ingediend worden. De Regering heeft zich bevlijtigd cn is nog dagelijks b^- zig, om alles zóó voor te bereiden dat aan den ijver van Uw Edel Mogenden in het bevorderen van 's Lands belangen kan worden voldaan. »God gebiede Zijnen zegen over onze met gemeen overleg te verrigten werk zaamheden opdat het ook hierdoor der Nederlandsche Natie welgaen zij tevreden bij het bezit van orde, rust en voorspoed, hare prijsselijke hoedanig heden meer en meer moge ontwikkelen «Ik verklaar deze zitting der Staten-Generaal geopend." Na het uitspreken dezer troonrede verlieten Z. M. de Koning en HH. KK. HH. de Prinsen de vergaderzaal, om op de vastgestelde statelijke wijze naar è»et Koninklijk Paleis terug te keeren. Daarna wordt de vereenigde zitting der Kamers gescheiden. 23 October. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden, werd aangevangen met het onderzoek van de geloofsbrieveu der nieuw gekozen en herkozen leden, waarvan het gevolg is, dat al de nieuw benoemde leden wor den toegelaten, met uitzondering voor als nog van den Graaf van Rechteren, die den gevorderden eed in handen des Konings nog niet heeft afgelegd. Na eene woordenwisseling over de toelating van den Heer Mr. J. M, de Kempenaar uit Gelderland, betrekkelijk het al of niet genoegzaam aantal stemmen, waarmede die Heer was verkozen, welke woordenwisseling met deszelfs aanneming is geëindigdis de Vergadering overgegaan tot het opmaken van eene lijst van drie Kandidaten voor het Voorzitterschap gedurende de tegenwoordige Zitting, en zijn daartoe gekozen: 1°. Tot eersten KandidaatJhr. Mr. P. van Akerlakenen wel bij de tweede stemming, met eene meerderheid van 30 van de 54 stemmen. Zijn voor naamste mededinger was de Heer Mr. Bruce, die bij de tweede stemming 18 stemmen verkreeg. 2". Tot tweeden Kandidaat, Mr. Bruce, en wel bij de eerste stemming, met 35 van de 54 stemmen. Zijn voornaamste mededinger was de Heer M1'. Vcrwey-Mcjandie 8 stemmen bekwam. 3". Tot derden KandidaatMr. J. L. A. I.uybenen wel bij de eerste stemming, met 49 van de 54 stemmen. Deze lijst van Kandidaten zal aan Z. M. den Koning worden aangeboden door eene Commissie van 3 ledendaartoe door den tijdelijken Voorzitter Jjcnoemd. De Vergadering is tot nadere bijeenroeping gescheiden. SCHIEDAM, 20 October. De Kamer van Koophandel cn Eabrijken alhier, heeft een adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden, behelzende: Dat, door middel van een nieuw tarief van regten op den in-, uit- en doorvoer, de wet van 29 December 1835 (Staatsblad n°. 41), ter bevordering der belangen van den landbouwafgeschaft moge wordenopdat alzoo de klimmende cn dalende schaal voor de inkomende regten op de granen moge vervangen worder» door een bepaald cn vast regt van 3 per last op de gersten van 4 per last op de rogge, met Nederlandsche schepen aangevoerd wordende. Ten slotte geeft genoemde Kamer van Koophandel cn Fabrijken eerbiedig in bedenking om den uitvoer van boter en kaas voortaan geheel vrij te stellen. VLISSINGEN, 20 October. In de Courant dier stad wordt berigt dat de persoon van Michaël van der Linden die voor eenigen tijd het paard door Z. M. bereden bij den teugel gevat had door de raadkamer van de Arrondissements-regtbank te 's Hagc naar den Pro- hiireur-Generaal verwezen is, ter zake van aanslag op het leven of den per soon des Konings. BUJTEJNLA1NDSCHE BERIGTEN. MEIIKO. 19 September. Gisteren heeft een orkaan de stad Matamoras vernield die niet meer dan een puinhoop is, slechts twee huizen en eene kerk zijn overgebleven. De orkaan heeft het meeste schade veroorzaakt aan de monden van de Rio-Grande. Al de gebouwen en 300 inwoners zijn verloren gegaan. Men heeft reeds de lijken van 64 personen gevondendie aan den cenen mond der rivier de Bo- cadel-Rio zijn omgekomencn men denkt dat er nog 27 aan den anderen mondde Boca-Chicadoor het water zijn bedolven. A L Cf ERIE. ALGIERS, 10 October. Gelijk wij het hebben gezegd, bieden de zaken van Dcllys minder belang rijks aan dan zij dit in den beginne schenen te zullen doen. Ben Salem en zijne kleine troep zijn naar de bergen teruggedrevenmen weet thans niet stellig waar zij zijn. De divisie-kommandant heeft zich voorwaarts begeven en gccnerlei moeije- lijkheid ondervonden. Temda-el-Beladdat Ben Salem had geherbergd, is daarom in bezit geno men cn verwoest. In dato 3 October was nog niets ernstigs voorgevallen de vrijheid der wegen was niet verhinderd cn de tegenwoordige staat toont niets aandat ernstige onlusten zou kunnen doen voorzien. EGYPTE. ALEXANDRIE, 26 September. De berigten met de laatste paketboot van de Levant, de Rhamses, aaDge- bragtmelden dat Mehemcd-Ali voortdurend Kaïro blijft bewonen; zijne ge zondheid is uitmuntendmen verzekert dat zijne veelvuldige gesprekken met Ibrahim-Pacha handelen over eene verbetering in het flnantieel stelsel. TURKIJE. SER VIE, 6 October. In de eerste dagen dezer maand zijn nieuwe pogingen aangewendom eene omwenteling te bewerkendie echter even als de vroegere door krachtige maatregelen der Regering zijn verijdeld geworden. Het doel daarvan was den tegenwoordigen Vorst van den troon te stooten en de familie Obre- nowitsch weder daarp te verhellen. Tot dat einde warennaar men beweert reeds sedert geruimen tijd op twee plaatsen aan de Oostenrijkscha grenzen voorbereidselen gemaaktzelfs uniformen en vaandels in gereedheid gebragt en wapens en ammunitie aangeschaft, waartoe de gelden door Milosch zouden verstrekt zijn. In deze uniformen gekleed, die met de Servische volmaakt overeenkwam, trokken voor eenige dagen een aantal zoogenaamde uitgewe kenen met zekeren Joannovitsch aan het hoofdover de Saveom in het district Schabaczwaar men rekende de meeste aanhangers van het geslacht Obrenowitsch te zullen vinden, cenen opstand te verwekken, drongen tot in de stad Schabacz door, waar men hen voor troepen der Regering aanzag, en vermeesterden het stadhuis, waar 2 ambtenaren vermoord werden. Terstond werd er een nieuw bestuur ingesteld en in allerijl maatregelen genomen om de tot dus verre gelukte onderneming verder voort te zetten. Maar de Rege ring had reeds berigt van deze voorvallen ontvangen en dadelijk troepen naar Schabacz gezondenwelke stad zich terstond overgaf en de leden van het nieuwe bestuur uitleverde, waarop do troepen de naar Leschnitza getrokken bende, die bij de bevolking zeer weinig bijval had gevonden gingen vervol gen. Naar men verneemt heelt de Servische Regering reeds ernstige klagten tegen Vorst Milosch wiens deelneming aan deze poging niet betwijfeld wordt naar Konstantinopel en St. Petersburg afgezonden. Berigten van den 8slen geven echter te kennen dat de opstand niet on derdrukt was, en eene menigte volks zich bij de opstandelingen had aange sloten. Wuczitsch was aan het hoofd van een corps geregelde troepen cn zes stukken tegen hen uitgetrokken. De laatste stormen in de Zwarte Zee en de Dardancllen hebben talrijke schipbreuken veroorzaakt, zoodat de kusten overal met wrakken bedekt waren en ook de lijken van vele schipbreukelingen gevonden zijn. SPAN JE. MADRID, 12 October. Men schrijft uit Murciadat er zich veel personen naar Fransch Afrika begeven zij sehej>en zich te C'arthagena en Torrcvieja in. Gehecle familicn werklieden vertrekken naar Oran en omstreken. Zij gaan werk zoeken dat hun hier ontbreekt; Onder de verhuizers bevindt zich een aantal vrouwen. Men schrijft uit Figueras van den 10den dezer: De mannen, die den vrede niet dulden kunnenverontrusten dien zeer, cn verspreiden leugenach tige geruchten. Zij zeggen dat eene vreeselijke beweging zal losbarsten en er zich een Bartholomeus-nacht voorbereidt. Eenige personen hebben uit angst voor gewelddadigheden de stad verlaten. ZWITSERLAND. AARGAU9 October. Bij het dorp Friek zijn meer dan 70 morgen bergland van de hoogte ge stort en hebben 30 morgen bouwgrond overdekt. De oorzaak schijnt in de aanhoudende regens te moeten gezocht worden welke de aarde van de on derliggende rotsen los maakten. - De tijd nadert, waarop Lucern zijne betrekking als besturend kanton aau Zurich zal moeten overgeven. Zijn Voorzitterschap van twee jarenhetwelk door belangrijke uitkomsten scheen te zullen gekenmerkt wordenzal noch de vrees noch de hoop der twee uiterste partijen geregtvaardigd hebben. De krachten van de radikalen en conservativen zijn bijna dezelfde gebleven als op het tijdpunt dat Lucern het Voorzitterschap had aanvaardindien van eenen kant Waadland, ten gevolge van zijne tegen-omwenteling, overgegaan is tot het slagveld der conservativenof om naauwkeuriger te sprekender terugwerkersvan de andere zijde heeft die partij den ijver van zijne aanhan- gelingen in de protestantschc kantons zien verkoelenverontrust zijnde voor hunne godsdienstige belangen sedert dat de onverdraagzame aanmatigingen der Katholijke geestelijkheid zijn begonnen eene geheel staatkundige worsteling in derzelver beginsel te verwikkelen, cn aan de auti-radicale vereeniging het karakter van eene ultramontaansche ligue te geven. Men zou aan Lucern kunnen verwijten, dat het in verschillende omstandigheden van het begin zijns bestuurs af, de grenzen van zijn besturend gezag had overschreden, en den toestand der Aargausche Katholijken verergerd, door belofte van dadelijke tusschenkomstwelke noch het regt noch de magt had te verwezentlijken door eene werkeloosheid, welke het voorbedachtelijk scheende terugwerking van Waadland te hebben begunstigd; eindelijk in verschillende opzigten minder als besturend kanton, dan als opperhoofd van het Katholijke Zwitserland gehandeld te hebben, met veel beleefdheid zijne staatkunde en wetgeving plooijende naar de eischen van het Hof van Romein één woordzooveel als de tegenwoordige staat der dingen toelietden vijandelijken rol spelendedie bet tot groot nadeel van Zwitserland gedurende twee eeuwen welke op de hervorming gevolgd zijngespeeld heeft. Indien men niet wist welke onge rijmdheden het democratisch bestuur medebrengt, welke beginselen van opstand het in zich sluitdan zou men verwonderd zijn te ziendat thans datzelfde kanton Lucern, hetwelk vóór 10 jaren het Katholicismus in Zwitser-

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2