f 0 v\~ m 1 LEYDSCHE COURANT. N 44. y WOENSDAGW Tl OCTOBER. f 7 r* I i/n M-.Qii fc« S De Courant wordt driemaal in de week uitgegevendes MaandagsWoensdags en Vrijdags. De Maandagsche Courant wordt, hoofde van den ZondagZaturdag avond verkrijgbaar gesteld, en de Advertentiën voor dat nommer worden Zaturdag vóór drie ure verwacht. De prijs van deze Courant is ƒ3.voor de 3 maanden. ^TO 4 4 4ZKG V BIIVNENLANDSCHE BERIGTEIV. LEYDEN8 October. Voor bel buisgezin van den armen huisvader, wiens ongelukkig verdrinken wij in ons vorig nommer hebben medegedeelden op hetwelk ook door de menscblicvende tusschenkomst van den Wei-Edel Gestr. Chirurgijn-Majoor C. A. Baron de Bieberstein Rogalla Zawadsky, Ridder der orde van den Nederland- schen Leeuw, (niet Baron von Bibericb, zoo als ons abusivelijk was opgegeven) de aandacht van het publiek is gevestigd geworden, is bereids bij ons ontvan gen van N. N. 3. Van een onbekende ƒ2. Van 50 Cents. - Van N. N. 3. Van Mevr. de wed. W. 3en een pakje inhoudende een tienguldenstuk. Z. M. heeft, uit het bekend gemaakt drietal tot Regter in de Arrondis- sements-Regtbank alhier benoemd, Mr. J. F. Pringle, Griffier van het Kan- tongeregt te 's Gravenhagc. Sinds eenige dagen bevindt zich in de Residentie de beroemde Antwerp- scbe schilder N. de Keyscr, die zijne voor Zr. Ms. verzameling bestemde schil derij voorstellende een tafereel uil den veldslag van Nieuwpoortherwaarts overgebragt heeft. Naar men verneemtvoldoet deze schilderij niet alleen aan de verwachtingmaar overtreft dezelveen heeft Z. M.als een bewijs van II. D. tevredenheidden verdienstelijken kunstenaar met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuw vereerd. 's GRAVENHAGE7 October. Door Z. M. is tot den Nederlandschen adelstand verheven de Heer C. .4. Rcthaan Macaré, Wethouder der stad Middelburg. Men verneemt, dat door Z. M. de onderteekening der af te geven bewij zen regt gevende op inschrijvingen in de Grootboeken, rentende 3 en 4 ten honderd, tot dus verre opgedragen aan den Agent van het Ministerie van Finantiën te Amsterdaminsgelijks opgedragen is aan den Commies M1'. F. de Wildt. Bij Zr. Ms. besluit van den isten October 1844, n°. 52, zijn benoemd: Tot Regter-Plaatsvervanger in de Arrondissements-Regtbank te Groningen Mr. A. Oudeman tot Regter in de Arrondissements-Regtbank te Winschoten Mr. G. Diephuis. Bij besluit van dezelfde dagteekeningn°. 53zijn benoemd Tot Plaats vervangend Kanton-Regter te BrouwershavenMr. J. Schalkwijktot Plaats vervangend Kanton-Regter te IleinkenszandMr. A. E. van Dishoecktot Plaats vervangend Kanton-Regter te Amersfoort, Mr. II. W. van Werkhoven; tot Plaats vervangend Kanton-Regter te HinlopenMr. H. J. de Carpentier. Bij besluit van dezelfde dagteekeningn°. 54 is herbenoemd en op nieuw aangesteld tot Plaatsvervangend Kanton-Regter te HeerenveenMr. A. F. Jongstra. Nog is bij besluit van dezelfde dagteekening, n°. 55, benoemd tot Procureur bij de Arrondissements-Regtbank te Amersfoort, Mr. A. N. J. van de Poll. Z. M. heeft ter vervulling der vacature in den Raad van Bestuur der Koninklijke Akadcmie van Beeldende Kunsten te Amsterdamontstaan door het overlijden van den Heer Apostool, tot lid van gemeldcn Raad benoemd den Heer F. Rendorp. H. K. II. de Prinses van Oranje is eergisteren avond, van hare reis naar Italië en Duitschlandin deze Residentie teruggekeerd. De Minister van Finantiën heeft ter kennis van de daarbij belanghebben den gebragtdat de bestaande procuratiën tot ontvangst van renten en het doen van overschrijvingen van kapitalen op het Grootboek of op de Grootboeken der Nationale Schuld, welke in algemeene bewoordingen zijn vervat, zonder bepaalde aanduiding, dat de lastgeving uitsluitend betrekkelijk is tot de 2) en 5 pCts. schuld ook zullen kunnen gebruikt worden voor de ontvangst der renten en de overschrijving van kapitalen op de Grootboeken van Nationale Schuld rentende drie en vier ten honderd; blijvende het aan de lastgevers onverletom tegenwoordige procuratiën des verkiezende in te trekkenof te vervangen door nieuwe procuratiën, met bepaalde aanduiding van de afdeeling van het Grootboek, waarvoor zij uitsluitend verleend worden. Het Provinciaal Gercgtshof alhier heeft zich Donderdag en Vrijdag jl. bezig gehouden met de behandeling der zaak van Johanna Ilulsker, beschul digd van poging tot moedwillige brandstichting, in een bewoond huis ge pleegd, welke poging zou zijn begaan in het logement het Roode Hertin de Lange Poten alhier. Deze poging zou bestaan hebben in het leggen van eene half beglommen turfkool bij de turven op den turfzolder. De beschul digde heeft de schuld aan de haar ten laste gelegde daad ontkend. De Ad- vokaat-Generaal Piepers heeft hare schuld volgehouden en gerequireerddat zij zou worden veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren door ver worging. De Heer M1'. Francois heeft de onschuld van de beschuldigdeiin mers het onvoldoende van het geleverd bewijs, om haar schuldig te verklaren, getracht te betoogen. Na re- en dupliek, is de uitspraak in deze zaak bepaald op Vrijdag den ll<len dezer. DELFT, 8 October. Men zal zich herinneren, dat er klagten waren ontstaan over de afbraak, die de Regering dezer stad voorgenomen had, van den in bouwvalligen staat verkeerenden toren der Oude Kerk alhier. Die klagten hebben den stedelij ken raad doen besluiten, aan eenige deskundigen de taak op te dragen, den toestand van den toren grondig te doen onderzoeken. Dezezich met de vervulling dier taak hebbende bezig gehouden, hebben van hunne bevin ding verslag gedaan en verklaard dat de torenzonder eenig gevaar voor de stad, zou kunnen worden hersteld; welke herstellingen in den tijd van vier jaren zouden kunnen afloopen. Het stedelijke bestuur, van dit rapport ken nis bekomen hebbendeheeft dien ten gevolge besloten den toren op kosten der stad te doen herstellen. Tot dat einde is de vergunning des Konings ver zocht. Thans verneemt mendat het Z. M. behaagd heefthet gedane ver zoek in te willigen, zoodat dit grijze gedenkteeken voor deze stad bewaard zal blijven. AMSTERDAM, 6 October. Het portret van wijlen den Heer Willem de Clercq is thans voltooid. De sprekende gelijkenis en de keurigheid van teekening en gravure maakt het tot een meesterstuk van den Heer H. W. Couwenberg, dat voor geene werken van dien aard van Londcnsche of Parijsche kunstenaars behoeft te wijken. De mannelijke en tevens zachte trekken, het vrijmoedige voorkomen, het schran dere en tevens zoo minzame oog, het dichterlijke en denkende voorhoofd, de welbespraakte mond allen kenteckenen der uitmuntende hoedanigheden van hart en geest van dien grooten en edelen man, zijn zoo dichterlijk en als kunstkeurig uitgedrukt. Wij zijn onderrigtdat de verzameling portretten van beroemde mannen van onzen tijd zal worden voortgezet, en dat reeds een begin gemaakt is met het portret van den Heer Mr. I. da Costadoor den Heer J. P. Lange. UTRECHT, 7 October. Volgens de gedane opnemingen, heeft zich de overstrooming in de maanden Augustus en begin van Septemberin de vier buitenwijken dezer staduit gestrekt over ruim 404 bunderszoo wei-, bouw- als moesland en bedraagt de daardoor geledene schade de aanzienlijke som van ruim ƒ52,500.00. Deze som zou gewis niet onbeduidend vermeerderd zijnindien de schade aan boomgaarden en kweekgronden geleden, reeds had kunnen worden opge geven. Naar men met zekerheid verneemt, is thans het leggen van een zijtak van den Rijn-spoorweg van hier naar Rotterdam bepaalden zullen de aan bestedingen daartoe in Januarij 1845 plaats hebben. BUITEjNL ANDSCHE BERIGTEN. OOST-IKTBIE. CALCUTTA, 13 Augustus. De Gouverneur Sir Hardinge is den 23stcn Julij alhier aangekomenen heeft reeds des avonds den eed voor den grooten raad afgelegd. Hij was nu nog maar 14 dagen aan het bewind, en men merkte aan dat het al veel was, zoo lang aan aanmerkingen te zijn ontsnapt, daar zijn voorganger er nog geen 14 dagen was geweest toen het publiek en de dagbladen, en ieder een zich reeds over hem bezig hield. De afgetreden Gouverneur Lord Ellenborough heeft zich den lsten Augus- ingescheept. Zijne vrienden hadden hem een openbaar bewijs van achting bij zijne terugroeping willen geven maar zulks is zoo geheel mislukt als er nog

Leydse Courant | 1844 | | pagina 1