O.'ltino-er, Oppcr-Rabbijn van Berlijn zijnde dit de eerstemaal dat een Rab bijn, in zijne hoedanigheid van Israëlitisch geestelijke, de eer gehad heeft met Z. M. te dineren. COBLENZ, 2 October. Dezer daoen is alhier doorgereisd de tloogw. Heer Baron van Wyekersloot Bisschop van Curium en Apostolisch Vicarius van Leydenop zijne terugreis van Trier, alwaar hij gelijktijdig met den Aartsbisschop-Coadjutor van Keu len den lieer von Geyssel, is tegenwoordig geweest, om aan de plegtighedcn van den II. rok deel te nemen. Uit laatstgenoemde stad wordt daarbij gemeld dat de Prelaat eerst niet voornemens was om den heiligen Rok te gaan vereeren, maar dat hij tot het doen der reis schijnt besloten te hebben, omdat zijn wegblijven terwijl an dere kerkvoogden de bedevaart dedenin zekere kringen opzien baarde. Dc dagbladen van Trier en van Keulen behelzen eene verklaring van den Baron von Landsberg-Velendat de berigtendie omtrent de jeugdige Gravin von Droste zu Vischering, zijne nicht, verbreid zijn, alsof zij weder even zoo aan lamheid van haren voet leedals vóór harebij de vereering van den heiligen Rok plaats gehad hebbende genezing, onwaar zijn, en dat zij haren voet thans (29 September) nog even zoo goed als bij haar vertrek uit Trier kan gebruiken. BRESLAU30 September. Sedert langen tijd, ja nimmer hebben onze herfst-wolmarkten zoo vele bui- tenlandscbe koopers gezien als deze. Er zijn reeds vele Engelschenen de Nederlanders komen ook aan. Wij herinneren ons sedert vele jaren geen zoo levendigen aftrek als thans. Voorraad is er in de magazijnen niet meeren wat sedert de voorjaarsmarkt uit Polen en Gallicië hier aankwam werd even spoedig weer verkocht en vervoerd. Bij den tegenwoordigen stand van onze schapenfokkerij wordt nu nog maar een gering getal schapen tweemalen, in het voorjaar en in den herfst geschoren. Daarom zal de aangebragte partij wol gering zijnen waarschijnlijk bij lange na de aanvraag niet bevredigen. Die bedroeg in de laatste jaren niet boven de 8,000 centenaarsen al de bier voorhanden zijnde wol beliep steeds meer dan 20,000 centenaarsdewijl er gewoonlijk 12 tot 15 of wel 20,000 centenaars van het voorjaar lagen. Nu ligt er de helft niet, en de vraag zal wel meer dan bet dubbelde zijn. Men biedt reeds 6 tot 3 thalers voor de centenaar meer dan de laatste marktprijzen. Ï8EÏ..SKKK1*. AUGSBURG, 2 October. In dit Rijk is in de vorige maand eene Vereeniging daargesteld tot onder steuning van jonge Duitschersdie zich als predikanten en onderwijzers voor de Duitsche Protcstantsche Gemeente naar Amerika willen begeven, welke nocli school noch kerk bezitten. De lieer Tischendorf heeft ons berigtdat bij een zeer kostbaar en merk waardig bandschrift op zijn reis door het Oosten beeft gevonden. Het is een fragment van 40 bladen van de Profeten en Apokryphe Boeken. Hij houdt het voor het oudste bekende Grieksehe handschrift. Het is in groot 4°, op zeer fijn parkement, met 4 kolommen op iedere zijde. Het oorspronkelijk schrift is zeer sierlijk, dikwijls verbleekt, maar later vrij lomp opgezwart, overigens gelijkt het zeer naar het beroemde handschrift des Bijbels en der Dio Cassius op liet Vaticaan te Rome. Er zijn door een tweede banddenke lijk van de 6dc of 7dc eeuwin eenige boeken verbeteringen gemaakt. Het oorspronkelijke schrift kan in de eerste helft der 4(Ie eeuw vallen. Hij heeft het met nog anderen naar Saksen opgezonden. BREMEN. 26 September. Den IS110" dezer is het eerste schip van het Duitsch Koloniaal-Genootschap, met 120 landverhuizers, van hier naar Texas afgezeild. Door het verblijf der Duitsche natuuronderzoekers, hebben wij gewig- tige mededeelingen omtrent den staal van zaken in de provinciën van de Baltische zee. Het schijntdat de Russische taal en de Grieksehe godsdienst in dat gedeelte van het Russisch gebied sedert 4 jaar buitengewone vorderin gen hebben gemaakt. Niettegenstaande de pogingen der inwoners om hunne taal en godsdienst te behouden, heeft de Russische Regering voor een gedeelte hare ontwerpen verwezenlijktalle ernstige tegenstand wordt onmogelijkhet is te vergeefs dat de adel van het land tegen die overheersching geprotes teerd heeft. De Regering wendt de volgende middelen aan om de bevolking te dwingen in de schoot der Grieksehe kerk te komen: Zij doet nieuwe kerken bouwen, stelt nienwe parochiën daar, schenkt geconfiskeerde goederen aan Kalholijke onderdanen die beloven hunne kinderen in de Grieksehe godsdienst te doen onderwijzen en stelt van de krijgsdienst hen vrij die tot de Grieksehe kerk overgaan. ENGELANB. LONDEN5 October. Eergisteren zijn II. M. de Koningin en Prins Albert uit Schotland te Windsor in goeden welstand teruggekeerd. Eene bijzondere stoombootmet 250 passagiers, die H. M. uitgeleide deed, heeft het ongeluk gehad, op eene rots te stootenen is den volgenden dag verbrijzeld gelukkig heeft nie mand daarbij bet leven verloren. De Koning van Frankrijk zal zich den 7'lc" dezer te Tréport inschepen, door zes stoombooten begeleid. Hij zal te Portsmouth aanlanden, waar Z. M. voor het eerst van een spoorweg gebruik zal maken om naar Guilford te gaan; verder zal Prins Albert Z. UI. in koninklijke rijtuigen naar het kasteel van Windsor geleiden, in hetwelk ten dien einde eene bijzonder prachtige zaal voor den Koning is gereer! gemaakt. De Minister Guizot zal Z. M. verzeilen. De Koning heeft de Engelsche kusten in geen dertig jaren bezochthij was toen gedurende den oorlog op het vasteland uitgeweken en leeraar in de wiskunde aan een Engelsch Instituut. Men gelooft algemeen dat het bezoek van Z. M. enkel eene wederkeerige beleefdheid is voor dat van de Koningin, en dat Z. M. zich alzoo noch te Londen noch elders in het openbaar zal vertoonen. Het gerucht schijnt zich te bevestigen, dat Prins George van Cambridge zich met de Fiussische Grootvorstin 01 ga in het huwelijk zal begeven. Deze Prins zou, indien de Kroonprins van Hanover, welke blind is, kinderloos blijft, de vermoedelijke erfgenaam van dat rijk zijn. Onlangs zijn door de Heeren Hart en Sow te Cornhill twee prachtige zakuurwerken voor Sultan Abdul-Medjid vervaardigdwier gezamentlijke waarde 1200 beloopt. Berigten van de Kaap de Goede Hoop tot 29 Julij melden, dat de Kafiers wederom bij herhaling nieuwe strooptogten op de grenzen deden zoodat er onder de Hollandsche kolonistenvan welke een drietal gedood warengroote ongerustheid beersebte. De Times behelst een vertoog over de vrijheid van handelwaarin hij zich verheugt, dat die vrijheid hier meer, daar wat minder, maar toch altijd voortgang maakt. Het blad merkt echter opdat Frankrijk hierin nog achterlijk blijft, en het dus geene billijke reden van klagten heeft, indien België zich meer in de armen van Duitschland heeft geworpen. Het stoomschip de Batavier beeft op zijne jongste reis uit Rotterdam een 70tal schapen uit Holland medegebragtde eersten sedert bet gewijzigd tarief. Er wordt eene maatschappij opgerigt, onder den naam van Europesclie stoombootmaatschappijwelke eene dagelijksche vaart met het vaste land over Hollandwil invoeren. Men is voornemens eene nieuwe maatschappij te vormen, tot het leggen van een' atmospherischen spoorweg tusschen Windsor en Londen. FRANKRIJK. PARIJS4 October. De Koning heeft, ter gedachtenis van de laatste gebeurtenissen van Ma rokko, op het kasteel van Eu een besluit geteekendwaarbij geheelc kwijt schelding van straf aan 50 staatkundig-veroordeelden wordt gegeven. De Koninklijke genade strekt zich over twee soorten van veroordeelden uit 1°. Over allen, wier straf in het jaar 1847 of vroeger geëindigd zou zijn, en 2°. over een zeker getal veroordeelden tot veel langere straf, van welke som migen tot 20 jaren gevangenisstraf en zelfs tot deportatie. De ratificatie van het met den Keizer van Marokko gesloten vredestrak taat is te Parijs aangekomen en men ziet de bekendmaking daarvan met verlangen te gemoet. Eergisteren avond moeten er nieuwe depeches van Otaheite aan het Mi nisterie van Marine zijn ontvangen zij worden gezegd hoogst ongunstig te zijn de Hr. Bruat vraagt wederom versterking. Een dagblad merkt op, dat sedert twee eeuwenvan Lodewijk XIII af tot Lodewijk Philips toe, zelden of nooit de oudste zonen der Fransche Koningen tot de regering waren gekomen maarvoor dat zij konden opvol gen gestorven waren. De Abt Sicard drukt zich aldus uit: Ik heb niet gezegd, dat een stomme niet spreken kan, maar niet weet te spreken. In een stukje, tot titel hebbende: Oorzaak van liet stom zijn hij de dooventoont de Heer Dubois aandat het wezendat men in het algemeen een' doofstomme noemtzeer zeldzaam iswant de meeslen zijn slechts stomomdat men hen niet geleerd heeft te spreken. Het stelsel van opvoeding dat Dubois aan de huisvaders en moeders voorsteltdie het ongeluk hebben kinderen te bezit tendie geheel en al doof zijn, is, om hen altijd toe te spreken als of zij hoorden, en zich van teekenen, die de spraak vervangen, te ontbonden. Maar waar is de waarborg van dat stelsel? In den uitvinder zei ven, die, op den leeftijd van 4 jaren geheel doof geworden zijndethans met eene zekere gemakkelijkheid spreekt. Men spreekt veel van eene groote wetenschappelijke zaak. De beroemde Mischerlichvan Berlijnwelke reeds zulke schoone ontdekkingen in de chemie gedaan heeft en zich tegenwoordig te Parijs bevindt, zou er toegeko men zijn om in zijne werkplaats al de werkingen der natuur voort te brengen. Men ziel er mineralen volkomen gelijk aan die, welke geheimzinnig in de ingewanden der aarde zaamgesteld worden. Nog eene schrede, en de steen der wijzen is gevonden Den 28sten September zijn 9 groote handelshuizen van Parijs failliet verklaard; hun gezamentlijk te kort beloopt 4,500,000 fr. BELGIE. ANTWERPEN, 6 October. Bij ministeriëel besluit is de verkoop van het stoomschip Britsch Queen vernietigd. Men weet dat dit schip verkocht was onder nadere ministeriëele goedkeuring, aan den Heer van de Leemput, voor eene som van 170,500 fr. Deze som blijft zeer onder de schattingwelke op last van fle Regering ge daan was, om de wezenlijke waarde van het stoomschip te kennen. Men zal spoedig tot eene herverkoop overgaan.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 3