"van geen Gonvrmenr-Generaal een voorliceld lestaat. Al hunne pogingen hebben het niet verder hunnen brengen dan cene maaltijd door twee honderd Officieren aangeboden en cene inschrijving van 1,500 voor een geschenk in goudwerk. Er waren 100 inschrijvers onder de 150 millioen zijner voormalige onderdanen. Geringe ambtenaren, zegt de Bombay-Timeshebben hij hun vertrek uit Indië vrij wat grootscher bewijzen van de openbare achting me degenomen. Onder de Inlandsche krijgsmagt der Cipayers breekt gedurig oproer uit, het welk ecliter de Engelsche regering zeer weinig verontrust. Hira-Singh het Opperhoofd der landstreek Punjab, die aan Perzië grenst, brengt zich in geduchten slaat van tegenweerwetende dat de Engelschen van het staatkundig stelsel van den voormaligen Gouverneur alleen de verovering dier landstreek willen hebben doorgezet. In de stad Lahore hoort men niets dan het smeden van wapenen. PER§IE. De Schab heeft in Augustus, ten behoeve van zijnen zoon afstand van de regering gedaan en hem zelf te Ispahan gekroond. Den 12,len Mei had eene vreeselijke aardbeving die stad geteisterd en een groot aantal sehoone gebouwen vernieldonder welke de beroemde Moskée van Joomakdie voor een groot gedeelte in den afgrond verzonken is. De schok is zoo hevig ge weest, dat men die te Julpha op 12 uren afstands gevoeld heeft. De Armenische school te Julpha is steeds in eenen bloeijenden toestand. De Aartsbisschopgevolgd van den Bisschop en andere kerkelijke en wereld lijke personenheeft zich naar Teheran begeventen einde met den Schab te spreken en hem voorslagen te doentot verbetering der belangen van zijne Armenische onderdanen. VEREEMGDE STATE1S. De Secretaris van Staat heeft te Washington zijn rapport uitgebragtom trent de inkomende en uitgaande regten van 18431844, loopende tot den 30slcn Junij 1.1. De uitvoer heeft bijna ƒ210,000,000 bedragen; de nationale voortbrengselen komen hier voor, voor ƒ194,000,000 cn de vreemde voor ƒ16,000,000. De invoer heeft bijna ƒ50,000,000 minder dan de uitvoer op geleverd; bereikende slechts ƒ161,000,000. In deze opgaaf leveren de vreemde voortbrengselen, welke aau geen regt onderhevig zijn, ƒ89,000,000 op; die regten betalen overeenkomstig de waarde ƒ41,000,000 die eindelijk welke 1 regten betalen naar het gewigt, ƒ31,000,000. In genoemd jaar heeft Enge land van de Vercenigdc Staten 1,300,000 balen katoen gekocht, Frankrijk slechts 283,000 balen. Het Journal de Commerce van New-York meldt, dat het Engelsch Gouvernement bepaaldelijk bezit heeft genomen van het Koningrijk Mosquito, op het Amerikaansche vasteland den 0llcn Julij is do Engelsche vlag te Blew- field geplant, waar de Engelsche diplomatie haar verblijf zal houden; het volk heeft dezelve met hui-a's begroet. De onderscheiden doelen van het land zijn onder het beheer van militaire personen gesteld, deels inboorlingen, deels vreemdelingen. De Koning zal binnen kort van Belize gehaald wordenom in tegenwoordigheid van den Gouverneur der Engelsche bezittingen en de op perhoofden van het rijk gekroond te worden. Groot-Britannië hecht een groot gewigt aan dat gedeelte van het Amerikaansche vastelandomdat het gezond en vruchtbaar is en de ruimste havens der wereld bevater is er eene waar 1,000 schépen veilig ten anker kunnen liggen. Mosquito bevat 19 groote rivieren, waarvan de meesten 1,000 mijlen landwaarts in bevaarbaar zijn. liet zal den Engelschen eene verblijfplaats aanbieden voor hunne Indische vloot. De Gazette van Salem meldt, dat in die haven op een schip van Afrika eene vrouwelijke Ourang-Outang is aangebragtwelke groote schranderheid aan den dag legt en de manschappen zeer vermaakt heeft. Zich van bel penceel van iemand, die iets schilderen moest, meester gemaakt hebbende, heeft zij begonnen figuren op te kladdenwelke geene verbeeldingskracht ooit zou uitgedacht hebben. Zij bemint het rooken zeer, dikwijls geeft zij met eene groote beleefdheid haar sigaar over aan dien bezoeker, welke baar het meest behaagt. Zij bereidt zeer goed koffij en pompt het water met veel behendigheid. GROENLAND. GODTHAAB 1 Augustus. Hoewel op de noordelijke kust dit jaar geene walvisschen gevangen zijn hebben de zuidelijke kusten een vrij goede vangst opgeleverd, en zullen er bijna 3,500 tonnen traan verscheept kunnen worden bovendien zijn er 8,000 rohbevellen en 12.000 rendiervellen voorhanden. De winter is zeer streng geweest, en daarom heeft de robbenvisscherij met behulp van net ten minder dan anders kunnen uitgeoefend wordende zcekalfvangst echter, welke hier eerst sedert weinige jaren begonnen is, levert groote voor deden op en neemt jaarlijks toe. Ofschoon er in Mei veel kahcljaauw op de kust kwam, en zelfs in Julij groote overvloed van die visch kwam opdagen, is dezelve nogtans niet gevangenomdat men ze niet kon afzettenindien er echter bestellingen werden gedaankon men ze zeer goedkoop verzenden. Er is veel zoogenaamd groot-ijs in de starat Davids geweestbetgeen de vaart op de koloniën zeer verhinderen zalde visscherij ten minste was noordwaarts in de straat onmogelijkmaar de schepen naar Zuid-Groenland bestemdzijn alle op den gewonen tijd aangekomen. POLEI. WARSCHAU, 29 September. Men heeft alhier, bij het verbouwen van eene der kerken, eene som van 6,000 Poolsche guldens gevonden. Ten deele zal dit geld worden aangewend ten behoeve van de door de overstroomingen ongelukkig geworden personen. ZWEDËK. STOKIIOLM, 28 September. Dezer dagen en vooral gisteren zijn vele bezoekers, onder welke niet weinig buitenlanders aangekomen tot bijwoning der kroonings-plegtigheid. De ker kelijke rede, welde bij die gelegenheid moet uitgesproken worden, zal tot tekst hebben 2 Chron. IX: 8, Geloofd zij de Heer uw Goddie behayeii in u gehad heeft om u op zijnen troonden Heer uwen God tot een'' Koning te zetten; overmits uw God Istaé'l bemintom hetzelve tot in eeuwigheid op te rigtenzoo heeft hij u lot een' Koning over lien ge steld om regt en geregtiglieid te doen.." Door de Bijkstenden is het voorstel aangenomendat de Rijksdag voor taan om de 3 in plaats van om de 5 jaar zou bijeenkomen. De adelstand gaat steeds voort om verscheiden ontwerpen van wet, door de Regering voor gesteld te verwerpenen belemmert alzoo de verbeteringenwelke zoowel de Regering als de twee overige Stenden des Rijks, die der geestelijkheid cn der burgers en boeren wenschen in te voeren. gPAIJE. MADRID, 1 October. Men wildat de aanstaande opening der Cortes door Hare Majesteit in persoon zal plaats hebbenhetgeen voor de eerste maal geschieden zou. Ook worden de door sommige dagbladen medegedeelde berigten tegengesproken dat II. M. gezondheidstoestand alles behalve voordeelig zou zijndaar zij zich volkomen wel bevindt. De troonrede, bij gelegenheid der opening van de Cortes door H. M. uit te sprekenzou eene soort van opgaaf zijn van de voor naamste werkzaamheden der aanstaande zitting. PORTUGAL. LISSABON 28 September. Op den 23sten dezer is de Baron Sirtema van Grovestins, Ambassadeur van den Koning der Nederlanden bij het hof van Portugalbij de Koningin ter geboore toegelaten, om aan Hoogstd. de brieven zijns Souvereins in antwoord op de kennisgeving van Hr. Ms. gelukkige bevalling ter hand te stellenbij die gelegenheid is de echtgenoot der Koningin versierd geworden met het ordc- tseken van den Nederl. Leeuw. ITALIË. ROME29 September. Voor den handel en het verkeer met den Kerkelijken Staat is de ondernomen aanleg van straatwegen van groot belang. Zij zullen de geboorteplaats van Cicero, Arpino, met Santa Croce en de zeeplaats Fucine verhinden. Van Ar- pino gaat de weg door Sora en voorts door tot hiertoe ongebaande boschvaleijen van Italië, onder Balzorano, Castro en Civitella voort, waardoor de talrijke en aanzienlijke weverijen van Arpino met 18,000 inwoners en die van bet grootere Sora toegang tot voordeeliger markten bekomen. Veel duizende han den werken aan de voltooijing. Daar de nieuwe weg beneden het stadje Ca- pistrello over bet hoofdkanaal der beroemde afleiding van bet meer Fucinus door Keizer Claudius, door het Apennynsch gebergte heenlooptwil men van deze waterleiding tot afwering van het hier zich ophoopende water gebruik makenen zoodoende de reusachtige werken der oude Romeinen na verloop van 13 eeuwen ten nutte aanwenden. Er worden vele oudheden uitgegraven die door schoonheid uitmunten. Sora was al volgens Livius X. 1. eene Ro- meinsche volkplanting met Alba Frucensis. NAPELS20 September. Volgens een officieel berigt van den Intendant der Provincie Calabrië Citc- riore, mogt men op een vermeerdering van welvaart en bevolking, en rassehen voortgang van beschaving der streken rekenende Koning wilde in den pro vincialen raad collegiën inrigtendie als vertegenwoordigers met opene vrij moedigheid deszelfs wenschen en begeerten ter sprake zouden kunnen brengen. OSTEVR UK. WEENEN25 September. IIH. MM. de Keizer en Keizerin zijn van hunne reis naar Triest den 23slc® alhier teruggekeerd en hebben het slot Schönbrunn weder betrokken. Het heeft zich niet bevestigddat IIH. Napelsche te MM. Triest een bezoek bij onzen Keizer en Keizerin hebben afgelegd. De oogst is in de Oostenrijksche Monarchie boven verwachting gunstig uit gevallen, hetgeen van de meeste deelen van Duitschland niet kan gezegd wor den, waar, zoo als onder anderen in Pruissen en Beijcrenzoo er al geen volkomen misgewas is, toch evenwel weinig is geoogst, en men eene groote duurte in het graan voorspelt. ROIGARIJE. Dit land telt ruim 12,000,000 inwoners, waarvan 1,117,400 zich op de militaire grenzen bevinden; er zijn bijna 7,000,000 Roomschen, 1,100,000 Grieken2,000,000 bebooren tot de Evangelische Hervormde Godsdiensten 1,000,000 tot de Luthersehe. Het getal Israëliten gaat dat van 230,000 niet te boven. Ten aanzien van de talenspreken 5,600,000 inwoners het Hon- gaarsch, 1,000,000 het Duitsch, 6,800 het Fransch, 6,000 het Italiaansch, 2,000,000 het Slavonisch, 1,300.000 het Kroatisch, 1,000,000 het Illyrisch, 1,400 het Bulgarisch; 1,200,000 het Wallacbyscb. Men telt er 248 steden, 653 burgten, meer dan 13,000 dorpen en meer dan 20,000 landhoeven. PRÜISSEI. BERLIJN, 3 October. Dezer dagen heelt Z. M. een groot diner gegeven waarop al de hoofdgees telijken in deze Residentie waren genoodigd. Onder dezen behoorde ook D1'.

Leydse Courant | 1844 | | pagina 2