LEYDSCHE COURANT. YRTJDAG, 11 OCTOBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENL ANDSCHE BERIGTEN. f'f 7*1 i"/* - r-.vsM De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, uit' hoofde van den ZondagZaturdag-avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is f3.voor de 3 maanden. LEYDEN, 10 October. Voor de weduwe en kinderen, wier man en vader verdronken is, zijn sedert onze vorige nog ingekomen de volgende giften van H. 4van eene onbekende 5; van G* een vrouwenhemd met 2; van G. 1en van F. 2.60. Onze geëerde Stadgenoot, de Wel-Eerw. Z. Gel. Heer G. J. Schacht, Theol. Doctor en Emeritus Predikantis den 8sten dezer door Z. M. vereerd met de Ridderorde van den Nederlandschen Leeuw. Sedert de laatst gedane bekendmaking zijn door de belanghebbenden geligt de navolgende door Z. M. verleende octrooijen Een octrooi in dato 30 Mei 1344voor den tijd van 5 jarenverleend aan L. S. Ie Maire, woonachtig te Parijs, domicilium verkozen hebbende bij A. G. Brade, te 's Gravenbageop de invoering van eene nieuwe wijze om flesschenkruiken enz. te sluiten door stoppen met schroeven en door be weegbare hevels met kleppen Een octrooi in dato als voren, voor den tijd van 19 jaren verleend aan H. Remmers, te 'sGravenbageop de invoering van een werktuig tot spoedige blussching van brand en tot reeding van menschen en goederen; Een octrooi in dato 29 Junij 1844voor den tijd van 5 jarenverleend aan J. C. M. Simon Thomaste Amsterdamop de invoering van een klem- schroelslentel Een octrooi in dato 3 Julij 1844, voor den tijd van 15 jaren, gerekend van den 13den Julij 1843 af, verleend aan C. Evans, woonachtig te Londen, domicilium verkozen hebbende bij Mr. G. Delprat, Advocaat te 's Gravenhage op de invoering van verbeterde voortstuwings-middelen voor vaartuigen Een octrooi in dato 17 Julij 4854voor den tijd van 5 jarenverleend aan Jhon Walter Moffast, woonachtig te Londen, domicilium verkozen heb bende bij C. C. Ublenbeck te Eelftop de invoering van verberingen in toe stellen tot voortstuwing van schepen Een octrooi in dato 20 Augustus 1844, voor den tijd van 5 jaren, verleend aan P. E. Fleulard, woonachtig te Parijs, domicilium verkozen hebbende ten kantore van J. van Daehne en Comp.te 's Gravenhageop de invoering van verbeteringen aan de gewone waterpompen. 's GRAVENHAGE9 October. Z. M. heeft aan de matrozen J. C. Smit, J. G. Klumper en II. Romijn, wegens insubordinatie tot de doodstraf verwezenvan die straf kwijtschelding verleend en ze veranderd in het vallen van de ra en laarzentuchthuisstraf en vervallenverklaring van den militairen stand. Uit goede bronnen kunnen wij verzekeren, dat hetgene in het Utrecht- sche Avondblad gelezen wordtbetrekkelijk den zijtak van den spoorweg van Utrecht naar Rotterdamen de aanbesteding daartoe betrekkelijkvoor het minste als zeer voorbarig moet beschouwd wordenterwijl de aanbesteding die aldaar als bereids in Januarij aanstaande wordt opgegeven, zoo als wij voor zeker meenen te kunnen zeggen helaas nog verre te zoeken is. Bij den Bedienaar der begrafenissen Bohemen op het Spui, is in den nacht van Maandag op Dingsdagde belangrijke som van ƒ3,400 ontstolen welke hij alzonderlijk in zijn kabinet gelegd had, om een door hem gekocht huis te betalen. NIJMEGEN, 8 October. Z. M. heeft toestemming verleend tot de oprigting ecner Roomsch Katholijke gemeente te Hatert, en aan die gemeente toegelegd eene rijks-subsidie van ƒ4,500benevens aan den aldaar te benoemen Pastoor eene jaarwedde van ƒ400. Op den 28sten September is de woning van J. Oldhuis, onder Beekher- gen afgebrand. De oorzaak van dezen brand is onbekenddoch het onder zoek deswegens heeft aanleiding gegeven tot ernstig vermoedenhetwelk ter kennis van de bevoegde regterlijke raagt is gebragt. ZAVOLLE, 8 October. Alhier is de eerste algemeene Vergadering der Deelnemers in de naamlooze Maatschappij tot verbetering van den handelsweg over het Zwolsche Diep, ook door landaanwinning, gehouden. Tot Commissarissen der maatschappij zijn benoemd de Ileeren Mr. B. AV. A. E. Baron Sloet van OldhuisMr. J. A. van Royen en G. Luttenberg, als Directeuren der Overijsselsehe Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart, de Heeren Mr. A. J. Vos de AVael en A. II. Florison, als Burgemeesters der steden Zwolle en Gencmuiden, en voorts de Heeren M. J. V. Kramer en J. van Rees, te Zwolle, Langerhuysen te Amsterdam, Jonkheer Mr. AV. G. Hovy, J. C. Baron van Haersolte van Haerst, C. II. Thiebout en N. Pruimers, te Zwolle. De verbetering van het Zwolsche Diep is het begin der verbetering van den handelsweg, die niet te spoedig tot aan de poorten van Munster kan door getrokken worden. Holland en Overijssel hebben dus hier een gemeenschap pelijk belang. Zwolle verheugt zich en is er mede vereerd, dat het magtige Amsterdam zich wel in deze groote zaak aan haar wil aansluiten. Van dit bondgenootschap zien wij voor den handel op het Noordelijke Duitschlandde beste gevolgen voor beide steden te gemoet; vooral wanneer het toekomstig tarief den uit- en invoer aan de landzijde begunstigt. LEEUAVARDEN, 7 October. Het Vriesch Genootschap van Geschied-, Oudheid- en Taalkunde alhier, heeft den 3den dezer, onder A'oorzitterschap van den Heer Mr. J. H. van Boélens, zijne 49ste vergadering gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de Heer G. T. N. Suringar een dichtstuk voorgedragen, behelzende een' briefin 1530 door den Vrieschen Edelman Jancko Douwama van Oldeboorn uit zijnen kerker te Vilvoorden aan zijne vrouw geschreven. Naar wij vernemen, is de alhier voor eenige dagen gestorvene giraffe of kameelpardeldoor den Curator van de Hoogeschool te Groningen, den Heer A. AVichers, welke eergisteren alhier vergezeld van den Amanuensis H. O. Karstenis aangekomenvoor het Museum van Natuurlijke Historie aldaar voor eene som van ongeveer vijf honderd guldens aangekocht, en dit schoone dieronmiddelijk na het sluiten van den koopnaar Groningen vervoerd. ALGERIE. ALGIERS26 September. De Arabieren het struikgewas in den omtrek van Bugia in brand hebbende gestoken, terwijl een zware Sirokko woei, is daardoor een hevige brand ont staan, die zich uren ver heeft uitgebreid, twee forten door de onzen aange legd, vernield heeft, met al de wapenen en buskruid, die er zich in bevonden, en slechts met groote moeite door de uitgetrokken bezetting van Bugia is kunnen gestuit worden. BONE18 September. De Hertog van Aumale is alhier met vele eerbewijzen ontvangen, zou nog verscheidene steden bezoeken en den 28st™ September te Constantine aankomen om den 10<lea naar Philippeville te reizen en zich van daar naar Parijs te be geven. KJL9ÜARI§ CUE EILANDEN. TENERIFFE, Februarij. Een Duit.sch reiziger deelt omtrent zijn bezoek van dit eiland, het volgende verhaal mede: Als men cenigen tijd aan boord is geweest, doet het land zich altijd gunstig voor; en hoe kaal en verlaten zich ook deze rots voordoet, levert hij den zeeman immer een welbehagelijk gezigt op. Tenerifi'c is in alle opzigten het belangrijkste der Kanarische eilanden. De bevolking is bijna gelijk aan de helft van de overige eilanden te zamen 80 of 90,000 zielen op naauwelijks 200,000. De opbrengst gaat ook die van de andere eilanden verre te boven. Het levert onder anderen 25,000 pijpen wijn op, dat is zesmaal meer dan de overige te zamen, ja nog meer dan de Canarische en Azorische eilandenMadera er onder begrependat jaarlijks 15,000 pijpen wijn oplevert. Tenerilfe is ook het vereenigingspunt van den handel van al deze eilandenen tevens de zetel der regering van de krijgs lieden, der geestelijkheid en der regterlijke magt. Het is zelfs bij vergelijking het punt van verlichtingwant te Laguna is eene Hoogeschool. Evenwel zal Teneriffe wel altijd van weinig belang blijven. De vulcanische grond is meest kaalen als men de piekaan welke het zijn naam heeft gege ven, uitzondert, is er weinig bevalligheid of frischheid aan het landschap. Het

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1