LEYDSCHE COURANT 1844. MAANDAG, 21 OCTOBER. v BINNENLANDSCHE BERIGTEN. IBÜITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f 3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 19 October. Naar men verneemt is van wege het Hoog Bestuur last gegeven aan de daartoe bevoegde Ambtenarenom een stipt toezigt te doen houden op de na leving van bet Arrèté van 27 PrairialJaar IXalhier in der tijd executoir verklaardwaarbij ten strengsteop de daarbij bedreigde boete van ƒ75 tot ƒ150, aan ondernemers van openbare rijtuigen en alle aan de Administratie der Posterijen vreemde personen verboden wordt, om brieven en pakjes mede te brengen, welke één Nederlandsch pond of daar beneden wegen. Art. 1 van bet aangehaalde Arrêté zegt: »Les lois des 26 Aout 1790 (Art. 5) et 21 Septembre 1792, et l'arrêté du 26 Vendémiaire an VII, se- ront exécutéesen conséquenceil est défendu a tons les entrepreneurs de voitures libres et a toute autre personne étrangère au service des postes, de s'immiscer dans le transport des lettresjournauxfeuilles a la main et ouvrages përiodiquespaquets et papiers du poids d'un kilogramme (ou deux livres) et au dessousdont le port est exclusivement confié a l'ad- nistration des postes aux lettres." Het is herhaling van art. 1 van het Arrêté du Directoire exécutif du 7 Fructidor, an VI, dat als reden der nieuwe waarschuwing tegen overtreding opgeeft: »qu'un tel état de choses, indépendamment de ce qu'il accuserait la surveillance et l'activité du Gouvernement s'il pouvait subsister plus long- tempsoccasionne une perte considérable sur le produit a attendre des postes aux lettres, et qu'il entraine l'inconvénient plus grave encore de favoriser les correspondances clandestines et criminelles." Het Arrêté du 27 Prairial an IX is hier te lande executoir verklaard hij het Décret Imperial v. 6 Jan. 1811maarde Minister van Finantiën moet dit weten, inderdaad nooit uitgevoerd. Om den vervoer aller pakjes van een Ne derlandsch pond gewigt en daar benedenuitsluitend aan den brievenpost te verzekerenzoude men in onze dagelijksche gebruiken en nimmer afgebroken middelen van gemeenschap, eene volslagen omwenteling moeten te weeg bren gen. De Minister zal het vruchteloos beproeven nevens éëne ongelukkige vervolgde en gestrafte overtreding zullen er duizend gelukkiger zijn. Het onuitvoerlijke Arrêté strijdt niet slechts met onze gewoonten en instellingen maar met de regelen eener gezonde Staatshuishouding. Het monopolie der posterij behoort op de snelheid en lagen prijs van de dienst, niet op strafge- bod te zijn gegrond. Bij ons ware dit te onbillijker, daar de opbrengst der posterij nu reeds de kosten meer dan tweemaal overtreft; en het geëischte port dus grootendeels eene belasting is zonder wet. Ook zien wij van de wel willendheid der regering eer het voorstel eener Nederlandsche wet op het post wezen te gemoetdan kwelling des publieks met Franschetot dus ver noch betrachte, noch gehandhaafde, in eene Nederlandsche wetgeving niet ontvan kelijke, verordeningen. De Wel-Ed. Gestr. Heer Mr. J. F. Pringleonlangs tot Lid van de Arrondissements-Rcgtbank alhier benoemd, heeft Woensdag als zoodanig den eed voor het Provinciaal Geregtshof van Zuid-Holland afgelegd. Uit het jaarlijksch verslag van het Bijbelgenootschap is gebleken dat van 1°. Mei 1843 tot ultimo April 1844 uitgedeeld waren 15,124 Bijbels en Nieuwe Testamentende inkomsten hadden bedragen 50,029aan giften en erfmakingen was ontvangen 8968en de uitgaven hadden 46,883 beloopen. Aan onzen Stadgenoot, den Heer S. J. Rienks, is door de Commissie tot regeling en beoordeeling der voorwerpen van kunst en nijverheid op de on langs gehouden tentoonstelling te Leeuwarden ingekomen, eene gouden medaille toegewezenzijnde nog slechts ééne dergelijke toegekend aan den Heer R. II. Ilommema te S'. Anna Parochie. Men verzekert, dat er nieuwe bepalingen vastgesteld zijn omtrent de sluiting van de verwisseling der 5 pC'ts. Schuldbrieven in nieuwe 4 jrCts., en dat die sluiting bepaald zou wezen op dingsdag aanstaande, des middags. Het gerucht is in omloop, dat nog heden deze bepalingen van Regeringswege zullen worden openbaar gemaakt. Het blijkt daaruit, dat de Conversie in de laatste dagen zeer snelle vorderingen gemaakt heeften deze groote maatregel spoediger dan men voorzien heelttot stand komen zal 's GRAVENIIAGE19 October. De post van Keizerlijk Oostenrijksch Gezant bij ons Hof, welke gerui- men tijd onvervuld is gebleven, zal nu bezet worden door Graaf Moritz, Ester- bazy, thans Gezantschap-Secretaris te Berlijn. GOUDA, 17 October. Heden nacht ten één ure ontstond er brand in het, nog kortelings nieuw gebouwde, koffijhuis Concordiaop het Katten-Singel alhier. Bijzonder ge- ukkig is hetdatniettegenstaande den hevigen wind de belendende ge bouwen niets geleden hebben. De oorzaak van dezen brand wordt toegeschre ven aan het te hard stoken van een' nieuwen kagchel. Het pand is tegen brandschade verzekerd. AMSTERDAM, 17 October. Men verhaalde heden algemeen ter beurze dat het aan de regering eindelijk gelukt was om met de thans te 'sllage aanwezige Heeren Rothschild eene over eenkomst tot stand te brengen tot overname van de Belg. 2' pCts. inschrij ving. Dit berigthetwelk vrij algemeen geloof vondwerkte zeer voordeelig op den stand van alle soorten onzer binnenl. effectendie, bij levendige affaire in Integralen en 3 pCts. tot hoogere prijzen gezocht blijven. Ook naar Belg. 2j. pCts. was veel vraag. [Ons wordt heden als zeker berigt, dat de overeen komst tot stand is' gebragt.j WAALWIJK, 16 October. Gisteren avond heeft hier een hevige brand gewoedwaardoor de woning van S. van der Pennenbewoond door twee huisgezinnen van 23 personen in de asch gelegd isde oorzaak van den brand schijnt aan de onvoorzigtiglieid der kinderendie met eene lamp naar bed waren gegaante moeten worden toegeschreven. ALUERIE. ALGIERS, 10 October. De Hertog van Aumale is in den nacht van den 8sten hier aangekomen zal morgen weder vertrekken, en dus den 17(lcn te Parijs wezen. Abd-el- Kader was den 3den bij El-Aoudjiop den linkeroever van de Moulouia30 ure ten westen van Diemma-el-Ghazouat gekampeerd. SPAlïJE. MADRID, 11 October. Men heeft thans uitvoerige berigten wegens de opening der Cortes. (Zie ons vorig nommer) De Koningin heeft zich met eenen luisterrijken stoet naar de Vergaderzaal begeven en de voornaamste straten der stad doorkruist. Langs den weg, dien II. M. nam stonden de troepen der bezetting geschaard en waren de buizen met guirlandes van de nationale kleuren versierd. Gedurende den optogt luidden de klokken deed zich de militaire muzijk hooren en bulderde het geschut. Eene tallooze menschcnmenigte was op de been, en al de balkons der huizen waren met aanzienlijke vrouwen bezet. Vooral op het bekende plein Puerta del Sol, werden de kreeten van Leve de Koningin! Leve de Staats- regelingmet geestdrift aangeheven. De Koningin is met den Generaal Nar- vaez aan hare regter en den Heer Martinez de la Rosa aan hare linkerhand, de zaal binnengetreden. Zij werd door een stoet van omstreeks 50 edellieden voorafgegaan wier kleedij van goud edelgesteenten en ordeteekenen schitter den. Vier herauten, in scharlaken* kleedij, met goud geborduurd, gingen vooruit en droegen gouden stavenaan welker boveneinde bet wapen van Spanje, in goud gedreven, zich vertoonde. Ook de Vergaderzaal had een prachtig aanzienen al de berigten komen daarin overeendat bij deze gelegenheid meer rijkdom is ten toon gespreid dan men in Spanje zou ver wachten. De Koningin-Moeder was met de Infantes in eene tribune te midden der zaal gezeten. Uit de troonrede, door II. M. gehouden, deelen wij de volgende zinsneden mede: nik kon den gedenkdag van mijne geboorte niet beter vieren, dan op dezen gelukkigen stond de Cortes van het Koninkrijk rondom mij te vereenigen. Ik mag mij geluk wenschen met de welwillende gezindhedendie de verbonden of bevriende Mogendheden voortgaan mij te betoonen onder welke de Verhevene Porte mij zijne gclukwenschingen door een' buitengewoon Gezant heeft doen aanbieden."

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1