws maar geen ouds verlangen niet verder willen ophouden. Het onderwerp leent zich genoegzaam tot bet doel, 'tgeen hier de hoofd zaak is. Uit eenen vergelijkenden staat van den uitvoer van Kaas uit ons land blijkt dat in 1841 17,505,300 ponden, ter waarde van 7,050;200in 1842 14,905,400, ter waarde van ƒ6,158,700 en in 1843, 16,599,300, ter waarde van ƒ6,101,900 zijn uitgevoerd: waarvan naar Engeland in 1841 ruim 10 millioennaar Frankrijk ruim 3 millioennaar Hamburg 1 millioenin 1842 naar Engeland 8 millioen, naar Frankrijk 4 millioen naar Hamburg 400,000; in 1843 naar Engeland 7, naar Frankrijk 5, naar Hamburg 2, naar België 1 millioen ponden het overige naar verschillende gewesten en plaatsen. 's GRAVENHAGE23 October. Z. M. beeft benoemd tot Secretaris der Gemeente Voorburgin plaats van wijlen J. Mulder, A. W. Mulder. Aan G. van Maaswaal, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als Burge meester der gemeente Gouderak. Tot Secretaris der Gemeente Biervlietin plaats van C. G. Altcnavroeger eervol ontslagenbenoemd G. Baert. Z. M. heeft aan den Luitenant ter zee der tweede klasse, J. de Rooy, op het daartoe door denzei ven gedane verzoek, eervol ontslag verleend. Men verneemtdat de Hervormde ingezetenen der buurtschap de Zant- poort (Provincie Noord-Holland), door Z. M. tot eene afzonderlijke kerkge meente zijn verklaard. Z. Exc. de Baron von Wahrendorfbuitengewoon Gezant en gevolmagtigd Minister van het Hof van Stokholm bij de Ned. en Belg. Hovenheeftin de afgeloopene weekde eer gehad bij den Koning der Nederlanden in een bijzonder gehoor te worden toegelaten, hebbende Z. Exc., namens Z. M. Koning Oscar Ide versierselen van de Orde der Seraphijnen aan Z. M. den Koning overhandigd. Heden middag ten 12 ure heeft de Commissie van de Tweede Kamer der Staten-Generaalbelast met het aanbieden aan Z. M. den Koning van de opgemaakte lijst van Kandidaten voor het Voorzitterschap der Kamer gedu rende de tegenwoordige zitting, hare taak volbragt en de bedoelde lijst aan Hoogstdenzelven onderworpen. Men verneemtdat de Koning geantwoord heeft, zich onmiddelijk met het doen eener keuze te zullen bezig houden. Morgen zal de Kamer eene zitting houden, waarin, onder anderen de plaats gehad hebbende keuze zal worden kenbaar gemaakten de nieuwe Voorzitter zijne betrekking zal aanvaarden. Men verzekert beden namiddagdat 's Ko- nings keuze gevallen is op den eersten Kandidaat, Jhr. Mr. P. van Akerlaken. jn de Zitting van den Iloogen Raad van gisteren is behandeld het beroep in cassatie van den Procureur-Generaal bij het Geregtshof van Noord-Holland ten-en een in hooger beroep van een vonnis der Arr. Regtb. te Amsterdam, door dat Hof gewezen arrest, in de zaak van Pieter Cléban, die voor de Arr. Regtb, aldaar vervolgd werd wegens laster, hoon en beleediging, bij geschrifte gepleegd jegens eene openbare magt, en wel jegens den Directeur van het Kabinet des Konings, den Heere van llappard; welke vervolging niet ingesteld was op klagte der beleedigde partij. De Rcgtbank te Amsterdam heeft, in strijd met de conclusien van het O. M., den Officier niet ontvankelijk ver klaard onder anderen op grond dat het Kabinet des Konings, noch dcszells Directeur, als eene openbare magt te beschouwen is. De Procureur-Generaal heeft verschillende gronden tot cassatie bijgebragt. Mr. Dirk Donker Curtius, die voor den gerequireerdeden Heer Cléban, optradheeft het beroep bestreden. Pleiter betoogt drie punten: 4°. dat hier geen rede kan zijn alleen van eene verkeerde toepassing van art. 22 Strafw.2°. dat, zoo daarnaar in cassatie, al onderzoek konde vallen, de Directeur van 's Konings Kabinet niet is eene openbare gestelde magten 3°. dat de grondendoor den Procureur Generaal aangevoerd, onjuist zijn, niet afdoende en met elkander in strijd. Het openbaar Ministerie zal, bij monde van den Advökaat-Generaal Deketh den 6llc" November aanstaande, in deze zaak zijne conclusie nemen. Een zeer merkwaardig stuk, betreffende de gevangenschap der kinderen van Frans I, Koning van Frankrijk, in Spanje, is door den Heer A. Jubi- nal in de Archieven alhier teruggevonden. Het is een rapport van Bodinka merdienaar van den Koning, door hem naar Spanje gezonden, om den toe stand te onderzoekenwaarin Karei V zijne gevangenen geplaatst had. Men ziet in dat stukdat de Kroonprins van Frankrijktoen Bodin aankwam bijna reeds zijne moedertaal vergeten had dat de twee zonen des Konings niets in hunne kamer hadden, dan een steenen bank en een stroomatras. Het venster van hunne gevangenis was zoo engdat er ter naauwernood lucht en licht door kon dringenenhetgeen vooral de onbeschaafdheid en onkunde van dat tijdvak aantoonttoen de kamerdienaar de maat van den Kroonprins wilde nemen dien hij vond dat grooter was geworden wilde de Gouverneur hem dit niet toestaanmeenendedat indien hij iets medenamdat in aan raking met de jonge Prinsen gekomen was, er lieden in Frankrijk zouden zijn, die door tooverij hen uit hunne gevangenis zouden bevrijden. Sedert eenige dagen ziet alhier een nieuw weekblad het lichtde Ooijevaar genaamdhetgeen grootendeels aan gezellig onderhoud schijnt ge wijd te zijn. 24 October. In de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, heeft de Voorzitter van de vorige Vergadering de Heer Mr. Luyben, ter gelegenheid van zijne aftreding een aanspraak gehouden, en heeft vervolgens Jh1'. Mr. van Akerlaken als nieuw benoemde Voorzitter het woord gevoerd. In deze Vergadering is men overgegaan tot de trekking der afdcelingen voor October en Novemberen zijn gekozen tot Presidenten voor de lstc sectie de Heer Mr. Luzac2de sectie Baron van Goltstein 3d« sectie Mr. Bruce4de sectie Mr. Schoonevcld, 5de sectie Jh1'. Mr. Gevers van Endegeest; tot Vice- Presidenten de hecren van Dam van Isselt, Graaf van Rechleren, Mr. Luy ben Mr. Star Busman en Mr. Verwey-Mejan. Voor het opmaken van het Adres aan Z. M. zijn benoemdde H. II. van Dam van Isselt, van Panhuys, Luyben, Snouck llurgronje, Verwey Mejan. Voorts is er beraadslaagd over een aan Z. M. ingediend verzoekschrift door de Staten van de provincie Vriesland, waarvan aan de Vergadering mededee- ling was gedaan, en is na eenige wisseling van gevoelens deswegens besloten, genoemd verzoekschrift te doen drukken en aan de Leden rond te deelen. Eindelijk is in deze Zitting ingekomen een aantal ontwerpen van wet, wier mededeeling wij uit hoofde van tijdgebrek, tot een volgend nommer moeten verschuiven. HAARLEM 23 October. Heden is de, op de Groenmarkt alhier gebouwde, nieuwe Sb Antonius- kerk door Zijne Hoogwaardigheid den Bisschop van Curium plegtig gewijd. AMSTERDAM22 October. De nieuw gebouwde Stoom-sleepboot de IJstroom, van 60 paardenkrachten bestemd tot het slepen van alle schepen en vaartuigen op bet IJ en over Pam pus, varende onder directie van de Heeren J. R. Boelen en Zonen, P. Kraay, c. s.begon gisteren hare dienst met het slepen van de Willemsluis naar de Ooster-Doksluis van twee groote Oost-Indievaarders, ieder groot circa 800 ton nen kortelings uit Java teruggekeerd de een tocbehoorende aan den Heer B. Kooy Jz. en genaamd Waterloo, Kapitein S. van Duynen de andere, toebehoorendc aan de Heeren Boissevain en Kooy, genaamd de AinstelKapi tein W. K. Menkman Jr. Wij kunnen deze nieuwe onderneming gerustelijk als zeer nuttig en doelmatig voor handel en scheepvaart aanprijzen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1