LEYDSCHE COURANT. B IIITENGEWONE V/: MAANDAG 21 OCTOBER 1844. xa Deze buitengewone Courant wordt ten behoeve onzer Geabonneerden binnen de Stad, heden avond GRATIS uitgegeven. 's GR A YENH AGE21 October. Heden is de gewone Vergadering der Staten-Generaal, zitting-jaar x8441845, met de gebruikelijke plegtig- heden door Z. M. den Koning, vergezeld van de Prin sen van het Koninklijke Huis, in eene vereenigde zit ting der beide Kamers, geopend. De Koning op den Troon gezeten, heeft daarbij de volgende aanspraak gehouden. Edel Mogende Heeren »Het is mij aangenaam Uw Edel Mogendenhij de hervatting van derzelver belangrijke taak, de verzeke ring te kunnen geven, dat er zich vele gunstige punten van beschouwing in den algemeenen toestand des Va derlands voordoen. Onze staatkundige betrekkingen staan op een' ge- wenschten voet. »De Zee- en Landmagt geven Mij bij voortduring stof tot tevredenheid. «Een gedeelte der eerste bestrijdt met goed gevolg de zeerooverij in den Indischen Archipel. «De andere, ofschoon in getal-sterkte niet weinig te ruggezet, verloochent haren goeden geest niet, en streeft er naar, 0111 zich, door geoefendheid en krijgs tucht te onderscheiden. «De af- en aanbouw van nieuwe oorlogs-vaartuigen gaat geregeld voort. «De noodzakelijkheid gebiedt, 0111 al wat mogelijk is aan te wenden tot herstel en verbetering van onze ver- dedigings-werken. «Eene nieuwe inrigting der Schutterijen zal, zonder te groot bezwaar voor de ingezetenen, op eene meer voldoende wijze tot zekerheid voor tijden van gevaar kunnen strekken. «De Oost-Indische Bezittingen genieten inwendige rust en voorspoed, in weerwil van gedeeltelijke misgewassen door welke zij bezocht zijn. «De West-Indische Koloniën blijven, tot Mijn leed wezen, kwijnen; doch er zijn middelen van herstel voorgedragen, en deze worden thans plaatselijk onder zocht. «Terwijl sommige takken van nijverheid vooruitgang vertoonen, mogen anderen daarin niet deelen, en on dervinden den invloed van de afwisseling der omstan digheden. Waar deze onder het bereik der Regering vallen, tracht zij daaraan zoo veel mogelijk eene goede leiding te geven. «Op het Lager Onderwijs blijft steeds Mijn oog gerigt. Het ontbreekt der wetenschappen en kunsten niet aan vlijtige en bekwame beoefenaars; hunne pogingen, zoo veel de voorhandene middelen dit toelaten, te onder steunen is voor Mij een genoegelijke pligt. «Uit de mededeelingen, welke Mijnentwege zullen gedaan worden, zal aan Uw Edel Mogenden blijken, dat Mijne beminde onderdanen met de meest loffelijke getrouwheid de verpligtingen vervullen, welke zij, met voorbeeldelooze bereidwilligheid, ten behoeve van het "Vaderland hebben aangegaan. «Op deze opofferingen ruste de zegen des Allerhoog- sten. «Binnen weinige maanden zijn groote bezuinigingen tot stand gebragt, door vrijwillige rente-vermindering verkregen. «Ook omtrent de plaatsing der Belgische schuld zijn gunstige overeenkomsten gesloten. De berekeningendie tot grondslag hebben gediend der financiële plannen, in de laatste Zitting der Staten- Generaal aangenomen, worden door de uitkomsten aan merkelijk overtroffen. Dat er op den weg van bedachtzame bezuiniging niet wordt stil gestaan, zullen de aan te bieden begroo tingen der uitgaven en middelen aantoonen. «Het Tarief op de regten van in-, uit- en doorvoer, reeds voorloopig aan de kennisneming van Uw Edel Mogenden onderworpenzal weldra tot een punt van overweging worden gesteld. «Nederland zal zich niet tot bloote woorden bepalen, wanneer het de voortgaande verbetering geldt van eene vrijzinnige handels-wetgeving. «Er zal eene vaste hand moeten geslagen worden aan de verbetering van het Muntstelsel. Ik vlei mij, dat zij zonder verhooging van lasten zal kunnen worden verkregen. «Tot voorbereiding daarvan, evenzeer als tot het meer en meer vereenvoudigen van het beheer der geldmid delen, zullen de noodige verordeningen aan Uw Edel Mogenden worden voorgedragen. «Ik vertrouw, dat de ontwerpen van wet, welke aan Uw Edel Mogende zullen worden aangeboden, ter vol doening aan art. 6 der Grondwet, op de meest ge schikte wijze aan het doel zullen beantwoorden. «Ik zal de aandacht van Uw Edel Mogenden niet bezig houden met de opsomming der overige wets-ont- werpenwelke in den loop dezer Zitting zullen inge diend worden. De Regering heeft zich bevlijtigd, en is nog dagelijks bezig, om alles zóó voor te bereiden dat aan den ijver van Uw Edel Mogenden in het be vorderen van 's Lands belangen kan worden voldaan. «God gebiede Zijnen zegen over onze met gemeen overleg te verrigten werkzaamheden, opdat het ook hierdoor der Nederlandsche Natie wel ga, en zij, te vreden bij het bezit van orde, rust en voorspoed, hare prijsselijke hoedanigheden meer en meer moge ont wikkelen «Ik verklaar deze Zittingder Staten-Generaal geopend." Zoowel toen de Koning zich, in de vastgestelde orde, naar het paleis der Staten-Generaal begaf, als toen Zijne Majesteit van daar terugkeerde, werd Hoogstdezelve door de allerwege verzamelde talrijke menigte, met de levendigste en hartelijkste blijken van liefde en ge hechtheid begroet, welke blijken door den Koning, met de meeste minzaamheid werden beantwoord. Zeer vele ingezetenen waren ook uit andere plaatsen des Rijks herwaarts gekomen, om getuigen van dit natio nale feest te zijn. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. G. LA LAU.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1