lar-d trachtte af te schafteneu dat een van de eerste in 1832 is toegetreden tot een ontwerp van Verbond, hetgeen de waarborging der kloosters ophiefzich thans weder met gebonden handen en voeten in de niagt der Jesuiten overgeeft. Het Communismus, onder den meest onbeschaamder! vorm, wordt in Zwit serland voortgeplant door instellingendie aan de Overheid bijna iedere gele genheid afsnijden om eer.e beweging vóór zij ontstaatte kunnen onderdruk ken. Deze sekte, hernieuwd uit die der oorspronkelijke Anabaptisten, welke in de 16de eeuw de onrust in Zwitserland bragten, telt reeds een schromelijk groot aantal volgelingen in de fabrijk-kantons. Zij maakt eene menigte van oproerige geschriften openbaar in eenen stijl, die tot de laagste klassen van het volk behoort. Onderscheiden dagbladen dienen haar gewoonlijk tot orga nen; maar zij heeft er bovendien bijzondere, van welke zij zich als geheime drukpersen bedient, en waarvan de aanhangers der sekte voor het grootste gedeelte de onkosten betalen. liet Bernsch Bestuur heeft tegen die Anarchisten eenige voorbeelden van gestrengheid geloond welke tot hiertoe andere Staten niet hebben durven volgen; echter, indien het gevaar vermeerderde, zou men mogen hopen, dat de incer bijzonder bedreigde kantons zich door een concordaat zouden vereeni gen om met gemeen overleg de pogingen der Communisten te onderdrukken. Men stemt voor het overige toedat er ten dien opzigtemet of zonder me dewerking van den Landdag iets moet worden gedaan. HONGARIJE. PESTI1, 6 October. Gisteren middag heeft menin bijzijn van de geestelijkeburgerlijke en militaire autoriteiten, de werken van den hoofd-spoorweg door Hongarije geopend van Peslh naar Weenen en naar Debroczyn. Bij de eerste spade- sleck weid er militaire muzijk gemaakten salvo's uit het grof geschut ge schoten. De Pastoor van I'csthdoor den Bisschop afgevaardigdheeft de werken ingezegend en in eene redevoering beknopt de groote voordeelen aan getoond die deze nieuwe weg aan Hongarije moet opleveren. Deze rede voering is met groote geestdrift aangehoord en onder herhaald geroep van «Leve Hongarije! leve onze goede Koning Ferdinand, leven de Ondernemers der spoorwegen!" Des avonds waren de sleden Pesth en Ofen, die, door eene hi ng over den Donau verbondenals 't ware ééne stad vormenvrijwillig verlichten de autoriteiten hebben zich aan eenen grooten maaltijd ver- eenigd waarop de voornaamste kooplieden en fabrijkantcn en een groot getal liooge personaadjen waren uitgenoodigd. PRUIS SEN. Volgens geloofwaardige berigten zoude van hooger hand de volvoering van den Kculen-Mindencr spoorweg van Dortmund over Camen, Hamm, Ahlen, Ocldc naar Bielefeld met aansluiting aan Munster; en tevens ook die van den Kasseier spoorweg over Neuhaus, Lippstadt, Soest, Werl, Unna, tot aansluiting op Dortmundbevolen zijn. - Zoodoende zoude dan dit zoo hoogst gewigtige vraagstuk op eene voor geheel Wcstphalen bevredigende wijze opgelost, en daarmede niet slechts dat gewest, maar ook geheel het land in zoo verre gediend worden, als dienvolgens eene regtstreekschc gemeenschap van het westen met het oosten door de Tolverbondsstaten henen wordt tot stand gebragten dat alle vereeniging van vreemde tolbetrekkingen daar buiten blijven. Men telde in 1842 in Silezie 482 metaal-en steenkolen-mijnen inwerking; zij hielden 13,452 werklieden bezig en hare opbrengst was 1,893,273 thalers; 360 steengroeven hielden 1,831 werklieden bezig, en de opbrengst was 233,107 thalerseindelijk de fabrijkenten getale van 390verschaffen werk aan 7,373 lieden, die voor eene waarde van 6,278,164 thalers voort- bragten. In hetzelfde tijdpunt telde men in de Rijnprovinciën 26,013 werk lieden met de mijnwerken bezig, die 11,428,270 thalers opleverden. In de gchecle uitgestrektheid van de Pruissische monarchie, houden de mijnen 80,268 werklieden bezig, en de gcheele opbrengst is 32,568,836 thalers. STETTIN, 10 October. Gisteren is de Koninklijke Zweedschc post-stoombootvoor wie wij ge gronde vrees hadden, dat dezelve in het stormachtig weder vergaan was, is na eene vaart van 5 dagen behouden te Ystad aangekomen. ENGELAND. LONDEN, 19 October. Het nieuwe beursgebouw zal den 28slen ingewijd wordenbij welke plegtighcid het nu zeker bepaald isdat II. M. met haren Gemaal zal tegen woordig zijn. De Prinsen van het Koninklijk geslacht, de leden van het Corps Diplomatiquede Ministers en de Groot-Officieren van de Kroon zijn genoodigd om dit feest bij te wonen. Op den maaltijdbij die gelegenheid te geven, zullen 1200 personen vereenigd zijn. Een vreesselijke storm heeft in de afgeloopene weck op de kusten van Argyle gewoed en er groote verwoestingen aangerigt. Onderscheiden schepen zijn op de kust geslagen, en een groot aantal hebben aanzienlijke averij gele den andere ongelukken hebben op de kusten van Ierland plaats gehad, en verscheiden lieden hebben er het leven hij verloren. Men wist reeds van 12 schepen die vergaan zijn. De pakket Linnet, is van Brazilië aangekomen, zijnde den 25slCD Au gustus van Rio-Janeiro, den 5llen September van Bahia, en den 13den Sep tember van Fernambucco vertrokken. Zij had ongeveer 15,000 aan goud en diamanten aan boord. Bij deze gelegenheid wordt bet berigt bevestigd van het nieuwe tarief, hetwelk den ll<t«n November in werking zal komen. Ooder de oorlogschepen, die te Rio-Janeiro op de roede lagenbevond, zich het Hollandsche stoomschip Merapi. Onze bladen declen de volgende brieven van Dr. Wolff mede uit Bok hara, van 27 Junij en 1 Augustus. Ziedaar reeds twee maanden dat ik hier benen hoewel de Koning mij vijf of zesmalen beloofd heeft om mij met eenen zijner afgezanten naar Enge land terug te zendenben ik van groote gevaren omringd. Ik kan geen stap buiten mijne woning doen zonder door drie man bewaakt te worden. Del-Hassa-Khan met mij door Assof-Addowia gezonden, heeft mij bestolen, bedrogen, verraden, De Persische Gezant Abbas-Kholle-Kban is mij wel ge negen maar ik vrees dat hij onvermogend zal zijn om mij te redden. Najer- Abdea-Sawet-Khan heeft mij mijne handteekening afgedwongen om hem tot prijs mijner vrijheid 5,000 tomans uit te betalen. Ik verdenk hemin weerwil zijner gedurige vriendschapsbetuigingen als bewerker van den dub belen dood van Stoddart en Conolly. «De Emir is thans te Samarcande, cn ik wacht hier dagelijks van wege den Koning de wreedste bevelen. Het is waar dat de arme Stoddart opentlijk het Christelijk geloof beleden heeft, na door geweld het Mahomcdaanschc te hebben omhelsd. Doe voor mij al wat gij kuntzonder de eer van Engeland te kort te doen. Al de inwoners verlangen dat Engeland of Rusland zich van het land meester maakt. Hecht geen geloof aan de vroegere geruchten van mijn spoedig vertrek, want ik loop het grootste gevaar." »Aan al de Monarchen van Europa. «Bokhara, 1 Augustus. Majesteitenik heb mij naar Bokhara begeven om twee OfticierenStod dart en Conolly, los te koopen, maar beiden waren reeds 6 maanden voor mijn vertrek vermoorden ik ben nog onbewust of mijn bloed zal vergoten worden of niet. Ik smeek u niet voor mijne eigene veiligheid maar het zal u bekend zijn dat 200,000 I'crsianen, waaronder een groot deel zeer ver dienstelijke liedenin het koninklijk Bokhara in slavernij zuchten. Beijver u hen te bevrijdencn ik zal tot in mijn graf te vrede zijnals mijn bloed het leven van zoo vele schepselen heett kunnen vrijkoopen. Ik ben te zeer in beweging en te zeer bewaakt om meer te zeggen. Joseth Woitf." FRANKRIJK. PARIJS20 October. Z. K. II. de Hertog van Aumalc, welke den 13den te Toulon uil Algiers ia aangekomen, is in den avond van den 19dcn op het paleis van S'. Cloud door zijne Koninklijke ouders outvangen hij was sedert 13 October 1843 in Afrika geweest. Men wil weten, dat eene tweede amnestie door Z. M. zou verleend wor den bij gelegenheid van het aanstaande huwelijk van den Hertog van Aumale met de Napelsche Prinsesslechts w cinige veroordeelden zouden dan uitgesloten blijven. De 9 eerste maanden van 1844 hebben de ontvangsten 573,349,000 fr. opgebragt. hetgeen vergeleken met dienzelfden tijd in 1843 eene vermeerde ring van 16,750,000 fr. geeft. Berigten uit Senegal meldendat na 5 jaren lang vijandelijkheden Frankrijk met den Koning van Fouta vrede heeft gemaakt. [Fouta-Jallo is een land in het westelijk Afrika in eene bergachtige streek, waaruit de rivie ren SenegalGambiaFalémé cn Rio-Grandc haren oorsprong nemenver deeld in drie uitgestrekte provinciën, Timbau, Labi enTembi, de voornaamste Stad is Tirnbou.} Men berekent, dat men 2,000 hoornen van de eerste grootte, ieder 1,000 Ned. f6 wegende, voor den bouw van een schip van 74 stukken noo- dig heeft. Er groeijen bijna 87 van die boomen per bunderbij gevolg voor een enkel schip moet men 21 bunders hout omhakken, en wel zulke hoornen, die eene eeuw groeijen moetenen daar een schip niet langer kan duren dan 20 jaren, zoo heeft men, om de sterkte van eene vloot voltallig te houden, 100 hoornen per schip en per jaar noodig, beslaande 1 en T\\ bunder. Dus berekent men dat de Engelsche vloot, welke in 1810 aanwezig was, het gebruik van 532,000 boomen vereiseht hadwelke eene oppervlakte van 41,531 bunders of 21 vierkante mijlen beslagen hadden. Men weet dat Frankrijk bijna 9,000,000 bunders houtgrond bezitmaar er zijn naauwelijks 2,000,000 bunders opgaand boomgewas. Daar men er nu 2,000 bunders per jaar noodig heeft om de sterkte van eene vloot te on derhouden zoo als er tegenwoordig bij niet eene natie bestaatzoo kan Frankrijk nooit aan scheepstimmerhout gebrek hebbenuitgenomen de mas ten, welke men uit het noorden van Amerika trekt. Men moet hier wel op letten dat wij kanalen en bevarbare rivieren noodig hebbenwant slechts per water kan men boomen van 10 a 12 ellen lengte vervoeren. LYON, 18 October. De Rhonewelke zeer hoog isdoch niets dreigends heeft voor de stadis in onderscheiden zuidelijke streken buiten deszclfs oevers getreden en heeft er veel verwoestingen aangerigt. Zie hier in kort wat men ons van Valence cn Beaucairc schrijft: «De Ardèchc is uit deszelfs oevers getreden, en de Rhone heeft te Saint Esprit andermaal de nieuwe dijkendie naauwelijks waren af gewerkt doen bezwijken. Den 10dcn dezer tegen zeven ure des morgens, heeft eene ontzettende over strooming groote rampen te Vallerangue veroorzaakt. Drie bruggen zijn weg gespoeld en drie spinnerijen zeer beschadigd. Al de magazijnen op de kaai staande hebben meer of min schade geleden. Het water was tot aan de eerste verdieping der huizen, die hij de rivier stonden, gerezen.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3